Je to dosť dobrý akčný thriller s Denzelom Washingtonom. Má výborný príbeh o bývalom špičkovom vojakovi, v súčasnosti alkoholikovi, ktorý navštívi svojho priateľa pri hraniciach s Mexikom a prijme jeho ponuku stať sa bodyguardom a tak začne strážiť dcéru z miestnej bohatej rodiny, pričom sa spolu začnú zbližovať. Ale je unesená a on ťažko zranený a keď sa dozvie o jej smrti, vie, že nemá čo stratiť a rozhodne sa dostať všetkých, čo s tým majú čo i len trochu spoločné. Spracovanie síce mohlo byť aj o niečo lepšie, ale aj takto som nadmieru spokojný. Kvôli prílišnej dĺžke je tu príbeh podaný trochu inak, než vo väčšine podobných filmoch a tak trvá až približne trištvrte hodinu, než sa stane to hlavné, pričom na samotnú pomstu si treba ešte dlhší čas počkať, ale vôbec to neprekáža, na vzťah bodyguarda a dievčaťa sa dobre pozerá a aj potom je dej celý čas dostatočne zaujímavý a výrazne napomáha aj samotné prostredie plné skorumpovaných policajtov a zdanlivo nedotknuteľných ľudí, čo príbeh dosť ozvláštňuje a rozhodne vylepšuje. Jedine ku koncu sa už nájde viacero scén, ktoré mi až tak moc nesadli, ale nie je to nič výrazné. Čo sa týka akcie, tak tu ju je potrebné posudzovať inak ako v bežných akčných filmoch, keďže tu nie je ani zďaleka tak dôležitá. Nie je jej moc, sú tu prakticky len dve väčšie akčné scény a ešte pár menších, pôsobia pomerne uveriteľne, ale obsahovo až tak moc nezaujmú. Jediná zaujímavejšia akčná scéna je odstránenie policajnej kolóny, ktorá je už konečne aj lepšia natočená, zvyšok je na tom horšie. Herecké obsadenie je výborné, ako vždy skvelý Denzel Washington, k tomu Radha Mitchell, Dakota Fanning, v menšej úlohe poteší aj Christopher Walken a ešte viacero zaujímavých postáv. Čo sa týka réžie, tak väčšinu času som dosť spokojný, ale tie niektoré epileptické strihy, ktoré sa nanešťastie vyskytujú hlavne v tých dôležitejších scénach mi veľmi vadia, označil by som ich za hlavný zápor a zbytočne len kazia zážitok z filmu a technická stránka je veľmi dobrá. Keby som tento film posudzoval len v rámci akčného žánru, tak by som bol omnoho kritickejší, pretože tu nie je moc o čo stáť, ale inak som veľmi spokojný, výborný film, ktorý kazí práve ten epileptický strih. Objektívna kvalita filmu- 80%, film sa páči mne na 76%.(20.9.2007)

............. A já pořád odkud to znám. Jasně, Man on fire se Scottem Glennem. Nevyhnu se tedy srovnání. Hlavní rozdíly vidím v postavě Creasyho, vztahu k děvence a technických možnostech tehdy a teď. Zatímco Glennův Creasy byl mnohem protivnější, samorostlejší, méně ochotný se nechat holčinou polidštit, Danzel byl hned roztomilou Dakotou lapený. Proč ale ona okamžitě milovala jeho? A spoustu dalších otázek, na které mi daly odpověď až vystřihané scény v bonusu, které dost podstatně změnily pohled na tvar a jednání hlavních postav (což se ovšem nedovíte, když ty scény neuvidíte). Taky Marc Anthony ač právě v kurzu a sympaťák hrál jako náhodný kolemjdoucí a o Rourkem ani nemluvim, to je gumák a obsadit ho může už jenom dobrý kamarád. Tak ráda bych dala filmu 4*, protože režie byla i přes ty necitlivé odstřihy výborná, kamera taktéž, i když poněkud nervózní ale adekvátní k nervóznímu tématu, jenže scénář nic moc a taky ten starý Creasy byl prostě mnohem lepší.(18.5.2005)

Jestli se vám nelíbila filmová podoba Punishera, tak se mrkněte na tohle...je to surovější a brutálnější. Scott udělal SKORO perfektní film o "trestání zlých lidí," máme tu parádní střih, skvělou hudbu Harryho Gregsona Williamse (mimo jiné autor OST k MGS sérii) a surovou atmosféru, že by se dala krájet. ALE, to zjištění na konci to celé posral (jako kdyby nám někdo najednou vyměkl, veeeeliká škoda)...ale i tak si neodpustím jednu Punisherovu hlášku na konec: "This is not a revenge....this is Punishment."(16.9.2005)

Tonyho Scotta si ako zručného remeselníka vážim. Hektické, rýchle a videoklipové strihy -preňho charakteristické, som si užívala v Deja Vu alebo v iných scottovkách - ktoré sú za asistencie priam špionážnej hudby(podobná bournovkám) Gregsona-Williamsa popcornovým pohladením. Lenže Muž v ohni je náladový a roztrieštený. Prvú polovicu si divák dobíja cestičku k sympatickej hviezdičke Dakote Fanning a vpíja vznikajúce priateľstvo medzi ňou a Denzelom - mala som pocit, akoby som sa dívala na milú americkú drámu. Lenže to, čo sa odohrávalo v druhej polovici, by mi neprekážalo v ľahkom akčnom filme, ale k predošlému deju je to proste príšerné. Film akoby vystrihnutý z hudobného klipu, plný fakt otravných a prerušovaných strihov, ktoré preniesli hlavnú a dosť smutnú dejovú myšlienku do dimenzie popcornového úletu. Nie som cynik, myšlienky mnou pohli, ale Scott si mal ujasniť, či chcel natočiť tragickú drámu o organizovanom zločine alebo akčnú ľahkomyselnú bayovku.(27.7.2011)

Výborný, až na pár nesrovnalostí se mi to velice líbilo, je sice pravda, že ta kamera je až příliš často klipovitá, ale někdy se to skvěle hodí a vypadá to úžasně, jenže někdy to je až moc přehnaný a docela to ruší. Ale to co se mi líbilo asi nejvíc je hudba ta bylo oprvadu výborně vybraná a myslim si že celej film pozvedla a samozřejmě taky Denzel Washington, který podává stejně dobrej výkon jako v Training day a v podstatě celej film táhne, ostatní herci sice nejsou špatný, ale jsou v jeho stínu. Co se týče děje tak mu určitě pomohlo, že se to odehrává v Mexico city, kde to vypadá docela drsně a ty týpci co tam jsou taky nejsou zrovna hodný hoši z USA. První polovina filmu je pomalejší a nic moc se tam neděje, ale rozhodně nemůžu říct, že bych se nějak nudil, spíš naopak mi to přišlo docela zajímavý, pak je takový hluchý místo a nakonec přijde správnej masakr s několika brutálníma scénama, který sice nejsou v nějakým ďábelským tempu, ale s výbornou muzikou a skvělý Denzelem se z toho stává bravurná zakončení. Já jsem byl překvapenej a spokojenej, jsou to velice solidní 4*(23.5.2005)

• - Opening weekend (23. – 25. 4. 2004) znamenal pro 70-milionový akčňák výdělek 22,7 mil. dolarů, což byl největší v kariéře Denzela Washingtona. Celkový zisk se nakonec vyšplhal na 78 milionů. (imro)

• - Sám Quinnell je zahalený rouškou tajemství. Toto jméno je totiž jen pseudonym a předpokládá se, že skutečný autor knihu napsal podle svého skutečného života. Postavu Creasyho použil ještě v dalších knihách. (imro)

• - Na opravách scenára pracoval Harry Bean. (vander19)