Muž odnikud (festivalový název)

• Jižní Korea

Ajeossi

• Jižní Korea

아저씨

The Man from Nowhere

Akční / Krimi / Thriller

Jižní Korea, 2010, 119 min

Pěkně natočený akční příběh o sousedovi, který chce zachránit malou kamarádku ze spárů obchodníků s lidskými orgány. Zezačátku je film takový nenápadný, pomalu se rozjíždí, ale furt je na co koukat a filmek mě k sobě přitáhnul. Finále filmu se povedlo na jedničku ( Má skvělou choreografii). Za mě 90% :)(21.8.2012)

Je to veľmi dobrý juhokórejský akčný thriller. Má výborný príbeh o špičkovom bývalom agentovi, ktorý v súčasnosti riadi malú zastaváreň a priatelí sa s dievčaťom zo svojho domu, ktorej matka je narkomanka a teraz ukradla drogy nebezpečným ľuďom, s ktorými si rozhodne zahrávať nedala a tak unesú ju a aj jej dcéru. Ale jej priateľ ju chce za každú cenu získať späť. So spracovaním som veľmi spokojný, spočiatku má film ešte také pomalšie tempo a venuje sa hlavne vznikajúcemu priateľstvu bývalého agenta s dievčaťom, na čo sa dobre pozerá, ale keď je unesená, začne paradoxne najslabšia časť filmu, keď je hlavný hrdina nútený urobiť prácu pre zločincov, nie, že by to bolo zlé, aj toto je celkom zaujímavé, ale sem mi to vôbec nesedí, ako keby to bolo z iného filmu, no aspoň táto časť moc dlho netrvá. Ale keď sa táto zvláštna časť skončí a hlavný hrdina sa ocitne na policajnej stanici, už to konečne začne byť to pravé a celá druhá polovica je už skvelý nadmieru dynamický drsný akčný thriller, ako sa patrí a už sa tomu prakticky nedá čo vytknúť. Akcie tu nie je až tak moc, čo je veľká škoda, keďže je perfektná. V prvej polovici sa nájde len pár maličkostí, ale v druhej sa už nájde aj nejaký ten súboj a tie sú aj napriek väčšiemu množstvu strihov perfektne natočené, dynamické a pôsobia drsne a nekompromisne a poteší aj nejaké to strieľanie alebo naháňačka. Najviac sa mi páči celá záverečná akcia, obzvlášť časť s nožom, zneškodnenie skupinky zločincov v strede filmu alebo výborná akcia na toaletách. Ale mrzí ma, že viaceré akčné scény tu sú len minimálne naznačené a vidno ich nie je, napríklad taký útek z policajnej stanice by som si veľmi rád pozrel. Herecké obsadenie je výborné, Won Bin v hlavnej úlohe, ktorému som aj napriek jeho úplne odlišným predchádzajúcim postavám z iných filmov tohto nekompromisného zabijaka veril v každom zábere, až prekvapivo dobrá Kim Sae-Ron, ktorá tu aj napriek nízkemu veku predvádza skvelý výkon a páčia sa mi aj záporáci, obzvlášť Thanayong Wongtrakul ako ich hlavný zabijak je perfektný. Réžia a technická stránka sú špičkové, tu nemám čo vytknúť. Tomuto filmu sa len tesne vyhlo plné hodnotenie, keby sa odstránila tá slabšia časť po únose dievčaťa a pribudol ešte jeden, dva súboje, tak je isté. Ale aj takto je to skvelý film, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 82%(12.4.2012)

Prvá polovica bola pre mňa celkom nezáživná, pretože som nevedela rozoznať kto je kto, ale mĺkvy, hlavný hrdina v čiernom bol celkom fešák, tak som to nejako zvládla. Potom som sa začala lepšie orientovať, aj bitiek sa nahromadilo a zistila som, že fešák je ešte aj najlepší bitkár zo všetkých. Úplný záver bol výborný ... ale ten, čo som si vymyslela ja. Bolo to naozaj akčné, kosti sa lámali, telá sa rezali ... takže žiadna nuda. Výborný zvuk.(25.11.2017)

Ten najklasickejsi pribeh (implementujuci pertraktovanu temu cierneho obchodu s ludskymi organmi) ovsem presne v tom korejskom prevedeni (noir),pre ktore mam slabost. Od Bittersweet life asi najintenzivnejsi zazitok. Won Bin ako novy Lee Byeon-hyeong (podla jednej ankety medzi korejskou mladezou) moze uplne byt.(8.10.2010)

Nad očekávání dobré drama, které ze sebe chrlí jen to nejlepší. Asiaté jsou známí svými filmovými citovými výlevy v nekonečné stopáži. Toho jsem se obával i zde. Naštěstí, někdo se rozhodl namixovat všechno rovným dílem a vzešel z toho do poslední minuty vystupňovaný krimi thriller s dobrou zápletkou, charismatickými herci, vyváženou akcí a s kapkou slz. 90%(27.2.2011)

• - Při posledním souboji proti Muži (Bin Won), vytasí zabiják nůž Karambit. (Ouwen)

• - V raných přípravách filmu kolovala mezi tvůrci představa o hlavní postavě jako o 60letém severokorejském agentovi. V souvislosti s rolí byl ale osloven také Bin Won a ten nadšeně souhlasil, takže z původních plánů sešlo. (Ouwen)

• - Bojové umění, které prezentuje Muž (Bin Won) je filipínská Escrima. Je to vojenský bojový styl, ve kterým jde o efektivní odzbrojování a práci s nožem. Také je určena k přizpůsobování prostředí a využití všeho, co je po ruce ( např. láhev, kniha, tužka atd.). (Ouwen)