Někde ve vesmíru přece musí být něco, co je lepší než člověk. Když se Charlton Heston a a další dva astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že jejich kosmická loď je zničena. Při útěku zjistí, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice. Heston je odchycen a uvězněn ve městě - zbytek posádky a později i několik opic se mu samozřejmě snaží pomoci z vězení uprchnout. To se nakonec podaří a všichni jsou volní, aby ale v samém závěru všichni zjistili strašnou věc... (Magic Box)

BoXBe

Vnímám planetu opic jako jeden z těch filmů, u kterých nemá smysl nic relativizovat. Krom toho, že pro mě osobně je všemi couly kultovní, posledními minutami filmu jsem fascinován dodnes. Celou zápletku i zpracování považuji za nadčasové a Planetu Opic z roku 2001 jen za sprostou vykrádačku názvu. Chytrá pokračování originálu těží z geniálního nápadu slušnou ságu, která má hlavu a patu a obsahuje i pár hutných momentů k zamyšlení. Beru Planetu opic jako povinnou literaturu. Nenudí a stojí za to. A rozhodně z těch filmů, co formovaly vidění světa s nadčasovým poselstvím. ()

papaJA21

Jeden z pilířů filmových sci-fi filmů. Heston je chvilkami poněkud prkenný. Závěrečná scéna na pobřeží je dnes už legendární ikonou stříbrného plátna. ()

Kolikokoli

Tohle byl vždycky jeden z mých velmi oblíbených filmů. Celá ta atmosféra, filosofie a myšlenka je parádní. Taky se mi líbí, že tu sice je "milostný vztah", ale není nijak přehnaný a nepřirozený, jako v Burtonově verzi, co si pamatuji. Navíc se také posunula myšlenka filmu (tato, původní - podívejte se, jací jsou lidi svině, stačí když vám ukážeme, jaké by to bylo, kdyby se tak někdo choval k nám; nová - koukněte na tu sexy kočku a lidi jsou prostě borci nejlepší.) Konec je taky skvělý a to, že mluví anglicky, mi nikdy moc nevadilo a jako spoiler jsem to nebrala - přeci jen i ve Star Gate mluvili skoro všechny rasy mimo zemi anglicky. A co teprve Wraithové z jiné galaxie. Tohle jsem tedy nijak neřešila. Ale na druhou stranu, to že je to Země mi bylo jasné, protože to (předtím než viděl sochu) vůbec nevzali do úvahu. ()

WolfR

Legendární sci-fi dílo. Mně sice přijde takové malinko komornější, ale to vůbec nevadí. Máme tu originální námět, skvělého Charltona Hestona v hlavní roli, výbornou atmosféru neznáma a excelentní konec, který je oproti knižnímu mnohem lepší. Za zmínku stojí také solidní hudba a na rok 1968 skvělé masky a kostýmy. Planeta opic se určitě zapsala do dějin jako sci-fi klasika a mně osobně se to taky líbilo, i když znám i lepší a zábavnější sci-fi kousky, 4 hvězdy. ()

Thorn

Jen málokterý film na mě dokázal zapůsobit tak moc jako právě Planeta opic. Dokonce bych si troufl říct, že se jedná o to nejlepší sci-fi, jaké jsem kdy viděl. Příběh spočívá v tom, že trojice astronautů přistane na tajemné vzdálené planetě, kterou na jednu stranu obývají divocí primitivní lidé a na stranu druhou inteligentní opice. Hlavní hrdina Taylor pak musí bojovat o svá nejzákladnější práva a dokázat, že je víc než jen zvíře. Tento film obsahuje velkou spoustu hlubokých a podnětných myšlenek. Má úžasně pochmurnou a tísnivou atmosféru, kterou ještě podtrhuje surová a znepokojivá hudba. Divák je zde vlastně svědkem toho, čemu se říkalo opičí proces, ovšem zcela naruby. Taylor navíc nebojuje o nic menšího než o svůj holý život. Film varuje především před totalitní společností, náboženským tmářstvím, potlačováním svobody, principem síly, diskriminací, válkou, zbrojením a odmítáním jakýchkoliv odlišných názorů. Nepřipomíná vám to hlavní problémy dnešní lidské společnosti? Těch témat k zamyšlení je zde opravdu hodně a musím uznat, že na rozdíl od mnoha jiných rádoby hloubavých snímků, jde Planeta opic skutečně až k podstatě věci a nebojí se poskytnout i dosti nepříjemné odpovědi. Jak říká doktor Zaius Taylorovi: "Nehledejte pravdu. To, co najdete, by se vám nemuselo líbit." A přesně tak tomu taky je. Tím se dostávám až k samotnému závěru filmu, který má pravděpodobně tu nejpřekvapivější pointu v celých dějinách kinematografie. Opravdu mě nenapadá žádný jiný film, který by obsahoval překvapivější závěrečný zvrat. Kromě toho všeho bych ještě rád vyzdvihnul také úžasné masky a skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů. Ačkoliv film vznikl v šedesátých letech, neztratil nic ze svého napětí a působivosti. Není zde jediné hluché místo a divák je hned na začátku vtažen do strhujícího děje, který ani na moment nepoleví. Myslím, že přesně takhle vypadá naprosto dokonalé filmové dílo bez jediné vady na kráse. Planeta opic je pro mě dokonalý filmový vzor, podle jehož měřítek posuzuji kvalitu všech ostatních filmů. Musím říct, že jen výjimečně se nějaký snímek dostane až na tuto úroveň. ()

dr.fish

Hudba je strašlivá. Film se strašlivě vleče. Myšlenka dobrá, ale klidně by se vešly tři díly do jednoho. 60% ()

FrankSusta

(Abyste byli v obraze, jako první jsem viděl trilogii z roků 2011-2017). Opravdu skvělý film! Opravdu! Nebo minimálně opravdu dobrý... naprosto odzbrojující myšlenky tohoto filmu (i když tu hlavní pointu už stejně většina zná z četných parodií) jsou zkrátka naprosto odzbrojující a prostě zajímavé na přemýšlení. I technicky vymazlený film, s několikero opravdu nádhernými záběry (a že jich tam je). Bohužel mi ale přijde, že film trpí na několikero detailů a ne úplně domyšlených věcí (která by mě coby toho kosmonauta napadla hned po setkání s vopičákama), která bohužel vystupují z jinak dokonale promyšleného celku. Jde kupříkladu o jazykovou bariéru (která je v nové trilogii vlastně hezky udělána)... a ještě jedna věc, ale ta nejde říct bez spoilerů. Jinak, než se tedy k tomu dostanu, tak to ještě jednou vychválím. Opravdu, opravdu moc pěkný. Zahraný skvěle, natočený skvěle... a Zira vlastně taky nevypadá tak zle... (a Nova samozřejmě taky) spoiler: jak si ten kosmonaut mohl být tak neoblomně jistý, že se opice nevyvinuli na té naprosto cizí planetě z lidí. Keď to je naprosto cizí planeta, ne? Jako, kdyby to Zaius a jiný vopičáci věděli, tak se to pochopit dá, ale ten kosmonaut? Tak nebudu řešit. ()

sir-dave

(mírné spoilery) Přes 40 let starý film a pořád má svoje kouzlo i po té dlouhé době. Nejlepší dílo s "opičkama" ve filmu. Film je poutavý už od prvních minut co tři astronauti, včele s Charltonem Hestonem, přistanou na planetě Zemi,... nebo spíše opic :) Přilepený v gauči jsem s napetím očekával, co se bude dít dál a úvodní honička po polích, kde opice jako vládci planety, honí nemluvíci lidé mně dostala. Planeta opic má ale i daleko více nezapomenutelných sekvencí, když například jediný přeživší astronaut Taylor spolu se svým krásným doprovodem zjiišťují, že jsou vlastně na zemi a objevili podzemní metro. Na scénu se sochou svobody jsem se díval s vypadlýma očima. btw. líbilo se mi jak chodila Zira s Kornéliem, až jsem je musel napodobovat :)) Celkově na svou dobu nemá film konkurenci a ani novodobá Planeta opic mě nepřesvědčila o opaku, ikdyž jsem rád, že se Burton toho zhostil trochu jiným způsobem. Tuhle atmosféru už ale nic nepřekoná. 100% ()

SoolenJV

Klasická sci-fi s amelodickou hudbou Jerryho Goldshitha, skvělými maskami a šokující pointou, na které stojí celý film. ()

tom88

Super sci-fi, ktoré ani po rokoch nestráca svoje kvality a nepôsobí príliš naivne. Skvelá atmosféra vládne počas celej dĺžky filmu. Film nenudí takmer ani na chvíľu. Réžia, herci, kamera a hudba je výborná. Akcia obstojná, opičie kostýmy na svoju dobu revolučné a nájde sa zopár naozaj pamätných scén napr. keď Taylor prvý krát prehovoril alebo záber na Sochu slobody v závere. Je to krásna Hestonova exhibícia, v ktorej obstál naozaj skvelo. Nemám väčších výhrad. 90% ()

zombkiler

Tento slavný velkofilm je tak působivý že jsem byl napnutý každou minutu, stejně jako v knížce.Na rok 1968 je zde spousta efektů srovnatelných s filmy 90 tých let a hlavně ten konec napůl zasypaná Socha svobody je dechberoucí. ()

reky

Planeta opic je výborná, nadčasová a dá se říci i děsivá hlavně tím, jakým způsobem nastavuje zrcadlo lidské společnosti a jak depresivně a negativně celkově vyznívá. Heston hraje skvěle, Goldsmith válí jako obvykle a závěrečná pointa (byť v mém případě nijak extra překvapivá) už zůstane asi navždy jednou z nejpovedenějších. ()

Nivenx

Já to řeknu narovinu. Planeta opic vždycky byl co se týče zpracování, hraní i vizuálů dobrá podívaná, ale námět bude vždycky kravina, proto snižuji hodnocení. 50% ()

Decker

Ze zaverecneho Taylorova zjisteni beha mraz po zadech a nuti k hlubokemu zamysleni. Dnes jiz naprosta klasika science fiction. ()

maxxxim

Vynikajúci film, hoci nie som fanúšikom sci-fi tento si pozriem vždy rád. Nezameniteľná atmosféra podčiarknutá hereckými výkonmi a excelentne doladená soundtrackom. Myšlienka, že opice sú na koni je fakt zaujímavá. ()

Třetí Planeta opic má režiséra

Třetí Planeta opic má režiséra

16.01.2014

Anebo vlastně devátá, záleží, jestli je chcete počítat od Planety opic z roku 1968 nebo od Zrození planety opic z roku 2011. Úspěšně zrebootovaná série bude letos pokračovat Úsvitem planety opic, v… (více)

Andy Serkis opět opičákem

Andy Serkis opět opičákem