Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Akana

Od podstatně známějšího seriálu se Altmanův film liší lehce hrubozrnnějším humorem nebo několika nekompromisními pohledy pod ruce chirurgů. Válka je díky tomu ve filmu přítomnější a to zpětně dodává jiskru tomu přívalu třeskutých hlášek a nemilosrdných žertů. Vlastně je to logické: čím drsnější prostředí tím drsnější humor. Proti absurditám války jejich vlastními zbraněmi. Skvělá protiválečná satira, která se může směle zařadit po bok klasikám typu Švejka a Hlavy XXII. 90% ()

jesus666

Jedna z mála výnimiek, keď sa stal inšpirovaný lepším ako inšpirujúci. V súboji seriál vs. film u mňa jednoznačne víťazí seriál. ()

vickeyek

Válka s optimismem - neocenitelná kombinace. Pravda, že majora O'Houlihanové mi bylo místy víc líto než stejnojmenné postavy ze seriálu, i přesto mi přišel film lepší než seriál. ()

char_t

Nechápu, jak se z nemastného neslaného skrz na skrz průměrného filmu mohl zrodit legendární seriál. Postavy neskutečně nepromyšlené, snad jen ta Margaret tu byla hezčí než v seriálu, jinak tu pro fandy MASHe není nic k vidění. ()

Vakomlok

Herecky je mi sympatičtější spíše seriálová sestava, humorem však celovečerní film nezůstává za seriálem v ničem pozadu. A je trochu škoda, že dost lidí o něm neví a znají jen seriál.. ()

Ezis

Nemůžu si pomoct, musím srovnávat, protože tenhle film jsem viděla až jako dlouholetá fanynka seriálu. Mimochodem, předem bych chtěla upozornit, že na obojí jsem koukala v originále. Příjemně mě překvapilo, že ve filmu je to, co mně v seriálu chybělo: v seriálu se pořád mluví o spoustě krve a zelené barvy, ale zas tolik jí tam není - tady se o ní nemluví, zato je tu spousta krve a všechno je zelenohnědé. Na rozdíl od upovídaného seriálu se tu míň mluví a víc jedná, což je mně bližší. O Hawkeyem a Trapperovi se v seriálu pořád říká, jací jsou to rebelští sukničkáři, ale až film mně to pořádně ukázal v praxi. A moc se mně líbil způsob, jakým zabránili zubařovi v sebevraždě. No, jenže tím pro mě pozitiva končí. Vlastně jediná scéna, která mě zasáhla, byla ta, kdy major Burns jen tak mimochodem obviní jednoho vojína, že zabil pacienta, protože nepřinesl správnou jehlu o dvě vteřiny dřív. Souhlasím s uživateli, kteří popisují, jak film svou absurditou zdůraznil absurditu války, a také oceňuji to, že mnoho scén je dost realistických: je zabíráno hodně lidí najednou a ti lidé mezi sebou mluví rychle a nezřetelně stejně jako v normálním životě, takže si člověk umí představit, jaké to asi je, přijet do zabahněné Koreje mezi spoustu neznámých lidí. Jenže ta realističnost byla rušena tím, že jsem nechápala, co všechny ty sestřičky na chirurzích vidí; byli příšerně nesympatičtí. Což beru v tom smyslu, že opravdu je minimální pravděpodobnost, že z pěti válečných chirurgů pět bude krásných, milých a oholených, ale pokud z nich pět je ošklivých, protivných, zlomyslných a neoholených, tak mě prosím nenuťte věřit, že třem z nich podlehla většina sestřiček. Kromě toho jsem na rozdíl od Hawkeye ani po půl hodině nevěděla, kdo je kdo, kdo právě mluví ani co se na scéně děje, a až na několik epizod, které se výrazněji vyvíjely (vztah Margaret a Franka, zubařova sebevražda) jsem to netušila po celou dobu. Kromě toho se mně udělalo špatně z toho, co Hawkeye a jeho banda provedli Margaret - a že to samé vlastně provedl režisér té herečce, protože jí předem neřekl, že tam bude vidět nahá - to by se podle mě lidem prostě mělo říkat předem. A proč bylo tolik místa věnováno fotbalovému zápasu, to mně zůstalo záhadou. Takže osobně bych dala jednu hvězdičku, ale dávám dvě pro případ, že jsem film nepochopila a že moje dezorientace je způsobena nedostatkem zkušeností s filmy. ()

Clu

Tam kde je seriál vtipný, film je zlomyslný. Hawkeye a Trapper jako arogantní hovada provádějící svoje kanadské vtípky jen tak bezdůvodně a krutě. A tam kde jde seriál do hloubky, film se ani neponořil. ()

Raziel_cz

Ano, taky jsem jako první viděl seriál, takže odvařenej nejsem. Na druhou stranu je fajn vidět, kde to všechno začalo a některé vtipy, primárně ty, jejichž součástí je nějakým způsobem Hrma O'Huluhanová, mě dokázaly rozsekat. Pravděpodobně by to ale celé lépe fungovalo s mnohem kratší stopáží. ()

Besyn

Bohužel jsem odkojen seriálem a tak tahle filmová verze na mě pusobí tak trochu jako pěst na oko.Všechny vtípky co se zde objevili seriál v podstatě později převzal a tak jsem se neměl moc ani čemu smát.A později už to fakt byla celkem nuda. ()

Pořez

Tenhle film mě opravdu dostal. Humor je chvílemi trochu hrubšího zrna, ale na takovém místě to asi jinak nejde. Nebyl jsem na vojně, natož kousek od fronty. Nejsem doktorem, ale několik jich znám a věřím, že tak to mohlo opravdu být... Nedoporučuji srovnávat se seriálem. Sám jsem si při "přechodu" z jednoho na druhý pěknou chvíli zvykal. ()

Jeand´Boa

Jedním slovem paráda...legenda...úžasné...více slovy naprosto geniální počin, který filmovou historii obohatil o perfektní humor a satiru...co víc si přát, než když se film opravdu povede, když vše do sebe zapadá a vzniká tak něco, co lze popsat předchozími jednotlivými slovy (a i dalšími podobného charakteru)... ()

Onna

Zmatek: člověk čeká podle reakcí a recenzí protiválečnou satiru, kde se má ukazovat kontrast mezi strojovými vojenskými byrokraty a stále lidskými chirurgy a vojáky, kteří vzdorují té nelidské válečné mašinérii za pomoci černého humoru. A pak vidím film o šikaně v armádě, kdy hlavními hrdiny jsou zákeřní, nedospělí, nemorální hajzlíci, kteří si zasedli na lidi, kteří jim nejsou sympatičtí (protože "nehrajou s partou", nedrží poslušně hubu, nechodí na večírky, nesmějí se jejich blbým vtipům, něčemu věří) a začnou je za trest sprostě šikanovat. Obzláště šikanování vrchní sestry - její veřejné vyslečení nebo cosi jako veřejné zvukové znásilnění, kdy je její sex přenášen rozhlasem po celém táboře - bylo značně nechutné. To, že jeden z hrdinů v podání Sutherlanda bez mrknutí svého nihilistického oka svojí milenku přiměje k sexu s jiným (se zubařem), jinak řečeno se stane jejím pasákem, bylo taky "zajímavé". Jistěže se druhá vlna feminismu v té době teprve tak nějak rozjížděla, ale Altmanovi trvalo na můj vkus až příliš dlouho, než se začal dívat na ženské hrdinky jako na lidi (vedle MASHe viz taky třeba McCabe a Millerová nebo Kalifornský holport, kde jsou ženy přijatelné prostě jenom jako děvky). ()

longercz

Se seriálem se to podle mě nedá vůbec srovnat, je to úplně jiná záležitost, pořád ale velmi zábavná, i když seriál má u mě určitě navrch. ()

tranquill

Výborná zábava, ale proti seriálu mi kromě fantastického Alana Aldy a ostatních seriálových hereckých hrdinů chybí především ten jejich lidský přístup a porozumění. ()

catt

Přestože (a právě proto) je to velice dobrý přepis knihy, jde o naprosto skvělý film, oproti kterému je seriál pouze rozvleklá nuda. ()

ecis

K tomuto filmu netreba komentar. Jednoducho povodny MASH, vdaka ktoremu mame na obrazovkach jeden z najlepsich komedialnych serialov. ()

E lan

Na tehdejší převratná válečná komedie s několika věry vynikajícíma scénama. Přesto některé scény jsou docela hluché. Seriál byl nějak propracovanější a humorem v některých dílech vyšperkovanější. ()

Shakaar

Seriál užasný, film nedotažený a bez děje. Bez vtipu jak ho mnohdy označují někteří uživatelé bych zas tak neřekl. Mě naopak připadá že film je jen o vtipu. Už od začátku mi bylo jasné že tvůrce se řídil knihou a bylo to patrné. Hlavním rozdílem mezi seriálem a filmem je asi ten že seriál měl čas rozebrat válku jako často nutné zlo a o tom jak v ní lidi často hrajou loutky, nebo figurky na šachovnici. Samozřejmě je zde vidět i humor, škodolibí humor aby se lidi ve válce nezbláznili. Právě tenhle humor ve filmu akorát zbyl. Nic víc a nic víc je i děj. Od začátku až do konce se nic neděje. Sutherland a Skerritt, čiší humorem a berou válku jako nějaký výlet plné zábavy. Každý který se chová jinak než oni jsou magoři. Každému Sutherland tyká hned po začátku filmu ačkoliv je nikdy neviděl. Prostě všechno špatně. Film nemá duši, lidi se nemůžou stotožnit s postavami a prakticky okamžitě jsou hlavní postavy nesympatické. Jediným pozitivem ve filmu vidím titulní píseň a Gary Burghoff, kterému jako jedinému zůstala postava Radara i do seriálu a kupodivu i zde se choval prakticky stejně jako v seriálu. Nesoudím knihu, ani nezpochybňuji to že nebýt filmu by nebyl seriál, ale seriál z pohledu filmové/ seriálové tvorby je podle mě vydařenější a vybroušen k dokonalosti. ()

diodoros

Vyslovene šialený film o partii šialencov, ktorí si uprostred šialenej vojny zachovávajú rozum všelijakými šialenosťami... to hovorí za všetko. Herci sú výborní, úvodná pieseň je skvelá a humor je na mieste. Film nemá ústredný dej, ale je zložený z rôznych nezabudnuteľných epizód života (úvod, zubárova "samovražda", rozhlas, futbal, operácia v Japonsku...) vo vojenskej nemocnici v Kórei, ktoré na seba prakticky ani nenaväzujú, ale napriek tomu výborne parodujú a satirizujú vojnu a armádu ako celok - na jednej strane sú tu krvavé scény z operačných sál a na druhej si hlavní protagonisti robia srandu z nadriadených, popíjajú a hrajú golf na pristávacej dráhe pre vrtuľníky... So seriálom sa to samozrejme porovnávať nedá, takže niektorí jeho zarytí fanúšikovia môžu byť sklamaní, ako vojnová satira má však všetko, čo k tomu patrí a stojí za to. ()

Psycho.R

Nepopírám, že film má hodně kvalitních bonmotů. Já jej viděl z DVD, dabing byl téměř neposlouchatelný a když jsem si dal původní verzi s titulkama, tak jsem sice četl titulky, avšak pro špatné osvětlení scény mi splývalo, kdo říká jakou větu. Možná je to tedy chyba nosiče. I tak jsem poté shlédl pár dílů seriálu a musím konstatovat, že Alda je přeci jen na svoji roli daleko lépe šitý. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)