Hellen.J.Hell

Na rozdíl od někoho se u této pohádky nikdy nenudím.Že je to komunistická propaganda,to jsem nikdy neřešila a vlastně mám jiné věci na práci,než hledat všude propagandu.A neodsoudím celý film jen kvůli tomu.Mimochodem,komanče ráda nemám,to proboha ne!!!,ale myšlenky jako že dobrý král dělá něco pro lidi atd.jak je to tady,to se netýká jen doby,kdy se ten film točil.Když je někde hlad nebo chudoba (anebo král lidem sebere sůl),je jasný,že se to lidem asi líbit nebude,ten závěr si nikdo z prstu nevycucal.Pochybuju,že by lidi někdy měli v oblibě panovníka(kdekoliv a v kterékoliv době),který z nich sedře kůži a sám se bude topit ve zlatě.Samozřejmě,nic se nesmí přehánět.Víme,jak to dopadlo. ()

DansteR

"Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát! Spát se mi chce. Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce. Komu se chce spát? Mně ne. Já neusnu a neusnu." :-D....Česká pohádková klasika. Dvojka Werich Burian tu pohádku posunuje okamžitě i na 6* :-D ()

Rejčka

Nanicovatý nerost. Možná se mýlím, ale ten hlavní rozdíl mezi novými a starými pohádkami spatřuji v češtině. Pohádkové postavy mluví krásným jazykem, díky čemuž si různé věty z pohádek pamatujeme. Vždycky se mi víc líbili princové než ti tři, co nakonec dostanou princezny za ženy. Je to samozřejmě tím, s jakým gustem si pánové prince zahráli. Ani princezny zde nejsou tak zajímavé. Této pohádce prostě vévodí muži - král, jeho věrný Atakdále, princové, tlustý kuchař. A pak výrazná Marie Glázrová. Nádhernými momenty jsou hostiny, zvláště množství úžasných cukrářských výrobků, pak noční les se světluškami a scény Buriana s Werichem. ()

Zirael

Krásná vánoční klasika, plná nezapomenutelných scén. Taky krásná ukázka z toho, že z pohádky se dá udělat s trochou vůle i inteligentní komedie bez trapného pitvoření, jak je to bohužel v dnešní době zvykem ()

Standey

Krásná česká pohádka bez které si nelze představit vánoční svátky. Jan Werich s Vlastou Burianem vytvořili nezapomenutelnou dvojici a jejich hlášky už dávno zevšedněli. ()

gezper

Nádherná nestárnoucí klasika, doslova kouzelná záležitost s excelentním obsazením a tím pádem i výkony, ehm, spíš koncerty (Werich-Burian, trio princátek, Milena Dvorská, kouzelná babička). [100%] ()

Dacsus

Po ďalšom zhliadnutí (ktohovie už koľkatom) som dostal nutkanie mrsknúť sem komentár. Tento učinený skvost, ktorému naozaj ťažko-preťažko hľadať dôstojného súpera je proste niečo úžasné. Geniálne dialógy, hádam ešte lepšie monológy, v ktorých každé jednotlivé slovo sadne sťa tá pomyselná prdelka na šerbeľ, a z nich vytesané ultravtipné, no zároveň viacvýznamové scénky, to sa už dnes proste nevidí (herecké výkony, kostýmy, kulisy atď. - všetko z toho je dokonalosť sama, najmä pravdaže Werich a Burian). Presne takto má vyzerať filmové dielo, ktorého ambíciou je nielen pobaviť, ale i nenásilne poštekliť svedomie, uštipačne a ironicky si uťahovať z rôznych slabôstok či už jednotlivcov a či spoločnosti ako takej, avšak zároveň s velľkým kumštom neopúšťať hranice rozprávkovej predlohy. Och, škoda-preškoda že dnes majstrov slohu schopných tvorby takto vycibrených scenárov nahradili slohoví a myšlienkoví invalidi, lebo práve dnes by sa narážok na rôzne nešvary dali vygenerovať celé mraky. ()

Tsuki003

Werich + Burian + klasická pohádka = jedno z nejlepších vánočních pokoukání :) A princezna Milena Dvorská je krásná. Na tohle se hezky kouká. Žádnou novou verzi ani Šafránková nezáchrání. ()

KeanuTheBest

Nejklasičtější a nejkrásnější pohádka....kam se hrabou ty dnešní...toto je klasika..společně s Obušku z pytle ven, Dařbujánem a Pandrholou atd. Pan Werich je pro mě legendou českého herectví společně s panem Burianem a zde dokonce hrají spolu, takže luxusní kombinace. Hrozně vtipná dvojka a pro mě ukázka jak má vypadat klasická nádherná pohádka. ()

misak304

Skvělý herecký výkon pana Wericha a jeden z posledních hereckých rolí Vlasty Buriana. Byl to skvělý nápad obsadit zrovna tyto 2 komiky. U scény, kde se snaží uvařit lívance jsem se vždy "válela" smíchy a i nadále budu.Opravdu tleskám panu Zemanovi za něco tak skvělého, jako je tato pohádka. Víc už snad ani psát nemusím. Jasných 5* a oprávněné místo v žebříčku. ()

unclejack

Klasická česká rozprávka - nadpriemerná záležitosť s perfektným kráľom Jana Wericha. Najviac však pobaví Vlasta Burian!!! ()

Bruce_cz

Je rozhodně zvláštní sledovat tyto skvosty se znalostí dobových souvislostí, je ještě zvláštnější sledovat v nedětském věku pohádku, kterou jsem kdysi viděl bezpochyby několikrát, ale v poslední době vůbec ne (tudíž jsem si ji musel pustit znovu, abych ji mohl adekvátně ohodnotit) a nejzvláštnější je, že ten film je táááák moc kvalitní. :-D ()

Majoslav11

"Láska je soľou života." Takmer dokonalý rozprávkový príbeh, vrátane kostýmov, výpravy, hudby a humoru. Skvelá dvojica Werich - Burian. Československé filmy patrili svojho času ku svetovej špičke. ()

MrKrahujec

I když se Jan Werich snažil počátkem 50. let vypadat, jako že je pro komunisty dokonale "košer", přesto se mu podařilo zachovat si alespoň jiskřičku poťouchlosti, se kterou propašovával do svých filmů jakési spiklenecké prvky náročnější tematiky. Například právě tato pohádka se tváří jako správně dobově lidová, a přece na začátku pronese Maruška při osudové hádce o sůl dokonce dvě věty stoprocentně opsané ze Shakespearova Krále Leara... Kdo si dá tu práci, může si všimnout, že v obrazové výzdobě pohádkového hradu je silně zastoupen komunisty velmi odmítaný Hieronym Bosch, nebo že Vlasta Burian má ve většině záběrů u pasu přivěšený místo meče, nebo kordu veliký klystýr, tradiční to symbol zbabělosti také ještě ze středověkého divadla. ()