Prostý kovář Balian potká svého otce, kterého ani nezná, a ten mu nabídne, aby s ním jel do Jeruzaléma. Balian sice nejdřív nechce, ale pak zabije kněze, který odmítá dopřát klid duši jeho ženy, která spáchala sebevraždu. Rozhodne se tedy následovat svého otce do Jeruzaléma, aby smyl hříchy své i své ženy... Balianův otec umírá, ještě předtím ale pasuje svého syna na rytíře a žádá po něm, aby byl čestný. Balian má brzy příležitost vyzkoušet svou čest. Stávající král Jeruzaléma umírá a chce, aby mu dál vládl rozumný člověk. A takového vidí právě v Balianovi a nabízí mu ruku své sestry, ve které našel zalíbení. Jenže za cenu smrti jejího manžela, což nemůže čestný muž dopustit. Netrvá dlouho a neutuchající rozepře mezi muslimy a křesťany vyústí ve válku o Jeruzalém... (TV Prima)

kramatos

Ačkoli výborně natočený film, s historií má pramálo společného a neuvěřitelně przní křesťanství. PS: Po Troje, kam se Gloomovi podivné grimasy výborně hodily, jsem se přesvědčil o tom, že Orlando prostě nic krom oněch pitvořenin neumí nic. ()

ButchCB

Zklamání, dávám 2* jen proto že mám rád historii a líbila se mi výprava, nicméně.... Skvěle to vystihl Tom Hardy ()

Trinculo

Na začátku byl kovář co koval meče, pak nějaký chlap v masce a díra ve zdi. Zpracování legendy o králi, který trpí a jeho vlastním pádem trpí i celá země. Scott to pak natočil ještě jednou a jmenovalo se to Robin Hood. Opět jsem to jako divák nedokázal zvládnout chytit jako jeden související celek. ()

Rejčka

Nemám ráda "prezidentské proslovy" před akcí, typické pro americké filmy. Ani zde toto klišé nechybí. Nevím zda vojevůdci před bitvami takto zvedali euforii vojákům, možná něco takového bylo třeba. Ale Saladin to např. nedělá. To je jen jeden z mála minusů, tím druhým je začátek, vše pro mě vlastně začíná až po smrti Godfreye. Je to nádherný film, krásné scenérie. Orlando hraje velmi dobře, jeho nejistota v některých okamžicích se pro roli dokonale hodí. Velmi mě potěšil Jeremy Irons, jehož zaseknutost v rolích svůdce byla již dlouho otravná. A pak očarující uhrančivý Saladin. I Sibyll je jím okouzlena. Velký dobyvatel zde není vykreslen jako zavilý nepřítel, ale jako protivník, ve skutečnosti pozitivní postava, neboť je přímý, spravedlivý, uctivý a dokonce srdečný. Tím se boj dobra a zla přesouvá jen na jednu stranu, do řad "našich". Tam jsou rytíři a hadi. A všichni to hrají velmi dobře. Doplním už jen krásné myšlenky, které v kontextu dobře zapadají a tím se vkrádají do srdce diváka nenásilně a připomínají svoji hloubku. ()

Merenre

Jednoznačně nejhorší ze série historických akčních velkofilmů, které jednu dobu ovládaly kina. Naprosto absurdní blábol, který Scott musel tvořit asi v nějakém epileptickém záchvatu. Obsazení je odporně ohavné, kraluje tomu samozřejmě Bloom, kterého hereckým talentem předčí i účastníci besídky zvláštní školy a ostatní se mu snaží očividně "vyrovnat" - a to i včetně jinak výborných herců jako je Neeson nebo Irons. Příběh je tak dementní, že horší už to být nemůže (smradlavý mladý kovář z nějaké špinavé díry se po jedné lekci šermu zahrnující pouze základní postoj stane největších hrdinou středního východu, nehledě na to, že okamžitě po příjezdu do oněch končit začne domorodce učit jak přežít v poušti), je to prostě k zblití. Jediné plus je štědrá výprava (zejména závěrečná bitva), ale ty prachy se fakt daly investovat lépe. Na Scotta kvůli tomu nezanevřu, není každý den posvícení, ale je to čistokrevný šit. ()

Nerdvana

Prooč, proč?! Proč jen obsazují rachitického Orlanda Blooma do rolí kovářů a rytířů. Kdo mu to má věřit? Baron Prášil? ()

Scaevola

Povedlo se mi nyní shlédnout rozšířenou versi a jsem nadmíru spokojen. Odpadlo otravné domýšlení zápletek a motivací mezi jednotlivými scénami, které byly v původním snímku sestříhány až k únosné mezi, přibyla příběhová linka Sibbylina a celý film se konečně odpoutal od prosté historické řezničiny směrem k opravdu meditativnímu pojednání o náboženské úloze Jeruzaléma. O. Bloom bohužel nezvládá jedinou věc: Motivovat své vojáky před bitvou. Onen finální heroický proslov jsem mu nevěřil ani na okamžik, avšak ostatní zůčastnění naštěstí dojem vylepšují. Patrně budu ještě dlouho přemýšlet, čím že je tento film tak specificky skvělý, ale jedno vím určitě - byť by k tomu mohly některé pronesené myšlenky svádět, nejdená se o pacifistickou báchorku o světovém míru. ()

ariari

nechápem čo sa tu rieši. v tých časoch na viac ako krvavý zmysel existencie na výpravách nebol. eká epika, aké zápletky? Iná , bokom ukázaná historická pravda...saladinci..teda arabi, turci a libanonci mali veeeľmi dlho reálny spoločný podklad náboženstva...Paradoxne , práve prehry s mocichtivými pápežencami..teda pardon "križiakmi" ich dokonakle odrezali a tak sa mohlo zrodiť proeurópske kresťanstvo, ktoré nemá ale s islamom, a už zdá sa ani s pravoslávnou cirkvou ako tomu bolo po tisíc rokov predtým nič spoočné..ale ľudia a krajiny sú už našťastie niekde inde. Preto pokojne dám 4 , ak má niekto rád historické krváky, tak zvláštne, ale iskrivo natočené. ()

gpx

Koukám na to podruhy a zjišťuju, že první shlednuti ve mně nic nezanechalo - krom toho mrtvyho blondaka. ()

kenedicek

Film je výborný. Střet dvou kultur/ náboženství nakrásno ukazuje, že lidé jsou všude stejní. Klaďasi a záporákové, hrdinové a zbabělci. Záleží jen na tom, zda se rozumně domluvíme nebo ne. A všichni herci hráli skvěle, i Bloom zahrál výborně svou kamennou tvář (pro vysvětlení koukněte do galerie- na všech fotkách se opravdu tváří stejně :-D) ()

RomaS

I když jsem se po deseti letech od prvního shlédnutí dostal k DC a jeho brutální stopáž, prach královského města nezanesl kvality tohoto filmu ani po tolika letech. Ridley prostě i zpětně dokazuje, že jeho historické filmy jsou mu prostě vlastní a že jim dokáže vtisknout takovou uvěřitelnost, že se nezanáší pískem času. Téma konfliktu náboženství je dnes ještě aktuálnější než v době jeho vzniku a vyprávět příběh o jediné době kdy církev ukázala koule a dokázala se postavit expanzi islámu na jeho území je v podání Ridleyho velmi citlivě a vyváženě servírováno. Místy až přehnaná čest a pokora k nepříteli, stejně tak jeho milosrdnost asi realitě neodpovídala, nicméně to budilo vzájemný respekt k obou stranám, který ale ve skutečnosti neexistuje. Pokud někoho zajímájí hodně opomíjené skutečnosti věčného boje mezi islámem a křesťanstvím, mrkněte na tuto přednášku Dr. Warnera: http://www.mrctv.org/videos/bill-warner-1400-years-fear-czech-titles Na závěr jeden výstižný citát od mé oblíbené postavy mnicha z filmu: "Já v žádnou víru ani nevěřím. Kdejaký fanatik z kdejaké sekty nazývá své šílenství vírou a považuje to za vůli boží. Viděl jsem až příliš mnoho víry v očích leckterých vrahů. Svatost, to znamená konat správně a statečně při obraně těch, kteří se sami bránit nedokážou. Jen tvé každodenní skutky ukážou zda si dobrý člověk. Nebo ne. " ()

Saxos

Dvě věci degradující film do průměru. Velmi slabý soundtrack a nevhodný výběr Orlanda Blooma do hlavní role. ()

Fuksinka

Ne, ne a ne. I když mě toto téma zajímá, nedokoukala jsem ani napodruhé. Prostě to nešlo. Tak neuvěřitelně nudný film nezachrání ani koukání na sličného Blooma. Takže jedna hvězda za výpravu. ()

MrLinhy

Cekal jsem.mnohem víc.Necharakreristicke postavy. Protahlý a nekomplexni děj. Pro nezasvecence do historie křesťanů a krizackych výprav nevhodné. ()

DaNvYto

Po shlédnutí nesestříhané verze musím zvednout hodnocení. V porovnání s tím co Ridley točí dnes, je tohle hned po Gladiátorovi opravdu historický velkofilm. ()

dom1niq

Škoda, toto mohol byť jeden veľkolepý film, ale bohužiaľ, vojnové scény boli hrubo nevyužité a aj záverečné dobíjanie mesta bolo dosť oklieštené. Tak je to len priemerný, ukecaný a pekne vyzerajúci historický film s dobrými hercami a dokonalou hudbou. ()

zigy

Eva nevyužitá, bojové scény výpravné, leč nenápadité a blbě natočené. Americký pohled na středověk, achouvej. Ještě že to má v sobě hlubší myšlenky o střetu a soužití dvou kultur - světů, jinak by to byly vyhozené prachy oknem. ()

detrew

Ani nevím proč jsem se tomuhle filmu vždycky vyhýbal, nejspíš nikdy nebyla taková nálada. Každopádně jsem rád, že se mi podařilo objevit další dobrý historický film. Kvůli lepšímu zážitku jsem shlédl prodlouženou verzi, což možná byla chyba. Ne že by film neměl správné tempo, ale byl na mě zkrátka dlouhý a byl jsem nucen si ho rozdělit na 2 půlky. Velká spokojenost patří poměru bojových scén, které někdy ve velkém množství bývají filmu na škodu. Obecně pokud jde o nedostatky, tak je především postrádá Orlando Bloom, jinak Liam Neeson byl skvělý a Ghassan Massoud jako Saladin taky nebyl špatný. Na plný počet to možná úplně není, ale v porovnání s jinými filmy vychválenými až do nebe je tohle ten typ filmu, který by se měl točit a za těmi 5 hvězdičkami stojím :) ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

The Terror: seriál Riddleyho Scotta na AMC

26.03.2018

Jste fanoušky děsivých příběhů, ze kterých doslova mrazí v zádech? Tak to si na konci března nenechte ujít premiéru nového seriálu The Terror, při jehož natáčení se nechal režisér Ridley Scott… (více)

Posily pro Assassin’s Creed

Posily pro Assassin’s Creed

05.10.2015

Filmový příspěvek do herní série Assassin's Creed, na který dohlédne režisér Justin Kurzel (Macbeth), vypadá čím dál tím lépe. Michael Fassbender si v něm zahraje nového hrdinu Calluma Lynche, který… (více)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze