Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

PavelZava

Taky jsem si z kanceláře musel občas odskočit na písničku : Narodil se mladej švec Starej pro něj dělal klec ... Miloš Nesvadba Ó princezno, je-li možná ()

chrispe

S pyšnou princeznou jsem vždycky měla trochu problém. Popravdě přesně nevím, co mě na ní vždycky trochu zklame, protože na druhou stranu se vždycky moc těším, když má jet v televizi. A Vladimír Ráž je opravdovský princ... o tom žádná :) ()

tranquill

"Pamatuj si ševče, nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj!" Tuhle klasiku nelze hodnotit jinak. Jednoznačně krásná stará pohádka, ve které musím především vyzdvihnout nádherného Stanislava Neumanna alias krále! ()

Ozzy2

Každý si to dle svého založení přebere po svém.Já žasnu,že tehdejší cenzoři vůbec pohádku vypustili.Vždyť je to o tom,že cenzura a absurdní zákazy jsou kontraproduktivní.Všichni viděli,jak má fungovat království,kde existuje svoboda slova a projevu. Takže vyčítat této pohádce,že je to komoušská agitka je zhovadilost.A tahat politiku do pohádek druhá:) ()

Biopler

Solídna rozprávka, v ktorej sa objavuje kráľ dědek ako šaško čo jej špatí. Avšak jeho výroky s radcami u nás dosť zľudoveli. Druhá polovica mi prišla naivná, hlavne súboj mladého kráľa s hľadačmi princezny. Samotná premena princezny mi príde dosť rozporuplná. Ale tak je to rozprávka, tak budiš. Sú však aj oveľa lepšie kusy. Solídny priemer. ()

mardun

Ševče kam bys utíkal, kdo by se tu zpívat bál. Pohádka, Která nás provází celým životem. 🌟🌟🌟🌟🌟 ()

Torgal

Div sa svete, ale tieto Vianoce som videl túto rozprávku prvýkrát v živote. Razom mi bolo jasné odkiaľ pochádza náruč zľudovelých hlášok (napr. aj “Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil!”). Každopádne je to zaslúžená klasika s overenou zápletkou o polepšení krásnej princezny a osadená archetypálnymi postavami (bystrý a statočný hrdina, hamižní radcovia, ich senilný kráľ, stará pestúnka atď.). Vytkol by som len to, že budovateľský podtón je najmä na začiatku dosť cítiť (a nesadla mi aj tá spievajúca kvetina), inak je to v podstate ultimátna rozprávka s princeznami (ale Werichovky mi sedia viac). 8+/10 ()

Razzor_82

"Nejsem jen princezna, jsem krásná princezna." Zpívající květina umírá pýchou. Dvě rozdílná království. V jednom vládne poctivý král. Ve druhém starý a slabý, který se nechává ovládat proradnými rádci. Nikdy mě tahle pohádka moc nebavila svým divným dějem. 6/10 ()

FeriusParfax

Tahle pohádka se mi nikdy moc nelíbila, tak jsem jí v dospělosti už šanci nedala. Možná to napravím, možná ne. Podle zdejšího hodnocení bych asi měla. Tak třeba někdy. Špatná není, ale jsou i lepší. ()

Trixi

Tahle pohádka, ikdyž je černobílá, nikdy neomrzí. Mám jí moc ráda a žádnou reprýzu si nikdy nenechám ujít. ()

Zevon

Hezká, opravdu hezká pohádka. Krásná charakteristika postav, za všech režimů a všech dob velmi výstižná. Za komunistickou propagandu ji nepovažuji - cítit tam duch doby padesátých let sice je, ale mít se dobře přece lidé chtějí, co je svět světem a když se jim to podává tak, že se jim sen může splnit, jsou ochotni odpustit i štěstí druhých :-) ()

E lan

Pohádková klasika, která nesmí chybět žádný štědrý den. Nějak k tomu dni patří, ač by se dalo sem tam vytknout docela hluchá místa, tak je to vynikající pohádka. ()

Primavera

Už som ju videla toľkokrát, že prestávam chápať, ako sa mi môže toľkokrát opakované opakovane páčiť. Vránová svoj herecký výkon v jej mladučkom veku môže považovať za geniálny a ja považujem túto rozprávku za jednu z najlepších zo zlatého fondu českej filmovej tvorby. ()

Bobšule

Ačkoli má tahle překrásná pohádka spoustu hezkých a vtipných míst, mě jako dítě asi nejvíc napoprvé upoutala chvíle, kdy Miroslav s Krasomilou jedou na kládě. Dnes je to sice skoro komicky udělaný trik, ale zrovna v tomto případě mi to nějak nevadí. Čím jsem starší, tím raději se právě na tuhle pasáž dívám. ()

waska

Jedna ze tří našich nejlepších a nejklasičtějších pohádek. ( Byl jednou jeden král a S čerty nejsou žerty ). Nezapomenutlný Stanislav Neumann. Tuhle pohádku jsem určitě viděl nejmíň desetkrát, ale stejně se na ní vždy rád podívám..."našli moji rádcové, našli? Nenašli. Našli? Nenašli.".... ()

haWranka

Zvláštní je, že já si tuhle pohádku vždycky vybavuju jako zvukovou nahrávku z kazety, kterou mi jako malý pouštěli před spaním. Co se týče hraný pohádku, mám jeden malej problém - princezna je mi vyloženě nesympatická. Ale král to částečně vynahrazuje:) ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015