Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiální text distributora)

korndaddy

Paul Rusesabagina coby Oscar Schindler ve Rwandě, jenž se snaží ze všech sil pomoct své rodině a ostatním uprchlíkům z hotelu, aneb člověk, který sám dokázal zachránit alespoň cca 1200 lidí, když se na ně svět vysral. Velice silný snímek, kde Don Cheadle předvádí opravdu skvělý výkon. Jen škoda, že do filmu je vloženo několik příběhů, které akorát zbytečně navozují onu ´´americkou´´ dobročinost. ()

Mistickzz

Silný srdcervúci film. Don Chadle a jeho životná rola. Ludia sú skazený, nechápem ako môžu takéto niečo dopustiť . Výborný film. 83% ()

Madluska

Zatím se Hotel Rwanda řadí mezi nejlepší snímky o etnické nesnášenlivosti a radikálním nacionalismu, které jsem dosud viděla. A to i přesto (či spíš možná právě proto), že neútočí tolik na divákovo oko (nevyžívá se v detailních záběrech na zkrvavené mačety svištící vzduchem) jako na srdce (syrově ukazuje bezmocnost většiny postav v situaci, kdy jde o život). Charaktery postav byly nádherně prokreslené a myslím, že se skvěle povedlo ukázat cílenou dehumanizaci vedoucí k potírání nějaké skupiny lidí (když z Tutsiů uděláme šváby, nebude tak těžké zapomenout, že jsou to naši dobří sousedé, a bude snazší "pokácet vysoké stromy"). Silné, smutné a skutečné (bohužel, rok 1994 se zapsal do dějin touto genocidou). ()

toy79

Mimořádný film natočený s citem a hlavně srdcem. A nejhorší na tom je, že se to stalo ve skutečnosti. Vynikajicí Don Cheadle. A nezapomenutelný soundtrack - Wyclef Jean - Million Voices. ()

Chegi

Tak jestli chcete vidět něco, co vám otevře oči, tak se podívejte na Hotel Rwanda. V době, kdy mi byly dva roky, se děla takováto zvěrstva za nečinného přihlížení "západního" světa... Silný zážitek, když si uvědomíte, čeho jsou lidé schopní. ()

YoZo8

Rwandská genocída je spolu so Srebrenickým masakrom najväčší vojnový zločin od 2. svetovej vojny. O tejto genocíde som načítal a napozeral dostatočné množstvo dokumentov, takže do deja filmu som sa ponoril relatívne rýchlo.„Nezmyselné“ vyvražďovanie dvoch kmeňov, ktoré si vyžiadalo obrovské straty na životoch žien, detí a mužov. A to všetko za bezmocne sa prizerajúcich vojenských jednotiek OSN a celého sveta pri TV. Vo filme nájdeme herecké esá ako Nick Nolte, Joaquin Phoenix a Jean Reno, ktorí si tentokrát odkrútili vedľajšie roly. Celý film je jednoznačne o asi najlepšom hereckom počine Dona Cheadlesa, ktorý sa miestami prekonával. Hotel Rwanda má mnoho vydarených scén. Silný moment filmu aspoň pre mňa bol, keď európski pracovníci boli evakuovaní a domáci ostávali doma napospas nepriateľovi bez pomoci. Čo by som vytkol je, že vo filme sa nachádzalo málo drsných chvíľ. Pri takomto type príbehu si to film jednoducho vyžaduje, aby bol trošku krvavejší a dramatickejší. Na druhej strane chápem, že keď chcel režisér prezentovať film širokej verejnosti nemohol z toho urobiť texaský masaker motorovou pílou. Napriek všetkému si myslím, že mohol trošku povoliť uzdu, lebo Hotel Rwanda vyznie oproti skutočnosti, len akoby slabý odvar toho, čo sa reálne stalo. ()

CSSML

Velmi přeceňovaný film. Řekl bych, že diváci dávají vysoké hodnocení, aby ukázali, že jim genocida ve Rwandě není lhostejná. Přišlo mi to umělé, jakoby hrané v kulisách. Hercům jsem nevěřil ani slovo a vůbec mě nedokázali vtáhnout do děje. Když začala představitelka Tatiany natahovat, dělalo se mi z jejího obličeje špatně. Jednu hvězdu za větu: „Lidé akorát řeknou: ‚To je hrozné!‘ a vrátí se k večeři.“ Druhou za scénu v dešti podbarvenou dětským zpěvem. ()

iXtr3m3

Silný film. Taká novšia variácia na Schindlerov zoznam. Nezrovnávam to príbehovo, keďže nejde o kópiu ani napodobeninu, je to predsa len podľa neuveriteľných skutočných udalostí, ale bolo to skvelé. Hrdinovia žijú medzi nami a tí najväčší z najväčších nenosia ani masky. ()

Zagros

Pokud bych měl sestavit žebříček filmů, které mě nejvíce "odrovnaly", aspiroval by Hotel Rwanda na jedno z prvních míst. Do kina jsem tehdy přišel absolutně nepřipraven a po konci filmu jen zůstal sedět, mráz mi běhal po zádech a já přemýšlel o tom všem. Ten pocit si dokáži vybavit i nyní, po mnoha letech. Tvůrcům se podařilo vzít jeden z nejhrůzostrašnějších příběhů z našich dějin a převést je brilantně na plátno. Absolutorium si zaslouží všichni bez rozdílu. Když pominu ten silný "příběh", výjimečná je gradace filmu. Vše začíná jako pohodová dovolená někde ve slunné Africe a pozvolna se mění v noční můru, kdy si říkáte, že tohle přece není možné, to by se nikdy nemohlo stát. Stalo se a skutečně bylo vyvražděno během krátké doby milión lidí. Je to ostuda našeho "západního" světa. My jsme to způsobili, podívali se na to ve zprávách, nezabránili tomu a pak si v klidu dali večeři... ()

Hopper

Film, ktorý po skončení zanechá veľmi nepríjemné pocity, kde nuda absentuje, kde Cheadle je naprosto úžasný a možno aj lepší ako napr. Neeson v Schindlerovi. To boli Židia, toto sú černosi, ale schopnosť páchať zverstvá je asi všade rovnaká. Takisto ako korupcia, moc. Doa kej miery korešponduje film so skutočnou predlohou a kde sa začína autorská licencia si netrúfnem odhadnúť, ale ak je pravdou len 10%, už to hovorí veľa o skutočnosti, ktorú Rusesabagin dokázal. ()

cab

Kmenova valka ve Rwande je dalsim cernym dnem africkeho kontinentu a tento film nam dava nahladnout na zrejme skutecny prubeh genocidniho zabijeni. Nasim pruvodcem a hlavne spasitelem nekolika nevynych lidskych zivotu je manazer prepychoveho hotelu (charizmaticky Don Cheadle). Napadnost se Schindlerovym seznamem je zrejma, ale na sile udalosti a dulezitosti sdelit svetu, co a proc se vlastne udalo, neubira. Vypiplany, prefesorsky natoceny, emocne vypjaty, s jasnym cilem sokovat!!! 95% ()

Teg

Tak tohle milí páni je skutečně něco. Genocida v africké Rwandě zfilmována takovým způsobem, že jsem sám měl pocit, že mi jde o krk. Alarmující! ()

wosho

Né tak silný film jako Schindlerův seznam, přesto se každému zaryje dost hluboko pod kůži. Po skončení filmu jsem se i sám za sebe a svoji společnost styděl. Film jasně ukazuje, že cokoliv se stane ve třetím světě je nám u prdele. Tak jsem se rozhodl, alespoň posílat peníze pro humanitární organizace pomáhající v Africe. Není to sice nic moc, ale alespoň se sám před sebou stydím o krapek míň!!!!! ()

xmozek

Proč? Proč máme UN ? Proč tolik peněz na jejich fungování? Vždyť , když jsou potřeba, jsou nám k ničemu. Raději se nevmněšují. Film, který zaútočí na vaše city. Na konci si uvědomíte, jak jsou vaše problémy malicherné. ()

B4TM4N

Pokud jste si naivně mysleli, že nadnárodní organizace typu OSN (konkrétně v tomhle filmu, jinak samozřejmě není horší než EU a pod.) jsou něco jiného než záložní peněženky G8, tak vás tenhle film z iluzí poměrně krutě vytrhne. Nějakého extrémního násilí nebo naturálního zpracování se na obrazovce nedočkáte, i tak ale jde o film který dokonce i pohne s balvanem jako jsem já. Rozhodně je Hotel Rwanda film (snad ještě s Dogville a Hotaru no Haka), který mě nejvíce nasral (není myšleno v hodnotícím smyslu slova, jinak by asi nebylo těch 5*,že) a utvrdil můj názor na "politiku" (čti: vyjebávání). Mrazivé, brutální, plné bezmoci a co je nejhorší: Based on true story. ()

Kovaja

Tak jako film to nebyl špatnej ale nevim,pořád se to motalo jen kolem hotelu a akce zas tak moc nebylo.Utrpení afričanů tam bylo jen minimálně.Ale je jasné že tak závažnou věc nelze vmísit do 100min.filmu.5* bych rozhodně ocenil výkon hlavního hrdiny který zahrál dosti přesvědčive a udělal na mě výborný dojem. ()

Junglista

Dlouho sem si tenhle zážitek nechával ujít... naprosto syrový podání reality a bezchybný herecký výkony mě už v polovině filmu přesvědčily o maximálním hodnocení. Nesmim zapomenout na hudbu. Z diváka nejsou ždímaný emoce za každou cenu, ono to ani vzhledem k tématu neni potřeba. Pár vět z filmu je naprosto mrazivejch a na druhou stranu bohužel pravdivejch... třeba věta Nicka Nolteho v baru... ale nebudu hodnotit reálnou situaci, do který nevidim, co se týče Hotelu Rwanda, tak je to brilantní dílko, který ve mně eště dlouho zanechá stopu. ()

bila.tecka

Mohl jsem zvolit příkřejší hodnocení, které by vystihlo mé rozčarování z tohoto filmu. Rwandská genocida, stejně jako každý masakr na lidech, si zaslouží pozornost. Proč ale vyrobit hollywoodský doják se všemi slzopudnými atributy, ze kterých by bylo všem vražděným Tutsiům šoufl? Kalkul jsem cítil z každé druhé scény, americké téma záchrany rodinných hodnot se proboha nedá naroubovat na masové vraždění africké země. Hlavní postavou je správce hotelu, jehož nepopiratelné hrdinství a odvaha se dá přirovnat např. k Nicholasi Wintonovi. Hrůzy nahlížené jeho očima, bezmoc při odchodu vojáků OSN, to jsou silné momenty. Vše ostatní zbytečná šablona degradující slušný snímek. ()

thorewi

Film samotný má velmi pomalý rozjezd, o to víc pak graduje. Nenucenou formou je nám vyprávěn příběh jednoho člověka, který dokázal víc, než celý svět. Film samotný je možná na 4 hvězdičky, ale Don Cheadle byl neskutečný. Proto se přikláním k páté hvězdě. 90% ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz