Muž odnikud

아저씨

The Man from Nowhere

Akční / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2010, 119 min

Nejlepší akční film, který má vše co mi může udělat radost. Nenašel jsem absolutně žádnou chybičku, nic mi nevadilo, všecko mi přišlo dávkované přirozeně, došlo i na slzy a akční scény jsou napumpované emocemi. Závěrečný balet, kdy Bin Won vykosí celou vilu jedinečný, zejména díky harmonické hudbě. Akční scény špičkové, na můj vkus jich bylo dost a Bin Won je herecké eso, věřil jsem mu všechno a má nesmírné charisma. Jakmile odhodí skin chodící mrtvoly a vypustí zvíře, film spěje k nejdestruktivnějšímu konci, který mne rozsekává pokaždý když ho vidim. Nejvíce mne hřeje na srdci fakt, že takovej film už nikdo nenatočí. Absolutní extratřída.(19.3.2016)

Šikmooký taťka Neeson likviduje virus hepatitidy mezi obchodníky se žlutým masem. Závěrečná nožovaná je ovšem baletně zvládnutá naprosto dokonale a realisticky, že jsem skoro zapomněl na ten ohyzdný korejský patos a komparz s údovitým chováním a málem tomu vrazil čtvrtý srp a kladivo!(21.3.2011)

Ukázka síly žánru. Tentokrát se nekonají žádné od korejských tvůrců předpokládané kejkle s žánry jejich míšením, ohýbáním či podvracením (nic proti tomu). "The Man from Nowhere" k thrilleru a mnohokráte realizovanému půdorysu spojení muže zkušeného v zabíjení a mlého dítěte přistupuje na bázi zdánlivě prosté intenzifikace. Vklad tvůrců tak principielně řečeno spočívá pouze v inscenaci. Ale právě díky tomu, že je zpracování ve všech ohledech přesné, se ukazuje, jak je žánr sám o sobě nosný a funkční. Atmosféra umocněná fyzické reakce vzbuzujícím prostředím obchodu s orgány dodává veškerému počínání hrdiny naléhavost a pečlivé dávkování, potažmo oddalování informací divákovi skloubené s vyvrcholením dramatických scén skvěle profiluje postavy a jejich motivace i stupňuje emocionální dopad částí vyprávění. Post-bourneovská škola dynamicky realistické akce utváří maximálně napínavé akční sekvence situované vždy do malého omezeného prostoru.(5.6.2011)

Korejská kinematografie u mě v posledních letech naprosto suveréně poráží tu čínskou. "Ajeossi" sice není tak propracovaný jako jiné korejské filmy, které jsem za poslední dobu viděl ale pořád má co nabídnout. Bezchybná vizuální stránka, výborná hudba, skvělá akce ale roztahaná první polovina a zbytečně komplikovaný příběh, výsledný, veskrze dobrý dojem, trochu kazí.(16.6.2011)

Pre dlhú ofinu je problém vidieť detailne tvár hlavného hrdinu. Až po tretine filmu sa v spomienkovej scéne konečne objaví jeho tvár a ja som v tej chvíli spoznal mladšieho brata z môjho najobľúbenejšieho kórejského filmu Putá vojny. Film má slušné tempo, dokáže zaujať i strhnúť a krv bude striekať na všetky strany. Hlavne záverečný masaker i súboj z najlepším ochrankárom, medzi ktorými to iskrí už od prvého stretnutia stojí za to a potvrdzuje fakt, že kórejci sú neskutočne šikovný a vynaliezavý filmári. Téma obchodovania s orgánmi, mafie, vzťah muža z neznáma a malého dievčaťa i cesta hľadania a pomsty fungujú výborne a neverím, že po takomto filme môže niekto povedať, že nemá rád kórejské filmy. Ja si fakt želám aby boli dostupnejšie, pretože zatiaľ mi prinášajú iba radosť. Skvelý revenge movie, ktorému plné hodnotenie ušlo iba veľmi tesne. 80%.(25.11.2011)

• - Spoiler: Zbraň, ktorú používa Cha Tae-sik (Bin Won) vo finálnej scéne, je Glock 19 Gen 2. (Laslo)

• - Se snímek bylo spojováno i jméno jihokorejského herce a režiséra Ik-june Yang (Breathless (2009, The Fake (2013)). Ten měl dle prvotních předpokladů ztvárnit roli filmového detektiva. Navzdory blíže nespecifikovaným rozdílnostech mezi hercovým pojetím dané role a představami filmových tvůrců ke spolupráci nedošlo. (Conspi)

• - Při posledním souboji proti Muži (Bin Won), vytasí zabiják nůž Karambit. (Ouwen)