Rozsudek smrti

Death Sentence

Rozsudok smrti

Rozsudok

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 105 min (SE: 111 min)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 10/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +Kevina Bacon neuvěřitělně překvapil, výborná atmosféra a napětí, uvěřitelné zpracování -takhle mají vypadat áčkové filmy jako Max Payne a jim podobné/// Vzásadě se zase potvrzuje pravidlo, když nic neočekáváš dostaneš hodně. V tomto případě ale i kdyby divák očekával hodně, bude spokojen, protože v rámci žánru dostane maximum. Rozsudek smrti je neuvěřitelný zážitek./// Celkem 85%///(20.9.2009)

• Mi Nü-Chai

Pateticky uslintaný příběh (některé scény, např. neustále omílaná home videa pro mě byly téměř nesnesitelné), který ovšem naštěstí někdo vycpal dobrou akcí - skvělé honičky, přestřelky i smrti. Kdyby se scénáře chopil někdo jiný než týpek, co pravděpodobně obvykle píše telenovely, mohlo vzniknout něco koukatelnějšího.(1.3.2010)

Je to perfektný akčný thriller od Jamesa Wana. Má výborný príbeh o úradníkovi, ktorý si žije skvelým životom, je milujúcim otcom, manželom a aj dobrým pracovníkom, ale všetko sa pokazí, keď mu člen gangu zabije syna. Rozhodne sa pre pomstu, čo sa mu aj podarí, ale nad situáciou stratí kontrolu a musí bojovať nielen o život svoj, ale aj svojich najbližších. Spracovanie je vynikajúce, filmov s podobnou tématikou už bolo natočených mnoho, ale v tomto prípade môžem povedať, že to bolo dotiahnuté až k dokonalosti. Po ideálnom a krátkom úvode, ktorý zoznámi s hlavnými postavami a tie si aj hneď získali moje sympatie nastane hlavný bod filmu, smrť syna a potom je to po celý čas mimoriadny zážitok bez ohľadu na to, čomu sa film práve venuje, jednoducho po celý čas jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú a všetko to vygraduje v perfektnej záverečnej polhodine. Navyše sa nejedná len o nejaký jednoduchý akčný film, kde ide iba o pomstu, ale chválim aj tie ostatné výrazné prvky, ktorý tento základ rozširujú, či už postupnú premenu hlavnej postavy, neschopné súdy, ktoré priam nútia vziať spravodlivosť do vlastných rúk, ale aj to, že pomsta má aj svoju tienistú stránku, len tak ľahko sa neskončí a prehrá nakoniec každý. A v neposlednom rade tu ešte naplno fungujú emócie, takže hlavných postáv mi bolo skutočne ľúto. Akcie je tu pomerne dosť a je vynikajúca. V podobných filmoch, ktoré sa skôr zaraďujú medzi thrillery, než medzi akčné filmy beriem väčšinou akciu skôr len ako takú povinnú výplň, bez ktorej by to nešlo, no tento film je výnimka. Akcia je perfektne natočená, obzvlášť dlhá naháňačka, ktorá dlhší čas nemá žiadny strih je po tejto stránke zážitok, ale aj dosť drsná, pomerne realistická, často sa používajú brokovnice, ktoré si svojou efektivitou vedia získať rešpekt, takže sa je na čo pozerať. A najradšej mám celú nekompromisnú cestu pomsty z poslednej polhodiny. Herecké obsadenie je skvelé, Kevin Bacon vo svojej najlepšej úlohe, tu ma mimoriadne prekvapil, k tomu sympatická rodina, bavila ma aj policajtka a perfektní záporáci, ktorí sú správne odporní a tak som im po celý čas prial len to najhoršie. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, James Wan ukázal, že horor nie je to jediné, čo zvláda, pri tomto akčnom thrilleri mu nemám čo vytknúť, vizuálna stránka, emócie, všetko je skvelé. Rozsudok smrti považujem za jasne najlepší film s touto tématikou, navyše aj po viacerých pozretiach je to pre mňa stále ten istý silný zážitok, ako po prvýkrát a radím ho medzi moje najobľúbenejšie filmy, takže z mojej strany mimoriadna spokojnosť. 90%(30.1.2008)

Krucianál, moc ráda bych tomuhle filmu připlácla čtyři hvězdice - vyloženě žeru "Death Wish" pohádky, ve kterých obyčejný jedinec vezme spravedlnost do vlastních rukou a ukáže hajzlům, zač je toho ulna! A Kevin Slanina měl našlápnuto dobře: narozdíl od indiánské babičky Bronsona předváděl patřičné emoce a neoplýval zrovna sebejistotou, věřila jsem mu víc. Přivřela bych oči nad malými mozečky, mizernou fyzičkou a tradiční pidlovokostí grázlů, kteří by při střelbě netrefili sloní prdel, ani kdyby jim seděla na ksichtu. Bohužel se nesmyslů navršilo víc: navzdory množství vtipů o policejní debilitě prostě nevěřím, že po útěku "wanted" chlapa v rozevlátém nemocničním andělíčkovi si detektivové lapnou na řiť a strčí prst do nosa. I průměrně inteligentnímu jorkšírovi by okamžitě bylo jasné, kam uprchlík zamíří a byla by spousta času ho zastavit. Kdepak v tomto filmu, pan Slanina je na všechno sám a policajti pouhý komparz, neschopný cokoliv zjistit či zajistit a kamkoliv dorazit včas. Závěr mi přišel poněkud pitomý: slzička lesknoucí se v oku vraždícího psychopata byla nevěrohodně trapná a snaha vyhnout se heavy endu mě vyloženě zklamala. Proč to neříct na plnou hubu: a jestli neumřel, milé děti, tak si hraje v kriminále na mamču a taťku dodnes! Škoda té nikoliv kulhající, ale přímo kvadruplegické logiky, fuckt čtvrtou bludičku s čistým svědomím dát nemůžu. 68%(14.5.2012)

Kevin Bacon je známejší prevažne so záporných úloh,ale je to dobrý herec, takže milujúceho otca v štastnej rodine mu hravo uveríte.Boj bežného človeka proti gangu je spočiatku zobrazovaný celkom reálne, hlavne mierny trest a rýchle prepustenie hlavného vinníka až podozrivo pripomenie to, čo sa bežne deje u nás.Film a Baconovo postupné likvidovanie členov gangu výborne funguje hlavne dovtedy, kým je náš hrdina zraniteľný t.j. bojí sa o rodinu, chodí do práce a oblieka si oblek.Siahnutie na životy jeho najbližších je tiež niečo v čom sa tento snímok líši od hromady podobných,ale po vyholení hlavy a "final demolation" znova zapadne do zabehnutých koľají. Napätie, atmosféra, naháňačky aj akčné scény fungujú dobre, takže ak ste už dlho nevideli poriadny "revenge movie", tak smelo do toho. Objektívne za tri, ale akčný Bacon bol výborný, takže dávam štyri hviezdičky. Film 80%.(20.4.2009)

• - Zbraně, které Nick Hume (Kevin Bacon) kupuje, jsou puška Rossi Overland a Colty M1991A1 a Python. (chaosteory)

• - Když starší bratr Billy Darley telefonuje v noci pod mostem, je za ním vidět na zdi graffity panenky Jigsawa z filmu Saw (2004). Je to odkaz na režiséra Jamese Wana který je režisérem obou filmů. (Gatz)

• - Film je založen na knize „Death Sentence“, což je přímé pokračování románu „Death Wish“ který byl též zfilmován jako Death Wish (1974), hlavní roli ztvárnil Charles Bronson. (TomikZlesa)