Čekej do tmy

• Česko Čekání do tmy (více)

Audrey Hepburnová v roli slepé ženy, která bojuje o přežití a netuší s kým. Slavný americký thriller Čekej do tmy (1967) začíná poměrně nevinně. Manžel slepé Susy z neznalosti vezme k sobě na letišti od neznámé ženy hrající panenku. Když ji má vrátit, nemůže ji najít. Susy přišla o zrak teprve nedávno a stále se učí s tímto handicapem žít. Někomu však panenka velmi chybí a za každou cenu ji chce získat zpět. Neznámý si je jist, že ji najde u Susy a je odhodlán kvůli ní i zabíjet. Mladá žena se tak ocitá tváří v tvář psychopatickému vrahovi Roatovi. Jejím jediným přáním je přežít. Je sledována a přitom sama nevidí. Jen ve tmě má nad vetřelcem výhodu… Mrazivě děsivý snímek udržel v napětí již generace diváků a léty neztratil na své působivosti. Zásluhu na tom má i vynikající Audrey Hepburnová, která za roli Susy získala svou pátou nominaci na Oscara. Producentem snímku byl její tehdejší manžel, herec Mel Ferrer. Role Roata, zosobněného zla, se skvěle ujal Alan Arkin a jeho dva spojence si zahráli Jack Weston a Richard Crenna. Postupně se rozvíjí příběh plný napětí, který vrcholí ve strhující konfrontaci obou hlavních postav. (Česká televize)

Silwer

Hepburn je tu bozska..Jedine by to chtelo trosku silnejsi finale, ale jinak ukazka dokonale filmariny a hereckych koncertu.. ()

bila.tecka

Skvělý thriller s křehkou a půvabnou Audrey. Divadelním původem film netrpí, hutná atmosféra strachu leží na bedrech úžasné Audrey Hepburn, které v roli slepé Susy věříme každé gesto. ()

pipapaja

Poutavý thriler o slepé ženě a partě zabijáků je na svoje stáří velice dobrý. To že je film černobílý dodává na atmosféře herci jsou brilantní, a myslím, že z tohoto filmu by se měli filmaři moderních někdy stupidních thrilerů učit. Určitě dobře strávené dvě hodiny. ()

dopita

Scénář je možná až moc nápaditej (zločinci k oblbnutí Susy inscenují až přespříliš komplikovanou zápletku), ale to je jediná výtka k filmu. Jinak vše ostatní na výborné úrovni s moc pěkně gradujícím napětím. ()

MaaaR@

Drama odehrávající se v jednom bytě, jehož atmosférou a zpracováním by se měli nechat inspirovat i někteří dnešní tvůrci. ()

Hanys_

Asi jsem čekal něco víc. Finta, kterou použila trojka zlodějů na slepou Audrey byla zpočátku fain a dost originální, ale po čase začalo být zřejmé že tohle scénarista zbytečně překombinoval. Ještěže to herecké obsazení bylo takhle luxusní, takže se opravdu je na co koukat. Ale mrazivý thriller raději nečekejte.6.5/10 ()

aquiver

Skvělý scénář, režie i herectví Audrey Hepburn. Divadelní hra se slepotou, které věříte, ale hlavně thriller, kde napětí nechybí. 90 % ()

F.W.Colqhoun

Do I have to be the world champion blind lady? / Yes! / Then I will be. I'll be everything you want me to be. Proč by to dělala pro sebe, když to může dělat pro svého fotografa, že? Běžně mi [bytové] divadlo na plátně nevadí, ale logice Čekej do tmy předloha škodí z podstaty. Buñuelovskou nemožnost odejít hrdince diktují víc hranice pomyslného jeviště, než inscenované okolnosti. Jak bylo možné všechny možnosti řešení na obou stranách přehlédnout? Když jste dostatečně pevně přesvědčeni o nutnosti vyprávět o absurdně elaborovaném plánu, tříštícím se na důmyslu nevidomé fešandy, jde všechno. Vřelé sympatie postavě sadisty Alana Arkina, která v duchu fair-play nosí až do posledního okamžiku (i v naprosté tmě) slepecké brýle. This is the big bad world, full of mean people, where nasty things happen! / Now you tell me. → Lepší nevidět. ()

Radim

Vynikající záležitost. Komorní prostředí klade větší nároky na herce a scénář, v tomto případě se to povedlo na 100%. A přes značné stáří film nic netratí na působivosti. Největším kladem je Audrey Hepburn, kterou považuji za jednu z nejkrásnějších žen plátna a také za jednu z nejlepších hereček. ()

Ještěřák

Je s podivem, jak žena, "vidící jenom hnědo", svítí i mimo návštěvy jak na lesy (já vím, o povaze a rozsahu zrakového poškození by se dalo čile spekulovat). V šedesátkách v Ameru účty za elektriku asi ještě nikoho nesraly. Co se týče filmu samotného, tak ten vyniká především velice zručně budovaným a gradovaným napětím. Přičemž na lov logických chyb, které jistě nechybí a jimiž bych film cíleně znehodnotil, se pouštět jaksi nehodlám. ()

lucijelucije

Odehrávající se film v jedné místnosti celých 108 min je panečku velké sousto, ale T. Young to bravůrně zvládl. Čekej do tmy je vynikající thriller, a závěrečná scéna, když už si myslíte, že je po všem, je famózní. Opravdu ty šedesátky mají něco do sebe =) A okouzlující A. Hepburn to všechno jen vyzdvihla. ()

peetriss

Výpravně minimalismus (drtivá většina se odehrává v jedné místnosti), dějově a atmosféricky maximalismus, který je navíc násoben famózním herectvím Audrey Hepburn, ale i ostatních. Jeden z největších pilířů thrillerového žánru. 90% ()

Itar

Za závěrečných 15 minut tu pátou dát musím. Takhle výborně vygradovaná zápletka se jen tak nevidí. Audrey Hepburn, jak už někteří zmínili, výborná. Mě však ještě více uhranul chladnokrevný Alan Arkin. Především závěrečný "duel" těchto dvou vás pak zarazí do sedačky tak hluboko, jako máloco. ()

Prochy38

Horo asi nebude úplně to správné pojmenování, ale atmosféru to teda mělo. A. Hepburn v malinko netradiční roli. Na všech místech vše fungovalo. R. Crenna výborný. Klasika, kterou by nikdo neměl minout. ()

gocatgo

Bože ještě teď se třesu. Opravdu hodně, hodně silný scénář a strhující herecké výkony. Tenhle film by tu na csfd měl být přinejmenším v první stovce. ()

dehlie

výborný thriller, ktorý mi trochu kazila naivita audrey hepburnovej, ktorá by si do bytu pustila snáď aj satana. záverečná scéna s alanom arkinom však bola luxusná. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin