Rozsudek smrti

Death Sentence

Rozsudok smrti

Rozsudok

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 105 min (SE: 111 min)

V jednoduchosti je krasa. Nato, aby film bol silnym zazitkom, netreba vela a naviac ak ste podobne ako ja milovnikmi drsnych pribehov o pomste, kde optimizmus a happyend nemaju co robit, o zazitok je postarane. FIlm sa sustredi len a len na to jedine o co tu ide a tazi z toho co to da. Kevin Bacon a jeho prerod je posobivy takmer ako v Scorseseho Taxikarovi, John Goodman je ten najlepsi predajca zbrani, a zaverecny akt pomsty je proste lahodka. Kaslem na nedostatky. Tie pri takychto pripadoch nehladam. Dalsie projekty Jamesa Wana budem dokladne sledovat. (8.9/10)(7.6.2008)

Je to perfektný akčný thriller od Jamesa Wana. Má výborný príbeh o úradníkovi, ktorý si žije skvelým životom, je milujúcim otcom, manželom a aj dobrým pracovníkom, ale všetko sa pokazí, keď mu člen gangu zabije syna. Rozhodne sa pre pomstu, čo sa mu aj podarí, ale nad situáciou stratí kontrolu a musí bojovať nielen o život svoj, ale aj svojich najbližších. Spracovanie je vynikajúce, filmov s podobnou tématikou už bolo natočených mnoho, ale v tomto prípade môžem povedať, že to bolo dotiahnuté až k dokonalosti. Po ideálnom a krátkom úvode, ktorý zoznámi s hlavnými postavami a tie si aj hneď získali moje sympatie nastane hlavný bod filmu, smrť syna a potom je to po celý čas mimoriadny zážitok bez ohľadu na to, čomu sa film práve venuje, jednoducho po celý čas jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a všetko to vygraduje v perfektnej záverečnej polhodine. Navyše sa nejedná len o nejaký jednoduchý akčný film, kde ide iba o pomstu, ale chválim aj tie ostatné výrazné prvky, ktorý tento základ rozširujú, či už postupnú premenu hlavnej postavy, neschopné súdy, ktoré priam nútia vziať spravodlivosť do vlastných rúk, ale aj to, že pomsta má aj svoju tienistú stránku, len tak ľahko sa neskončí a prehrá nakoniec každý. A v neposlednom rade tu ešte naplno fungujú emócie, takže hlavných postáv mi bolo skutočne ľúto. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. V podobných filmoch, ktoré sa skôr zaraďujú medzi thrillery, než medzi akčné filmy beriem väčšinou akciu skôr len ako takú povinnú výplň, bez ktorej by to nešlo, no tento film je výnimka. Akcia je perfektne natočená, obzvlášť dlhá naháňačka, ktorá dlhší čas nemá žiadny strih je po tejto stránke zážitok, ale aj dosť drsná, pomerne realistická, často sa používajú brokovnice, ktoré si svojou efektivitou vedia získať rešpekt, takže sa je na čo pozerať. A najradšej mám celú nekompromisnú cestu pomsty z poslednej polhodiny. Herecké obsadenie je skvelé, Kevin Bacon vo svojej najlepšej úlohe, tu ma mimoriadne prekvapil, k tomu sympatická rodina, bavila ma aj policajtka a perfektní záporáci, ktorí sú správne odporní a tak som im po celý čas prial len to najhoršie. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, James Wan ukázal, že horor nie je to jediné, čo zvláda, pri tomto akčnom thrilleri mu nemám čo vytknúť, vizuálna stránka, emócie, všetko je skvelé. Rozsudok smrti považujem za jasne najlepší film s touto tématikou, navyše aj po viacerých pozretiach je to pre mňa stále ten istý silný zážitok, ako po prvýkrát a radím ho medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže z mojej strany mimoriadna spokojnosť. 90%(30.1.2008)

Nejstylovější film posledních pár let !(28.6.2009)

Přidávám se k těm, kterým vadilo směřování příběhu v poslední půlhodince. Kdyby film skončil událostí ve svých třech čtvrtinách, šel bych s hodnocením rozhodně výš. Ale to co nastane pak, je jednoduše dosti hrozné. Kevin Bacon najednou přestane být uvěřitelný (stejně tak ale i další postavy) a celé jeho konání jakbysmet. Takhle solidně rozehraný thriller si prostě zasloužil lepší zakončení. Proti Wanově režii nic nemám, vyhovuje mi, ale příště snad šáhne po lepším scénáři. 65%(1.7.2008)

„Buďte zbohom, pane. I s taškou plnou zbraní.“ Neskutočná drsňárčina, ktoré mi unikala 10 rokov a nakoniec je z toho možno najlepší film Jamesa Wana. Revenge movie nemám príliš v láske, pretože ma štve, ak sa mám pozerať, ako svine ubližujú nevinným, ale ak sa film vydarí, tak sa vydarí. A tento sa vydaril. Neveríte mi? Pozrime sa na to po bodoch. Kvalitný revenge movie musí obsahovať viacero vecí a Rozsudok smrti ich všetky má. Sympatické obete? V cajku. Odporných hajzlov, ktorým prajete bolestivú smrť? V cajku. Brutálne popravy týchto hajzlov? V cajku. K tomu vydarený kasting v čele s Kevinom Baconom, mimoriadne temná a špinavá atmosféra, veľa drsnej akcie a WTF výkon Johna Goodmana. Vadilo mi v podstate len to, že Baconova postava sa správa ako Superman bez toho, aby predtým bolo v deji aspoň spomenuté, že je vášnivým poľovníkom (alebo čím).(8.5.2017)

• - Soudní síň kde probíhá soudní slyšení není ve skutečnosti soud první instance, ale odvolací soud. Žádné soudy nebo předsoudní slyšení se v této místnosti nekonají. (TomikZlesa)

• - Zbraně, které Nick Hume (Kevin Bacon) kupuje, jsou puška Rossi Overland a Colty M1991A1 a Python. (chaosteory)

• - Role Aishy Tyler byla koncipována pro 50-ti letého muže, který pracoval již dlouho jako detektiv, ale poté, co se na casting přihlásila Aisha, tak byla postava změněna. (viperblade)