Miki68

Podle mě jedna z nejkrásnějších "klasických" pohádek, ve které excelují hvězdy naší kinematografie. Bořivoj Zeman si na pomyslných stupních vítězů konkuruje sám sobě a své Pyšné princezně. Krásná čeština a výborné gagy (námět Jiří Brdečka). Komu se tohle nelíbí, je tajtrdlik. Dal bych i pět... ale... "přiměřeně"... ()

Nšoči

Krásná Milena Dvorská jako Maruška, Vlasta Burian opět ve skvělé formě v jedné ze svých posledních rolí, Jan Werich jako vrtošivý král, krásný příběh, příjemná dávka humoru a šťastný konec, to vše činí z této pohádky něco víc.... ()

Véronique

Není to tak dávno, kdy jsem nad touto pohádkou takříkajíc ohrnovala nos. Přesněji řečeno - věděla jsem, že patří do tzv. "balíku české pohádkové klasiky", ale nějak si ji nevšímala. Možná jsem jí tehdy moc nerozuměla(ne moc dětí asi pochopí přesmyčku "syp" - "a co" - "se")... O to víc se mi pak zalíbila, když jsem začala chápat kouzelný werichovský a burianovský jazyk, stejně jako jejich neobvyklý humor. Snad v žádné předchozí či následující pohádce se nepodařilo postavit tak kouzelnou pohádkovou chaloupku, jako tomu bylo právě tady. A když se k tomu přidá zářný výkon Terezy Brzkové jako kouzelné babičky, získává pohádka opravdový punc. Bylo by škoda nepřipomenout také princezny a jejich nápadníky - ať už se jedná o prince či neprince. Malé, ale nezapomenutelné role zde tak vytvořili Miloš Kopecký jako "chytrý princ" - "... to u nás, když je tma, tak tu tmu vyvážíme. Za dobrou tmu mocnáři dobře platí...", anebo Lubomír Lispký jako "chrabrý princ" - "Dejte rozkaz a vytvořím tmu!". Další zpracování, o které se pak pokusili naši sousedé na Slovensku, se s touto klasikou nedá vůbec srovnávat... ()

darkreider

Najkrajšia a moja najobľúbenejšia rozprávka. Dvojica Werich a Burian je pre mňa nezabudnuteľná. Aj keď som ju videl 100 krát, vždy si ju rád pozriem znova. Atmosféra, vtip, skvelé dialógy, krásne kostýmy a skvelý herci. ()

Jeand´Boa

Mistři humoru, kteří si nahrávají a zdárně vzájemně sekundují...a je jedno, kdo z nich nakonec byl tím tajtrdlíkem... ()

Nail

Jedna z mála nádherných čekých pohádek, které davají na Vánoce v přívalu amerických rádoby rodinných komedií. Jan Werich s Vlastou Burianem excelují a Milena Dvorská je překrásná princezna, prostě krásná česká pohádka 5 hvězd jak vyšitéch ()

PavelZava

V pohádce vystupuje mnoho pánů herců a vážených hereček Jan Werich, Milena Dvorská, Miroslav Horníček, Terezie Brzková (místy vypadá jako bábuška) atakdále (Vlasta Burian), které chválili ostatní. Já vyzdvihnu kuchaře (František Černý), kterého zavřou do vězení/vinného sklepa a on se jim jemně posmívá okénkem . Král Já I. říká kuchaři “Stejně vypadáš jako sud !“ nebo jeho slova “Přece jim to všechno nedám, Princové, trubcové“. nebo Nařizovat mi nebudete, musíte poprosit …. To je málo, musíte pěkně poprosit. Je to spíše pohádková komedie, ve srovnání s Šafránkovými pohádkami úplně neobstojí … Hudba : Václav Trojan ()

Haide

Skvělý Werich a Burian, ale musím říct, že se mi tato pohádka líbí teď daleko více, než když jsem byla malá. Nemyslím si, že by to bylo u pohádky správné. V dětství mi to vždy připadalo jaksi moc dospělé. Ale jinak mé naprosto nejoblíbenější zpracování klasického příběhu. ()

Torgal

Špičková rozprávka, až po okraj naplnená skvelým humorom, zábavnými dialógmi a postavená na geniálnej dvojici Werich+Burian. Keď sa na to človek sústredí, rozkóduje tu aj ideologické posolstvá vtedajšej doby, ale nebije to do očí tak ako v inom Werichovom majstrštyku Cisár pekár/Pekárov cisár. Najlepšia česká rozprávka vôbec. 9/10 ()

Biopler

Kto by nepoznal túto známu rozprávku? Veľmi milé spracovanie, ale keď ju výkonovo porovnám s filmom Císařův pekař a pekařův císař, tak musím hviezdičku ubrať. V tomto kúsku mi v určitých momentoch chýbala šťava. ()

Stíba

Jo, kdo by neznal onu slavnou větu "Sůl nad zlato". :-) Herecké legendy v krásném příběhu, který v pravidelných Vánočních intervalech nesmí chybět. ()

Ozzy2

Pohádka je sebestředný "koncert" komunistické podržtašky Wericha, který na sebe bezohledně strhává veškerou pozornost.Další negativní osobou je zlatokopka Kubátová, která králem pohrdá, ale nakonec si ho vezme, protože pochopí, že sice svým 10 fakanům chléb diamanty neposype, ale může si za ně koupit třeba 50 solných dolů. ()

tranquill

"A já jsem tajtrlík? Za první nevím, co to je a za druhý mě to uráží!" Mne tahle klasická pohádka rozhodně neuráží, ale často svým humorem strhává do kolen. "..tady ukyneme k smrti!" Nádherný scénář, krásná režie a skvělí herci. Takovou pohádku nám mohli před 65 lety i v Hollywoodu závidět :-) "Co mně lezeš do snu!" ()

kilobyte

Když točíte pohádku s mistrem slova Janem Werichem a vždy komickým Vlastou Burianem, tak snad ani nic špatného vzniknout nemůže. ()

Razzor_82

"Bez soli to nejde." Jedna z nejkrásnějších chytrých pohádek co má srdce. Po desetiletích má stále kouzelnou retro výpravu. První a poslední setkání mistrů Wericha a Buriana. Jejich vaření lívanců je nezapomenutelné. Jedno až dvě vejce ..jsou tři vejce. Skvěle se doplňují inteligentním a bláznivým humorem. Krásný příběh kde konfrontuje chytrá rozhodnutí ty špatná. Každá role je obsazena hereckými osobnostmi. Klenot české kinematografie. 10/10 ()

Solly

Dodnes přidávám veškeré přísady v měrné jednotce "přiměřeně". U některých pohádek se každoroční vánoční opakování neokouká. ()

chlebos

Jenom lima muze dat 4 hvezdy Valce svetu a tomuhle skvostu jenom 3. Styd se kamarade. Film je to 50 let stary a je napsan a natocen tak ze proste ziram. HLAVNE JE TO POHADKA ()