„A man can be an artist at anything, food or whatever if you’re good enough at it. Creasy's art is death, and he's about to paint his masterpiece!“ Div jsem neměl po úvodních titulcích pěnu u pusy, ale pak se T.Scott relativně zklidnil a předvedl své umění nejen v oboru epileptických exhibic. Myslím si, že rozvíjení vztahu J.Danielsem zavlažovaného Yojimba Creasyho s Pitou mohl být věnován klidně větší prostor na úkor realizace nemilosrdné, leč místy samoúčelné pomsty ve zbytku filmu. Každopádně good motherfucker Washington jako podstatně militantnější verze Franka Farmera výborný, stejně tak Walken v pro něj dost netypické roli. Nutno podotknout, že "Medvídek Crísíček“ umí s C4 nepěkně podráždit sedinku..(2.6.2009)

Tento film nemá chybu. Dobře..má - Lisa Gerarg je bohužel po Gladiátorovi až moc profláklá.... Jinak ale z Tria Muž v Ohni - Domino - Dejá Vu právě první jmenovaný vychází jako naprostý vítěz. Forma se drží na uzdě, je zcela úměrná tempu a tomu, co se právě odehrává na plátně a Tony si hraje s detaily a místy možná až příliš černým humorem (odpočítávání do výbuchu bomby). Naprosto životný živel Washington předvádí bezmála Oscarový výkon, ostatní ovšem nezůstávají pozadu (dokonalá Dakota, úžasně citlivá a přesvědčivá Radha Mitchell, i lahůdkový - jak jinak - Christopher Walken), hudba přechází z latinskoamerických rytmů do kytarových rifů a já jsem se na střídačku dojímal, fandil, odvracel oči zhnusením a prožíval každé filmové políčko. Tento film vstupuje do mé osobní Top 10 a já se těším na další film Tonnyho Scota, protože po šíleném Dominu přišlo Dejá Vu a to dává naději v lepší zítřky. P.S. Dialog mezi Denzelem a Radhou na jedné hodině a šestnácté minutě si zaslouží vejít do historie kinematografie.(15.1.2007)

„Z akého si štátu?“ – „Z USA.“ – „Ale z akého konkrétne?“ – „Žiadneho zvlášť.“ Tony Scott nám mladne! Vo chvíli, kedy sa tento jeho entý film prehupne do druhej polovice, nemá hrdina (charizmatický Denzel Washington) už čo stratiť - a začína drasticky zábavná jazda, v ktorej neberie zajatcov. Snáď nemusím dodávať, že po stovkách nudných debilov, ktorí „tých zlých“ zrania a pošlú za mreže, je Washingtonov nasratý terminátor, ktorý každého, kto si to zaslúži, vraždí na počkanie, krásne osviežujúcim dychom akčného žánru... Filmov o pomste (jeden taký – a podľa mňa zlý – Scott už nakrútil, POMSTU s Kevinom Costnerom) je málo a filmov o osobných strážcoch ešte menej (zasa Kevin – OSOBNÝ STRÁŽCA). Zato dnešná masívna veľkorozpočtovka (a predsa riadne nekomerčná – v koľkých iných oddychových „letných hitoch“ vidíte bombu v zadku?) kombinuje to najlepšie z oboch pod-žánrov a nakoniec hanbu nerobí ani jednému z nich. Plus výborní herci, od Dakoty cez Mickeyho Rourkea až po Christophera Walkena a Radhu Mitchellovú. Ostrý, mexickým slnkom opálený (skôr spálený) ultra drsný triler. Drsný ako peklo – aby som citoval Quentina Tarantina.(7.7.2005)

• Nin

Slibnej námět klasický pomsty, ve který se hezky brutálně vystřílí "nedotknutelné" zločince, je zpracován naprosto příšerně. Denzel sice drsňáky umí a je tu několik scén, které za to stojí, ale zbytek je něco strašného. Patos střídá ujišťovaní, jaký je John Creasy veliký drsňák, všichni se z něj můžou počurinkat, včetně policie, kde mu hrdinný nezkorumpovatelný policista samozřejmě dává veškerý prostor k tomu, aby pomstu dokonal. Dakota Fanning sice umí hrát hezky, ale její řekněme 10letá holčička se povětšinou chová a mluví jako 19letá slečna, až to není hezký a upřímně řečeno mi to přišlo až úchylný. K tomu sem tam naprosto idiotský kamerový "triky", který spočívají v tom, že se kamera začne sekavě třást a problikávat bílé oslepující světlo. To se Scottovi tak strašně líbí, že tím zabíjí epileptiky asi 20x za film. Akční scény taky stojí za prd a překvapivě je jich naprostý minimum - Víc než půlku filmu (což už je skoro délka kratšího "normálního" filmu) totiž vidíme nějakou tu seznamovačku, kde velký John drsňačí nad flaškou whisky a biblí a nakonec se teda nechá "sbalit" tou 19letou slečnou uvězněnou v těle dítěte. Hrozně vyhoněnej film. (3/10)(12.2.2010)

V podstatě jsem bavil skvěle, druhá polovina se mi líbila víc než první - líbila se mi ta drsnost. Zatímco v jiných filmech hrdina někomu často jen vyhrožuje, tady se i výhrůžky bez servítek realizují - je znát stejný autor, který má na svědomí podobně drsnou Odplatu s Gibsonem - scénárista Brian Helgeland). Výborný byl Washington, i Dakota Fanning a pár dalších - třeba Walken se mi moc líbil. Hudba je přesná (i když samostatně někdy neposlouchatelná). Jenom ty technické hrátky byly na mě někdy až příliš - kazily napětí a mě prostě rušily. Třeba v Nepříteli státu to různé zoomování a trhavé pohyby kamery mi ještě přišly docela OK, tady jsem s tím ale měl docela problém.(15.6.2005)