Kapitán Bob Hyde v roce 1968 odjíždí z Los Angeles společně s dalšími vojáky do Vietnamu, aby hájil čest a zájmy USA. Doma zanechává svoji přitažlivou manželku Sally, která je najednou sama a rozhodne se dobrovolně pomáhat v nemocnici. Tady se sblíží s ochrnutým válečným veteránem Lukem Martinem, jenž bojuje s depresemi, samotou, a tím, že společnost nedokáže ocenit jeho oběť. Tisíce kilometrů daleko od Sally se zatím Bob pokouší vyrovnat se se situací na frontě, která je zcela jiná, než jak ji podávala oficiální propaganda... Příběh o válce bez války, zato plný opravdových lidských emocí, ukazující nesmyslnost jakékoliv války, z pohledu těch, jež krutě zasáhla. Neobyčejně silné komorní drama, ani dnes neztrácející na své působivosti a aktuálnosti, takový je slavný protiválečný film, natočený režisérem Halem Ashbym. K jeho přesvědčivosti přispívají civilní herecké výkony Jane Fondové a Johna Voighta, příznačná smutná atmosféra, hudba a písně Janis Joplinové, skupin The Rolling Stones, The Beatles a dalších, které evokují dobu konce šedesátých let a myšlenkově doplňují příběh. Snímek oprávněně získal tři Oscary za nejlepší mužský výkon (Jon Voight), nejlepší ženský herecký výkon (Jane Fondová) a nejlepší původní scénář (Robert C. Jones a Waldo Salt), a také řadu dalších prestižních ocenění. (oficiální text distributora)

laik_60

silný film s protivojnovým nmetom. Velmi milo prekvapený výkonom Voighta, Dobové hity Stonsov, beatles a ostatných boli za srdco chytajúce. Vrchol bola Billova samovražda (pustil si vzduch do žíl) za zvukov Stonesov (SYMPATHY FOR THE DEVIL) juj vysoké plus nad štyri body ()

TomPrusik1

elikož ve filmu neviděli žádné válečné scény a celý film se odehrával většinou Americe, kde byla pochopitelně situace výrazně klidnější než ve Vietnamu, tak příběh byl velmi utahaný. Na což jsem u filmů, které ukazovali válku ve Vietnamu, nebyl zvyklý. Ale díky hereckým výkonům Voightovi, Fondové a Dernovi, byl film pro mě dostatečně zajímavý. Velmi se mi líbila hudba, která vybírala ze známých dobových hitů protiválečných kapel (Jafferson Airplane, Rolling Stone, Jimi Hendrix). Příběh mi bohužel přišel předvídatelný a obyčejný. ()

majo25

Film nesie jasné protivojnové posolstvo. Predsa je však svojou osobitosťou iný než ostatné protivojnové snímky. Odkrýva niečo, čo nie je príjemné, čo by malo byť podľa niektorých skryté. Dobré výkony podávajú obaja hlavní herci - Voight i Fondová. A napriek tomu, že ma téma až tak neoslovuje a nesadla mi ani hudobná stránka filmu, dávam aj kvôli silnému záveru silné 3 hviezdy. ()

kosta73

Kvalitně obsazené a natočené. Z filmu pravděpodobně nedostanete několikadenní depresi, jako např. z Lovce jelenů, neboť se jedná spíše o " romantický " snímek. Za zmínku stojí skvěle padnoucí zařazení rockové hudby té doby, zejména část se Sympathy for the Devil od Rolling Stones. Vynikající Jon Voigth k mé velké radosti opět dokazuje, že byl ( je ) jedním z nejlepších herců své generace. ()

sator

30 let je na filmu cítit.Velmi, velmi zdlouhavé... ........A spáchal jsem tam spoustu svinstva se kterým je kurevsky těžký žít.................A nechtěl bych vás vidět, až se vrátíte zpátky...................a budete tomu svinstvu muset čelit po zbytek života. Tak to je. 70 % ()

trojtmberk

Vietnamská válka se nemusela nutně odehrávat jen ve Vietnamu. Co je horší? Válka samotná... nebo to co si z ní přivezete v hlavě domů. ()

farmnf

Zručně udělané a emotivní protiválečné drama. Herecky obsazené na výbornou. Film jsem viděl podruhé s odstupem 25 let. Napodruhé mě napadla myšlenka, co tu asi nezazněla, nestudoval jsem to. Pokud si nějaký hloupý nabubřelý národ usmyslí každých 10 let nějakou významnou válku lhostejno kde ve světě, měl by si připravit nemocnice pro mrzáky včetně vybavení a personálu. Lze spočítat , kolik lidí nebude po takové válce chodit, bude se posrávat a bude potřebovat pomoc. 1 portorikánská sestra s kurzem příjde tento hloupý národ ročně levněji než protitanková střela. Ovšem nejlépe by tento hloupý nabubřelý národ udělal, kdyby už se na válčení vysral, zvlášť když je to na hovno jako Vietnam, Irák atd. ()

progression

Jeden z nejsilnějších protiválečných filmů (bez jediné válečné scény), drsná obžaloba války ve Vietnamu, natočená Halem Ashbym už v roce 1978. Komorní psychologické drama o traumatech válečných veteránů (fyzických, ale hlavně psychických) i o traumatech jejich "okolí". Vynikající herecké výkony Jona Voighta, Jane Fonda i Bruce Derna, které byly také po zásluze "oscarovsky" oceněny. A samozřejmě nesmrtelná hudba 60. let (Rolling Stones, Beatles, Bob Dylan, Simon and Garfunkel, Janis Joplin a další), která dojem z tohoto nesmírně silného a působivého filmu ještě mnohanásobně umocňuje. Závěrečná řeč hlavního hrdiny ke studentům/rekrutům je už jen třešinka na hodně moc dobrém dortu. ()

Pavlínka9

Tento film není jen tak pro každého...Američani se k němu postaví jinak než člověk z Evropy jako já, která se narodila o léta později..Neskutečně mě překvapil Jon Voight, jelikož v obdobné roli jsem ho ještě neviděla a bylo to za mě naprosto úžasné...Jelikož jsem z životopisu Jane Fonda hodně o daném filmu a natáčení věděla, plno věcí mě tam nepřekvapilo...Zanechalo to ve mě mnoho pocitů, ale myslím si vlastně, že plno lidí se k tomuto snímku ani nedostane, i když si myslím, že je to hodně důležité, protože utrpení a trápení, kterým si daní muži procházejí...se děje i v dnešní době a je na něj potřeba poukazovat. ()

dANo

Prvé, čo musím pri tomto filme pochváliť, je hudba... Tvorcovia sa s tým doslova nesrali a do filmu vložili veľké množstvo slávnych piesní 60-tých rokov a použili ich neobvykle takmer v plnej dĺžke. A druhé, čo sa nedá nepochváliť, je silný protivojnový príbeh podaný bez nejakého explicitného zobrazenia vojny vo Vietname. Vďaka tomu si divák musí položiť podobné otázky ako hlavní hrdinovia. Silná téma, skvelí herci, zaujímavá realizácia, no proste filmová klasika. ()

Autogram

Vojna ako nástroj na výrobu invalidov síce nie je zobrazená, ale jej následky doma vidno v ich plnej „kráse“. A prejavia sa aj na ženách, ktoré vojnu nevideli. Žena kapitána Jane Fondová je výborná, všetky jej pocity, dilemy a rozhodutia som s ňou skutočne prežíval. Hudba Beatles a ďalších je ako podmaz skoro ku každej scéne to pravé a dokonalé. A ako bonus netradičná milostná scéna, ktorá je pekná, vkusná a citlivá. Silné štyri hviezdy. –––– Na ženy a psy musíš mít papíry, abys dokázal, že jsou tvoje. –––– Řekni mi, takhle masíruješ i ty cvoky ve špitále? ()

JohnSmith

Kdo čeká že se aspoň na chvíli podívá do Vietnamu,tak bude zklamaný.I tak je to zajímavý příběh a jak už to bývá když chlap odejde do války,najde si jeho drahá polovička zajímavější náhradu.V tomto případě postiženého válečného veterána.Pak nemá být návrat z války devastující,když vás po tom co jste prožil ještě otravuje FBI kvůli tomu,co vaše žena prováděla když jste byl pryč. Nicméně na Stoneův 4. Červenec to nemá. ()

Pecival

Těžko říct jestli by dneska někdo byl schopen natočil film o tom, že hlavní hrdince odjede manžel bojovat do Vietnamu a ona se mu zatím v klidu za zády spouští s válečným veteránem. Postava Jane Fondy mi občas připomínala dítě, které si neuvědomuje, že její jednání může mít nějaké důsledky. Ale možná tato jistá uvolněnost byla součástí doby - K dokreslení její atmosféry přispívá soundtrack, kde vyštrachali snad ty nejprofláklejší (tudíž dobré), většinou protiválečné songy (Rolling Stones, Beatles,Dylan, Jefferson Airplane, Buffalo Springfield). Na druhou stranu to filmu přidávalo na přitažlivosti, protože děj spěje pomalu, ale jistě k závěrečné katarzi, kde platí, že útěkem z vojny to (pro někoho) nekončí. Herci se opravdu snažili, obzvláště se mi líbil Join Voight. ()

Sdoom

Vietnamská válka z trochu jiného pohledu než obvykle, ale o to cennější a zajímavější Návrat domů je. Nebyly to jen kruté boje, při kterých zahynula spousta vojáků, ale taky poznamenala jejich psychiku a ztížila přeživším návrat do normálního života. Více než zasloužené Oscary za zřejmě životní výkony Jona Voighta a Jane Fonda (btw. ve 40 letech takhle přirozeně krásně vypadat - neuvěřitelné), fantastický výběr dobově aktuální hudby a poselství filmu mi nedávájí jinou možnost, než dát velmi silné 4 hvězdičky. ()

Arkanoid

„Kevin. I thought you died Wednesday, man.“ Takmer tarantinovská skoro trojminútová úvodná scéna plná hlbokých myšlienok o vojne a jej dopadoch, ktoré sú nám, divákom, hneď zrejmé. Film o Vietname vyniká medzi ostatnými tým, že sa odohráva pre postavy po Vietname v nemocnici pre veteránov tejto americkej vojny. Jon Voight s vizážou tiež nie úplne fit pre akciu ako v staršom Deliverance, tu jeho postava na to nemá ani fyzickú kondíciu. Bruce Dern, v dnešných časoch známy starec preslávený Lynchom či Tarantinom, tu má ešte svoju celkom slušnú mladú formu. Jane Fonda od Barbarelly tiež veľmi nezostarla. Milostný trojuholník je fajn, ale chýba viac sympatií pre postavu Brucea Derna (jeho výkon je však bezchybný), aby divákovi záležalo rovnako na každej postave. Takto ide o jasný, aj keď vďačný kalkul zo strany tvorcov na diváka, ktorý hneď vie, komu držať stranu a tak sa ukráti o možné napätie, ktoré by vyplynulo z rovnocennosti všetkých troch postáv. ()

Han22

Mimořádně silný protiválečný film, který se může směle vyrovnat mému milovanému Narozen 4. července. Jane Fondová zůstává doma opuštěná svým manželem a postupně se zamiluje do zmrzačeného veterána Jona Voighta (životní role). Ten se po jejím bohu mění ze zdeptaného muže na člověka, který má zase chuť žít a oba tuší, že že vše se může změnit návratem manžela. Ten se vrací jako zdeptaná troska a Jane Fondová si musí vybrat. K tomu spousta skvělých písniček, které lemují děj. Pro mě za pět. EDIT 2023: Dnes už by to za pět nebylo, protože už jsem dost citově okoral a příběhy válečných veteránů zmrzačených psychicky i fyzicky mě zkrátka emodionálně nedostávají. Rovněž protiválečné poselství je diskutabilní, válka je svinstvo jistě, ale konkrétně válka ve Vietnamu nebyla zbytečná tak jak to tvrdily tehdejší levicové filmy. Strategicky nezvládnutá, s ohromoným množstvím svinstva co vojáci dělali to nikdo nerozporuje. Ale původní záměr pomoc demokratickému jihu proti invazi komunistického severu byl podle mě správný. I přes emocionální odstup a nesouhlas s poselstvím tu stále zůstává výborná Ashbyho filmařina se spoustou skvělých scén, perfektní soundtrack plný songů Beatles, Rolling Stones a dalších a především fantastická ústřední herecká dvojice. Fondová měnící se z povrchní domácí puťky na ošetřovatelku, zažívající nepoznané city i fyzickou rozkoš s milencem a přesto hluboce milující manžela. A Voight měnící se ze zahořklého, vzteklého kripla na muže který je schopný opět žít, radovat se a milovat. Ale jo, asi by to těch 5* pořád bylo. ()

Kracken

Hal Ashby je režisér který točí filmy o obyčejných věcech velmi neobyčejně, filmy s myšlenkou a k zamyšlení. Dobová hudba mým uším lahodila, stejně tak i herci. ()