Mackin

Poprvé a zároveň bohužel i naposled se před filmovou kamerou sešli dvě velké osobnosti československého filmu, Jan Werich s Vlastou Burianem. A právě díky nim a jejich humoru se Byl jednou jeden král… může směle zařadit k těm nejlepším domácím pohádkám. ()

Čtec

Miroslav Horníček - s namalovaným znaménkem krásy a náušnicí - jakožto Krásný princ, to je jedna z nejzářivějších perel české kinematografie... ()

Lottr

Klasická česká pohádka, která určitě osloví i příští generace, stejně jako ty před námi. Škoda, že už se netočí takové pohohádky. Co dodat: Půvabný příběh, nezapomenutelná atmosféra,skvělí herci a prostě pohádka jak má být. ()

Raccoon.city

a teď syp !... povídám syp... ! no ale co ? ... se!... há syp se, syp se. Ooo jak jsi vtipný králi múj. Už jse sypu, už jse sypu, už jse sypu. ()

Rousse

Pan Werich měl velmi příjemný, ale hlavně inteligentní smysl pro humor, což mi u novodobých pohádek hodně chybí. A v téhle krásné pohádce jím naštěstí nešetřil. Variace na klasické téma sobectví, egoismus a pýchu tentokráte ne princezny, ale samotného pana krále, je moc pěkně zpracována. Obrovskou zásluhu má samozřejmě pohled do nádherně modrých očí Mileny Dvorské, velmi příjemný hlas rybáře v podání Vladimíra Ráže, hlášky a rozumy komořího Atakdále... a ostatní hvězdy, které měly tu čest zahrát si příběh krále "který Já první se nazýval a špatně panoval" ()

ranp

Výborná pohádka, skvělý námět a nepřekonatelní Jan Werich s Vlastou Burianem. Celé to do sebe krásně zapadá, děj, jména postav, specifický humor..rozhodně jedna z nejlepších pohádek..i v těžké době 50. let mohly vzniknout v Československu takovéto skvosty a to je jen dobře. ()

BMAJTZ

Nebudu přehánět když řeknu, že jde o jednu z nejlepších českých pohádek vůbec. Tahle klasika nezestárne ani o den a ještě děti mojich dětí na ni budou rády koukat. ()

gutshoter

Byl jednou jeden král... A ten král měl 3 dcery. Jednou z nich byla Maruška. Naše nejmilejší Maruška, kterou ztvárnila nádherná Milena Dvorská. Tato bytost nikdy neumře. Stejně tak nikdy neumře pohádka Boženy Němcové, kterou na filmové plátno přenesl Bořivoj Zeman a obsadil neuznávanější komiky tehdejší doby. Jan Werich s Vlastou Burianem sehráli nejlepší komediální dvojici typických českých pohádek vůbec. Génius si rozuměl s géniem a to je přeci nádherné... ()

h0n24

Werich. Takový český Luis de Fines. Osobnost násobně výraznější než ostatní. Dokáže utáhnout celý film? Zdá se. ()

Sdoom

Jedna z nejlepších československých pohádek, která se na svou dobu vzniku a oproti jiným dílům vyhnula nějaké přímé a zjevné komoušské agitaci. Herecké obsazení je skvělé, ale přesto si naprostou většinu scén pro sebe krade Jan Werich. Jeho král Já první nemá mezi králi v našich pohádkách absolutně žádnou konkurenci. Nechápu, jak tato krásná pohádka nemůže být v seznamu 200 československých děl určených k digitalizaci, potřebuje to totiž jako sůl a rozhodně si to zaslouží. 4 a půl hvězdičky. (TV CS Film) ()

herr_carter

Spolu s Císařovým pekařem a naopak pohádka, která mi prostě do konceptu tradičních českých pohádek vůbec nezapadá...............moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

Kanibal

Nejpříjemnější pohádka české historie... alespoň pro mně. Dnes již legendární variace Jana Wericha na téma dobro x zlo plná těch nejlepších herců. ()

Jiří K.

Nadčasová pohádka, která se bude jistě líbit ještě za 100 let. Obsahuje jedno velké ponaučení: "NEVÍTE PROSÍM VÁS, KDE JE TO KRÁLOVSTVÍ, CO LÍTAJ TY PEČENÝ HOLUBY...EHM... PŘÍMO DO PUSY?" -- "TO MUSÍTE PŘES SEDMERO ŘEK...TO MUSÍTE KOLEM PERNÍKOVÉ CHALOUPKY..." -- "NIC NENAJDOU, ...CO JÁ JSEM SE TOHO NAHLEDAL...VŠUDE SE MUSÍ MAKAT" ()