Flash (2023)

Klasickej digi bordel od DC. Než začal cestovat v čase, byla to docela zábava, pak mi kurvilo mysl všechno to kolem. Jo a hlavně se nesmí zapomenout zmínit motýlí efekt, když už cestujeme v čase... no není to to největší klišé v tomhle typu filmů? Tak nějak mám alergii na všechny kteří se jmenujou křestním jménem Ezra a u Millera to asi nebude výjimka. Ne že bych přímo plival oheň, ale žádné velké nadšení se nekoná. Sem tam se zčistajasna objeví nějaký ten povedený vtípek, ale zas tak povedený většinou není. A tak jediný a nejlepší nápad ve všem tom bordelu se jeví Michael Keaton jako staronový Batman. Bohužel myšlenky multiverzů už mě docela unavují, když jsou v každém druhém filmovém vesmíru...

Shazam! Hněv bohů (2023) odpad!

První díl jsem byl schopen jakž takž tolerovat, ale tohle už né. Samej CGI efekt, samá trapná monstra, dětská nejapnost, stupidní děj, rodinnej film, utrpení pro dospělé jedince. Ten s berlemi je jak Jimmy že South Parku, totálně. Mluví za to už to, že úplně stejnou ponámku jsem měl u předchozího filmu Shazam! Hraje si to na komediálnost, ale vtip tomu chybí. Zachary Levi se do role vůbec nehodí. Nebo možná jo, ale ta role je tak trapná, že se s tím nedá nic dělat. Je to holt moc pro děcka.

Black Adam (2022)

Tak nějak mi tam to hodně připomíná MCU - Dr. Fate je Doctor Strange, Atom Smasher je Ant-Man, Hawkman je Falcon, Amanda Waller je Nick Fury. A samotnej Black Adam je další z létajících všemocných, až moc všemocně všemocných... a to já prostě nežeru, když jsou tak extrémně neporazitelní. Ono celkově těch dobrých postav ze stáje DC je jak šafránu a Black Adam k nim taky patřit nebude. Není to sranda, není to erkové a je to tak strašně trapně digitální, až mi vystupuje žíla na čele, velikostně odpovídající té, kterou má Dwayne Johnson. Jehož "herectví" se zde smrsklo do velikosti pidivocasu. Prostě a jednoduše - vůbec mě to nebavilo.

Bert & Friends – Klasirdo (2023) (koncert)

Kdo zná kapelu Bert & Friends, asi tuší, že jsou to trochu blázni. Ale originální blázni. A je dobré vidět, že za tím bláznovstvím se skrývají talentovaní umělci. Jejich hudba a videoklipy jsou po internetu už docela známé, ale tady se nám představí v úplně jiném světle. Načrtnuto to bylo již dříve v Radio Wave Live Session a že se dostali až do Rudolfina, to je myslím zasloužená odměna jejich práce a šílenosti. Poslouchalo se to fakt skvěle a takovou koncertní pohodičku jsem už dlouho nezažil. Jsem rád, že v Česku ještě může vzniknout takhle zajímavá kapela. A jako oříšek "Laura Palmer's Theme" z Twin Peaks... srdce plesá.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Že by nejlepší díl série? Ano, nejlepší díl série. Ýklájzr, ale proč Poslední kapitola? Kdo jim řekl, že to bude poslední kapitola, když to má takové grády. A tím nemyslím jen Denzela Washingtona, kterej je s věkem snad čím dál lepší. Tím myslím třeba i hudbu, kterou normálně moc nevnímám, ale tady podkreslovala hutnou atmosféru jak nikdy před tím. I ta Dakota Fanning se tam dobře hodila a vůbec si tímhle udělala u mě čárku dobra. Násilím se nešetří, když už na to přijde... a to docela bez skrupulí. Umístění děje do Itálie do malebného městečka byl také dobrý nápad. Antoine Fuqua má tentokrát mou velkou pochvalu. Poslední kapitola? Já bych si přál další!

Equalizer 2 (2018)

Vlasy? Proč má teď najednou ekvalizér vlasy? Ale ok, na to sral čert. Teď spíše co s tím? Od prvního dílu se toho jinak moc nezměnilo. Pořád se s každým vypořádá bez nějakých větších potíží a opět nekompromisně a s ledovým klidem. Tentokrát proti menší skupince těch zlejch, ale o to nebezpečnějších. Nebo ne? Podle toho, co s nima udělal... no nevim. Bílou holku vyměnil za černýho kluka, aby měl koho ochraňovat a tradá, killing machine v akci. Nemůžu říct, že by mě to nebavilo, ale jedno skouknutí asi bohatě stačí.

Equalizer (2014)

Dlouhé roky mi vrtalo hlavou, proč někdo nazve svůj film "ekvalizér", když to není hudební přehrávač... A teď jsem se na to konečně podíval a stejně to s tím furt nemá nic společného. Ale význam chápu. A taky chápu, že je lepší to nechat v angličtině, než z toho udělat třeba Vyrovnávače nebo Kompenzátora. Když se řekne Denzel Washington a akční film, tak vím, že to bude asi dobré, ale splyne mi to se všemi ostatními akčními filmy s Denzelem Washingtonem jakožto osamoceným ochráncem/mstitelem. Tohle ale možná bude výjimka (což se ukáže až časem). Marton Csokas jako rašn bad guy fakt dobrej (že to vždycky odnesou chudáci ruští oligarchové, že, Johne Wicku) a Chloë Grace Moretz ukázala, jak už vyrostla (že dokonce už může i pracovat... i když holt sexuálně). Moc jsem nepochopil to počítání času na hodinkách - chvíli už jsem si myslel, že z toho bude nějaká superschopnost. Nakonec má ale úplně jinou schopnost - zabít každýho absolutně čímkoliv. On je to tak trochu MacGyver na speedu a ukáže nám, že na co všechno se dá použít různé nářadí, materiály a spotřebiče... i když by bylo jednodušší střílet. No co už. Byla to ale dobrá akční eskapáda, kde se zabíjením a krví a výbuchy nešetřilo, takže pro nás, jednoduché chlapy, ideál. Teda když zrovna chceme být jednoduší.

Plastická chirurgie s. r. o. (2003) (seriál)

Co se vám na vás nelíbí? No mě z toho už mrdne, jak se na to ptají v každém díle. Je toho ale víc. Prvně je to herecké obsazení, protože snad nikdo z nich mi není sympatický, a to ani v hlavních, ani ve vedlejších rolích (výjimka je úžasná krásná Kelly Carlson). Pak je to hromada otřelých (jako opak neotřelých) problémů, které se tu řeší: krize středního věku, rodičovství/těhotenství, nevěra, rozvod, celkově vztahy, první sexuální zkušenosti, hit&run situace, LGBT osoby v množství větším než malém, doktorská arogance, mužská ješitnost... a neustálé moralizování, aby se u toho průměrný citlivý divák cítil dobře. Už mi tam chybí jenom nějaká ta svatba (to byla ironie, samozřejmě). Co mi tam vadí dost, tak to lpění na vzhledu, ale když to je o plastické chirurgii, tak se to dá tak nějak čekat a holt to musím akceptovat. Vztahy jsou vesměs trapně přehnané, aby se kolem nich hromadilo co nejvíc problémů a situací (případně aby je do nich hloupý scénárista nějak hloupě dostal). Seriál má ale i své klady: pěkně zpracované zákroky, závan kriminálních činností a spousta sexu. Vlastně... spousta sexu sice ano, ale tady narážím na jednu z největších trapáren seriálu - že i přesto, že se tam furt šuká a objevují se nahá těla, ve skutečnosti tam není ale vůbec nic vidět. A to snad ani koza (teda mužské bradavky tam jsou, abych byl přesný). Prostě tohle je typické americké televizní puritánské omezení. No a v neposlední řadě je to taky to množství haprující logiky, když se nad tím divák trochu zamyslí. Jo a názvy epizod jako jména pacientů, to je úplně bez invence, kroutím očima. Po první sérii z toho zatím nemám moc dobrý pocit. Druhá série na tom není o moc lépe a začíná se u mě prohlubovat špatnej dojem. Štve mě tam hromada nesmyslů, které se snad ani nedají ignorovat a je jich opravdu hodně. Ale prostě tak, aby to zabrnkalo na divákovu strunu - pokud je to divák hňup. Situace, do kterých se postavy dostávají, jsou uměle navozené nebo je lze lehce předvídat. Christian (Julian McMahon) na mě postupem času působí jako čím dál větší slizoun. Sean (Dylan Walsh) se chová jednou tak, pak zas tak, jak kdyby scénárista nevěděl, kam ho směřovat. A počítám že to tak bude i pokračovat. Pacienti, co k nim přijdou, musí mít vždy něco extra - buď svůj fyzický stav nebo jsou to idioti. Prostě je to samé dráma. Částečně to tam oživila Famke Janssen, ale mnohem zajímavěji se mi jeví masový zohavovač a znásilňovač Řezbář (Carver), který mě stihl zklamat jedině tím, že ty dva doktory si podal mnohem míň, než všechny ostatní oběti. Třetí série... no co vám mám povídat. Všem postavám tak nějak přeji, aby se jim něco špatného stalo, protože mě strašně štve jejich ubohost a hloupost. Lepší u toho prostě raději nemyslet a pak tomu i ty tři hvězdičky dáte. Já naopak po třech sériích snižuju na jednu. Vše, co se semlelo kolem Řezbáře, šlo úplně do kopru, a to jen tím, že scénáristi jsou asi úplní dementi a vyplodí z toho naprostou sračku. Celé je to trapně směšné a směšně trapné... ostatně jako chování většiny postav v tomto seriálu. V této sérii se aspoň trochu zajímavěji začal projevovat synek Matt, kterej mě doposud celou dobu výrazně sral (nepochybuju, že zase jednou bude). Jo a taky jste si všimli těch nekvalitních rozostřených záběrů, které se zde objevují již od začátku seriálu? Myslel jsem si, že to tenkrát byl ojedinělý zřídkavý případ, ale když se to děje i teď, tak to již přisuzuji amatérismu. Vydržím u toho jen kvůli tomu, že "sem tam" se objeví nějaká zajímavá dějová linka nebo případ... ale to je dost málo... Čtvrtá: furt stejné. Ze všech těch sérií jsem pochopil, že seriál nese jedno poselství - že má asi šukat každej s každým. A když ne každej s každým, tak aspoň neřešit, kdo má ptáka a kdo frndu. Už začínám chápat, že to dostalo tolik ocenění, v dnešní ultrakorektní době. Co je smutenější? Blbej seriál nebo ultrakorektní doba? Pátá (ta dlouhá... a že byla opravdu dlouhá): Přesun do LA tomu pomohl jenom ve změně interiérů. A protože exteriéry se v tomto seriálu prakticky nevyskytují, je to dost chabá změna. Ale přišel jsem na další poselství, které seriál šíří: že všichni, ale úplně všichni potřebují plastickou operaci! A že ženský jsou jen na šukání a kouření čuráků a jiné sexuální praktiky. Jinak pustil jsem si pár dílů s dabingem (od Novy) a nechal jsem si zaplé titulky a nestačil jsem se divit, jak to někdo dokáže tak zprasit (ještě víc, než je zprasenej ten seriál). V podstatě ten seriál jedu už jen ze setrvačnosti a dokoukám i tu poslední sérii, abych věděl, že už se na to nemám nikdy dívat. Šestá: a tady to jde do prdele hned od začátku - přesobsazování postav jinými herci je vždy příznakem toho, že seriál stojí za hovno a brzy skončí. Ono teda obsadit Rose McGowan místo Katee Sackhoff bylo to jediné, co se v této sérii zlepšilo, ale ten krok samotný je trapný. Jinak je to pořád to samé: ani jedna postava není normální, obyčejný člověk. Všichni musí mít něco kurevsky extra. Vražedné sklony, drogy, chlast, psychologické problémy, krádeže, porno, náboženství, sexuální poruchy a deviace, pohlavní identity nebo nemoci, nějakej raritní zdravotní problém nebo to prostě nemají v hlavě v pořádku, protože si chcou připadat zajímaví (z toho minimálně polovinu má na triku ten jejich pošahanej synek Matt, kterýmu navlíknou úplně všechno... už chyběla snad jedině nějaká ta sebevražda). Takhle povrchní hloupej seriál je na žebříčku povrchnosti a hlouposti snad úplně nahoře. Navíc mám takovej dojem, že výsledky těch operací jsou často tak dokonalé, že potencionální pacienti musí být zákonitě zklamaní z toho, čeho se jim dostane ve skutečnosti. Bohužel z toho mám úplně debilní pocit, že ten seriál hraničí až s odpadem.

Plastické katastrofy (2006) (TV film)

Ta pravděpodobnost komplikací je asi malá, když na plastické operace chodí tolik lidí. Ale ta je i u extrémních sportů a jiných machýrků a pak se všichni diví, když se něco stane. Je mi takových lidí pak líto, ale dalo by se polemizovat, jestli by vůbec mělo. Co říct k dokumentu? Jo, sice je to dobré varování, ale mohlo by to být víc informativní. Chybí mi více statistických dat, víc názorů expertů, více případů... a nějakej ten happy end by taky neuškodil. Ale asi je lepší zůstat bez happy endu, ať zůstanou raději lidé odrazeni. Jo a jestli se účastníci tohoto dokumentu domnívali, že tímto zveřejněním něčeho dosáhnou, tak nedosáhnou. Aj, spoiler...

Smrtící výstup (2022)

Lezení za prvé nerozumím a za druhé ho nechápu. Ale když tomu někdo chce jít naproti, tak se rád v teple domova podívám, jak někdo kvůli něčemu takovému trpí. Jo, já to říkal, že to nechápu. Ale pro ty, co tímhle žijí, je tento film asi mnohem pochopitelnější. Teda jestli se takoví lidé vůbec dívají na filmy a nejsou rači někde na stěně... Když je to v originále Summit Fever, tak nevím, proč se to i v češtině nejmenuje Vrcholová horečka, ale asi to jako oficiální termín neexistuje. Nevím, jak se takový horolezecký film natáčí, ale jde vidět, že něco se opravdu natáčelo v reálných exteriérech a za to má celý štáb můj respekt. Respektive na IMDB píšou, že většina se natáčela v reálných podmínkách, protože režisér je v tomhle nadšenec. Jinak nevím, jestli Freddie Thorp v hlavní roli byl zrovna ideální volba (no není!), ale respekt i jemu za to, že se kvůli filmu naučil lozit. A díky za roztomilou Mathilde Warnier, která má tu svou francouzskou tvářičku moc pěknou a celkově z ní ten šarm tak nějak srší. A Ryan Phillippe tady hraje druhé housle, aby bylo jasno (i když se všude píše na prvním místě). Co se týká děje, jsem se dočetl, že něco je tam inspirováno i skutečnými událostmi, co se někdy někde staly, ale pak tu taky máme tu výplň jako: úvodní představení postav, lásku, strach o lásku, neutuchající vášeň k lezení a taková ty horolezecká klišé, jako různé způsoby smrti. Ale i když jde vidět, že jde spíš o druhou ligu, nebylo to vůbec špatné, vůbec špatné.