Žít a nechat zemřít

• Velká Británie Live and Let Die (více)
Ukázka z filmu

Na Jamese Bonda je i černá magie krátká. Roger Moore v hlavní roli britského akčního filmu. Krátce za sebou jsou během výkonu služby zabiti tři agenti britské tajné služby: jeden během jednání OSN, další v New Orleansu a poslední na karibském ostrově San Monique. Agent 007 James Bond se proto vydá do New Yorku a spojí se s věrným kolegou ze CIA Felixem Leiterem. Brzy však padne do pasti harlemského drogového mafiána, jenž si říká Mr. Big a jenž má k ruce několik všeho schopných zabijáků. Bondovi se podaří utéct a přes New Orleans vypátrat hlavního podezřelého: tím není nikdo jiný než premiér republiky San Monique Kananga. On a Mr. Big jsou ve skutečnosti jedna a tatáž osoba, která má velmi odvážný zločinný plán: na ostrově řídí velkovýrobu heroinu, kterým hodlá zaplavit světový drogový trh. Proti Jamesi Bondovi má soukromou armádu, temná kouzla vúdú a krásnou pannu Solitaire s věšteckými schopnostmi... Film Žít a zemřít znamenal začátek bondovské kariéry pro třetího představitele agenta 007 Rogera Moorea, který se v postavě Jamese Bonda objevil celkem sedmkrát. „Výbušná" titulní píseň Paula a Lindy McCartneyových byla nominována na Oscara. (Česká televize)

shantim

Tak takhle nekorektní vůči ženám snad ani Bond nikdy nebyl. V Žít a nechat zemřít jsou pro něj ženy opravdu jen na jedno, už ani povídat si s nimi není o čem. Ale mně se to líbilo. Nejsem žena. Spousta vtípků a občas nějaká ta slušná akce dělají tento snímek dostatečně zábavným. Naprosto skvělá je i závěrečná scéna k titulkům, kde sedí černoch na vlaku a do toho začíná hrát Live and let die od Paula McCartneyho. 82% hvězdiček ()

hroubek

Tahle bondovka jde mimo mě.Po příběhové stránce mě to vůbec nesedlo.To už se párkrát stalo, ale vše spravila akce, záporák nebo něco jiného.Tady jsem měl bohužel tu smůlu, že mě záporák přišel nevýrazný, akce slabší až na honičku na člunech či únik hladovým krokodílům.Roger Moore není špatný, ale jen si na něho musím zvyknout.Jedním z největších plusů tohoto filmu je Jane Seymour, která působí tajemně a krásně.Ne každá bondovka musí být zaručená zábava pro všechny. ()

finy_cz

To jste pindali, jak bondovku Lazenby v díle V tajné službě jejiho veličenstva (v žádném dalším kvůli tomu pindání ani nechtěl hrát, za což vám kritikům velice děkuji) zničil, ale přitom je Moore daleko horší Bond než kterýkoli jiný. Absolutně mě nezaujal. Písnička Live and Let Die je sice pěkná, ale žánrem se nehodila do této voodoo bondovky. Za mě 3/5 (50%). ,,Ale stejně není nad animáky => můj osobní seznam". ()

Nyck

Nový herecký představitel, uvěřitelnější akční scény, zajímavá tématika = nadprůměrný Bond. ()

Sany33

Fúha tak sa do toho pustím, Roger Moore nemá na Conneryho ani v najmenšom, doslova mu nesiaha ani po päty a s toho ako sa hrá na akčného elegána sa mi chcelo zvracať. Ale za to by som stále strhol maximálne pol hviezdu. Ďalším neblahým faktorom bolo finálne zavŕšenie teda finálny boj proti gaunerovi v tejto časti, nie len že trval až nadprirodzene krátko (2 kopnutia), ale bol aj nezmyselný a úplne detinský až priam dementný. Nebudem to tu vykreslovať aby som náhodou nedal spoiler, ale s takou naivitou som sa v Bondovkách stretol iba raz (zatiaľ). Kladne a to je vlastne aj záchrana tohoto dielu je prostredie, naháňačka na člnoch a voodoo shaman, ktorý bol jednoducho geniálny a zachránil tomuto dielu renomé a odo mňa si myslím že krásnych 30% na to aká to bola sračka. ()

lykan9

Pro mě nejhorší představil Jamese Bonda Roger Moore a hned se objevil v nejhůře zpracované bondovce. Nebýt pár zajímavých míst jako krokodýlí farma a honička na člunech, tak bych nedal ani ty dvě hvězdy. ()

fabecc1222

Nový bond, a taky trochu jiná doba...Řešení černořských otázek nic moc. Hlavně hlavní záporák je šíleně slabej, a z dosavadních jasně nejhorší. Vesměs tu vidím jen dvě podařené věci, a to akce na člunech, a úvodní píseň. Vše ostatní se dost táhne, nijak nezaujme. Bond girl zaujme víc svými věštbami, než vzhledem. ()

JoseBenes

Ozdobou téhle bondovky je hlavně Solitaire a honička na člunech. Bez těchto dvou věcí by byl film poloviční, i když Moore se role ujal dobře, na to že to byl jeho první film s agentem 007. ()

J-o-k-e-r

Ač nejsem vyznavačem voodoo a jemu podobných praktik, tady mi to vůbec nevadilo. Tento díl mi na jednu stranu přišel strašně divnej, ale já si ho prostě užil :). Mé první setkání s R. Moorem skončilo překvapivě nad má očekávání, a zastoupení S. Conneryho se zhostil opravdu skvěle. Snímek doprovázený opravdu povedenou písní (Live and let die), svižným tempem, dobrým záporákem, spousty nezapomenutelnými scénami (honička motorovými čluny, farma, pohřeb-nepohřeb či závěrečný obřad) a s pro mě nejkrásnější Bondgirl, kterou jsem zatím viděl. Ačkoli zde plnila pouze roli oběti, na mém tvrzení to nic nemění (mladá Dr. Quinnová - J. Seymour :) ). Spolu s Thunderballem nejlepší Bond! ()

KarKulA

Nejzapamatovatelnější moorovka z dob mého dětství - ať už kvůli výbornému McCartneyovu soundtracku, nebo mysteriózní voodoo atmosféře. ()

R1CH1E

Nástup Rogera Moora znamenal velkou změnu v bondovkách, je to všechno víc nabušené akcí a hláškama a ta atmosféra by se tady dala krájet. A k tomu zatím nejkrásnější Bondgirl.. Co víc si přát? ()

Autogram

Zatiaľ najčernejší Bond, teda nie James samotný, ale to množstvo černochov, čo sa tam pohybuje od Harlemu až po tajomný voodoo ostrov, je nadpriemerné. Černošské organizácie mohli aj protestovať, že ako záporáci zomierajú samí černosi. Dokonca aj jedna bond-girl mohla byť pomerne nepekná černoška, čo sa našťastie v príbehu zvrtlo inak a doktorka Quinnová zamlada bola výbornou voľbou. Príbeh ale neoslnil, technické výdobytky sú iba trápne, a záverečná žraločia akcia je len slabým odvarom predošlých morských akcií. –––– Vždy se mi zdál nějaký nafoukaný. ()

vyfuk

Opět nové podání Bonda. Nevím proč, ale na nové Bondy si zvykám těžce. Možná kdyby si Lazenby zahrál alespoň ještě v jednom filmu, možná by, mi byl sympatičtější. Proč si to myslím? Protože v první Bondovce, ve které se objevil Moore (tato) byla pro mne lehce špatná a Muž se zlatou zbraní je jednou z mých nejoblíbenějších. Moore sice předvedl hezký výkon (na prvního svého Bonda), ale spíše mě deptalo to, že film byl v celku nudný. Závěr mě bavil, ale jinak jsem se skoro furt nudil. Celý Bond je založen na tom, že připraví jednu čarodějku o věneček a táhne se to do té doby dokud se to nevyřeší. Prostě... hon za panenskou blánou. Ještě se mi líbil hudební podtext od McCartneyeho, který je lehce známý i od jinud, ale prostě, takhle bondovka se spolu s V tajné službě Jejího veličenstva stala pro mne jednou z nejhorších. ()

m.a.t.o.

Roger Moore je sympaťák a po stránke akcie sa jedná o (asi) najlepšiu dovtedajšiu bondovku. Avšak neskutočne mi vadila voodoo tematika, ktorú naozaj neznášam. 40 % ()

Vercinix

Opravdu velké zklamání. Snad je to tím, že se dívám na bondovky postupně a tak mám brilantní výkon Seana Conneryho v živé paměti, ale: a) Je to dvouhodinová zátěž na diváka a jsou to zkrátka a dobře dvě hodiny plné NUDY. Pravda je, že nuda je tu větší tu menší, ale všudypřítomná b) Naprosto nesmyslné scény jako třeba dvacetiminutová, nezáživná honička na člunech a do toho rádoby směšný policajt. c) Roger Moor je moc uhlazený, bezstarostný gentelman a když se má rvát vypadá to spíš vtipně. Connery má jiskru a ikdyž má ty nejvybranější anglické způsoby, tak ostrý jako břitva, když přijde na věc. d) Předchozí bondovky vždy byly prodchnuty šíleným duchem zvrhlíka, který chtěl ovládnout svět, osnoval divoké plány na zničení, zotročení či podmanění si planety, byli to megalomané a praví "zlouni". Co měl znamenat ten drogový dealer, ježb je pánem v Harlemu? Je v poměru k Dr. No, Goldfingerovi nebo Blofeldovi asi jako paví očka k žralokovi. e) A konečně cosi jako svérázný a lehký bondovksý humor nebo snad atmoféra, zkrátka ono dráždivé a zajímavé na Bondovi ztvárněném Connerym, inu toto všechno je zkrátka pryč, kdesi v nenávratnu, zmizelé! Je mi líto, ale i George Lazenby byl 100 x lepší. ()

Pecival

Bond se obecně nevyznačuje nějakými extra scénáři, ale tohle byla opravdu bída. Obzvlášť se mi libí jak záporáci mohli Bonda snad pětkrát pohodlně oddělat, ale místo toho s ním kecaj a dělaj nějaký triky, aby jim mohl utéct. Stejně jako je na Bondovi obecně úžasné, že vždycky když jako tajný agent někam dojede, všichni o něm všechno vědí už na letišti. Moore už ve svých 45 vypadá poměrně znaveně, takže nemá moc šmrnc. Vyslevenou fraškou jsou pak souboje (trošku koukatelnej je úplně ten poslední). Pár dobrých cinických hlášek sice hodí, zbytek filmu děs. ()

Liqid

Velice pěkná podívaná je tato bondovka. Sice jsem nepochopil, proč to hraje Moore, který je ještě starší než Connery, ale už je to tak. Byla zde vytvořena asi jedna z nejlepších honiček ať už po vodě či po souši. ()

P1tr

Roger Moore poprvé a hned povedeně. Později se až na jednu vyjímku jeho Bondovská série vydávala spíše sestupnou tendencí, ale v Žít a nechat zemřít se Moorovi ještě dařilo diváky upřímně bavit a přinést celkem zajímavou změnu oproti předchozím dílům v sérii a působit svěže. Tady to ještě tvůrcům fungovalo celkem hladce a neoddávali se přílišným absurdnostem a jde tak tento díl považovat za dobrý i když se k tomu nejlepšímu v sérii přesto nezapíše. ()

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto