Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

mr_radek

Výborný výběr herců, vyčnívali především kráska Aňa a naprosto famózní Schmitzer. Z příběhu jsem měl trošku smíšené pocity, tak nějak to ukazovalo ženskou vypočítavost, ale zároveň i to, že ony vlastně neví, co chtějí. Za zmínku stojí i vypočítavý vůdce náboženské sekty v podání Hrušínského, kterému slovo vděčnost je velice cizí. Asi by to bylo za 3 hvězdičky nebýt pana Schmitzera, takhle zvedám o jednu. ()

ArturDent odpad!

Vydržel jsem k šukací scéně, pak jsem si pustil něco na freevideo a šel spát... Proč je mi ze všech těchhle filmů akorát blivno a po zkouknutí mam pocit, že všechno a všichni stojí za hovno? S touhle tvorbou jsem skončil už před pár lety a teď jsem se znovu utvrdil v přesvědčení, že to je akorát na zkažení nálady :( ()

Drslw odpad!

Hrebejk je mizerny reziser. Propagandista velky... Cudujem sa, ze mu do tych jeho filmov chodia aspon ti herci... Nuz, su to zrejme dobre predajni herci. Alebo nemaju na umenie. Iba na chleba. ()

Ferguson

Tomuhle filmu se nedá věřit ani slovo. Myslel jsem si, že po Horem pádem (které se mi líbí, protože jsem to bral jako "lehkovážnou" karikaturu odvrácené strany chování lidí v současnosti) natočí Hřebejk něco normálního. Bohužel ale on to s tou špatnou povahou myslí vážně. Připomíná mi kavarenského intelektuála, který si stěžuje na okolní svět, ale ve skutečnosti neví na co a proč si stěžuje. Musím říci, že mě osobně začíná pan Hřebejk urážet tím, co si myslí o lidech v ČR. ()

vankmi03

Normálně by mě tento film tolik nenadchl, ale vzhledem k mému osobnímu připodobnění mě vtáhnul a bavil. Dramatický děj doplněn o české typicky trapné chvíle i manipulační a dost nepříjemně sarkastické kecy Schmitzera dali dohromady slušný snímek, kterým nikdo neopovrhne, ale zároveň hned nenadchne tisíce lidí. Jedinou výtkou je soundtrack - na jednu stranu moc krásný, hodí se k tomu. Ale nepochopila jsem, proč bylo použito několik songů z filmu Once (Glen Hanzard, Markéta Irglová)... ()

AlesKrc1

Film na který se hodí kouknout ,ovšem asi mi tam nejvíc vadí pan Abrhám , příjde mi že jeho herectví se do tohoto snímku nehodí.Takový Jiří Schmitzer v roli úchelného strejdy Ríši je geniální , ten člověk tomu dal vše ...škoda že jeho postava tam není více ()

Mac._

Herci hrají dobře, ale díky scénaři se chovají jako po lobotomii, což u některých sice nevadí (Schmitzer), ale u některých je to slušná schýza (Brejchová, Geislerová). Film končí poté, co hlavní hrdinka, majíc ruku mezi nohama, masturbuje povzbuzována neodolatelným automechanikem. Tohle už vážně znovu vidět netoužím. ()

Vassago

Když to shrnu, je to příběh mladé ženy, která si vzala kriminálníka, má s ním dva rozmazlené spratky, a do všeho ji kecá tchyně, co má vypatlaný mozek, peněz chtivým rádoby knězem! A přítel její matky, je ukázkový psychopatický uchy! Když do příběhu vstoupí postava majetného cizince. Děj filmu, začíná mít vyšší level. Herecké výkony, Ani Geislerové, Jiřího Schmitzera a Josefa Abrháma jsou prostě dokonalé. Zápletka, dialogy, nádhera. ()

pantokrator

Poprvé po dlouhé době jsem viděl ve filmu autentickou postavu z náboženského prostředí. Hrušínského pastor je skutečně na zabití, přičemž není takovou tou opakovaně ztvárňovanou karikaturou - jak si nevěřící z neznalosti rádi představují faráře, kostelníky, mnichy etc... Prostředí protestantských církví je mi poměrně dobře známo a mám k němu - dejme tomu - vstřícný vztah. Ovšem znal jsem kdysi jednoho kazatele, jemuž jako by tahle postavička z oka vypadla. A znal jsem právě tak několik dobrých, leč hloupých a tudíž soustavně škodících duší, jednu z nichž zde skvěle sehrála paní Vašáryová. Tahle zdánlivá drobnost pro mě posunula jinak docela banální příběh o několik levelů výš. A na to se napiju. ()

EternalS

Podle mě neprávem poměrně nízké hodnocení a vesměs i opomíjený film. Já jsem si film nesmírně užil. Na výsost zajímavé charaktery, skvělé herecké výkony (Schmitzer si svoji roli musel neuvěřitelně užívat, klobouk dolů před jeho neskutečným výkonem), líbivá hudba, prostě kvalitní práce po všech směrech a moc dobře se na to dívalo. Neseděl mi tam jen Macháček. ()

horskejvlk

Film má dobrý scénář, herce i zpracování. Hřebejk opět rozdmýchává dnešní dobu tedy léta  minulá, novodobá byť je film starý 17 let je aktuální snaží se umělecky ztvárnit chamtivost a bezohlednost dnešní doby kdy slušnost a ohleduplnost je vnímána jako slabost kterou je potřeba vytěžit. Slušný člověk zůstal za hranicemi kde žil a byl ovlivňován morálními hodnotami které v porevoluční ČSSR chybí. Vše je v pořádku jen mě tento žánr nebaví a spíše deprimuje. ()

andy60

O jednu hvězdičku lepší, než poslední Hřebejkův film Horem pádem. Především postava Jiřího Schmitzera měla fakt koule. ()

Korpy22

Příběh o ženě která se protlouká životem plným problému a nástrah. Chudoba, exekuce, děti, rodiče, alkohol… a to vše najednou může zahodit díky bohatému muži. Název filmu vystihuje hlavní hrdinku Aňu Geislerovou naprosto dokonale. V kombinaci s otcem Schmitzrem, můžeme být svědky autentických rohovorů a hádek, které působí velmi realistickým a zoufalým dojmem. Celý film je plynoucí tragikomedie. ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007