Klasická americká rambo-morálka pomsty pokrytá kůži špičkové techno-thrillerové formy. Limonádový motiv honby za spravedlností a honby za posledním záchvěvem lásky v duši bestiálního klaďase mě vlastně ani moc nedráždil, protože zabiják s lidskou tváři Denzel Washington je požívatelný a i láskyplný vztah s malou Pitou servíruje Scott ve snesitelném provedení. Přiblblý obsah jednozačně válcuje výběrová foma, high tech kamera, perfektní střih, klipové začlenění hudebního podkresu. Možná kdyby se příběh nebral tak smrtelně vážně a vynechaly se některé ale opravdu nechutně tuctové dialogy, byl by Muž v ohni hodně dobrým filmem nízké hodnoty. Zejména díky režii a technické realizaci jsem mě příběh celkem zaujal, ale rozhodně neuspokojil. Je v něm cosi infantilně nahlouplého, a to si Tony Scott může tahat z klobouku jakkoli tučné králíky, ale tenhle fakt nelze zamaskovat. Stupidní akčňák ve výběrovém hávu s dobrými hereckými výkony.(17.2.2007)

*** Spoileroidný komentár! Čítať až po zhliadnutí filmu! *** Tony, Tony. Si dobrý akčný režisér, ale s (podozrivo známymi) vokálom Lisy Gerrard si na duchaplný príbeh o vykúpení muža nevystačíš. Aspoň v prípade takéhoto námetu, zabaleného v takto excentricky popovom prevedení. Naopak sa pred svojím bratom iba zosmiešňuješ. Navyše načisto zlyhávaš v dramatickej stavbe príbehu. V prvej polovici ma rozemocionálniš, necháš ma zamilovať si malú hrdinku a potom chceš, aby som bez urenenia jedinej slzy pre ňu cítil katarziu pri likvidácii jej popravcov. Tvoj hrdina vykonáva pomstu nie pre jej záchranu, ale z rovnakých dôvodov z akých sa v osemdesiatych rokoch roznoškoval Van Damme - a druhá polovica filmu sa tak stáva iba tupou, samoúčelnou akčnou kosačkou bez dramatickej náväznosti na predošlý dej. "Prekvapivá" pointa je napokon už len posledným klincom do rozporuplne pôsobiacej truhlice. Ale jeden veľký klad vedľa Washingtona a zopár klipových sekvencií MAN ON FIRE určite má - Dakotu Fanning. Keď raz budem mať dcéru, chcem, aby bola rovnako pekným a inteligentným dievčatkom.(2.10.2004)

Taken na Scottovském tripu. Pomalý melancholický revenge akčňák o tom, že brát zkrachovalým armádním zabijákům jejich jedinou naději na vykoupení, prostě není dobrý nápad. Z jeho naivity a patetických nebo ultratvrďáckých hlášek můžete mít srandu, nebo si to všechno sakumprdum skvěle užijete. Perfektní, proti typu obsazený Denzel.(14.1.2006)

V podstatě jsem bavil skvěle, druhá polovina se mi líbila víc než první - líbila se mi ta drsnost. Zatímco v jiných filmech hrdina někomu často jen vyhrožuje, tady se i výhrůžky bez servítek realizují - je znát stejný autor, který má na svědomí podobně drsnou Odplatu s Gibsonem - scénárista Brian Helgeland). Výborný byl Washington, i Dakota Fanning a pár dalších - třeba Walken se mi moc líbil. Hudba je přesná (i když samostatně někdy neposlouchatelná). Jenom ty technické hrátky byly na mě někdy až příliš - kazily napětí a mě prostě rušily. Třeba v Nepříteli státu to různé zoomování a trhavé pohyby kamery mi ještě přišly docela OK, tady jsem s tím ale měl docela problém.(15.6.2005)

Mám rád Tonyho vizuální epileptický technostyl, ale jen pokud slouží filmu a ne naopak. Těch hrátek bylo tentokrát až příliš na tak jednoduchý děj, který byl vedle přemrštěné vizuality zdlouhavě rozmělňován ještě v druhém plánu - a to do té míry, aby se do něj vešla pseudofilozofická náboženská rovina. Ta filmu díkybohu aspoň slouží - dává konci nádech drsného zadostiučinění, hořkosladké životní výhry a vůně potu v nijak marném boji odhodlaného losera proti všem. Ale to je trochu málo a nic na tom nezmění fakt, že zpomalený Denzel Washington v dobře střiženém saku vypadá na popředí výbuchu zatraceně dobře. ***1/2(1.8.2004)

• - Radha Mitchell si během natačení najala tři bodyguardy, kteří ji střežili. Stalo se tak poté, co byl její řidič přepaden u Mexico City. (Dr Lizal)

• - Christopher Walken měl původně hrát právníka Samuela Ramose, ale nakonec si vybral rolu Rayburna, protože se chtěl vymanit ze škatulky chapíka, co ztvárňuje záporáky. (imro)

• - Creasy (Denzel Washington) nosí hodinky značky Casio Pathfinder PRG-40. (dyfur)