Tigran

Pohádky nemám moc v lásce, ale tahle je jedna z mála vyjímek, u které se vždycky pobavím. Werich s Burianem jsou věční! ()

Skarface

Hej osobo! Osobo, neviděla jsi Marušku? Proč já bych lezla na hrušku? Ne, ptám se, jestli jsi tu neviděla moji dcerku? A tak, že tu číháš na veverku. Né, jestli jsi neviděla holku, děvče, dceru mojí? Á ták, že se lesní včely rojí. Víc si myslím že ani dodávat nemusím to mluví za vše . ()

Vesecký

Jeden z prvních filmů, které jsem asi jako tříletý v televizi vnímal. Větu "Co se mi chce, spát se mi chce..." jsem si se smíchem opakoval četněkrát. A pak to pečení lívanců, kdy lívanec přetékal do chodby ("... přiměřeně, přiměřeně..."). Nebo král topící se v bahně. Teď se mi nejvíc líbí asi věta, z níž se stalo úsloví. (Vy jste o mně řekl, že jsem tajtrlík). "Jednak nevím, co to znamená a jednak mě to uráží." To jen abych neopakoval jistě četné připomínky jediné společné role Wericha se stárnoucím a nemocným Burianem. Není to tak výpravná ani dějově bohatá pohádka jako druhé dvě klasiky 50. let (Pyšná a Se zlatou hvězdou), ale již z té nostalgie těch pět hvězdiček dávám. ()

IvcaSammet

Když jsem byla malá, pohádka Byl jednou jeden král se mi strašně líbila. S odstupem času mi na ní ale některé věci začínají vadit. Například muzikálové scény nebo některé části scénáře. Pohádka to není špatná a na svou dobu je samozřejmě dobře zpracovaná, ale z dnešního pohledu ji prostě nemůžu hodnotit pěti hvězdičkama. I čtyři jsou moc, film hodnotím třemi hvězdičkami a půl. V pohádce se nachází části, které prostě nejsou stoprocentní a které mi prostě vadí. Vím, že na svou dobu to byla skvělá pohádka, ale pro mě to už na vyšší hodnocení prostě není ... ()

Hepy13

Tahle pohádka se mi nikdy nelíbila tolik jako jiné české klasiky. To asi proto, že se z velké části odehrává ve tmě. A to se mi jako dítěti nelíbilo. A i Jan Werich byl lepší jako Císař Rudolf II, i jako pekař Matěj. Tak jako tak, i po desítky let od natočení, platí to o soli a zlatu dodnes. ()

bozka10

Asi najkrajšia rozpravka aku som kedy videl.Vtipná,inteligentná,kúzelná.A fantastický Werich a Burian.Toto je neodmyslitelný klenot kinematografie.Kam sa hrabú amíci. ()

petikacka

Geniální Werich...Geniální Bořivoj Zeman...Geniální Božka Němcová na jejichž pohádkách jsem vyrostla...Za mě 100% ()

outsider

Jeeee, moje oblibena pohadka :-) herecka prehlidka nejvetsich ceskych hercu te doby v cele s Vlastou Burianem a Janem Werichem. Mila ,vtipna a OPRAVDOVA pohadka ktera si na nic nehraje. Ne ty kyce ke kterym bohuzel dospel Troska. Pro vsechny generace, navic urcite oblibena i za spousty let, se spoustou nesmrtelnych hlasek. Ma nejoblibenejsi? "Tajtrdliku! Ja nejsem tajtrdlik. Za prvy nevim co to je a za druhy me to urazi" :-D ()

pend

Klasická česká pohádka natočená volně podle B. Němcové. Prvotřídní herecké obsazení, vzorně se doplňující Werich s Burianem, krásná Milena Dvorská. Spousta nesmrtelných hlášek a také jedna mimořádná lyrická scéna s Burianem. ()

TomasKotlant

Sympatická pohádka s vynikajícím Werichem a magicky úžasnou babkou kořenářkou, která nenásilně prosazuje inteligenci nad zájem moci. Po výtvarné a vizuální stránce na tehdejší dobu velmi dobré, zejména kulisy jsou takové skvěle pohádkové a přitom realistické. *** Ve zkratce: Zlatem si chleba neosolíš. ()

AndreyCSFD

Česká pohádková klasika s opulentní výpravou a silným hereckým obsazením, které si jistě natáčení nesmírně užilo. ()

JoSte

Suverénně nejlepší český pohádkový film. Jan Werich, Vlasta Burian, Milena Dvorská (v 16 letech!) a ta nejkouzelnější babička Terezie Brzková... zkrátka úžasné spojení. ()

Lapacka

Pohádkou s mottem Sůl nad zlato prolíná komunistická propaganda, ale pokud termín "sůl" nahradíme termínem "svoboda" dostane celek opět smysl. ()