Dost hvězd na pět reklamních kampaní, dost vášně, moci a hrabivosti na deset filmů. Plus ohnivá záplava zvláštních efektů... Irwin Allen, producent Dobrodružství Poseidonu a Skleněného pekla přichází s filmem Když se čas naplnil..., pokračujícím v tradici spektakulárních katastrofických snímků. Spící sopka na ostrově v jižním Pacifiku neočekávaně vybuchuje v zuřivé erupci. Mezi těmi, kteří se díky scénáři Carla Foremana a Stirlinga Silliphanta ocitají v ohrožení, jsou nesmlouvavý ropný těžař Paul Newman, hotelový magnát William Holden a Jacqueline Bisset jako PR manažerka, která se musí mezi oběma rozhodnout. Která z důvěrně známých tváří přežije v situaci, kdy nic jako bezpečná půda neexistuje? Dívejte se – a mějte se na pozoru. Tak jako proudí láva, proudí i výjimečné a intenzivní filmové vzrušení. (Magic Box)

Anderton

Keď sa ocitnete v životu nebezpečnej situácii, napríklad pri prírodnej katastrofe, tak chcete, aby vás zachraňoval Paul Newman. Keď ste chlap a ste v takejto situácii so ženou, tak chcete, aby vyzerala ako Jacqueline Bisset. Čiže obsadenie sedí, ohrozenie sopkou, ako symbolom tej najstrašnejšej prírodnej katastrofy, akú si dokážete predstaviť (zemetrasenie a tsunami sú tiež super, ale vizuálne vedie sopka) je zvolené na jednotku, len to priemerné spracovanie zamrzí. O to viac, že doba katastrofickým snímkam dovtedy priala. Možno je to labutia pieseň žánru. Ešteže máme dnes Emmericha, ktorý ako jediný dokáže poskytnúť týmto filmom to, čo potrebujú najviac, čiže monumentálnosť. ()

nash.

Katastrofická klasika, kterou jsem viděl v době, kdy se filmy do paměti zaříznou nejhlouběji. Napínavý byl tehdy jako kšandy a na scénu přechodu mostu jsem nezapomněl nikdy, a že už je to pěkných pár let, co jsem to viděl naposledy. Výborný Paul Newman, krásná Jacqueline a kolem nich efekty, díky kterým je občas výbuch sopky spíš komický než děsivý. Přes nenechavý zub času a všechny další vady na kráse i logice, jsem si reprízu po letech užil jako malý kluk. ()

dopitak

Nechápu, proč místo Ňoumena nepostavili raději Chucka Norrise, ten by tu řeku přeplaval... Nadějný úvod (muž v kosmickém obleku pochoduje měsíční krajinou) nezkazí ani zjištění, že nejsme ve vesmíru, ale na tichomořském ostrově. Tradiční přetahovaná o to, čí úsudek je lepší, předcházející katastrofě, se dá snést, stejně jako (to už ale přituhuje) milostný mnohoúhelník mezi hlavními postavami. Když ale Ernest dostane lávovou kuličkou do ksichtu, nehroutí se jen stěny vulkánu. Most přes řeku Au to pálí by měl vejít v nesmrtelnost jako jedna z nejblbějších scén dějin (to nehodnotím triky). ()

Chrustyn

Oproti katastrofickým klasikám velice slabý kousek o sopce ohrožující malé městečko. Nudný seznamovací úvod, nepřesvědčiví herci (mimo Newmana) a velice slabé provedení, které především v druhé části naprosto postrádá napětí. ()

korbitch22

Tenhle film jsem nosil v hlavě několik let, pamatoval jsem si jen scénu, kdy pod nějakým mostem asi teče láva a že sem v tom asi viděl Ernesta Borgnina, ale nikdy jsem to extra nehledal. Nedávno jsem to našel úplnou náhodou a mile rád jsem si to připomenul. Film má silný obsazení, docela slušnej příběh, efekty jsou prostě levnější a to i na svojí dobu. Škoda, že se to celý odehrává prakticky na místě, i když skupina cestuje po ostrově, protože vše kolem je jedno papundeklové peklo, teda chtěl sem říct studio. Navíc není vidět finální destrukce hotelu. Na imdb má film dokonce jen něco málo přes 40%, ale řekl bych, že kdo hodnotí film až dnes, nemůže být objektivní a tenkrát byly diváci hodně namlsaný Poseidonem a Skleněným peklem, protože takhle drsnou kritiku si film určitě nezasloužil a třeba o proti pokračování Dobrodružství Poseidonu je to pecka. Navíc tři neskutečně krásný ženský v hlavních rolích Jacqueline Bisset, Barbara Carrera a především přenádherná Veronica Hamel dělaj z filmu trochu silnější zážitek, ale když se podíváte na dámy teď, je to v prdeli, stárnutí bolí a hlavně u ženskejch. Je to jeden ze slabších filmů, kde úřadoval Paul Newman, ale i za nostalgickou vzpomínku z dětství, kdy jsem ocenil dobrodružství a za kundy který sem ocenil teď jako fotřík si to těch 60% zaslouží. Upřímně se ještě divim, že to nikam výrazněji nedotáhl James Franciscus, který byl hereckým projevem, umem i vzhledem naprosto přesný Charlton Heston.60%. ()

honajz

Klasické schéma katastrofických filmu nejen té doby. Rozmanitá skupina lidí na jednom místě (zde ostrov, jindy je to loď, věžák, ponorka...), záletný namyšlenec, polda, zloděj, důchodci, pár, který měl před svatbou, pár, který k sobě hledá cestu, naftaři... Všem je nám jasné, že sopka vybuchne, takže vlastně jen čekáme na závěrečnou přehlídku efektů, která je hodně studiová (jednu dobu byla součástí atrakce studií Warner Bros. při jízdě vláčkem pro turisty). Některé scény a kamera jsou na slušné úrovni, herci hrají nadprůměrný standard, ale scénář nic objevného ani zajímavého nepřináší. Navíc Bisset už zde přece jen poněkud odkvétá. ()

jonyyy

Jako dítě jsem tento film miloval. Kult mezi katastrofickými filmy, hvězdné obsazení - sešli se 4 držitelé Oscara. Opravdu nerozumim IMDB ratingu 3,7, ale na druhou stranu ani nominaci na Oscara - proč zrovna za kostýmy? Pro mě 80% ()

Kimon

Průměrnost tohoto snímku nezachránil podle mého názoru ani Paul Newman. Přítomnost Newmana sice přidávává filmu na exkluzívnosti, přesto se jedná o průměrný katastrofický film jehož scénář, jak jinak, vodí diváka za nos. Ta sopečná lává podle scénáře je sice rudá jako soudruzi z dálného východu, ale žhavá asi moc nebude. Jinak by se neprocházeli hrdinové jen pár metrů od vytékající rudé sopečné řeky. Podobných momentů je v tomto snímku ale bohužel více. S tím si prostě autoři filmu hlavu nelámali. ()

Lacike

Po najlepšom katastrofickom filme všetkých čias Sklenené peklo, ako ho trefne nazval Wacoslav1 sa Newman rozhodol znova vstúpiť do tohto žánru. Tentoraz sa namiesto horiaceho mrakodrapu musí popasovať s rozpálenou sopkou. V duchu pokračovaní musí byť všetko veľkolepejšie. Aj keď tie dva filmy okrem Newmana, Holdena + možno ešte nejakého ďalšieho herca spolu nesúvisia. Film obsahuje všetky tie obohrané klišé o včasných varovaniach, ktorým nikto neverí, o zloduchovi ktorý sabotuje každé rozumné rozhodnutie, je tu geroj, ktorý ako jediný má rozum, nejaké vedľajšie postavy so svojimi mikropríbehmi (v momente keď jedna postava prezradí, že je bývalý provazochodec, tak si buďte istý, že dostane príležitosť prevetrať svoje staré kosti) o ktoré by sa mali neskôr báť atď. Problém je, že všetky tie postavy sú dosť nevýrazné a moje sympatie si nezískali. Zaujať môžu jedine hviezdnymi tvárami, ale vzhľadom na vek filmu už ani to na dnešného diváka príliš nezafunguje. Paul Newman mi tu naviac pripadal dosť nesympatický a oveľa väčšia charizma vyžarovala z hlavného zloducha Jamesa Franciscusa. Po 50tich minútach sa rozpúta peklo: Nie, nemám na mysli to s Brosnanom. Aj keď to tiež nie je žiadna sláva, tak po trikovej stránke stále obstojí. Tento film už nie. Sopka si párkrát zachrchle, poobstreluje jeden luxusný hotel a jednu osadu zmetie menšia vlnka. To je tak zhruba všetko. Zvyšok filmu sa zopár statočných vydá na vandrovku miestnym lesom v snahe dostať sa na druhú časť ostrova a akonáhle sa tam časť z nich dostane, tak je koniec. Som jediný, kto mal pocit, že je film náhle utnutý? Výsledkom je priemerný katastrofický film, ktorý už príliš zastaral a dnes najviac nadchne fanúšikov čiernobielych nemých filmov. 4/10. ()

Terva

Jeden z těch filmů mého mládí. Musím se na něj podívat ještě jednou sice z velkým odstupem, ale snad nebudu zklamán. Přeci jenom už jsem hodně zhýčkaný současnou technologií. CITÁT - Děje se něco?....... Asi jsem už dlouho neviděl něco průměrně katastrofického (v dobrém slova smyslu) a tak jsem si to pustil znovu. Je to sice starší snímek, žádná bomba, ale ve své době to byl nadprůměr. CITÁT - Naftááá, naftááá, budeme boháči........... Dnes se na to musí koukat z trochou nadhledu, ale hodnocení neměním. CITÁT - Neměli žádnou šanci.......... ()

corpsy

Posledná lastovička katastrofického boomu, ktorý odštartoval v 70. rokoch. Celkom vydarený sopečný thriller, ktorý sa však rozbieha dosť pomaly, a keď už aj prídu na rad deštrukčné sekvencie, tak veľmi neoslnia. Klasicky strihnutý, ničím neohúri. Taká priemerná žánrovka. Katastrofický film ale mohol odísť vo velkolepejšom štýle. ()

curunir

Až mi očká zaiskrili, keď som videl, že v TV znova pobeží tento film, ktorý som kedysi obľuboval. Inak celú záležitosť vnímam podobne ako jonyyy. Keď som bol malý ten názov som považoval za úplne bohovský, azda jeden z najlepších filmových názvov. Pred pozretím som si prečítal tunajšie, väčšinou kritické, komentáre a môžem povedať, že z časti je kritika prehnaná. Iste, nejedná sa o nič výnimočné, dokonca to bol úplný prepadák, avšak také zavrhovanie si nezaslúži. Dialógy mi až na pár výnimiek, prevážne keď sa rozprávajú Newman a Bissetová, nijako zveličene dementné neprišli, skôr len také priemerné. A presne taký je tento film. Triky výrazne poslabšie avšak ,,mostová" scéna vie stále poriadne pobrnkať po nervoch, i keď ako už bolo povedané, každú blížiacu sa akciu dopredu oznamuje hudba. Z bohatého hereckého amsáblu sa mi najviac páčili Burgess Meredith a obľúbený William Holden. Považujem za pekné, že aj prepadák roka bol v nomináciach na Oscara, len tie kostýmy sú mi naozaj záhadou a keď už tak, nominoval by som zvuk. Na sledovanie filmu som bol pozitívne naladený, väčšie obavy sa nepotvrdili a tak 555. komentár a 1100. hodnotenie dávam filmu, ktorému vypršal čas. ()

NinonL

Film vůbec není špatný, hlavně díky obsazení. Charismatický a trochu chladný Paul Newmann vede hrstku hotelových hostů běsnícím peklem na svobodu. ()

frashmaker

Film mého dětství. Měl jsem na něm strašně rád ty neprvoplánově americké heroické výkony a i když to byl poměrně průhledný a nenáročný film, ty efekty jsem mu totálně baštil. Praskající sklo ve výtahu do kráteru, přechod přes rozpadlý most, létající kusy lávy na nádherný moderní hotel. Ano ano, neviděl jsem tento snímek alespoň 10 let, ale pamatuji si snad vše. Paráda. ()

Orlau32

Prostě se ten film nepovedl. Je to jalové. Ačkoliv námět je perfektní, herecké obsazení má pět hvězd (Paul Newman,Jacqueline Bisset,William Holden,Burgess Meredith a Ernest Borgnine), tak to réžie trochu nezvládla, protože katastrofa v rozměru výbuchu sopky.... musí být každému jasná, kdo jen něco málo četl o Pompejích. Ale aby se vedly pitomé diskuze napříč celým filmem, jestli to vybuchne nebo ne a pakliže jo, co se stane, se mi zdálo absolutně hloupé. Proto dávám 3*. ()

halogenka odpad!

Tak to si snad dělali srandu ne? Dramatická scéna se "sopečnou sondou" byla opravdu nehorázná blbina. Navíc člověk už tři minuty předem ví, že bude nějaké vzrůšo, protože přesně tehdy spustí "dramatická hudba". Úděsné dialogy. Strašné efekty (i na ta 80. léta). Vtipné mi přišlo, jak skupinka odjížděla do bezpečí 3 autama - bílé, modré, červené... Halt americké patrioty nic nezastaví. Otázkou zůstává, proč v tom hraje Newman a Bissetová. Záhada. ()

Katarine

Tenhle film jsem měla moc ráda, když jsem byla mladší. Teď už na něm jaksi nic moc dobrého nenalézám, snad jen z přechodu přes most nad chrlící se lávou mě stále ještě mrazí a taky z nádherně zářících modrých očí Paula Newmana. ()