Šíleně smutná princezna

• angličtina The Incredibly Sad Princess (více)

moviepill

Na tejto rozprávke mi prekáža tá štylizácia a fakt, že pán Neckář mi nie je vôbec, ale vôbec sympatický. A Helenka Vondráčková to sama nezachráni. Podpriemer, ktorý u mňa zapadol prachom. ()

martins

chybí jen Marta Kubišová, třeba v roli dvorní dámy a bylo by to kompletní trio Golden Kids, ta scéna s R.Deylem, je v 1:02:33 a jedná se o scénu, kdy je princ přiveden před trůn, aby princeznu rozesmál. Nejlepší plusem pohádky jednoznačně výkon pánů Vostřela a Kemra v roli intrikujících rádců a Marvana a Záhorského v roli králů, krásná hudba tehdy dvacetiletého Jana Hamera, který vzápětí emigroval. ()

Martanecek007

Jedna z takových těch typicky českých klasický pohádek. To jest ta, u které si přijde na své každá věková kategorie. Srší humorem a skvělými výkony, jak hereckými, tak i zpěváckými. ()

harycek

Když jsem tuto pohádku viděl jako desetiletý kluk tak se mi nelíbila , ale s odstupem času jsem pochopil jemnou ironii a vtip , kterou tato pohádka oplývá, o hudební stránce nemluvě!!!! ()

sharka.68

nejoblíbenější figura celého tohodle zpívajícího tentononc, která vydá za ty 4 hvízdy, je francouzský kat v podání Františka Dibarbory... ()

hrumsrt

Možná není náhoda, že ty nejlepší české pohádky vznikly ještě dávno před demokratickým uvolněním země a zde vznikajícího se filmu.. A vedle pro mě nahláškovanějších a kultovnějších S čerty nejsou žerty jde o právě ten pomyslný vrchol československé pohádkové poetiky.. Jedna z těch inovativních pohádek, která leč pevně drží krok se zajetými žánrovými pilíři, stejně dokázala do svého vyprávění vnést jak řadu moderních odkazů, tak dokonce i samotné promítání Chaplinových grotesek.. Je vůbec složité v dnešní době hledat povedenou pohádku, už jen proto, že nejde v Americe o zajetý filmový žánr, už jen proto, že země jako taková neměla tak bohatou historii, a tudíž největší mainstreamový hybatel filmové produkce němá vůbec čím tenhle žánr obohatit. Ano, někdo by argumentoval, že mají Princeznu nevěstu, která je taky v zemi naprostou klasikou pořád v sobě nenese ty propisy středověké nebo novověké atmosféry, jakou u nás nese většina pohádek (a vlastně všechny moderní přístupy jsou už dávno zavrhnuty).. I proto není vůbec na škodu se vrátit do dětských let a připomenout si československé kulturní dědictví, jakým určitě nejen pro mě Šíleně smutná princezna je.. Bořivoj Zeman nebyl žádný žánrový amatér a především pro starší diváky byl brán jako ten největší pohádkový režisér, když se podepsal jak pod ještě černobílou Pyšnou princeznu anebo Werichova ikonického Byl jednou jeden král, jen se pak další roky hledal napříč filmem a od pohádek si dal na čas pauzu. A jeho velkým návratem byla právě až zdejší Šíleně smutná princezna... Námětem se zkusil inspirovat ve své Pyšné princezně, kdy ale šel s dobou a svoje dílo se rozhodl inovovat a zacílit opět na mladší (už novou) generaci. A právě proto se rozhodl do rolí obsadit populární nepříliš známé mladé herecké duo, které vedle svojí kariéry před kamerou zkoušelo prorazit i na pěvecké dráze (později dokonce spojili svoje síly a založili si pěvecké uskupení Golden Kids, kam ještě přibrali Martu Kubišovou).. Pro Helenu Vondráčkovou šlo o filmový debut, zatímco Václav Neckář už učaroval v Menzelových Ostře sledovaných vlacích. A jak se zjistilo společně dokáží vybalancovat jeden druhého v roli herečky a zpěváka... Jejich postavy nemají ve filmu ani jména, jsou to jen princezna a princ, ale i po letech jde o možná vůbec nejikoničtější pohádkový pár se zcela jedinečnou chemií.. Příběh vyprávějíce nápad dvou spřátelených králů, kteří chtějí spojit svoje rody a vyhnout se možní válce, a tak se rozhodnou provdat svoje dítě za dítě toho druhého. Ale kdo řekl, že budou souhlasit, a že nezkusí vzájemně svoje tatínky převést.. Mimořádně kouzelná pohádka, která na konci šedesátých let vznikla a uhranula tehdejší Československo. A i když skoro ignoruje všechny pohádkovské motivy a podstatněji sází na humorné a hudební pasáže, tak právě proto je v rámci žánru tak jedinečnou podívanou, jejíž experimentální vhled ale každému nemusí sednout ba třeba ani dojít.. Hudební čísla jsou naprosto fantastická, ať už princovy veselozpěvy anebo dokonce princeznina tragická hudební balada. A kromě toho si snad každý hrdina zažije svůj moment slávy, který spojil s nějakou po letech legendární hláškou... Neodolatelná součást štědrodenního odpoledne. "Chyťte se mě pochopové.." 90% () (méně) (více)

radar76

Kujme pikle,pikle kujme : - )Moc hezká pohádka,příjemné písničky v podání tehdy populárních zpěváků Heleny Vondráčkové a Václava Neckáře.Prostě klasika,která nestárne. ()

rigby

Pěkné písničky, Neckář s Vondráčkovou, dnes již zlidovělé hlášky. Moderní pohádka, která i po těch letech působí stále svěže a živě, neskutečný rozdíl proti tomu, co se točí dneska. ()