Rozsudek smrti

Rozsudok

• Nizozemsko

Death Sentence

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2007, 101 min (SE: 111 min)

• Wacoslav1

Nejslabsi Wanuv film on sam si nad nim vynesl rozsudek smrti kdyz pribeh z tak hustym potencialem opravdu dobre rozjel a pak utopil ve srackach nerikam ze to cely melo bejt komorni psychologicky drama jako v prvni pulce to zase ne ale i tak ta vyvrazdovacka do ktery to spadlo potom byla vylozene lacina smesna a hlavne zoufale neoriginalni nicmene holohlavej Kevin Bacon je cool to je bez diskuze(21.8.2013)

Existují filmy, které můžeme nazývat "vykrádačkami" a existují filmy, kterým můžeme říkat "pocty kultům". K tomuto filmu jsem se dostal velmi pozdě a čekal jsem podvědomě hodně. Dostal jsem ale ještě víc, plus plnou dávku broků do kožichu ... Tohle je POCTA těm největším grindhousovým exploitation-revenge kultům, na jakou jsem v poslední době narazil!!!! Jednoznačně děj bere scénář z již klasického 70.kového a drsného období a to v podobě Death Wish (1974), kdy se z "kravaťáka" Charlese Bronsona stal neúprosný stroj na smrt po zdecimování své rodiny. Na tohle pak Wan nasadil krátkou, i když naprosto typickou obranu domu před grázly z venku a připomenul nám tak chladné britské Straw Dogs/Strašáky (1971). K tomu pak přidal jednoznačně kultovní, ale prodlouženou scénu totálního zdecimování doupěte grázlů z klasiky Taxikář (1976) ... Všechny témata z těchto (ale i mnoha dalších) kultovních klasik pospojoval dokonale do sebe, aby pak vytvořil skutečnou poctu těmto 70.kovým kultům ... a navíc nám předvedl jednu z nejšílenějších promněn slušného otce rodiny pracující v obleku v úspěšné firmě, v MONSTRUM!!! Tomuhle stvoření, co si jde v závěrečné části pro pomstu, se nedá říkat "mstitel"!!! Tohle je skutečné monstrum!!! Postupná, dlouhotrvající a pozvolná změna, tlak na hlavní postavu až k naprosté neúnosnosti tlačí i diváka odporem ke grázlům tak silně, že jim přeje tu nejstrašnější smrt ... A když se pak i fyzicky zcela změněný Bacon začne prohánět po barácích plných gangsterů a brokovnicí je střílet (doslova!!) na kusy, ustřelovat nohy, ruce, hlavy ... tak ten celý tlak z diváka opravdu opadne ... Pokud je ovšem nakloněn takovémuto žánru filmů jako já... Rozsudek Smrti je jeden z nelepších "revenge-movies" jaké jsem kdy viděl a pocta starým dobrým drsným kultovkám. Navíc k tomu všemu je špičkově technicky zpracován, kamera je něco neuvěřitelného, vizual a look filmu připomíná právě spíše ušmudlané 70.kové exploitery, triky, masky a gore naprosto na jedničku, psychologie postav a postupná proměna hlavní postavy filmu nemá chybu... Miluju tento film!!!(4.11.2009)

Rozkošný návrat béčkových výplachů. Jodie Foster se v Mém druhém já pokoušela o přesah a šok, Kevin Bacon jde ve videoklipovém balení od tentokrát mírně sentimentálního Jamese Wana do podstatně menšího kopce a odhazuje z cesty nejen logiku, ale i dobré vychování. To všechno ve jménu 80s stylizace (jen počkejte, až uvidíte Garretta Hedlunda) a krvavých skvrn, které pryští ve zpomalených záběrech. Vůbec to nedává smysl, ale vypadá to jako divoká adaptace Maxe Paynea, kterou vymysleli pro některého z hrdinů osmdesátek. Všechno se tříští, Bacon odkazuje na Charlieho Bronsona z Přání smrti a je to drzé, je to tuze drzé. Tak moc, že tomu prominete úplně všechno a necháte se tou násilnou dekadencí unést. Možná bych se měl stydět, že jsem se při tom usmíval, ale jde snad něco takového brát vážně? Komandu jste snad taky nevěřili, nebo jo? :)(4.1.2008)

Od klasicky prostého příběhu o pomstě naštvaného fotra nelze čekat zázraky a poněvadž za kamerou postává velmi dobrý řemeslník Wan, je předem tak nějak jasné, že tu forma položí obsah na lopatky a ještě ho proklaje ostrou kudlou. Žel bohu jsou některé situace přímočaré kill road ocejchovány nepřehlédnutelným vykřičníkem. Jaktože, ksakru, třeba nejdříve tatík dychtivě listuje manuálem ke kvéru, který evidentně drží v ruce poprvé v životě a div mu všechny náboje nepopadají na podlahu, a posléze odpravuje gaunery jistou rukou profesionála a nabíjí pušku v nejvhodnějším okamžiku?? Bronsonovi jsem v Přání smrti přerod ze spořádaného otce rodiny ve vybíječe feťáků a další pakáže věřil podstatně více než standardně hrajícímu Baconovi v Death Sentence. A od Wana bych raději další napínavou a atmosférickou duchařinu než takovouto žánrovou tuctovku...(18.1.2008)

Škoda, že je to místy nehorázně blbé, s množstvím iracionálních scénáristických lapsusů. Jinak je tenhle formální fetiš mix posledního Ramba a Out for Justice celkem fajn, s velmi snaživým Baconem - největším kladem filmu. Kdyby se v tomhle ponurém stylu, s takovým množstvím vycizelovaných "dark ass" kulis a prďáckých interiérových záběrů točil Max Payne, mohla to být lahoda. Chci remake a mohl by ho točit James Wan, protože ještě pár filmů a budou se dít v akčním Hollywoodu věci.(30.9.2014)