Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová (M. Hilmerová) je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (128)

salahadin 

všechny recenze uživatele

3.5*....zajímavý film, který se snaží dostat divákům do srdce, působí však akademicky chladně. Námět "lebensbornů" přímo vybízel k podobnému zpracování, proto tu mnoho originálních kliček nenajdeme. Co se vcelku povedlo, je vykreslení doby, nikoli však tábora samotného. Hlavní hrdinka je de facto jediná, která táborem opovrhuje. Její románek s určitou postavou filmu je bohužel to nejslabší, co nám film předloží. Nikoho snad ani nepřekvapí, jak skončí. Herecké výkony jsou dobré, zmínil bych V. Cibulkovou, B. Poloczka, M. Hilmerovou...hudba od Jana Černého nenásilně dokresluje atmosféru. Celkově se jedná o zajímavý pokus a jsem rád, že vůbec vznikl. Takových filmů by se mělo točit více. ()

Vlkys 

všechny recenze uživatele

Velké zklamání, celý film je jedním velkým kýčem. Představa, jak Žid bydlí v budově, kde se Němci pokoušejí projektovat nové Übermenschen je přinejmenším směšná. Vážně je někdo s to vůbec si myslet, že by to tak šlo? Další věcí, která mě zklamala je nepřekládaná polština (když už je překládaná němčina nebo ruština, proč se sakra nepřekládá polština??) ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Blond vlasy a pekná tvárička Moniky Hilmerovej u nacistov znamenali veľké plus a vedeli zabezpečiť napohľad luxusný život v továrni na árijsky čisté deti. Všetko pod dohľadom doktorky a „bordelmamy“ v jednom v podaní Vilmy Cibulkovej a práve jej postava prinášala filmu najviac psychológie svojimi výrokmi a konaním. Hlavná postava, aj keď nie chybou herečky, nemá to pravé prežívanie, vlastne toho ani veľa nerieši, skôr sa prispôsobuje okoliu. Menej sa už prispôsobuje režisérovi, keď nahé scény očividne až rušivo klamú cudzím telom. K výbornému filmu tu niečo chýbalo a určite to nebolo silné a strhujúce, ako hlási obsah. –––– Jenom Slovan se hrbí. –––– Dostanete potvrzení, že jste splodili dítě s rasově čistou ženou. ()

raroh 

všechny recenze uživatele

Vladimír Körner samozřejmě nikdy nepsal realistické knihy a scénáře, ale v Pramenu života už je přeci jen příliš fantasmagorií (trochu mám podezření, že mu je ta nacistická kvazimystika blízká), nehledě na odpornou rádobyvážnou (z gruntu artrockového kýče) hudbu, která to vše sráží hodně nízko. Snad kdyby to točili Italové (Visconti, Pasolini, Bertolucci, Tornatore, ale i takový Brass), dokázali by filmu dát potřebný náboj, jaký nepostrádaly "fašistické" snímky zmíněných režisérů. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý počin, a to zejména originálním námětem a také hereckými výkony nejen Moniky Hilmerové ale třeba i Vilmy Cibulkové... Jedna věc mi ale na filmu vadila - a to podle mě dost kýčovitý konec (nebudu ho tu popisovat, abych nenaštvala ty, kdo film ještě neviděli), ale je to takový Happy End za každou cenu a podle mě se do toho filmu prostě nehodí. Slyšela jsem, jaký byl původní záměr s koncem filmu a myslím si že je škoda, že byl na popud režiséra změněn. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (8)

  • Hlavní postava Grétka, dívka z česko-německé rodiny pocházejících ze severovýchodních Sudet, měla totožné datum narození jako její představitelka Monika Hilmerová, a to 7. 10. (Lynette)
  • Rodný dům hlavní hrdinky stojí v osadě Květná u Starého Města pod Sněžníkem, kostel s hřbitovem se natáčel v Nových Losinách u Jindřichova v okrese Šumperk a Zámek s rybníkem jsou Žinkovy, západně od Nepomuku. Natáčelo se také v přírodní rezervaci Slowiński Park Narodowy Leba a v bývalémkoncentračním táboře Stutthof ve Sztutowu. (ČSFD)
  • Filmaři mimo jiné natáčeli roku 1999 i v okolí malé vesničky Semošice v západních Čechách. (Lynette)

Reklama

Reklama