Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Slam7

Seriál rozhodně pozvedl MASH na vyšší úroveň, ale film bych určitě nezatracoval. Vlastně nebejt filmu tak se seriálu ani nedočkáme a to by byla velká škoda!!! I když je podle mě seriál mnohem lepší, tak mě film bavil a zasmál jsem se. Můžu jenom doporučit...jen bych poradil zkouknout nejdřív film a pak teprve seriál. ()

Gawain

Mám stejný problém jako většina lidí, kteří viděli nejprve seriál, který je přeci jen trochu jiné kafe... Nicméně i kdybych film se seriálem nespojoval, nedal bych mu víc než tři hvězdičky - vtipu je pomálu, vývoj postav veškerý žádný, zbytečně dlouhý zápas v americkém fotbale, všichni tři hlavní hrdinové jsou od první chvíle tak nesympatičtí, že se na ně člověk prostě nechce dívat, děj nemá žádnou jednotící linii (tedy krom války, samozřejmě), člověk jen sleduje jednotlivé episodky ze života a tak ani nepřekvapí závěr, který vlastně není... Přesto ten film má něco do sebe, i když bych ho rozhodně nenazýval nejlepší válečnou komedií, vlatně MASH vůbec nepovažuji za komedii... ()

brasek

Slabučký snímok, ktorému meno robí len skvelý seriál. Nudné a bezduché... len silovo zahrané scény na plátne bez hlbšej pointy. 08/2017 videné opäť a neviem... bezduchý príbeh o ničom, trápne na silu. ()

Weehaa

Jasných pět, to teda bylo něco. Viděno v dabingu, podle charakteru filmu originální znění bude stokrát lepší. Takovou srandu jsem od toho nečekal, předlohu jsem nečetl a jako drtivá většina lidí tady, viděl jsem nejdříve seriál. Hawkey a Trapper jsou tady opravdoví pankáči a moji hrdinové. Úplně jiná káva proti seriálu. Můj sen je vidět to v origoši. ()

shift2

MASH seriál a MASH film jsou ukázkou dvou rozličných stylů.Nepreferuju ani jeden z nich a mám je rád oba dva.Seriál není lepší než film jenom má odlišný styl i když po pravdě musím říct že ve filmu je mnohem více chyb a je místami více hluchý narozdíl od seriálu který si drží svou kvalitu humoru v každém díle až na chvíle kdy se bere vážně a začne se zabývat psychologií postav místo typických gegů morálními zásadami a tím jak je válka krutá což se objevuje hlavně v druhé polovině seriálu který bere do otěží právě Alan Alda a dělá z toho nechutnou podívanou.Film je jiný v tom že je více reálný syrový spontální takový špinavější o mnoho drsnější a není to jen kvůli sprostým slovům a dabingu.Samozřejmě seriál byl určen pro všechny věkové skupiny takže se musel trochu očistit ve svěcené vodě ale liší se tím že je jeho humor příliš dokonalý propracovaný nereálný a nechci říct umělý to není to správné slovo ale ve srovnání s filmem ano. (Hawkey řekne něco vtipného Traper bleskurychle odvětí něco méně vtipného čímž povýší celý vtip i s jeho pointou jako by byly telepaticky propojeni kuníksicht se zašklebí Margaret urazí a Hawkey to zasklý výraznou pointou která k ní běžela už na začátku scény.V seriálu se tak dělají vtipy na míru dalšímu vtipu tak aby byla pointa co nejzábavnější na úkor pravděpodobnosti).Ale to není nic negativního všechny seriály pracují na podobném principu ba naopak je to geniální všechno to do sebe zapadá. (a scénáristé seriálu jsou až na pár okamžiků opravdový géniové).Škoda že všechny dobré vtipy směřujou převážně Hawkeymu do huby hlavně v první polovině seriálu kdy Trapper je jen jeho přitakávač a vlez do prdelka narozdíl od filmu kde je Trapper nezávislá osobnost prostě lamač.Ve filmu je zase nejvíce přehnaná Hulihanová z které se nakonec po menších eskapádách a několikanásobném posílání do prdele stane posluhovačná čubka.A závěrečný fotbalový turnaj je spíše střelba do vakua ale celkově je film skvělý realističtější.Příkladem rozdílnosti může být scéna s filmu kdy se Hawkey a Traper vracejí s operace kongresmanova syna a přistihnou Hrmu Hulihanovou jak utíká s Dukem ze stanu a začnou na něj pokřikovat „To se všechno řekne, to se všechno řekne, Duku ty zrádče apod.“ na rozdíl od seriálu by v samé situaci reagovali asi způsobem typu „Trapper:Je to možný Duke a Šťabajzna.Co se s ním stalo? Hawkey:Asi dočasně trpí Frankovým vkusem. Traper:A ona? Hawk:Nejspíš hledá někoho kdo má rty a nepřipomíná kunu se stetoskopem. V prvním případě je vidět že to vtipné moc není ale o to víc je to realistické(samozřejmě ne zase tak extrémně) a řekl bych svěžejší polité studenou vodou čímž se buduje hustá atmosféra.Nakonec mi ještě došlo že seriál není zas tak vtipný skoro vůbec a geniální v žádném případě je docela nudný a spíše trapný takže mým konečným verdiktem je že film je lepší a nechápu co jsem to v předešlých větách psal za picoviny. ()

Teonácatl

Nejdříve jsem zhlédl seriál, až dlouho poté film. Seriál byl spíše komediální. Proto mne překvapilo, nakolik je jeho předloha temnou záležitostí. Od té doby se mě seriál zprotivil. 85% ()

ThePaul

Nejako začať treba. A toto bol zárodok podľa mňa najlepšie seriálu všetkých čias. Fóry klasické, kórejská hudba ako má byť. No seriál je seriál. ()

EddieIron

Taky mám ten problém,že jsem nejdřív viděl seriál a když jsem film viděl poprvé,vůbec mě nebavil.Včera jsem se na něj podíval po nějakých patnácti letech znovu a už to bylo o něco lepší.Víc než za tři ale ne. ()

MorraEddie

Porovnání seriálu a filmu snad ani není možné. Vím,že se jedná o to samé,ale je to jako bych míchal jabka s hruškama. Každý má něco do sebe a film rozhodně není tak špatný jak zde někteří píšou. ()

klapqua

So seriálom rástla, ku knihe a filmu som sa dostala až neskôr a najprv som nebola moc milo prekvapená, ale pri ďalších reprízach sa to zmenilo. Základný problém je ten, že seriál sa takmer celkom odklonil od knihy a myšlienky autora, ktorý bol zástancom vojny v Kórei a z tohto bodu kritizoval seriál- ktorý bol aj ocenený za propagáciu mieru. A teda, seriál mi je srdcu bližší a milší, rovnako ako seriálový herci. Ale, film ma pobavil tiež. Bolo fajn vidieť aj iných hercov, ako sa pasovali s úlohou Hawkeyho či Trapera. Škoda, že v seriály nedali priestor Dukeovi. Už samotná kniha nejde nejako špeciálne do hĺbky a tak ani tento film nie je nejakou špeciálnou sondou do hláv a sŕdc mobilných lekárov, ale skôr len náhľadom na ich krátenie si dlhých chvíľ v tábore. Sranda je, že v podstate jediným hercom z filmu, ktorý sa objavil aj v seriály je Gary Burghoff ako Radar (o ktorom mal vzniknúť aj samostatný seriál s názvom Walter, ale vznikol len pilotný diel). Vadil mi český dabing. Z čisto prozaického dôvodu, v uchu mám až príliš zastuckovaný ten seriálový a tak mi dosť prekážali výrazy ako Koumes miesto Hawkeye, či Hrma miesto Šťabajzny. Celkovo som sa ale pri filme aj knihe dosť dobre pobavila. Jednu hviezdu dávam titulnej pesničke, ktorú zbožňujem. ()

kribr

Seriál naprosto zbožňuju, ale film mě hrozně zklamal... Je to sexistická, šovinistická a ohrublá slátanina... ()

karnifex

Tento film považuju (na rozdíl od většiny komentujících) za výrazně lepší, než oblíbený seriál. Je mnohem hlubší. Jak v samotném příběhu, tak ve vykreslení charakteru postav - tam se ten rozdíl projevuje asi nejvíc. Zatímco u seriálových karikatur jsme si jistí, že bychom si užívali bezva bžundu s Hawkeyem a Trapperem na úkor směšného Franka, ty filmové jsou skutečnější - a kdo ví, možná by pak většina komentujících dala přednost pokrytci Frankovi, který by jim přišel jako odpovědný fér chlap, a ty dva vtipálky nesnesla. ()

lacerta

Seriál patří k mým nejoblíbenějším seriálům, ale film mě opravdu nebavil. Nebylo to ani vtipné a ani dramatické. To, co jsou v seriálu radostné lumpárny, to je ve filmu buranská sranda. Ani jedna z postav není sympatická. Možná je film takový "víc pro dospělé" hlavně typem vtipů, ale moc mu to nepomáhá. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)