V roce 1969 měla v Divadle na Vinohradech v režii Václava Hudečka premiéru slavná komedie francouzského dramatika G. Feydeaua Brouk v hlavě. Secesní salonní fraška s brilantně napsanou hlavní dvojrolí majitele pojišťovací společnosti a přitroublého hotelového sluhy, kterou tehdy vytvořil Vlastimil Brodský, se stala okamžitě hitem, protože zároveň na prověřeném mechanismu situační komedie odrážela i vratkost světa, v němž žijeme, kde člověk s vysokým postavením může být z ničeho nic považován za outsidera. Inscenace byla později zaznamenána, ale nikoli jako představení v divadle. Byla přenesena do studia a zkrácena, se snahou přiblížit se co nejvíce typu tehdejší televizní inscenace. A vznikl zdařilý tvar, jehož předností je zejména zachycení skvělých hereckých výkonů tehdejších osobností vinohradského souboru, který byl na mimořádné výši. Dnes toto dílo patří do zlatého fondu České televize. (Česká televize)

filmmovier

"Já nejsem Champsboisy, já jsem Butóóón. Jsem Butóóón!" Tahle hra a ústřední dvojrole je prostě neuvěřitelně vděčná. Nejlepší role, ve které jsem Bróďu viděl, ten zde exceluje naprosto neskutečně, ovšem ve druhé polovině ho poněkud překvapivě přehrává fantastický Josef Bláha (slova "ty dobytku!" ještě nikdo nikdy neřekl krásněji)  a stejně výtečný je i Zdeněk Řehoř. Obsazení prvotřídní, zpracování výtečné. Pět hvězd nedávám jenom proto, že novější televizní verze s Preissem a Postráneckým je lepší a totéž platí i o divadelním nastudování Jirky Menzela s částečně shodným obsazením. 85%. ()

RonaMidu

tak to je ten případ, kdy mi to absolutně nesedlo a při splašeném pobíhání, překřikování a tajtrdlíkování herců, byť dobrých, jsem se vyloženě modlila, aby už byl konec..... možná jindy...... ()

civalII

V Divadle na Vinohradech vznikaly mnohem lepší představení než toto. Ale i tak je to nadprůměrná hra. Ač ho nemám rád, tak zde bych vyzvedl výkon Brouska st. ()

made1

Rozhodně lepší než inscenace z roku 2002, ale škoda, že se nejedná o záznam z divadla, protože před diváky se herci zákonitě museli rozjet ještě víc. Oproti očekávání na mě nejvíc zapůsobila paní Slunéčková a paní Jirásková, a nikoli kdokoli z pánů. ()

vitekpe

Kdo ma cas a klid, pobavi se u teto mimoradně divadelni tv inscenace vytecne, jako ja... :-) Jiraskova, Hanzlik, Rehor vedou, ale ani ostatni nezaostavaji + nekolik vynikajicich hlasek. Doporucuju. ()

kolemjdouc

přátelé ,to bylo pošušňáníčko! Koncert dá se říct.Tak mají hrát herci aby až uzrají se o nich mohlo říct že to jsou páni herci.Rušivý element tam byla paní Jirásková.Ale tu jsem nikdy nepokládala za dobrou herečku.Když hraje herec očima gesty náladou přesvědčivě tak to je paráda.Třeba jak pan Brousek namaloval sobě a panu Brodskému kolečko křídou na sako.A ta tečka doprostřed s gestem nonšalantnosti. jednoduché kulisy nijak nóbl ale za to vynikly výkony herců.Pět je málo. ()

bohemia_regent

Není to divadelní záznam, jde o převzatou televizní inscenaci. To znamená, že původní představení Divadla na Vinohradech bylo přeneseno (včetně režie a obsazení) do televizního studia, kde se v přizpůsobených dekoracích odehrálo pro televizní kamery, nikoli pro divadelní obecenstvo. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1970. ()

Garch

Bláznivá komedie ve vynikajícím obsazení. Pro mě dost uječená, ale před sto lety jistě k popukání. ()

TheGunner

Docela jsem se nudil a jednu * dávám za pana Bláhu, protože on jedinej mě rozesmál. Veliké zklamání, verze s Viktorem Preissem je pro mě mnohem lepší. ()

Candida

Vlastimil Brodský podle mého názoru tady podal jeden ze svých nejlepších výkonů! I ve srovnání s novějšími verzemi tato černobílá inscenace s přehledem obstojí! ()

Amper01

Můj úsudek byl možná ovlivněn tím, že jsem nejprve viděl novější verzi příjemněji zpracovanou... Ale nedá se upřít talent Hanzlíka, který po hraných ranách létal přímo ukázkově :-D Jinak přespříliš chaotické a uřvané... ()

JimiH

"Teda já když se naštvu, tak mě ty vaječníky fakt berou..." Skvělá divadelní adaptace slavné hry. Hlavně Brodský s Bláhou jsou nezapomenutelní. ()

FOCKE_WULF

Vlastně celkem nevyhledávám tyhle starý divadelní hry, které by se daly označit jako „konverzační komedie“, ale Brouk v hlavě už mě několikrát královsky pobavil. A co se mi na tom tak líbí? Nevím, asi to, jak je to překombinovaný, zašmodrchaný, všichni furt melou pantem, jako kdyby byli na perníku, je to taková kočičina. Souhlasím s tím, že u téhle hry hodně záleží na obsazení (text není tak silný, aby se prosadil sám o sobě), tady sice někteří herci přehrávají a tlačí na pilu, ale to tak nějak patří k divadelnímu žánru s označením fraška, kde je všechno v nadsázce. A Bróďa je skvělej. Já jsem Butón! BUTÓÓÓN!! ()

Kajislav89

Z těch tří českých verzí, které znám je to má nejméně oblíbená. Nejradši mám televizní zpracování (2002), pak adaptaci Městského divadla v Brně (1998) a až nakonec tuto verzi. Proč? Přijde mi přehnaně groteskní a ukřičená. Herci tu přehrávají mnohem více než v ostatních zpracováních. Pan Brodský hraje skvěle hotelového sluhu, ale už méně mu věřím postavu muže z dobré společnosti. Naprosto mě irituje scéna, kdy pan Homenides de Histangua potká svoji manželku a je přesvědčen o tom, že je mu nevěrná. Přestože má v kapse revolver a v předchozích chvílích chtěl zabít všechny okolo, nyní se zmůže jen na: "Máte se?". V televizní verzi je tato scéna vypuštěna úplně a je to z mého pohledu ku prospěchu. ()

offlineman

Viděl jsem asi 5 minut a znuděně jsem to musel přepnout! Na verzi Městského divadla Brno to nemá ani v nejmenším a řvoucí Josef Bláha to nezachrání....... ()