Obrazy ze života na Starém Bělidle ve filmovém přepisu klasického díla Boženy Němcové... O první filmovou verzi Babičky se v roce 1939 vážně zajímal přední avantgardní divadelní režisér Jiří Frejka. Po bezohledné štvanici fašistického tisku se však svého záměru vzdal ve prospěch tehdy sedmadvacetiletého Františka Čápa. Ten natočil pečlivý přepis, který byl viditelně inspirován obrazovými ilustracemi Adolfa Kašpara. Poetická kamera Karla Degla se uplatnila v exteriérech Ratibořic a Starého Bělidla, které bylo výtvarníky Ferdinandem Fialou a Jiřím Duškem pečlivě restaurováno, stejně jako mlýn a Viktorčin splav. K celkovému dojmu přispěla také hudba Jiřího Fialy. Největší předností však byly herecké výkony. Plzeňská herečka Terezie Brzková ve své druhé filmové roli vytvořila babičku krásnou, laskavou a moudrou. Dalším objevem byla mladičká Nataša Tanská v roli Barunky. I další herecké obsazení bylo na vysoké úrovni – Světla Svozilová hrála paní Proškovou, Marie Glázrová byla aristokraticky krásnou paní kněžnou, Viktorku s výraznou expresí ztvárnila Jiřina Štěpničková. Divácký ohlas byl obrovský a film dodnes těší tisíce diváků při každém televizním uvedení. (Česká televize)

harycek

Nemůžu si pomoci , ale tahle "Babička" byla nejlepší a byla babičkou mého dětství , ta pozdější verze byla svým pojetím spíš zmatená!?!? ()

Gig

Barevná Babička je koukatelnější, má skvělou hudbu, príběh Viktorky je ucelenější, všeho je víc a ja nevím co ještě. Ale jednu věc této staré Babičce nemůžete upřít. Brzková je babička se vším všudy. Taky Barunka je barunkovatější. Já miluju Šafránkovou a v barevné verzi je k zulíbání. Nevím, možná to je tou černobílou verzí, těmi účesy a doba vzniku má blíž k dění samotné Babičky. Ale já tento film mám hrozně rád. ()

paniColombova

Myslela jsem si, že mě prostě Babička nemůže už rozplakat. Nejsem přece malá holka, ne sakra?! Bez debat. A hele, že jo. Vidim ho jednou za 5 let, ale vždy mě konec rozpláče. Krásný příběh. Ona opravdu chytla diváka za srdce. ()

miza

Pevně veřím,že tento film povzvihl národní sebevědomí při své repríze a promítání.Až se nechce věřit,že jej válečná mašinerie dovolila natočit. ()

GzL

Film z něhož dýchá štěstí, upřímnost a láska. Něco co každý tolik potřebuje a čeho se nám čím dál víc nedostává. ()

tyzmrde odpad!

Ja nechápu jak může mít vysoké hodnocení film který nemá děj ani zápletku. Babička přijede na venkov, děti z toho mají radost, dává nějaké rady a to je asi vše. Dokonce ani na csfd obsahu není napsáno o čem ten film je. ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

PTuranyi

Výborné filmové spracovanie literárnej klasiky, v ktorom sa podarilo zachytiť esenciu romantizmu Boženy Němcovej. Terezie Brzková je stelesnením dobrosrdečnej babičky a životnej ľudskej múdrosti nadobudnutej vekom do takej miery, že zachádza až do rozprávkového žánru, v ktorom tiež excelovala ako múdra starenka (Pyšná princezná, Byl jendnou jeden král). Produkcia je silne dobová, čo však veľmi dobre vyhovuje duchu a atmosfére filmu, ktorý by predsa len mal byť cítiť zaprášenou patinou rozprávkového romantizmu. Podobne aj niektoré herecké výkony zaváňajú ochotníckou topornosťou, ale s ohľadom na dobu a vek filmu sa to dá tolerovať. ()

janucha

Souhlasím s kolegou nahoře že T.Brzková je opravu ideální babička -moudrá a laskavá až do poslední vrásky....ale N.Tanská nemá na Libušku.... Líbila se mi i Glázrová jako kněžna, laskavá ale zároveň s aristokratickým odstupem. Štěpničková jako Viktorka byla příliš expresivní, Geprtová byla určitě lepší. Musíme si uvědomit jak bylo přínosné natočit v době okupace takový národně zaměřený film. ()

Dejvidas odpad!

Od začátku do konce jsem si nepřál nic jiného, než aby tu prašivou, rejpavou, do všeho se pletoucí náboženskou fanatičku někdo odprásknul.. Pak bych dal 5 *. ()

Rigo

Když se řekne Božena Němcová a Babička, vybaví se mi tento film. Asi nejvěrnější adaptace předlohy. Běžně staré filmy příliš nesleduji, ale v tomto případě mi to nikterak nevadilo. ()

Standa95

Tato verze Babičky je mi milejší, než o pár let mladší barevná verze. Moje fantazijní představy o babičce, Barunce, Viktorce a dalších, o atmosféře té doby celkově, byly v tomto filmu naprosto splněny. Tento film má u mě velký potlesk, mohla bych se na něj dívat stále dokola a vždycky mě osloví a dojme. ()

iveta234

Babička je tradice, Božena Němcová je klasik, myslím že film k této knize je naprosto úžasný, všichni by si měli přečíst a vžít se do děje, krása.. ()