Máte rádi svého syna? Takže rozumíte? Držte se instrukcí nebo bůh pomáhej vašemu dítěti. .... Už na úvod je jasné, že Vás čeká něco vyjimečného. Scottova režie, střih, zvuk, hudba, barevné filtry. A herci. D.Washington spolu s D.Fanning vytvoří perfektně fungující pouto. Jestli přistoupíte na Scottovu hru, budete si užívat Creasyho umění smrti a vychutnávat pokrm zvaný pomsta, kterého aperitivem při léčení bolavé hlavy je řezání prstů. Ostatně posuďte sami, jestli zde platí -,,nedej se přemoci zlem, ale přemáhej zlo dobrem".(14.3.2007)

Denzel opäť v skvelom filme ako je u neho zvykom. Veľmi dobrý film, ktroý vás napriek svojej chladnosti rozhodne chladných nenechá a dokonca príjemne hrá na city. Veľmi pekne prejavený vzťah medzi Creasym a malou Lisou, premakaná thrillerová akcia s dojemným a strhujúcim záverom, ktorý je schválne tak pomalý, že mi už od napätia vypadali skoro všetky vlasy. 85%.(7.5.2006)

*** Spoileroidný komentár! Čítať až po zhliadnutí filmu! *** Tony, Tony. Si dobrý akčný režisér, ale s (podozrivo známymi) vokálom Lisy Gerrard si na duchaplný príbeh o vykúpení muža nevystačíš. Aspoň v prípade takéhoto námetu, zabaleného v takto excentricky popovom prevedení. Naopak sa pred svojím bratom iba zosmiešňuješ. Navyše načisto zlyhávaš v dramatickej stavbe príbehu. V prvej polovici ma rozemocionálniš, necháš ma zamilovať si malú hrdinku a potom chceš, aby som bez urenenia jedinej slzy pre ňu cítil katarziu pri likvidácii jej popravcov. Tvoj hrdina vykonáva pomstu nie pre jej záchranu, ale z rovnakých dôvodov z akých sa v osemdesiatych rokoch roznoškoval Van Damme - a druhá polovica filmu sa tak stáva iba tupou, samoúčelnou akčnou kosačkou bez dramatickej náväznosti na predošlý dej. "Prekvapivá" pointa je napokon už len posledným klincom do rozporuplne pôsobiacej truhlice. Ale jeden veľký klad vedľa Washingtona a zopár klipových sekvencií MAN ON FIRE určite má - Dakotu Fanning. Keď raz budem mať dcéru, chcem, aby bola rovnako pekným a inteligentným dievčatkom.(2.10.2004)

TechnoTony rulez a dávkuje toľko viazuálnych cukrátok, že sa mi z toho točí hlava a nevnímam čo sa deje za tým. U mňa v pohode aj otrepaný príbeh nesmrteľného pomstiteľa a Dakota je dokonalá. Také lepšie 4.(29.10.2004)

Výborný, až na pár nesrovnalostí se mi to velice líbilo, je sice pravda, že ta kamera je až příliš často klipovitá, ale někdy se to skvěle hodí a vypadá to úžasně, jenže někdy to je až moc přehnaný a docela to ruší. Ale to co se mi líbilo asi nejvíc je hudba ta bylo oprvadu výborně vybraná a myslim si že celej film pozvedla a samozřejmě taky Denzel Washington, který podává stejně dobrej výkon jako v Training day a v podstatě celej film táhne, ostatní herci sice nejsou špatný, ale jsou v jeho stínu. Co se týče děje tak mu určitě pomohlo, že se to odehrává v Mexico city, kde to vypadá docela drsně a ty týpci co tam jsou taky nejsou zrovna hodný hoši z USA. První polovina filmu je pomalejší a nic moc se tam neděje, ale rozhodně nemůžu říct, že bych se nějak nudil, spíš naopak mi to přišlo docela zajímavý, pak je takový hluchý místo a nakonec přijde správnej masakr s několika brutálníma scénama, který sice nejsou v nějakým ďábelským tempu, ale s výbornou muzikou a skvělý Denzelem se z toho stává bravurná zakončení. Já jsem byl překvapenej a spokojenej, jsou to velice solidní 4*(23.5.2005)

• - Tony Scott film původně chtěl natočit už v roce 1980, ale studio mu příliš nedůvěřovalo, protože ještě neměl ve filmografii mnoho hitů. Snímek nakonec vznikl pod režijním vedením Elieho Chouaraquiho a hlavní roli ztvárnil Scott Glenn. Tony Scott tehdy natočil Top Gun, který celosvětově vydělal 500-krát víc peněz, než Chouraquiův Muž na mušce (Man on Fire, 1987), který měl premiéru rok po leteckém hitu. (imro)

• - V románu A.J. Quinnella a první verzi scénáře se děvčátko jmenuje Pinta. Když ale režisér zjistil, že v Mexiku je to vulgární slangový výraz pro prostitutku, změnil jej na jméno Pita. (imro)

• - Režisérská stolička se v posledních letech ochomýtala kolem pod režijním vedením Micheala Baye. Další adept, Antoine Fuqua, byl v době nabídky zaneprázděný přípravou Krále Artuše (2004). (imro)