Olověná vesta (1987)

Film je rozdelený na dve časti, prvá je tá pamätnejšia a zábavnejšia, tvrdý výcvik mladých vojakov ktorý sa točí okolo pár postáv. Joker, Cowboy ale najviac sa príbeh točí okolo tlstého Leonarda ktorý je šikanovaný veliteľom.  Celkovo mám rád tieto pasáže z vojnových filmov ohľadom výcviku drzými veliteľmi, tu to pasovalo perfektne poriadne som sa nasmial pri buzerovaní nováčikov. Hartman bol ikonická postava ako veliteľ a taktiež jeho opozitum Lenny. Prvá polovica ako som spomínal je záživnejšia no tá druhá už je každý druhý vojnový film pretože sa v ňom vlastne nič podstatné nestane nič čo by extra zaujalo a dosť ma ubíjala scéna s raneným vojakom v strede bojového poľa ktorého chodia všetci postupne "zachraňovať". Výborný film na ktorý sa ťažko zabudne vďaka jeho ikonickým scénam z prvej polovice. 85%

Thor: Láska jako hrom (2022)

Nie nie naozaj je to fakt zlé, Taikiho humor mám rád ale tu mi to nesedelo vôbec. S MCU toto nemá spoločné už vôbec nič, nebolo to ani vtipné ani akčné a ani to už nebol ten MARVEL ako býval. Filmu som dával šancu od kedy som o ňom počul až do štvrťky filmu, vtedy mi došlo že to naozaj je také alebo aj horšie ako ľudia vravia. Thor ako postava bol tak odporne nepríjemný a umelý že som mal pocit že film je NETFLIX adaptácia. Jediné plus bol Christian Bale a scény s "temným svetom" ktoré boli spravené naozaj úchvatne, inak film zbytočný zabijak času a nervov. 30%

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Noo takže kde začať, celý film má úžasný príbehový tok, plynulé tempo a príjemnú emóciu pri pozeraní. Celý film je úžasne napísaný že mám chuť si prečítať pôvodnú knihu. Od začiatku je film v deji, nerobí zbytočné odbočky a čisto sa točí okolo liečebne a jej pacientoch. Strašne sa mi páčilo že sa film niesol v znamení ľahkého humoru až mám pocit že je to skôr komédia ako dráma. Film som videl v dabingu ale aj v originály a ja osobne preferujem dabing pretože z toho starého zlatého dabingu znejú tie hlášky omnoho lepšie. Absolútne sa nečudujem že tento film má tak vysoké hodnotenie a toľko ocenení pretože ak Miloš Forman dokázal zrežírovať niečo takéto čo je úplne mimo môjho obzoru a dokázal ma tým zaujať na toľko že keby mám spočítať koľko krát som videl tento film tak potrebujem tretiu možno aj štvrtú ruku. Po pozretí Kubrickovho osvietenia som myslel že ma Jack Nicholson už ničím neprekvapí no mýlil som sa, Jack ako šialený tvrdohlavý chlap hodený na psychiatriu obklopený bláznami a panovačnou doktorkou. Ratchedová je historicky postava ktorá ma najviac irituje, buď Louise Fletcher je naozaj tak dobrá herečka alebo je taká panovačná mrcha aj v skutočnosti iná možnosť nieje. No postava ktorá celý čas ťahala tento film je aj tak indián, scény s ním sú ikonické veď tak napríklad: basketbal, žuvačka, loď či už záverečná scéna. Taktiež sa vo filme strihli známejšie mená ako Danny DeVito či Christopher Lloyd. Množstvo skvelých postáv, množstvo nezabudnuteľných scén a množstvo emócií. Popravde je celý film prechádzka rúžovou záhradou a koniec fackou na prebudenie zo sna. Film je dlhodobo v mojej top 10 filmov a verím že tam aj navždy ostane. 100%

Pomsta (2021)

Nesympatická herečka, scenár písaný na kolene a chabá réžia. Film v celku sklamanie keďže som čakal niečo revenge vyraďovačka v štýle Kate no k ničomu takému nedošlo.  Až na dve dobré akčné scény dopadli ostatné na úrovni "B" filmu a ku koncu ktorý neviem či bol viac bizarný alebo predvídateľný sa radšej ani vyjadrovať nebudem. Nedá sa aby som nespomenul pokus o "vtipný zvrat" ktorý bol pocitovo taký ako keby som si trhal nechty počas vazektómie. Michael Keaton bol pomerne chladný a nevýrazný, Robert Patrick hral dokopy asi 3 minúty a jediný kto si udržal svoju moju úctu a ťahal celý tento film bol Samuel L. Jackson ktorý bol pomerne tiež málo na obrazovke no bol pekný pohľad vidieť ho opäť v nejakom novom filme. Pred pár rokmi  by som to bral ako nadpriemer ale dnes už asi nie no. 40%

The Sadness (2021)

Tchaj-wan neskutočne prekvapil týmto "zombie" skvostom. V tomto filme sa zombie nepremieňajú iba menia svoje správanie a oči čo je rozdielom oproti ostatným zombie filmom. Tento film je pre mňa veľký guilty pleasure pretože mám redšej akčných ako hororových zombíkov. Akčné sekvencie sú tu jedno veľké plus aj s množstvom gore a rôznymi ďalšími nechutnosťami. Krvou sa tu nešetrilo a rôznymi ďalšími hrotmi. Herecké výkony rozosmiatych zombie naháňajú husiu kožu plus dramatická hudba do pozadia sú veľkým ťahúňom atmosféry tohto filmu. No nemohol som dať plný počet pretože mi tam chýbalo väčšie rozobratie toho ako to vzniklo, ako sa to šíri a hlavne mi chýbal viac vyhrotený koniec ktorý bol viac než predvídateľný. Jednoznačne jeden z najlepších zombie filmov aký som videl a kľudne by som ho zaradil do top X najnechutenejších filmov aké som videl. 85%

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Večne vysmiaty nábožensky založený vegetarián ktorý sa zaprisahá že nezoberie zbraň do roky po tom ako skoro zabil svojho otca, a narukovať chce pre to aby životy zachraňoval nie ich bral. Veru ťažká cesta to musela byť ak bolo naozaj všetko podľa skutočnosti ale aj tak veľmi silný emociálny príbeh vojnového zdravotníka. Andrew svoju rolu zvládol úžasne aj s jeho priblblým úsmevom. Akcia bola slušná a aj krvavé scény na bojisku boli slušné. Napriek silnému príbehu je aj tak najlepšia scéna keď Vince Vaughn začal školiť novú rotu. Príbeh silný ale miestami som mal pocit že Desmond je superhrdina. Jednoznačne jeden z najlepších vojnových filmov. Mel Gibson zvládol réžiu perfektne a hodnotenie je trefné. 90%

Banda (2019) (seriál)

Ak by mal vyzerať seriál presne podľa mňa tak vyzerá takto. Dajte Avangers brutalitu, nahotu, čierny humor a satiru tak dostanete The boys. Môj problém pri seriáloch je že pozriem pár dielov a rozmýšľam čo si pozrieť namiesto toho no pri tomto seriáli som ani chvíľu nemal chuť odísť od obrazovky a ku koncu mi až bolo ľúto že je to "koniec". Jednoznačne sa tu nadávkami a nechutnosťami nešetrí, pár krát som sa normálne bál že ma dakto uvidí to pozerať lebo som sa cítil že pozerám dačo ilegálne. Extrémne som si obľúbil či už kladných The Boys alebo zápornú The Seven, obľúbiť si záporákov je zvláštny pocit. Najoriginálnejšia a moja najobľúbenejšia postava je Frenchie, od začiatku najšialenejší a najzaujímavejší, francúzsky feťák ktorý sa zamiluje do nehovoriacej superhrdinskej aziatky (Mon couer), Jednoducho Frenchie bol najsympatickejší zo všetkých. Hneď po ňom bol hlava celého The Boys, Billy Butcher, bez neho by to nebolo ono, tak arogantná tvrdohlavá a paličatá postava ako on je už asi iba jeho úhlavný nepriateľ- Homelander, ktorý je v mojom rebríčku na treťom mieste. Vpodstate Patrick bateman ako superhrdina, egocentrista, sociopat a schizofrenik no pritom najsilnejší superhrdina vôbec. Hlavnou úchylkou Homelandera je mlieko (V prvých sériách najviac WTF moment, v ďalších sme si už zvykli). Aj keď je pôvodne ako záporná postava myslím si že väčšina si ho aj napriek tomu obľúbila a ja patrím medzi nich. Antony Starr by kľudne mohol dostať Oscara za rolu Homelandera, jednoducho najlepší herecký výkon aký som po Breaking Bad videl. Ďalej by som asi pokračoval s Kimiko ktorá mi bola asi najviac sympatická zo ženských postáv, nekonečná nevyjadrená láska medzi ňou a Frenchiem sa stala samozrejmosťou do 4. série kde sa to celé prelomilo, o Kimiko sme sa dozvedeli odkiaľ pochádza a čo sa vlastne stalo jej a jej bratovi, inak vlastne viac nevieme a ani nám netreba. Ďalší na rade je M.M. ejkejej Mother's milk ktorý má OCD a posttraumatickú poruchu. Veľký mohutný černoch ktorý je ako Monk, je háklivý na čistotu a perfekcionizmus. U mňa si získal veľkú pozornosť svojimi tričkami s nápismi rôznych interprétov ako 2Pac, DMX alebo N.W.A. Hughie ktorý sa chce pomstiť za svoju priateľku. Hughie bol postava ktorá sa asi najviac zmenila za celý seriál a prešiel z bojácneho chlapca na jedného z hlavných lovcov superhdinov. A ďalej už pokračovali len menej výrazné postavy ktoré zhrniem v rýchlosti: Starlight- superhrdinka ktorá sa zamilovala do hughieho a napomáha The Boys, A-train- ktorý zabil Hughieho priateľku v prvej epizóde, The deep- ktorý pohlavne zneužil Starlight, Queen Maeve- ktorá si ulieta s Butcherom, Black Noir- ktorý sa rozprával s kreslenými postavičkami a okrem nostalgickej vsuvky nepovedal jediného slova, no mal u mňa viac Sympatie ako A-train s Deepom dokopy. A aby som nezabudol Translucent ktorého zabila bomba v análnom otvore. Jednoducho spektrum postáv je tu zaujímavé a nemyslím si že by bola daktorá z týchto postáv zbytočná. Najviac som si užíval rôzne narážky na superhrdinov z MARVEL alebo DC. Určite patrí do mojich top seriálov a predtým ako vyjde 4. séria si to určite pozriem ešte raz. 100%

Sunshine (2007)

Inteligentné sci-fi ktoré od začiatku ani chvíľu nenudí a zaujme zaujímavou grafikou slnka a vesmíru. Milý nápad na záchranu slnka a planéty ktorý skomplikuje cesta na vesmírnu stanicu starú 7 rokov. Jednoduchá zápletka ktorá sa zvrtne na šialenú jazdu. Konečne Chris Evans dostal normálnu a inteligentnú rolu a Cillian Murphy ako milý tichý fyzik na ktorom celá misia záleží. Jednoducho som si tento film užil naozaj naplno a myslím si že tomu dopomohlo skvelé obsadenie ale aj perfektné napätie vďaka ktorému som nemohol odtrhnúť oči od obrazovky. "Freddy Krueger" bol naozaj nečakaný a koniec trošku prepálený ale aj tak asi najlepšie vesmírne sci-fi hneď po Interstellari. 95%

Al Kameen (2021)

Prečo sa dostalo tomuto filmu tak extrémne málo pozornosti? Môj prvý film ktorý som videl so Spojených arabských emirátov a trošku som sa bál čo to bude. Obával som sa zdĺhavých scén a nepríjemných hercov no ani jedno sa nestalo skutočnosťou. Američania sa môžu ísť s ich vojnovými filmami z Afganistanu kľudne skryť oproti tomuto filmu. Moc sa mi do tohto filmu nechcelo a chvíľku som odolával ale dal som to, až ma mrzí že sa tento film tak málo dostal do povedomia. Celkom som bol prekvapený že tak "neznámy" film má dokonca český dabing. Od začiatku bolo cítiť že to nebol film za pár tisíc ale že si dali tvorcovia na tom trošku záležať, oceňujem výber hercov ktorý na mňa pôsobili príjemným dojmom a ani by som na niektorých nepovedal že sú to Arabi. Akčné scény boli záživné aj keď odporúčam im podučiť sa od Južnej Kórei s brutalitou a akčnými sekvenciami. Akcie je tu dosť takže film vôbec nenudí no prídu aj emotívne drama scény a taktiež pekná dávka klišé a zopár hlúpych rozhodnutí. Film sa snaží stavať boj na premyslených taktikách ktoré na mňa vcelku zapôsobili. Jedna z najlepších postáv bol jednoznačne veliteľ z vozidla 9 ktorý viedol celú taktiku s chladnou hlavou a bol po celý čas v centre bojiska. Až na pár tupých scén a spomínaných klišé je film naozaj skvelým zážitkom s emotívnym koncom. K tomu je to ževraj podľa skutočnej udalosti ale všetci dobre vieme že sa to vždy prikresluje takže to beriem s rezervou. Bolo to tesné ale do plného počtu chýbal fakt maličký kúsok. Dúfam že sa tento film dostane viac do povedomia pretože kľudne by som si ho pozrel radšej ako napríklad 12 hrdinov. Určite odporúčam 85%

Ztracené město (2022)

Spoiler alert ! Trápnosť úbohosť a klišé, nedával som tomu od začiatku žiadne nádeje a robil som dobre, nebudem klamať že som sa pár krát nezasmial ale dať toľko klišé do jedného filmu a spraviť tak rýchlopečený príbeh by dokázal priemerný piatak na základnej škole. Celé to je niečo jak jumanji alebo cesta do stredu zeme ale produkoval ich wish. Len jedna taká otázka, prečo by ste zabíjali Brada Pitta po 15 minútach filmu, a obsadili do hlavnej role jedného z najhorších hercov Hollywoodu a starú umelú Sandru ktorá už by mala dávno prestať hrávať takéto role. Tento film by bol možno tak dobrý na markíze o 9:30 ráno v nedeľu 30%