Někde ve vesmíru přece musí být něco, co je lepší než člověk. Když se Charlton Heston a a další dva astronauti proberou z hluboké hybernace, zjistí, že jejich kosmická loď je zničena. Při útěku zjistí, že přistáli na planetě, na které žijí inteligentní opice. Heston je odchycen a uvězněn ve městě - zbytek posádky a později i několik opic se mu samozřejmě snaží pomoci z vězení uprchnout. To se nakonec podaří a všichni jsou volní, aby ale v samém závěru všichni zjistili strašnou věc... (Magic Box)

Jufonka

Ačkoliv se často setkáváme s tím, že pokud je knižní předloha opravdu kvalitní, tak snímek většinou není lepší, tak myslím, že zde výjimka potvrzuje pravidlo: o tomto filmu nestačí říct, že je pouze dobrý. Je překvapivý a v člověku dokáže vzbudit pocit, který se dá jen těžko definovat. Téměř každého po skončení a závěrečné scéně zřejmě napadne myšlenka, zdali tak jednou neskončíme. Ale co je na filmu doopravdy tak zajímavé, čím na diváka nejvíce zapůsobil a proč se stal legendou? Jistě chtělo velkou odvahu v roce 1968 natočit film s tímto dějem. Vždyť sci-fi se téměř netočilo, navíc toto téma bylo velká sázka do loterie. Přesto se ale režisér Franklin James Schaffner rozhodl, že to riskne, a měl štěstí, povedlo se mu to. Co tedy na člověka zapůsobí nejvíce? Samozřejmě velice důležitou složku hraje na první poslech jednoduchá klavírní hudba Jerryho Goldsmithe. Ústřední melodie má sice jen pár tónů, ale dodává filmu atmosféru, která je nenapodobitelná – je z ní cítit strach, deprese, zvědavost. Zároveň ale syrová reálnost. Myslím, že neexistuje hudba, která by se k tomuto filmu a jeho hlavní myšlence hodila více. Mezi další důvody, díky kterým se Planeta opic stala úspěšnou, patří například propracované masky a obleky opic. V době, kdy film vznikl, to byla naprostá senzace. Masky věrně napodobovaly obličeje opic; jejich grimasy a pohyby různých částí obličeje jsou dokonale promyšlené. Opice divákovi přijdou tak uvěřitelné, že má dojem, že snad tvůrce masek vycestoval sám do budoucnosti a inspiroval se tam. Kvalitu kostýmů dokazuje to, že i dnes – po čtyřiceti letech – nepůsobí opice ve filmu směšně. Musím se samozřejmě také zmínit o hereckých výkonech, které se v žádném případě nedají zpochybnit. Hlavní postavu astronauta Taylora hraje herecká legenda Charlton Heston, který nedávno zemřel. Jedním slovem charismatický Taylor na začátku filmu možná působí trochu arogantně. Objeví „novou“ planetu, je si jistý, že je nejlepší. Jenže postupem času se z něj stává „normální“ člověk, který je v budoucnosti na Zemi pouhým zvířetem, jenž náhodou mluví, a to se opicím vůbec nelíbí. V druhé polovině filmu je na hlavní postavě vidět beznaděj. A co teprve na konci filmu, kde Taylor objeví Sochu svobody jako smutný důkaz toho, že se neocitá nikde jinde než na Zemi. Charlton Heston padá na kolena a proklíná všechny lidi za to, co s naší planetou dokázali udělat. Divák zatracuje lidstvo dohromady s Taylorem, jelikož si uvědomuje, že to všechno by se mohlo stát. Krásná dívka Nova, do které se Taylor snad i zamiloval, nechápe jeho beznaděj. Jenže proč by měla? Ona a tisíce dalších jedinců je výsledkem našich chyb – sami jsme se zničili a nechali obyčejná zvířata, opice, aby nás ovládla. Dovoluji si film označit za strhující od začátku až do konce. Měla jsem to štěstí, že když jsem snímek viděla poprvé, neznala jsem pointu a konec, takže jsem nebyla ochuzena o závěrečné překvapení. Myslím si ale, že i ten, kdo konec zná a film vidí poprvé, není ochuzen, jelikož závěr je tak dobře natočen, že zapůsobí na téměř každého diváka i dnes. Jako každé filmové dílo, má i tento film nějaké chyby. Nemohu se nezmínit o nějakých většinou spíše humorných scénách, které na mě dnes působí komicky. Děj se má odehrávat v daleké budoucnosti, ale raketa, ve které astronauti cestují, se potápí v normální vodě, ačkoliv by měla být špičkově udělaná. Některé dialogy diváka možná také donutí k úsměvu, například, když Charlton Heston zavelí, že „je čas zjistit, jestli tu je život“, ačkoliv má kolem sebe vodu, dýchá normální vzduch a v dáli vidí stromy. Také bych filmu vytkla poněkud zdlouhavý začátek, který se dal dle mého názoru zredukovat na polovinu. Dialogy, jak jsem psala výše, mohou občas v dnešní době vyvolávat úsměv na rtech, ale jsem si jistá, že před čtyřiceti lety vyvolávaly nadšení a lidé z kina vycházeli umlčeni pointou a strhujícím závěrem. Na závěr musím říct, že Planeta opic je pro mě prostě a jednoduše srdcová záležitost a v žádém případě jí nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdičkama. Jeden z nejlepších filmů!!! () (méně) (více)

Jonash87

Díky tomu, že do kin vtrhl opěvovaný Vznik Planety opic, tak jsem si konečně dostal k tomuto původnímu filmu z roku 1968. A jsem nadšený! Geniální scénář s minimem nelogičností, výborná kamera, která místy předvede nesmírně originální záběry (aspoň na tu dobu), spád, dialogy... všechno na jedničku. Onen převrácený svět - tedy oproti tomu, jaký jej známe dnes, má neuvěřitelné kouzlo a vy si jistě budete nezřídka usmívat nad tím, jaká to je ironie. No a poslední scéna celého filmu jen podtrhává oněch pět hvězdiček! ()

kaposlav

Už som tento vynikajúci film videl ani neviem koľký krát, ale vždy musím konštatovať, že je to majstrovské dielo po všetkých stránkach. Samozrejme v úvode tie astronomické veci nie su zrovna v súlade s našími vedomosťami, ale nie sme až tak vyspalý v tejto veci, aby sme sa nemohli mýliť a film je z roku 1968, kedy tie vedomosti boli ešte v plienkach. 5* ()

Martin741

Nadherny snimok, ale zub casu predsa len trochu nahlodal film ... a ma niektore logicke diery. Avsak pekne poporiadku. Film zacina uchvatnymi scenariami a kvalitnymi dialogmi, akonahle vsak nastupia opice, ide kvalita trochu dole vodou. Dialogy genialne a na urovni, Charlton Heston /Ben Hur/ vedel hrat, ostatni herci taktiez sli na maximum. Rezia J. Schaffnera bola na urovni, kazdy detail bol vycibreny do dokonalosti. Teraz vsak trochu k tym logickym dieram. SPOILER!!! Opice maju sud s clovekom, ale nie su schopne poriadneho archeologickeho vyskumu, nevedia zostrojit obycajne lietadielko, hoci maju zbrane. Koniec SPOILERU!! No LOL. Klasika to vsak je, to uznavam, a ten mrazivy koniec je mrazivy dodnes. 100 % ()

rakovnik

Klasika žánru sci-fi. Působivé masky a skvělý scénář s geniální pointou. Film je snad až příliš rozvláčný. ()

Vyhy

Geniální. Až mě mrzí, že jsem na shlédnutí musel čekat tak dlouho. Skvělý příběh, dokonalé masky, svět, originální myšlenky... takto má vypadat poutavý film! ()

MCZ

Tenhle film mám velmi rád, vlastně je to jediný díl série, který se mi líbí a který rozhodně stojí za to vidět. A narozdíl od některých jiných sci-fi vůbec nezastarává - vizuálně i myšlenkově působí i dnes velice přesvědčivě. 9/10 ()

MrPierc

Utopistická sci-fi, která je ale velmi realistická svou vizí výměny vůdčího tvora planety. Opice považují člověka za primitiva jako my dnes opice. Zajatý kosmonaut se snaží vysvětlit opicím, že lidé měli také kulturu, náboženství, chování atd. Opice ale lidem nevěří a berou je jako hloupá zvířata. Výborné masky opic, které nejsou směšné ani dnes a krásně stylizované interiéry. Nejlepší hláška: vy lidé jste ale tak oškliví :-) ()

Aelita

"Já si stále myslím, že ve vesmíru musí být něco dokonalejšího než člověk." Ano, je to Dave Lister - slíz Ouroborosu. ___ Před Darwinem byl člověk obrazem podle podoby Boží, po Darwinovi světem obchází strašidlo návratu do říše zvířat. A nahromaděný zbrojní a jaderný arzenál je tím pověstným Damoklovým mečem, který se strašidlu houpe na malíčku na tenké koňské žíni. Planeta opic je varovným políčkem lidské pýše, který nepřestává znít. ()

Rocky88

Perfektní sci-fi - napínavá, originální, s výbornou Goldsmithovou hudbou a krásným pohledem na relativitu času. ()

Bláža

Tohle dnes už opravdu kultovní dílko v mnohém předčí současné triky nadupané sci-fi filmy. To, co řadí tento film mezi kulty cinefilů je naprosto úžasná atmosféra bezmoci, která se celým filmem nese. Přesně podle schématu „nepochopený jedinec versus společnost“. Taylor (Ch. Heston) sám proti opicím nic nezmůže, neustále je ignorován a ponižován. Jeho úsilí přesvědčit opice o svém původu a už předem marné pokusy o útěk nejsou ničím jiným, než snahou dokázat pravdu. Teprve finální odhalení jej zlomí. Také vypointování filmu, které jde navzdory happy endu (aniž by ale byl vynechán) je výborné – nejprve Talyor a Nova šťastně uprchnou opicím, načež přijde hořké zklamání. Tohle je KULT. ()

C0r0ner

Závěrečná pointa je dost brutální věc, která byla zpětně geniálně vyobrazená ve Zrození Planety opic. Původní film je hodně slušné drama, kde chtě nechtě budete hlavnímu hrdinovi držet palce, protože je prostě sám proti bandě opic. Škoda, že to bylo o kus delší, než to muselo být, protože jinak by to byl opravdu špičkový zážitek. 85% ()

MarekT

Hodně lidí si hlavně v dnešní době představuje pod pojmem sci-fi nákladné efekty, triky a čáry. Zde je prakticky nemáme (jen malé náznaky), ale přesto bych se nebál říct, že tohle sci-fi je jedno z pěti nejlepších, co jsem kdy viděl. Když jsem mluvil o tom, že film pozbývá efektů, je nám to vynahrazeno samozřejmě skvělými maskami, ale po dlouhé době musím pochválit kameru - např. když se plaví ústřední trojka výzkumníků v kaňonu. Děj není nějak výrazně ohromující, ale ani na minutu jsem se nenudil. Co se slavného zakončení týče, tak na to, že jsem ho vlastně čekal (i proto, že jsem viděl vícero parodií v Simpsonových, neopomínaje drzost distributorů dát onu pointu na obal VHS/DVD), je doopravdy silný a při následných titulcích plus pár minut po skončení filmu jsem oněměl. Takové věci se málokdy stávají. Herecké výkony jsou dobré, Heston si pochvalu zaslouží (už úvodním monologem nastavuje laťku dost vysoko), ale i další nemohou zůstat ušetřeni. Mimochodem, před zkouknutím jsem četl zajímavosti a dověděl jsem se, že Ingrid Bergman roli Ziry odmítla. Samotného mě překvapilo, že mi tu vůbec nechyběla, i bez ní je to geniální sci-fi, vymykající se, jak jsem již psal, běžným představám o tomto žánru, a pro takové vymykání mám slabost. 90% ()

kvasiva

Ano, Planeta opic má své právoplatné místo ve světové kinematografii. Dnes již kultovní snímek stále patří mezi absolutní špičku. ()

MzK

Nejen, scifi, ale i drama. Hustá atmosféra, bezmoc a nadřazenost „vyšší rasy“ nad „nižší neinteligentní rasou“. Jenže která je která? Člověk nebo opice? Trochu otevřený konec, takže jdu si pustit další díly. ()

Martrix

Více než 50 let starý film a přesto je jeho poselství aktuální. To protože se zde tvůrci opřeli do samotné podstaty lidství. V prvních minutách Tyler vysvětluje svoje pohnutky, proč odešel ze Země. Mluví o tom, že 20. století jsou války, hlad a lidstvo na cestě k záhubě. A doufá, že ve vesmíru potká civilizaci jinou, lepší. I tom tkví jeho tragédie. Arogantní úsměšky a cynické poznámky k lidské i opičí civilizaci, vezmou v posledním záběru filmu za své. Nejde jen o akční sci-fi...najdeme tady zajímavý přesah. Tvůrci se nebojí tnout do živého a podrobit lidstvo 20. století kritice. Není to dokonalé sci-fi...to vůbec ne(opice mluví anglicky, stejná atmosféra, koně... ), ale myšlenka a způsob zpracování, řadí Planetu opic mezi klasiku naprosto oprávněně. ()

Třetí Planeta opic má režiséra

Třetí Planeta opic má režiséra

16.01.2014

Anebo vlastně devátá, záleží, jestli je chcete počítat od Planety opic z roku 1968 nebo od Zrození planety opic z roku 2011. Úspěšně zrebootovaná série bude letos pokračovat Úsvitem planety opic, v… (více)

Andy Serkis opět opičákem

Andy Serkis opět opičákem