Někde ve vesmíru přece musí být něco, co je lepší než člověk. Když se Charlton Heston a a další dva astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že jejich kosmická loď je zničena. Při útěku zjistí, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice. Heston je odchycen a uvězněn ve městě - zbytek posádky a později i několik opic se mu samozřejmě snaží pomoci z vězení uprchnout. To se nakonec podaří a všichni jsou volní, aby ale v samém závěru všichni zjistili strašnou věc... (Magic Box)

filmmovier

Když jsem byl malý, na tenhle film jsem často koukal. Asi neexistuje jiná sci - fi, která by byla víc kultovní než tato. Je to opravdu ohromná klasika. Příběh je nádherný, triky jsou na dobu výroby slušné, masky jsou naprosto přelomové a dokonalé, rychle to utíká a všechno je to krásně natočené. Hudba je parádně temná a konec je na filmu to úplně nejlepší. Rád se na to podívám znovu, spolu s dalšími díly, které tento film prostě nepřekonaly, dokonce ani nejnovější snímek ne. ()

Skuby47

Sci-fi není mým nejoblíbenějším žánrem s jedinou výjimkou a tou je tento film. Už když jsem jej v mládí prvně viděla, nadchl mne svojí originalitou i varovným poselstvím, které v sobě nesl. Pokud někde zaslechnu jeho název, ihned se mi vybaví závěrečná šokující scéna z tohoto filmu. Je to snímek svým způsobem jedinečný po stránce námětu, výpravy, hereckých výkonů i hudby. a i když byla natočena více či spíše méně zdařilá pokračování, tak tento zůstává pro mne i jediný. ()

LeoH

Tedy takhle si to na širokém plátně za zvuků Goldsmithova experimentálního soundtracku a s pomocí avantgardních kamerových přemetů alegoricky vyřídit s lidstvem, současně mu předhodit čistokrevné dobrodrůžo ze staré školy s nahatým Ben-Hurem a ještě prodat tolik triček, hrnečků a hraček, co žádný film předtím – klobouk dolů. Věru jsem navíc nečekal, že to usedí má náročná, sci-fi ne zrovna milující žena i třináctiletý potomek uvyklý mnohem dynamičtějším žánrovým kouskům, a světe div se, oni tu málem padesátiletou vykopávku oba odkoukali s otevřenou pusou; co k tomu dodat? ()

Triple H

Ako materiál pre filmového nerda stále zaujímavá vec čo má pôvab. Zub času už mnohé ohlodal a poniektoré veci sú vyslovene smiešne (Hestonovo fajčenie cigárka v kokpite vesmírnej lode). Ale je to aj zábavná exkurzia do zárodkov blockbusterov a do toho ako sa snažili súdruhovia z USA robiť efektné podívané v časoch, kedy predstavivosť tvorcov stále mala hranice vynútené nedostatočným technologickým progresom. Každý rýchly zoom, rozostrený záber, predpotopný efekt a pod. je pekným dôkazom, že niekto niekedy robil veci, ktoré sú dnes samozrejmé prvý krát a muchy rozhodne vychytané nemal. Je ďalej zaujímavé ako sa za 50 rokov v zásade nezmenila základná veľkofilmová kostra - vtipné hlášky, nejaká reakcia na aktuálne dianie, sexi kočka vedľa hlavného hrdinu, prestrelky, akcia. Technológie sa vyvíjajú, dikcia a prejav hercov tiež, psychológia je prepracovanejšia, ale jadro a štruktúra sú aj dnes v zásade úplne rovnaké. ()

Script

Tento film jsem si pustil teprve až po trilogii, která vysvětluje vznik Planety opic. Od začátku je děj svým způsobem zajímavý, ale hned po té co se posádka dostane do zajetí opicemi začne to být psycho. Od toho momentu ve vás neustále proudí napětí, kam až to zajde. Byla to fascinující podívaná i v roce 2018. Nezestárlo to ani o den jako Terminátor! ()

inspektorsvihak

tell me, though... does man, that marvel of the universe, that glorious paradox who has sent me to the stars, still make war against his brother, keep his neighbour’s children starving? ()

Motinski

Filmová klasika ktorá má čo povedať aj v dnešnej dobe. Vyvážený mix sci-fi a dobrodružného filmu so skvelou výpravou, maskami a zápletkou. Najlepší je ale ajtak koniec ktorý pridal depresívný pocit a aj piatú* v hodnotení. ()

adams89

Planeta opic je nejlepší z pětice dílů o boji lidí a opic o nadvládu nad naší planetou. Před čtyřiceti lety to chtělo asi odvahu, natočit nějaký takový film, protože sci-fi žánr ještě tehdy téměř neexistoval. Navíc scénář byl tak trochu šokující - inteligentní opice vládnou světu a lidé (ve filmu se spíš už chovají jako zvířata) jsou vlastně jen jejich lovnou zvěří! Opravdu hezká budoucnost, řeknete si! Film nutí diváka zamyslet se nad tím, jak to tady všude asi bude za 2000 let vypadat. V roli astronauta Taylora se představila hvězda šedesátých a sedmdesátých let a můj velký idol, Charlton Heston, který už jen svou přítomností potvrzuje kvalitu filmu. Líbily se mi také moc masky opic (oceněné navíc Oscarem), když jsem byl ještě malý, tak jsem se těch goril vždycky moc bál! Právě tento snímek nastartoval natáčení vědecko-fantastických filmů a nejen proto ho mám moc rád.100% ()

Jizni Tlapa

"Doktorko, smím Vás políbít? No ano. Když vy jste tak oškliví",,,,, Frankline J.Schaffnere, právem se biješ v prsa. Kam se na tebe hrabou dnešní sci-fi tvůrci. Nádherné exteriéry. Charismatický Heston. Úchvatný hudební podkres "Rambo" skladatele J.Goldsmitha a perketně odvedená filmová práce pyšnící se nejoriginálnější myšlenkou všech dob. Berme to jako námět k zamyšlení! ()

Sfinkter

Velkofilm. Pokrokové a nadčasové, utopické a pesimistické. Navždy ukazující obraz člověka jako sebedestruktivního primitiva, který sám nad sebou nedokáže vyhrát. Přelomový snímek, který už díky hudbě a kameře stojí za zhlédnutí. ()

Honzíno

Geniální film._Právě jsem dočetl novelu Pierra Boullea. Musím podotknout, že film žije svým samostatným životem a pouze se inspiruje a dotýká předlohy v hlavních rysech, jinak jede podle svého (i díky rozpočtu) a po dočtení novely o to víc doceňuji nynější 'prequel' z Jamesem Francem, jelikož už vím, kde se notně inspiroval. Geniální kniha. Geniální film. Ale každý svým způsobem. Film více poplatný době s tehdy aktuálnějším poselstvím, knížka pak přesahuje na svou dobu (1963) všechny hranice. Doporučuji přečíst a vidět oboje! A oboje 10 z 10! Film TOP 20 ()

Mirokukii

Velice napínavý. Skvělý Heston. Zajimavé melodie. Ale největší plus za senzační bechberoucí, skličující, depresivní konec. ()

hallelluja

So zatajeným dychom hltám každý záber, ten film ma dostal a... ten film vo mne ostal. Toť môj silný ranotelevízny zážitok. V podstate prostý dej, efektné masky, čierno-biele charaktery, trochu toho filozofovania - klbko tvoriace fungujúcu smutnú víziu sveta budúcnosti. Posledných 20 minút sa vám zapíše do hlavy a ostane FOREVER. Čo viac treba, aby sa dielo stalo (zaslúžene) legendou? ()

A.L.E.S.

Nedokážu napsat už víc, co již bylo řečeno. Je to naprosto přesné a dokonalé zrcadlo nás v tomto čase - naše jednání, naše chování vůči planetě a všemu živému se nám jednou vrátí. Ale konec je snad tím největším překvapením, které jsem ve filmu kdy zažil. ()

PavelR

Americký raketoplán vyráží objevit jiný vzdálený svět. Snad vyšší formu života. Kam doletí, je z velké části zřejmé už z názvu filmu. ()

Raven0

Klasika. Pěkná řežba a taky spousta zlých velkých opic. Zajímavá pointa... To vše = parádní zážitek. ()

gjjm

Film je nepochybně výborně natočený, úroveň masek, atmosféra, scénář, herecké výkony a podobné obvyklé propriety jsou úžasné a tak dále. Od Boulleovy spíše filosoficky meditativní knihy se příběh posouvá do čistší scifi. Co se mi nelíbí: příliš násilně alegorické prostředí opičího světa a to, že to vyžaduje i shlédnutí sequelů, na kterých se nechává celkem dost myšlenek a nápadů, a které se mi tu nechce popisovat (viděl jsem už před dost dlouhou dobou celou sérii). Nemluvím ani o tom, že tomu chybí jakékoliv napětí a konec je oproti knize hodně špatný (byť sám o sobě docela ujde). Neuvěřitelné množství dějových chyb snad ani zmiňovat nemusím, doutník ve vesmírné lodi mluví za vše. Pro mě přeceňovaná klasika. ()

Třetí Planeta opic má režiséra

Třetí Planeta opic má režiséra

16.01.2014

Anebo vlastně devátá, záleží, jestli je chcete počítat od Planety opic z roku 1968 nebo od Zrození planety opic z roku 2011. Úspěšně zrebootovaná série bude letos pokračovat Úsvitem planety opic, v… (více)

Andy Serkis opět opičákem

Andy Serkis opět opičákem