Santino7

Zaujímavá sonda do života austrálskych skinheadov, ktorá je dosť silná a kontroverzná na to, aby veľkú časť diváckeho publika skutočne šokovala - a prinútila ich zhodiť ružové brýle. Skutočne, Romper Stomper je bez akýchkoľvek pozlátok a umelého skrášľovania. Jeden z hŕstky drsných filmov, ktoré profitujú z všadeprítomnej špinavosti, nevraživosti a násilia (dekadentný úpadok rodinných hodnôt:-)). Možno to znie trochu cynicky ale hlavnou zbraňou filmu skutočne nie je dychberúci príbeh, v tejto rovine je to poslabšie - hoci ako sociálna sonda do komunity skinheads (nazi-skinheads) je to celkom trefné a poučné, má to niečo do seba, to bez debát... Prejdime ale k tomu hlavnému a tým je rozhodne vizuálna stránka. Vynikajúco zachytená šedá, odvrátená stránka Austrálie, akú vo filmoch (aspoň tých známejších európskemu publiku) vidíme len málokedy, či v podstate takmer nikdy. Špina, alkohol, bitky (v ktorých rovnaký počet na oboch stranách vážne nehrozí), všadeprítomné svastiky a tak ďalej, to skutočne vytvára tú vyžadovanú drsnú a ponurú atmosféru, ktorá vládne po celý čas. Nebyť týchto faktorov, film by kvalitou o poznanie klesol, pretože ako som už spomínal, profituje z tvrdej (divácky príťažlivej) a vždy aktuálnej témy. Mimochodom, je skvelo dotvorená aj sprievodnou melódiou, ktorá mňa osobne oslovila hneď v úvode a teda s tvrdením, že hudba je jednou zo slabín tohto snímku súhlasiť proste nechcem a nemôžem... Chcem sa pristaviť ešte pri jednom a tým sú herecké výkony. Teda viacmenej pri jednom a tým je Russell Crowe, ktorému rola fanatického skinheada Handa sadla vynikajúco, predviedol skutočne perfektný výkon. Za zmienku stojí aj fakt, že Daniel Pollock (Davey) sa pri natáčaní filmu zaplietol s Jacqueline McKenzie (predstaviteľka Gabe) - mimochodom obaja boli v tom čase závislí na heroíne - a následne z neznámych príčin spáchal samovraždu. Premiéry filmu sa teda už nedožil, čo je rozhodne veľká škoda, keďže Romper Stomper zaznamenal obrovský ohlas. 4/5 ()

kritiklon

Romper Stomper má mnohem lepší atmosféru než komerčně úspěšnější a známější "Kult hákového kříže". Navíc má k dané problematice více co říci a ze snímku je to cítit. Odborník na problematiku neonacismu v Austrálii nejsem ale zcela jistě vím, že nějak podobně to mezi těmi "bezmozky" funguje i v kterékoliv jiné zemi. On nácek z Ruska, USA, Česka nebo třeba Německa bude mít v hlavě nasráno přibližně stejně jako ten z Austrálie! Jistěže v tomto případě je děj vygradován až do extrému. Ale je tomu tak záměrně! Oni si "Boneheads" servítky neberou o tom si nedělám iluze. A zvláště když je jich deset a více na jednoho jak je přímo v Romper Stomper krásně vidět. A stejně tak si servítky nebere ani tento film. Navenek je plný brutálního násilí a fanatismu. Komu to ale nevadí, zaručuji skvělý zážitek protože pod skořápkou toho všeho se skrývá i silné sociální drama, jehož děj je paradoxně protkán pocity samoty a beznaděje v ústřední postavě Daveyho, který prožívá vnitřní boj poté, co se zamiluje! Herci vůbec ztvárnili neonacistickou bandu opravdu věrohodně a zdatně jim koučuje zde dá se říci teprve začínající Russell Crowe. Ještě bych zmínil dokonalý soundtrack a to nejen co se týče songů ale hlavně a především instra. 4* za 84% ()

mira007

Russel Crowe jako skinhead a nacista v syrovém australském filmu, který si člověk opravdu zapamatuje. Nevěděl jsem, že kdy Russel hrál v něčem tak autentickém jako nezávislý film. ()

WinstonS

Kdepak, tohle vážně není KULT HÁKOVÉHO KŘÍŽE. Wrightově dílu chybí nosná myšlenka a něco, co by ukázalo více než rvačky skinheadů s asijskými trhovci a bezútěšnost násilí a brutality. Syrovost a autentičnost záběrů nedokáže zastřít, že ROMPER STOMPER je... o ničem. Nevypovídá, jen ukazuje to, co všichní beztak tuší či ví. A Russel Crowe a Daniel Pollock (spáchal sebevraždu skokem pod vlak ještě před uvedením filmu do kin) jsou o parník dále než zbytek (ne)herců, které snad sebrali někde na vesnické zábavě. ()

jilda

Film o skinech a nesmyslném násilí. Tvrdý jako kámen. Rusell Crowe jako vůdce bandy s vytetovanými hákovými kříži na zádech.Ve mě zanechal dost depresivní pocit, kult hákového kříže je na vyšší úrovni. ()

hell_boy

Velice zajímavý naturalistický snímek, který je z větší části postaven na násilí, které se v nezředěné podobě nese celým filmem. Celé to násilí však nevyznívá samoúčelně a snímek má poměrně slušný děj, který se točí hlavně kolem tří hlavních postav v čele se skvělým Russelem Crowem, nadprůměrnou Jacqueline McKenzie a dle mého názoru dost nevýrazným Danielem Pollockem. Velice pěkné vykreslení postav a zajímavý konec dělá z tohoto snímku nadprůměrnou záležitost, u které jsem dlouho váhal jestli 5* nebo 4*. Nakonec zůstanu u 4*, dokud ho neuvidím podruhé a kdo ví, třeba na druhé podívání zaujme podobně jako Mechanický pomeranč. ()

klokyn

Zatiaľ čo v Kulte hákového kríža je zachytené rozmýšľanie skinheadskej komunity, tu vidíme ich násilné správanie. Myslím si, že ak na týchto ľudí doteraz nemáte žiaden vyhradený názor, je potrebné aby ste si pozreli oba filmy. Tento film síce nemá žiadnu hlbšiu myšlienku, ale aj tak sa zamyslíte nad tými tupými hovädami, čo okolo Vás každý deň chodia. ()

cherita

O čem to proboha bylo? o rasismu? první polovina možná. Co ta druhá? pochybný milostný trojúhelník vyholených lebek? děkuji, nechci. V mých očích by mu pomohlo zkrácení už takhle minimální stopáže tak o padesát procent (no jo, já vím, že to by asi nešlo). Škoda toho Russella Crowea, který kromě tetování nemůže nic moc předvést. Co taky s charakterem, který toho s výjimkou nadávek moc nenakecá, sem tam někoho zmlátí a jehož jediným posláním je být prostě drsný. ()

Perfo

Začínající Crowe se do své role nebývale hodně vžil. Dost mi vadila ta vnáčknutá romantická notička , ale i přesto tenhle snímek má nespornou hodnotu ve svojí přímočarosti a na nic si nehrájícnosti. Srovnání s Mechanickým pomerančem považuju za zavádějící. Pomeranč byl precejen o zkaženosti a prohnilosti hlavního hrdiny a jeho kamarádů, kteří spatřovali v násilí něco jak stimulující a osvěžující prvek a zábavu, zatímco Romper je o neonacistické morálce, smýšlení, "bratrství" a nenávisti k rozrůstající se měnšině. ()

Hepy13

Kult hákového kříže je sice jenom jeden. Ale pokud jste fandové Russella Crowa tak jako já, a chcete se mrknout na jeho začátky, kde jako nácek mlátí rákosníky, než se stal gladiatorem, mořeplavcem, hokejistou nebo pistolníkem. Tak jen s velkou chutí do toho! ()

kaze

V tomto filme je vidieťa cítiť, že Russel Crowe dokáže hrať aj záporné postavy. Krutý film o neznášanlivosti, láske a priateľstve. Hoci sú to Croweove začiatky a je tam niekoľko rušivých momentov, film je sám o sebe odvážny a skvelý... ()

Martyr

Tu je vidieť, že Austrália je na druhom konci sveta a preto aj to videnie tamojších nazis. Ako rozprávka je celkom zaujimavé sledovať akože realitu nazi-skinheads ale realita je podľa mňa niekde úplne inde. Mne skôr ich život pripomína tých, proti ktorým bojujú hlavne v CZ-SK. Žiadne ani len náznaky hlbšieho pochopenia ich ideológie, len nezmyselné splašky...sex a hajlovanie...feťačky v ich radoch ()

Rocket

K podobnym tlupam uboziakov, ktorych nam Geoffrey Wright vo svojom filme zobrazuje, mam odmietavy postoj uz davno. No zobrazit ich ako "zombies without brain" je naozaj brilantny uhol pohladu. Okrem Crowe-a a jeho dievcata boli vsetky ostatne postavy tak neuveritelne nechutne az sa mi skoro zdvihol zaludok a to sa mi nestava ani pri hororoch ()

Auteuil

Často se to srovnává s Kultem hákového kříže (Edward Norton). Kult hákové kříže na závěr diváku sděluje, jak je to správně, jak se lidé mají chovat a že takto jedině je to udržitelné. Romper Stomper nechává v tomto směru více prostoru divákovi samém. Mi se asi líbil víc tento film a jeho naturalistické pojetí života na okraji společnosti, bez ponaučení na závěr, které v Kultu hákového kříže vyznělo (jako to často bývá v komerčních filmech) docela povrchně. Ale většina společnosti bohužel asi potřebuje trochu vychovávat a vzdělávat o životě a jeho hodnotách jednoduchými formulkami. ()

cyphercz

Zvláštní film... ale ostatně náckové jsou zvláštní lidé, takže by to mělo sedět... 3. hvězda za Russella Crowa, na kterým v podstatě stojí celej film ()