Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Baladický příběh scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Milana Cieslara o dospívající dívce Grétce ze slezského pohraničí, která se dostala do nacistického programu Lebensborn pro vyšlechtění čisté nordické rasy. Mladičká Grétka Weiserová (M. Hilmerová) je pod záminkou rentgenové prevence proti TBC poslána do lesního sanatoria Isolde. O svém poslání zprvu nemá tušení. Neví, že sítem pro převýchovu prošla přičiněním učitele, který jí chtěl po matčině smrti pomoci k lepšímu životu, a díky osudové náhodě, protože se narodila ve stejný den jako sám druhý muž Třetí říše Himmler. Společně s dalšími „vyvolenými“ dívkami zde prochází nacistickou výchovou, aby posléze zajistily hitlerovskému Německu rasově čisté potomstvo. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (130)

salahadin 

všechny recenze uživatele

3.5*....zajímavý film, který se snaží dostat divákům do srdce, působí však akademicky chladně. Námět "lebensbornů" přímo vybízel k podobnému zpracování, proto tu mnoho originálních kliček nenajdeme. Co se vcelku povedlo, je vykreslení doby, nikoli však tábora samotného. Hlavní hrdinka je de facto jediná, která táborem opovrhuje. Její románek s určitou postavou filmu je bohužel to nejslabší, co nám film předloží. Nikoho snad ani nepřekvapí, jak skončí. Herecké výkony jsou dobré, zmínil bych V. Cibulkovou, B. Poloczka, M. Hilmerovou...hudba od Jana Černého nenásilně dokresluje atmosféru. Celkově se jedná o zajímavý pokus a jsem rád, že vůbec vznikl. Takových filmů by se mělo točit více. ()

sud 

všechny recenze uživatele

V době, kdy česká kinematigrafie skomírá, musí na scénu přijít tvůrci ze staré školy. V tomto případě se na post scénáristy po letech vrátil Vladimír Körner. Působivý baladický příběh dívky, která se nevědomky dostane do programu Der Lebensborn (továrny na áríjce) a vzplanutí lásky vůči židovskému chlapci. Svojí syrovostí připomíná severské balady, či sovětská válečná dramata. Milan Cieslar je jedním z nejschopnějších režisérů součastnosti, jehož talent může být více využíván pro kina, pro TV je ho škoda. Monika Hilmerová je naprosto přirozená, nordicky namaskovaný Karel Dobrý dokáže čarovat i pohledem, Michal Sieczkowski výborný a Vilma Cibulková dechberoucí. Vladimír Körner našel v poslední době v Milanu Cieslarovi pro zfilmování svých drsných balad toho pravého. ()

Reklama

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// +Monika Hilmerová a další herci, příběh (výborná předloha) -přezevšechno málo dramatické a málo vyhrocené/// Pohled na válku zase jinýma očima. Jejíma očima. Dívky, která byla vybrána za účelem zplození dokonalé rasy. A aniž by věděla do čeho de, mi jsme věděli že má docela štěstí. Když by chtěla mohla by přežít válku v určitém klidu a bezpečí a nebo si alespoň zvýšit šanci na přežití. Aby to však za něco stálo, tak se vzepře svému osudu. No a v podobném duchu je i tento film. Pár silných situací se tu najde, ale oproti jiným filmům je to trošku poklidnější. Je to samozřejmě smutný příběh, plný silných emocí, ale dávkován střídmě. Film se zaměřuje především na hlavní postavu, přesto má ale snahu o vykreslení prostředí a dalších postav a dává taky příležitost hercům a zajímavým chrakterům (namátkou Bronislav Poloczek). Můžu ještě dodat, že je to zajímavé, že to nenudí a rovněž je to dobře zpracované. Mohl z toho být ale silnější zážitek./// Celkem 74%/// ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Víc než dobrý film s neobvyklou tématikou stojí a padá celý především na velmi dobrých hercích - především výborné Cibulkové a chladně dokonalého Dobrého. S Hilmerovou jsem zpočátku úplně spokojený nebyl, zdála se mi moc křehká a působila minimálně první půlhodinu jako neherečka, její role se však počala vyvíjet natolik, že na konci filmu už nebylo ani památky po špatném herectví. Jediné co ještě musím vytknout (a kvůli tomu ubrat i na hodnocení) byla scéna na konci filmu, z prostředí koncentráku. Tento film opravdu nepotřeboval urychlit a zdynamizovat děj, tvůrci ho měli nechat pomalu plynout, koncentrák se konat nemusel, protože to dalo filmu příchuť jiného žánru či druhu filmu a otevřeli další kapitolu. Ale což, i přesto velmi povedené... ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Tá smutná atmosféra tu je cítiť. Aj ducha doby. Ale už nie emócie. Tento príbeh nepriniesol nič srdcervúceho napriek tomu, že téma ponúkala mnoho scenárov, ktoré sa dali využiť, alebo aj zneužiť, filmové plátno je založené na fantázii a domyslieť sa dá čokoľvek. Ale malo by to diváka viac strhnúť. Nakoniec film ostane v pamäti len obnaženou Hilmerovou. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (8)

  • Hlavní postava Grétka, dívka z česko-německé rodiny pocházejících ze severovýchodních Sudet, měla totožné datum narození jako její představitelka Monika Hilmerová, a to 7. 10. (Lynette)
  • Filmaři mimo jiné natáčeli roku 1999 i v okolí malé vesničky Semošice v západních Čechách. (Lynette)
  • Rodný dům hlavní hrdinky stojí v osadě Květná u Starého Města pod Sněžníkem, kostel s hřbitovem se natáčel v Nových Losinách u Jindřichova v okrese Šumperk a Zámek s rybníkem jsou Žinkovy, západně od Nepomuku. Natáčelo se také v přírodní rezervaci Slowiński Park Narodowy Leba a v bývalémkoncentračním táboře Stutthof ve Sztutowu. (ČSFD)

Reklama

Reklama