balba

Nestárnoucí klasika.Tato pohádková komedie je jedním z nejpopulárnějších českých filmů všech dob.Herecké obsazení je prvotřídní. ()

lekr

Nemám rád pohádky a tahle není výjimkou..studiový paskvil s neuvěřitelně trapným Werichem, nahlouplým scénářem a otřesnou hudbou...nevím co na tom vidíte..příšerná dětinskost!! ()

rakovnik

Jedna z nejlepšísch českých filmových pohádek. Pohádkou je každopádně již jen role Jana Wericha, kterému skvěle asistuje Vlasta Burian a krásné oči Mileny Dvorské. Tento film má své hluboké kouzlo a silnou atmosféru. ()

SallyZen

Docela povedená pohádka, ale vzhledem k tomu jak to hodnotím já a kolik to má % tady, tak je to rozdíl. Werich skvělý a Burian ještě lepší. Ten byl to nejlepší na celém filmu. Určitě to bude nižší hodnocení než má tady, ale i tak je to česká klasika, kterou si rád někdy zase zopakuju. 70% ()

Martin741

V rozpravke Byl Jednou jeden kral sa zisla plejada hercov byvaleho CSR, ktorych uz asi nikdy nebudeme mat /Burian, Werich, Kacirkova, Brzkova...../ aby vytvorili tuto nadcasovu rozpravku, jednu z najlepsich z tunajsich koncin. Ak nie vobec najlepsiu. Aj ked su tam vsuvky komunistickej propagandy 50. rokov, davam filmu 95 % ()

Attta

V žánru je to jedna z nejlepších pohádek. Co také člověk může čekat od herců jako je Werich nebo Burian. Opravdu podařený kousek! :) ()

Streeper

Moje nejoblíbenější česká pohádka a za mě možná i nejlepší! Skvělé obsazení, úžasný příběh, krásná atmosféra a ponaučení, že sůl je nad zlato. České filmy moc nemusím, ale tohle je jeden z těch, za který jsem opravdu ráda, že byl natočený. ()

tomtomtoma

S největší pravděpodobností nejpůvabnější adaptace Soli nad zlato. Vtipné, ironické, příjemné, zábavné. A s několika řádky veršů Jaroslava Seiferta. Napoprvé, opakovaně, stále. Pohádka s rozkošnou mluvou, hereckým obsazením i nasazením. Nezapomenutelná je tato pohádka především díky postavě krále Já I. (skvělý Jan Werich). Narcistický panovník, vztahovačný nadutec s ublíženeckým sklonem. A když se tento pompézní megaloman konečně zblázní, nastává ta pravá potrhlá podívaná. Vynikajícím přihrávačem je mu jeho rádce Atakdále (dobrý Vlasta Burian), jediný králův přítel a druh v jeho lapáliích. V pohádce nemohou chybět půvabné princezny, zde dcery krále Drahomíra (smyslná Irena Kačírková), Zpěvanka (trylkující Stella Májová) a moudrá Maruška (mladičká Milena Dvorská). A jako správná pohádka má i tato své prince hledající své místo na světě: Krásný (zábavný Miroslav Horníček), Chytrý (dobrý Miloš Kopecký) a Chrabrý (Lubomír Lipský). Z dalších rolí: odmlouvačný králův kuchař (František Černý), kouzelná stařenka kořenářka (Terezie Brzková), a vyvolení opuštěných srdcí na královském dvoře zahradník (Zdeněk Dítě), dudák (Josef Pehr), rybář (Vladimír Ráž) a rázná vdova Kubátová (Marie Glázrová). Pohádka, kde hláška trumfuje hlášku předcházející. Pohádka, která hladí a rozveselí. Stále a navždy. ()

C0r0ner

Česká legenda pohádek a filmové zpracování jedné z nejznámějších děl Boženy Němcové, které patří do povědomí každého občana republiky. Bohužel je už tak ohraná, že původní efekt vymizel a člověk na ní kouká, protože je prostě fajn, ale nic nového již nepřináší. Plusem je barevná kamera, která byla upřímně lepší, než stroje 80tých let. 90% ()

gabin(a)

Moje nejoblíbenější pohádka. Miluji králův proslov k dcerám a poddaným : "Až dosoukají sudičky nit života mého...." ()

MarekT

České pohádky mi k srdci nikdy nepřilnuly, ovšem tahle se opravdu povedla. Je to rozhodně velká zásluha pánů Wericha a Buriana, kteří dokázali díky své přirozené zábavnosti přetvořit pohádkovou zápletku v částečnou komedii (vzhledem k svému vztahu k žánru obecně budu s větší láskou používat označení druhé). Navíc některé citace ("Nevím co to je, a za druhé mě to uráží.") u mě nejen v běžné konverzaci zkultovněly. ()

Juto

Rozprávka, ako naznačuje jej názov, sa odohráva dávnych dobách. Vek krásnych princezien a princov v brnení pokúšajúcich sa dokázať svoju hodnotu a dobrosrdečných ale hlúpych kráľov. 9/10 ()