Jmenuje se Bond. James Bond. A vyráží do své první akce. Tři zabijáci, maskovaní za neškodné slepé žebráky, zavraždí na Jamajce agenta britské tajné služby i jeho sekretářku. Londýnská centrála MI6, vedená odměřeným šéfem M, pošle na Jamajku jednoho z nejlepších agentů s povolením zabíjet – Jamese Bonda. Jde totiž o mnohem víc než o zmizelého spolupracovníka; z oblasti Jamajky podle všeho pochází rádiové rušení, které má za následek vychylování amerických raket z jejich původního kurzu. James Bond neboli agent 007 se hned cestou z letiště musí vypořádat s útočníkem, který se vydává za řidiče z britského konzulátu. Zanedlouho se v centru jeho pozornosti ocitne nenápadný ostrůvek Crab Key, který je ve vlastnictví bohatého čínského podnikatele jménem Dr. No. Ten na Crab Key údajně těží bauxit. Bond však zjistí, že je zde tajná jaderná základna, s jejíž pomocí chce šílený Dr. No ovládnout západní i východní mocnosti... První filmová adaptace literárních předloh Iana Fleminga, natočená s relativně nízkým rozpočtem, odstartovala jednu z komerčně nejúspěšnějších filmových sérii v dějinách kinematografie. Snímek, jemuž za svou hvězdnou kariéru vděčí charismatický představitel Jamese Bonda, skotský herec Sean Connery, vznikl v roce 1962. (Česká televize)

adams89

První díl z filmů o agentu 007, dnes už klasika. Z dosavadních šesti představitelů Bonda je Sean Connery pro mě tím nejpřijatelnějším. Vtipný, šarmantní, v akci uvěřitelný. Prostředí Karibiku exotické a krásy a popularity Ursuly Andress dosáhla jen málokterá další bondgirl. Malou výtku bych snad jen měl k malému využití potenciálu tajemného záporáka. ()

Sokkk_y

#1stbondovka: Dr. No je taková klidná předzvěst světové bondovské tsunami, která v následujících pěti dekádách zaplavila prakticky celý svět. Ačkoliv se zde stále nesetkáváme s pozdějším klasickým bondovským scénářem, tedy monstrakce, technické vychytávky, cestování po světě či nesmrtelnost agenta 007, nastolili už zde tvůrci základní bondrámec, uplatněný téměř ve všech následujících filmech: úkol -> sex -> zničení zlosyna -> sex -> konec. Zápletka nebyla nikterak složitá, ovšem to bych usuzoval spíše nezkušenosti filmařů pracovat s takovýmto tématem. Jinak kromě výše zmíněného nechybělo Dr. No asi nic, exotika byla, sexy bodngirl byla, neohrožený Sean Connery byl, prostě skvělý rozjezd do budoucna. Takže pro mě čtyři hvězdy. ()

LadyPupu

M: "Jsou 3 v noci. Kdy spíte, 007?" Bond: "Nikdy v pracovní době." Tímto filmem kdysi započala má slabost pro bondovky. Connery pro mne byl, je a bude nejlepším představitelem Bonda. Jasně, že z dnešního pohledu to může působit vyčpěle, směšně (utlučení pavouka botou do rytmu dramatické hudby), trapně (honička v autě na filmovém pozadí) a bla bla bla, ale zrodil se fenomén. Fenomén Bonda a taky Bond girl. Btw. Ursula fakt vypadala božsky, shodou okolností měla moje babička taky takový plavky ;-) ()

A.L.E.S.

Od prvního filmu věhlasné série bych čekal trochu obšírnější uvedení Jamese Bonda do svého nového poslání. To však nesnižuje kvalitu filmu, ten jsem si náramně užil i přes jeho pokročilý věk. Jelikož se na sérii podívám znovu, můžu říct, že toto je počátek klasických bondovských stereotypů, bez kterých by snad bondovka nebyla tím, čím je - ženy, Bondova slabost pro ně, záporák s neskromnými plány, mnoho lokací, kde se děj odehrává, oblíbený nápoj i kuřivo. Na vynálezy od Q si ještě musíme počkat. ()

lennyd

Tajný vysílač britské tajné služby na Jamajce se náhle odmlčí. Po místním agentovi a ani jeho sekretářce není ani stopy. Na místo činu je vyslán agent 007, James Bond, aby prověřil, našel jakékoliv stopy po zmizelém. Ihned po příletu se začíná zaplétat do místních intrik, které jej zavedou (se sličnou přítelkyní Honey), až na tajný ostrov Doktora No, agenta společnosti SPECTRE, který se ve volných chvílích baví odkláněním amerických satelitů a raket.... V hlavní roli agenta 007 se nám představuje mladičký (skoro bych ho nepoznal) Sean Connery. Ještě není oným supermanem se spoustou udělátek jako v posledních dílech, ale jen a pouze obyčejným agentem, který se musí spoléhat na svůj instinkt a svoje svaly. Taktéž první, v dlouhé řadě Bond Girls, krásná Ursula Andress (tenkrát :) zavedla tradici krásných dívek (pokud možné pouze v bikinách) po Jamesovém boku... ()

Teebo

Ten detektivní náboj u prvního Bonda se mi líbil. Bohužel je přítomný jen v prvních dvou třetinách filmu a poslední část v podzemí se zvrhne v nudu. Honey Ryder je i po padesáti letech bond girl k nakousnutí. ()

Gar-mogoth

Nuda. Téměř nic (hehe) se tam neděje, honičky spočívají jen v jízdě po cestě a nevybrání jedné zatáčky, akce taky v podstatě nulová. Zachraňuje to jen sympaťák Connery a bondgirl. ()

noriaki

A zrodila se legenda. Ovšem neobešlo se to bez dětských nemocí a občasného zaškobrtnutí. První dobrodružství neohroženého 007 jakoby do série až tak úplně nepatřilo. Nejde o akční špionážní film, ale o pomalou kriminálku, hlavní záporák postrádá charisma, spoléhá se na neschopné podřízené a nemá svého zvrhlého zabijáka. To by si správný megalomaniak nedovolil. Spousta dnes už legendárních scén ale táhne hodnocení směrem nahoru. Nezapomenutelná Ursula Andress v plavkách se sbírkou mořských mušlích je jen jedna z nich. ()

haj

Hned v prvním díle vytvořili tvůrci série, pánové Broccoli a Saltzman, šablonu, podle které se s menšími obměnami jede až dodnes. I když je úvodní bondovka poněkud komornější a pracovala se skromnějším rozpočtem, tak zde najdeme všechno, co dělá bondovku bondovkou - tělesně zdeformovanýho záporáka s megalomanským plánem a neschopností Bonda odpravit, když má příležitost, nadherný ženský, suchý hlášky, exotický lokace, Normanovu chytlavou znělku... a Seana Conneryho, který dal postavě život a neuvěřitelnou dávku charismatu a šarmu. Celkově zkrátka povedený start kultovní série. ()

Krysa SPK

První a pro mě nejklasičtější Bondovka s překrásnou Ursulou Andress a skvělým padouchem, který nehne brvou, ani když ho Bond elegantně posílá do pekel. ()

dANo

Jediné, čo ma na tomto klasickom Bondovi zaujalo, bolo množstvo vyfajčených cigariet v podaní Seana Conneryho... Ináč, sledovanie tohto filmu nie je nijak napínavé, prípadne zábavné, takže fakt nemám prečo dávať nejaké nadpriemerné hodnotenie. ()

hroubek

Zpět na začátek.Po nedávném shlédnutí Skyfall jsem si řekl, že konečně opravím svůj rest a začnu postupně zkoukávat všechny bondovky, jednu po druhé.Samotný film postavil zaklad, na kterém se staví i dnes.Vyprávění je jiné než jsem zvyklí z novější filmů.Žádné výbuchy a šílené honičky s přestřelkami.Tady se začíná hezky v klidu a samotný nástup James Bonda je o to působivější.Film nemusí střídat lokace, jak na běžícím páse a by byl zajímavý.Stačí dva ostrovy a je o zábavu postaráno.Jediné co mě opravdu vadilo by titulní záporák Dr. No.Asi to bylo tím, že jsem zhýčkaný z novějších dílů, kde konfrontace hrdiny se záporákem je vrchol filmu.Sean Connery je perfektní a jeho hlášky mě pobavili.Ursula Andress je pěkná a dobře se na ní kouká.Hodně dobře vystavený základ pro neumírající sérii. ()

Terzeus

Sledovanie prvej časti filmovej legendy je kuriózne hlavne z dôvodu histórie, náhľadu do toho aký bol koreň filmovej klasiky, série, ktorá pretrvala už tak dlho. A samozrejme, vidno tu jasne pozitíva, ktoré trvajú v sérii dodnes ale aj negatíva, ktoré sa úplne alebo vo väčšej či menšej miere podarilo odstrániť z budúcich častí. Najprv ale pozitíva. Na rozdiel od iných častí je prvá Bondovka naratívom málo rozpoznateľná s ostatnými. Nikam sa nenáhli, neservíruje veľa akcie a jedná sa hlavne o ľahkú konverzáciu s jednoduchým no funkčným námetom a výborným nepriateľom. Dr. No je svojím štýlom skôr detektívkou, smer série je tu neveľmi jasne načrtnutý. Chýbajú tu všelijaké gadgety, Bond je skôr seriózny agent ako uvoľnený špión a občas je film aj značne syrový. Connery je ale výborne obsadený, scenáristické hlášky sú naňho akoby ušité, jeho osobnosť je ťahúnom filmu a to sa jednoducho musí uznať. Dr. No je nedokonalý no kvalitný štart významnej série. Zhodujem sa s aktuálnym stavom hodnotenia na ČSFD - 80%. ()

Sany33

Prvá Bondovka, ktorá sa na nič iné ako je nemusí hrať. Fenomenálny Connery, ktorého som spoznal iba vďaka jeho hustému obočiu. Ale inak priebeh celého filmu je svižný, nenaráža na žiadne prekážky vo svojej plynulosti. Akcie je trocha pomenej a špeciálne efekty o tých sa snáď ani v 1962 nevedelo. Ale inak hodnotím veľmi kladne prvý film z agentom 007 a to 68%. ()

Timak

Na svojí dobu asi dobrý, ale pro mě to zase taková pecka nebyla. Ovšem dovolím si tvrdit, že zatím nejzajímavější Bondgirl jakou jsem do teď viděl. ()

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

Na Amazon dorazí celá bondovská kolekce

08.04.2022

Chtěli jste si někdy dát kompletní bondovskou sérii z pohodlí domova, bez toho, abyste utráceli za blu-ray kolekci, nebo museli sahat po nelegálním stahování? Pak pro vás má streamovací služba Amazon… (více)

Bude studio MGM na prodej?

Bude studio MGM na prodej?

23.12.2020

Zatímco studio MGM zoufale vyhlíží premiéru další bondovky, jeho finanční situace se zdá být den ode dne kritičtější. Nyní jsme se tak dozvěděli, že už se společnost obrátila na několik známých bank,… (více)

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Jonny Quest jako akční velkofilm?

Jonny Quest jako akční velkofilm?

18.03.2009

První zmínka o plánech na hranou adaptaci kresleného seriálu z dílny Hanna-Barbera Jonny Quest prosákla ze studia Warner Bros. už někdy v létě 2007. Pak se na ní tak trochu zapomnělo. Těžko ale najít… (více)