Nikdys nebyl

Předloha:

Jonathan Ames (kniha)

Lynne Ramsay

Thomas Townend

Záblesky vzpomínek, prudké a rušivé skoky v času i prostoru, realita a nerealita - to vše mě kazilo dojem z tohoto jinak zajímavého filmu. Joeova práce (přesvědčivý Joaquin Phoenix) spočívá v pátrání po pohřešovaných osobách a jeho hledání nezletilé dívky ho dovede až k prodeji bílého masa, do kterého je zapletena spousta výrazných činitelů. Žel styl vyprávění a zmíněné rušivé elementy (hlavně to počítání) jsem moc nepobral a zbytečně film ženou do artovější? roviny. Přímočařejší styl by v tomto ohledu rozhodně nevadil. Tak jsem se aspoň pokochal nádherným vizuálem, zvukem a hudebním doprovodem Johnnyho Greenwooda (Radiohead).(18.4.2018)

Velmi průměrná a podle mého názoru i nadhodnocená artová záležitost, jejíž jedinými kladnými body jsou okrem vtahujících a znepokojivých obrazů i hudba a herecký výkon Joaquina Phoenixe. Až na tyto atributy je snímek You Were Never Really Here poměrně nudnou a "prozívanou" záležitostí. Škoda. „Joe, wake up. It's a beautiful day.“(10.4.2018)

První půle lehce nad velká očekávání s tím, že v té druhé příjde něco, kvůli čemu jsem se bez předešlého nakoukávání trailerů pohodlně usadil do sedačky kinosálu a čekal "něco neobvyklého" aniž bych o ději filmu věděl něco bližšího. Stačilo spojení Phoenix - malý film - cannes - plakát s kladívkem a pár zdejších prvních komentářů a šel jsem do toho naslepo - v tom lepším případě, když toho dopředu víte o filmu málo, si odnesete perfektní zážitek. To se v tomhle případě nestalo. Druhá půlka šla u mne hrozně z kopce a po výborně namíchaném začátku zbylo v ústech jen takové průměrné mdlo. I tak mohu doporučit, protože Phoenix je prostě výbornej badass, hudba a děj zezačátku skvěle šlape a má to stopáž tak akorát. 6/10(3.3.2018)

Príliš krátke na to, aby to stihlo vybudovať nejakú atmosféru a príliš pomalé na to, aby som si tento film užil. Plus nerozumiem úplne názvu filmu. "You Were Never Really Here" proste akosi nevypálil podľa mojich predstáv. Asi som od filmu čakal viac thrilleru a menej drámy a hlavne menej komplikovaných scénok, ktoré akosi mali pôsobiť vizuálne strhujúco. Kamera je zaujímavá, hudba vo filme je absolútne fantastická. Myslím si, že len čisto niektoré zvukové efekty vedia veľmi dobre zapracovať atmosféru. Joaquin Phoenix je skvelý a myslím si, že podáva veľmi dobrý výkon. Je to zaujímavé štúdium postavy, no reálne nemám pocit, že by toho zase mohol toľko ponúknuť. Je tu pár skutočne skvelých scénok, kde máme možnosť ho pochopiť, no iné scénky zase dokopy nevedú nikam. Príbeh je strašne pomalý, nevie na čo sa sústrediť a veľmi to komplikuje. Zbytočne. Rozmýšľam čo viac k filmu povedať, lebo osobne mám pocit, že je to dobre natočené, má to zaujímavé vizuálne momentky, skvelá hudba a výborný herecký výkon Joaquina Phoenixa, no ako príbeh sa to moc zamotáva, nevie sa to poriadne sústrediť a snaží sa byť film artovejší, než by bolo nutné. A ťahá ho to v mojich očiach dole. Hodnotenie: C+(16.4.2018)

Filmy o pomste mám mimoriadne rád, ale rovnako oceňujem aj rôzne odlišné pohľady na bežné témy, vďaka čomu to už nie je len radová žánrovka, pričom aj pri tejto téme vzniklo takto niekoľko nezabudnuteľných kultov. Nikdy si nebol sa síce medzi ne nezaradí, ale stále sa jedná o dostatočne zaujímavé dielo. Na rozdiel od väčšiny podobných filmov tu hlavný hrdina nie je niekto, komu by som dokázal celkovo fandiť, toto je už regulérny psychopat a sadista, ktorý robí to, čo vie najlepšie, za čo ale z veľkej časti môžu jeho spomienky a skúsenosti, ale pre potreby filmu je to viac, než ideálne, bavilo ma tráviť čas v jeho spoločnosti a predsa len teraz koná za správnu vec, tak som mu prial, aby to dokázal. Nie je tu síce ten pravý motív pomsty, spočiatku ide vlastne hlavne o peniaze, ale keď mu už úloha prakticky skončí a už mu nemá kto zaplatiť, aj tak sa rozhodne konať správnu vec a dievča zachrániť. Dejovo je to síce jednoduché a priamočiare, ale tu má prednosť tá umelecká forma a tá sa mi páčila. Netreba tu síce premýšľať, ale je to dostatočne netradičné, nepríjemné v tých správnych častiach a zároveň to niekedy vyváži radikálne odlišná sekvencia, ako napríklad pochovanie blízkeho, toto bolo pekné. A tak po celý čas sa mi na to veľmi dobre pozeralo a tešil som sa, s čím ešte režisérka príde. V rámci obsadenia sa dá vlastne hodnotiť len Joaquin Phoenix, na ňom to celé stojí a tu si nemôžem sťažovať. Toho psychopata zahral skvelo a celkovo je jeho postava výborne zvládnutá a tí jeho vnútorní démoni boli cítiť. Poriadne rozporuplne ale pôsobí akčná stránka, na jednej strane oceňujem, že tu sú všetky akčné scény originálne podané a vizuálne dobre zvládnuté, hlavne sa mi páčila práca so strihom, kedy pribúdali mŕtvoly alebo sledovanie akcie z bezpečnostných kamier, ale rovnako pri filme s takýmto motívom by som to násilie chcel aj poriadne vidieť, ale toho sa tu divák nedočká. Takže akčnú stránku zároveň chválim, ale aj ma trochu mrzí, že som nedostal to, na čo sa pri podobných filmoch teším. A režijne tu vlastne nemám čo vytknúť, režisérka predviedla presne to, čo chcela, takže poriadne netradičný film s ohranou zápletkou, ale originálnym prevedením, ktorý stále niečím prekvapuje. Takže kult hodný mnohých pozretí to nie je, ale aj tak sa mi to dosť páčilo a s radosťou si film ešte pozriem. 75%(28.4.2018)

• - Lynne Ramsay po premiéře v Cannes řekla, že promítaná verze filmu nebyla konečná a ještě dojde k úpravám. (MLazi)

• - Po premiéře na festivalu v Cannes následoval sedmiminutový potlesk. (MLazi)