cross

Werich byl génius. Tento fakt mu již nikdo nemá šanci odepřít. Jeho pohádky (původní i přepisy) obsahují spoustu filosofických narážek, i po mnoha letech působí nesmírně moderně a hlavně, jsou dokonale klasické a vtipné současně. Variace na Sůl nad zlato není žádnou vyjímkou. Naopak - přesně dokazuje výše napsané a dotahuje všechny drobnosti k dokonalosti. Nepřekonatelná pohádková podívaná, na kterou dnes již není lehké narazit - což je neobyčejná škoda. ()

Právnička

Já jsem tajtrdlík? Ty jsi tajtrdlík! Za prvý nevim, co to je a za druhý mě to uráží :o) Jedná z mnoha nezapomenutelných hlášek této překrásné pohádky, která neormzí a na Vánoce prostě nesmí chybět. ()

MI-380

Předponu nej používám výjimečně, ale tady to jinak nejde: nejlepší pohádka. Důvody? Atmosféra, humor, děj, cit, poselství, krásné oči Marušky Mileny Dvorské a hlavně vynikající herecké výkony. Od znovu nalezeného Vlasty Buriana přes princezny a jejich nápadníky k nezapomenutelnému kuchaři Františku Černému, moudré babičce Terezii Brzkové, trojici mazaných princů Horníček, Lipský, Kopecký, až k živlu zvanému Jan Werich a jeho Já I. Připomíná mi tu relikvii z jiného filmu, kde předváděl podobnou exhibici, a to šem, kterým byl oživován Golem. Tady sám Werich je tím šemem, který sice nemusí nic oživovat, ale jeho osobnost a smysl pro humor a improvizaci dává tomu všemu tu hlavní šťávu. Werichův nejlepší filmový výkon, když už jsem u těch nej. Pět procent dolů za lehký stín doby, bez kterého by to tenkrát asi nešlo. 95%. ()

Ravi

Werich a Burian, Burian a Werich. Co víc by si mohl divák přát, než vidět tyhle dva mistry řemesla spolu? Tahle pohádka je prostě nezapomenutelná. Tak si říkám, kam se všechna tahle originální a chytrá pohádková filmařina z Čech vytratila? No nic, než se vrátí, budem muset přežít na geniálních odkazech jako je tento. 100% = 5/5 ()

J-o-k-e-r

Krásná česká pohádka! Opravdu výborné duo Werich-Burian, kteří excelují v každé scéně, jedna z nejkrásnějších princezen v podání mladinké M. Dvorské. Nejen pohádka, ale i jeden z nejkrásnějších českých filmů, jenž i po téměř 60 letech neztratil ani ň ze svého kouzla... ()

mkubalikova

Milena Dvorská je podle mě nejkrásnější filmová princezna! Taková koncentrace hereckých legend - blonďatý Horníček, přechytralý Kopecký, překvapivě umírněný, přitom zábavný Burian, beze soli přiměřeně vařící Werich atd. Tato pohádka je dalším důkazem dokonale zvládnutého kumštu v disciplíně, které Češi ve své době vládli: ve filmové pohádce. 90% ()

Autogram

Najobľúbenejšia vianočná rozprávka už viac ako polstoročie. Čo k tomu dodať? Možno len to, že postavu babičky si Božena Němcová pre všetky svoje knihy ani nemohla lepšie predstaviť. –––– Já jsem tajtrlík? Za prvně, nevím co to je, a za druhý, mě to uráží. –––– Člověk nemá zestárnout, dokud nezmoudří. ()

KASUGI

Hrozně stupidní pohádka. Všeobecně Sůl nad zlato. Jistěže si pohádky žijí vlastní logikou, ale jako odsud posud. Maruška může říct sto různých věcí a řekne zrovna sůl, aby byl děj. Aby vůbec byla pohádka. Taková typická Shyamalanovina. Když opomineme fakt, že nesolit je zdravé, tak největší facepalm je paňmáma odmítající vůz zlata a drahokamů, protože si potřebuje posolit chleba a musí dát něco ovcím lízat. Panečku, zvláštní druh ovcí, že bez soli pojdou. A vdově se v té barabizně taky musí fajnově žít. Od rána do večera dře jak kokot, do baráku zatéká, není na opravu. V zimě ji nachladnou ledviny a vaječníky. V létě ji přepadnou potulní loupežníci a protože žije na samotě, tak ji dva chytnou, třetí si nasliní čuráka a vykoná dílo chtíče. Pak si zase ti ostatní loupežníci nasliní čuráky a tak to jde celou noc. Když to vdova přežije, skončí s natrženou pochvou a roztrženým konečníkem, díky čemuž neudrží stolici, takže bude muset nosit pleny. Kdo by to nebral. Hlavně že si bude moct posolit tvrdý chleba, do kterého v děravé špazjce nachcaly myši. ()

ghatos

Nikdy jsem tuhle pohádku neměl rád. Byť byla natočena v tuhých padesátkách, tak vyšla z toho politicky ještě ze ctí. Problém není ani v nějaké propagandě, spíše je otravná její upištěnost, dětinskost (ano, je to pro děcka, ale je to stupidní)...prostě je to obrovský hype. Ano, Werich byl super, ale tohle se nepovedlo. 46%. ()

Dagoussek

Nejlepší česká pohádka, která srší vtipem, láskou, nejkrásnější princeznou a samozřejmě nezapomenutelná dvojice Werich a Burian. "Přiměřeně, přiměřeně...". Jedno nebo dvě vejce, to jsou dohromady tři vejce." ()

vyfuk

Kult mezi českými pohádkami. Neuvěřitelná nostalgie již od raného dětství ať už ve filmové podobě nebo i audio verzi. To vše s milým a nezapomenutelným scénářem a jedinečnými hereckými výkony především dua Werrich a Burina. Jinak se to asi ani popsat nedá. Bez toho by skoro nemohli být Vánoce. Do dnes legendární hlášky a milý poučný příběh. Není asi co řešit. ()

Madlene

"Pane, nevite prosim, kudy se jde do toho kralovstvi, co tam padaji peceni holubi rovnou do ust?" "...kdepak, co ja ze toho kralovstvi nahledal, vsude se musi makat." ()

Nepi

Naše pohádková klasika, která je navěky solí naší pohádkové kinematografie. A pořád nestárne a nestárne! ()

Almásy

superhviezdne obsadenie, pamatne hlasky (Co mne lezes do snu?!) a nezabudnutelny maestro werich a burian. jednoducho film pre vsetky generacie a na cely zivot. ()