Kapitán Bob Hyde v roce 1968 odjíždí z Los Angeles společně s dalšími vojáky do Vietnamu, aby hájil čest a zájmy USA. Doma zanechává svoji přitažlivou manželku Sally, která je najednou sama a rozhodne se dobrovolně pomáhat v nemocnici. Tady se sblíží s ochrnutým válečným veteránem Lukem Martinem, jenž bojuje s depresemi, samotou, a tím, že společnost nedokáže ocenit jeho oběť. Tisíce kilometrů daleko od Sally se zatím Bob pokouší vyrovnat se se situací na frontě, která je zcela jiná, než jak ji podávala oficiální propaganda... Příběh o válce bez války, zato plný opravdových lidských emocí, ukazující nesmyslnost jakékoliv války, z pohledu těch, jež krutě zasáhla. Neobyčejně silné komorní drama, ani dnes neztrácející na své působivosti a aktuálnosti, takový je slavný protiválečný film, natočený režisérem Halem Ashbym. K jeho přesvědčivosti přispívají civilní herecké výkony Jane Fondové a Johna Voighta, příznačná smutná atmosféra, hudba a písně Janis Joplinové, skupin The Rolling Stones, The Beatles a dalších, které evokují dobu konce šedesátých let a myšlenkově doplňují příběh. Snímek oprávněně získal tři Oscary za nejlepší mužský výkon (Jon Voight), nejlepší ženský herecký výkon (Jane Fondová) a nejlepší původní scénář (Robert C. Jones a Waldo Salt), a také řadu dalších prestižních ocenění. (oficiální text distributora)

Jurcekk

Prvý krát som si zapamätal meno režiséra. Môj najlepší protivojnový film.Jak si pichal do žily vzduch. Bol som z toho úplne perplex... Skvelá muzika. Z kina som odchádzal rozhodnutý stať sa lepším človekom... ()

SantaCruz

Výborné dialogy, výborné obsazení, výborný feeling, výborný námět.., ale 1 hvězdu musím odebrat za rychlý přerod Luka. Půlhodinka navíc by příběhu přidala. ()

Bogrant

Trauma, nešťastie a tragickosť z vojny vo Vietname, tentokrát spracované na báze osobných vzťahov, pri ktorých všetky tie depresívne a traumatické bolesti vďaka výborným hercom pôsobia naozaj reálne. Som však na vážkach, pretože aj napriek silnému odkazu a emocionálnemu utrpeniu to šlo mimo mňa. Nemalo to totiž tú silu ako iné podobné filmy, pretože vojnu nám to ukazovalo v podstate len z televízie. Zámer a výpovednú hodnotu to však má jasné, ale návrat k tomu zrejme neprebehne. ()

nemome

Výborný film z lazaretu pro válečné veterány ukazuje, jak těžké je žít s něčím o čem ostatní mají jen mlhavé zidealizované představy. Skvělé herecké výkony a pěkná hudba. Na 5 hvězdiček mi tam ještě něco chybělo. ()

zmirix

Jeden z mála filmů,které nám jsem komunisti pustili,(protože vyznívá jako kritika toho jak se USA starají o své válečné veterány) a ani netušili jakou kvalitu nám koupili. ()

PORTER44

Romantické drama o válce ve Vietnamu ani né tak přímo o válčení jako spíš o životě jejich manželek a raněných veteránů kteří se vrátily a tráví život v nemocnici.Dobré herecké obsazení a dobré herecké výkony ale přeci jen mě film nijak zvlášť nezaujal není to můj žánr. ()

Ruda.neck

Film o Vietnamu bez Vietnamu, přesto je každým okamžikem cítit, stejně jako vystřízlivění amerických frajírků, kteří odjížděli válčit se žvýkačkou a slunečními brýlemi za "dobrou věc", dát za vyučenou pár "žlutejm", a po zjištění, že "tam" skutečně nejde o předvádění se na zápase baseballu či amerického fotbalu před roztleskávačkami se vracejí domů jako fyzické a především psychické trosky, na které není nikdo zvědavý. Americké trauma par excellence a zasloužené Oscary pro všechny. Jedno z nejlepších protiválečných dramat všech dob. ()

Maskati

Posttraumatický válečný syndrom v režii Hala Ashbyho /Byl jsem při tom/ s vynikajícími výkony Fondove a Voighta.Vietnamský komplex Ameriky léčený tímhle filmem.A docela dobře. ()

BGH

Není to špatný film, herecké výkony jsou dobré, hudba ve filmu vynikající, ale prostě ve mě nevyvolal žádné zvláštní emoce a po jeho konci vím, že se k filmu nevrátím. Není proč.... ()

Nicholas_Age

Dnešní optikou se již těžko hodnotí herecké výkony v takto starých snímcích. Jednodušeji se odpouští, nežli hodnotí. Dlouho jsem si nemohl zvyknout na Jane Fonda. Strašně mě štvalo, jak je blbá. Ale ono to tak asi mělo být a jestli ano, tak tedy asi fakt dobrá byla. Dlouho po shlédnutí jsem měl ještě tendenci o filmu přemýšlet a nacházel jsem nové a nové úhly pohledu na spoustu věcí. Ale o tom se tu nebudu rozepisovat, to ať si každý najde sám. Jeden z mála válečných filmů, který se nemusíte bát pustit přítelkyni, protože o tank zde nezavadíte. Zato o emoce ano. 89% ()