Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

T3 sebeironizováním a velkolepými explozivními scénami posouvá děj pre/post/apokalyptické ságy tam, kam jsme ho podvědomě chtěli dostat po Judgment Day, jednom z nejlepších akčních filmů historie. A to k událostem Soudného Dne a tomu, co následovalo. Tedy ne zcela, toho co následovalo se snad konečně dočkáme až ve čtvrtém pokračování:) Po dějové stránce se leccos změnilo, jinak by T3 ani nemohl vzniknout a nutno říct, že nová koncepce SKYNETu vyznívá mnohem poplatněji současným trendům varování před globalizací, (nenechte se mýlit, cílem Vzpoury Strojů narozdíl od Judgment Day v němž se kladly jisté znepokojivé otázky, obzvlášť v myšlenkových monolozích Sarah Connorové, není filozofování, ale pobavení širokého publika) ale co je důležitější, otvírá dokořán dveře pro T4 (tedy aspoň doufám:)). Pravda, děje se tak v podstatě popřením základní myšlenky druhého dílu (i když by se o tom dalo polemizovat), ale co už?:)) Vyznavači RPG klasiky jménem Fallout si v závěru filmu taky přijdou na své;) Ale zpět k T3. Jde o zářný příklad oživení fenoménu, v tomto případě T-800/101 alias Arnolda s černými brýlemi. Hláška střídá hlášku, exploze střídá explozi a k tomu máme ještě bonus v podobě krásné T-X Kristanny Loken. Nejde snad ani říct, že by tomu něco chybělo, prostě jde o jiné pojetí...vlastně ano, jedna věc tu chybí - nezapomenutelné a nezaměnitelné dunivé Main Theme od Brada Fiedela! To si totiž užijete až v závěrečných titulcích a kromě titulního tématu není filmová hudba ve srovnání s obvyklým vysokým standardem Marca Beltramiho nic extra, umí to mnohem líp... 80%(27.11.2003)

Je to skvelý akčný sci-fi film s Arnoldom Schwarzeneggrom, ktorý je posledným dielom s jeho účasťou. Má výborný príbeh o mladom Johnovi Connorovi, ktorý žije potulným životom dúfajúc, že vojna so strojmi bola zažehnaná, ale z budúcnosti opäť prichádza najmodernejší model terminátora, ktorý sa mu dostane na stopu, ale aj klasický terminátor, ktorý ho má ochrániť. So spracovaním som nadmieru spokojný, síce dej je aj kvôli krátkej dĺžke priamočiarejší ako v dvojke a prakticky polovicu filmu len opakuje jej koncept, ale stále to funguje výborne a navyše zvyšok filmu znázorňuje, čo sa udialo pred súdnym dňom a to ešte v tejto sérii nebolo. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Nie je už taká rozmanitá a nápaditá ako v predchádzajúcom diely a niektoré akcie sa už prakticky opakujú, ale stále sú veľmi dobre natočené a hlavne veľkolepé scény sú skvelo zvládnuté, takže som rozhodne spokojný. Najviac sa mi páči celá cestná naháňačka so žeriavom alebo akcia na cintoríne. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Schwarzenegger už pôsobí trochu zostarnuto, ale pre film je stále veľkým plusom, poteší aj Nick Stahl, Claire Danes a ani Kristanna Loken ako T-X nesklame. Čo sa týka réžie, tak Jonathan Mostow sa samozrejme Cameronovi nevyrovná a namiesto temnejšieho prevedenia prvých dvoch dielov je už trojka typicky blockbusterová, ale dopadlo to obstojne a technická stránka je prvotriedna, rozpočet je vidieť. Toto pokračovanie je výborné, za dvojkou určite zaostáva, ale po nej je to najlepší diel série, ktorý pobaví aj viackrát. 86%(9.6.2011)

Arnold je opravdu zpátky. Něco takovýho už jsem vážně nečekal. Naprostý souhlas s tím, co tu napsal Cival. Tohle je nečekáný a jelikož první dva díly miluju, tak mi to udělalo o to větší radost. Sakra, teď už jenom doufám, že natočej i čtyřku.(18.6.2003)

Poslední velká role legendárního Arnolda Schwarzeneggera, ačkoliv vypadá o poznání starší (nechci říct "obstarožně"), obvod bicepsu se mu nijak nezmenšil, takže je bez problémů schopen rozehrát pořádnou akční podívanou, na jakou jsme zvyklí. T3 je na rozdíl od předchozích dílů pojat více komerčně, J. Mostow asi dobře věděl, že na Camerona nemá a proto se rozhodl, že spíše, než na apokalyptickou atmosféru se bude soustředit na pořádnou akci a čistou zábavu pro diváka. V podstatě to i vychází, Kristanna Loken je sexy, silniční akce demolující vše okolo působívá a dokonce v momentě, kdy žasnete nad náletem vrtulníku do uzavřené garáže, přiletí za ním ještě druhý, aby to náhodou nebylo málo. Bohužel "vyšší smysl" v podobě vyhynutí lidstva vyšel nějak na prázdno, holt bez kvalitního scénáře v nás film zanechá jen minimální pocity. 7/10(12.4.2008)

• Gilmour93

Existuje osm smrtelných hříchů. Obžerství, lakota, lenost, závist, hněv, pýcha, smilstvo a svěřit trojku Terminátora do rukou Mostowa. Jediné plus jsou triky, ale ty jsou v současné době když ne povinností, tak alespoň standardem. Jinak T3: Vzpoura strojů mnohdy překročí hranice parodie a to já prostě tady neskousnu. Strhaný rakouský kulturista v penzi by se měl věnovat politice a ne spolu s Mostowem pohrdavě močit na předchozí dva kultovní Cameronovy filmy.(2.9.2008)

• - K Schwarzeneggerovmu (Terminátor) platu sa podľa zmluvy ešte pripočítalo 20% zo zisku. (Greenpeacak)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 14. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Z konzolového výpisu v pohledu terminátora (Arnold Schwarzenegger) lze určit, že terminátor používá Mac OS 9 a Apple QuickTime. (Jezis_z_nebe)