Terminátor 3: Vzpoura strojů

Terminator 3 - Rebellion der Maschinen

Terminátor 3: Vzbura strojov

Sci-Fi / Akční / Thriller

USA / Německo / Velká Británie, 2003, 109 min

S Terminátorem 3 je potíž. Nemůžu říct, že mi tahle adrenalinová jízda nesedla, ale od pokračování jednoho z nejzásadnějších snímků 90. let jsem zkrátka nečekal popcornovou vymývárnu, ale důstojného temného následovníka dvojky. Mostow měl zjevně jasno, že tuhle hru na Camerona jenoduše neutáne a tak sáhl už na začátku po řešení, za které ho milovníci prvních dvou dílů uškrtí a řadový divák, kterému na tom zase tolik nezáleží, se bude královsky bavit. Jsem zhruba na polovině cesty k oběma jmenovaným a pociťuji mírné zklamání. Přesto udávám hodnocení spíše vyšší, protože se jen těžko v následujících měsících podaří vypustit do kin zábavnější kousek než T3. A o zábavu jde přece především.(1.7.2003)

Poslední velká role legendárního Arnolda Schwarzeneggera, ačkoliv vypadá o poznání starší (nechci říct "obstarožně"), obvod bicepsu se mu nijak nezmenšil, takže je bez problémů schopen rozehrát pořádnou akční podívanou, na jakou jsme zvyklí. T3 je na rozdíl od předchozích dílů pojat více komerčně, J. Mostow asi dobře věděl, že na Camerona nemá a proto se rozhodl, že spíše, než na apokalyptickou atmosféru se bude soustředit na pořádnou akci a čistou zábavu pro diváka. V podstatě to i vychází, Kristanna Loken je sexy, silniční akce demolující vše okolo působívá a dokonce v momentě, kdy žasnete nad náletem vrtulníku do uzavřené garáže, přiletí za ním ještě druhý, aby to náhodou nebylo málo. Bohužel "vyšší smysl" v podobě vyhynutí lidstva vyšel nějak na prázdno, holt bez kvalitního scénáře v nás film zanechá jen minimální pocity. 7/10(12.4.2008)

Natolik netypický Terminátor, že to hromada fanoušků nedokáže zkousnout (i mě to trvalo), ale popravdě řečeno, výsledek nemohl být lepší bez Jamese Camerona. Jízda to je velmi zábavná a s bezmezným nadhledem a kapkou humoru podávaném na krásné Kristanně Loken a nesmrtelném Arnoldovy. Stará dobrá akční škola po mnoha letech opět na plátně a všechny ostatní řeči o tom jak to není už tolik "terminátorské" nebo perfektní jako předešlé filmy si nechte. Tohle je prostě jiný Terminátor, každým svým elektronickým obvodem... smiřte se s tím.(12.6.2004)

Mostow věděl, že lepší než první dva díly být trojka nemůže, tak aspoň přidal důraz na humor. Stejně tak osobitost a genialita velkého Jima mu chybí, ale aspoň se snažil. Škoda, že i při obřím rozpočtu vypadá Vzpoura strojů nepříliš rozmáchle. Závěr naštěstí dojem podstatně vylepšuje. 70%(29.5.2009)

::::::::::::::::::: Já myslím, že se to Jonathanovi povedlo. Ve filmu je stejná atmosféra jako ve dvojce, a to je co říct . . . Komické prvky tam skvěle pasovali . . . Guvernér na své roky pořád vypadá skvěle . . .(19.2.2008)

• - Jako první se točila scéna, kdy Terminátor narazí T-X do zdi veterinární kliniky. Poslední den natáčení se točil příchod T-X portálem. (HellFire)

• - Konečný rozpočet (střední odhad) 185.000.000 $
    Výdělek 1.víkend (3 504 kopií) 4.-6.července 44.041.440 $
    Výdělek Severní Amerika (USA a Kanada) 150.300.000 $
    Výdělek Svět 282.100.000 $
    Výdělek celkem 432.500.000 $ (IDžOR)

• - Scénář k filmu napsal také Tedi Sarafian, ale jeho verze by podle studia stála více jak 200 milionů dolarů (mimo jiné měl v Los Angeles havarovat Boeing a vzít s sebou půlku města), tudíž byl odmítnut. Některé nápady se však pro film použily (jako např. ženské pohlaví T-X). (HellFire)