Na konci všech válek

• USA To End All Wars (více)

Válečným zajatcům zbývá už jen důstojnost... Nechvalně proslulou Železnici smrti nechali vybudovat Japonci v letech 1942 a 1943 jako důležitou dopravní tepnu mezi Thajskem a Barmou. Železnice byla vybudována v extrémně krátkém čase a nesmírně náročných přírodních podmínkách. Japonci na její stavbu kromě asijských dělníků využívali i spojenecké válečné zajatce, které sem přesunuli ze zajateckých táborů. Příběh snímku Na konci všech válek vychází ze vzpomínek skotského kapitána Ernesta Gordona, který se stal přímým účastníkem této tragické události v roli válečného zajatce. Vysoškolský student Ernie (Ciarán McMenamin) narukoval do války s vidinou, že se stane součástí historie, proto hrdě vstoupil do řad Argyllské a Sutherlanské horské pěchoty. Osudem Argyllských bylo vždy tvořit poslední obranou linii a tento osud se znovu naplnil tváří v tvář porážce a zajetí nepřátelskými silami. Po pádu Singapuru v roce 1942 jsou členové batalionu velícího důstojníka McLeana (James Cosmo) a jeho zástupce majora Campbella (Robert Carlyle) zajati japonskou armádou a drženi v pekle thajského zajateckého tábora, následně donuceni v otrockých podmínkách stavět železnici uprostřed džungle. Železniční trať vzniká na mrtvolách zajatců, kteří předtím museli čelit hrůzným válečným zločinům. Jen člověk s nadějí a rozhodností dokáže přežít a snášet neuvěřitelnou bolest a utrpení v místě, kde má život jednotlivce cenu váhy pírka. (Česká televize)

Martineq15

Tento film pro mě jednoznačně 5* a zaslouženě. Tento film, byl pro mě emotivní s mnoha silnými scénami. Doprovázený výbornou hudbou. Určitě bych ho postavil mnohem výše než je nyní. Určitě kdo pročítáte tyto komentáře k tomuto filmu, tak neváhejte a skoukněte ho. Budete velmi mile překvapeni. ()

lev86

Film, ktorý som videl predtým ako som videl Most cez rieku Kwai, takže momentále mám z neho zmiešané pocity. Oproti Mostu cez...je tento film drsnejší, ale to je aj tou dobou, v 50. - tych rokoch by taká scéna s rýľom medzi nohami asi ťažko prešla cenzúrou. Filmu dáva šmrnc najmä výkon Carlyla, jemu proste sedia postavy psychopatov a neurotikov. Podobne ako pri Moste, aj tu na mňa zapôsobila hudba, ktorá robí 50% úspechu tohto filmu. Pozítivom sú tu aj orginálne dokumentárne zábery či už z vojny alebo z obdodia po. Neviem akú mal konkurenciu tento film v roku 2001, ale min. nejakú to nomináciu na glóbus alebo oscara si zaslúžil, ale čo už filmový priemysel je v súčasnosti naozaj už skôr priemysel než umenie. ()

Sandai

Trauma z porážky, zajetí a ztracených kamarádů. Hlad, tropické nemoci, odříznutí od světa, těžká dřina, žádná lékařská péče, střet dvou odlišných kultur a všudypřítomná smrt. A takhle nějak to doopravdy bylo a tvůrcům filmu se podařilo toto prostředí divákovi podat dost atraktivně. ()

Dobry_clovek

Takovy horsi a nudnejsi Most pres reku Kwai, s neprilis presvedcivymi vykony hercu v hlavnich rolich a obcas nelogickym scenarem a dialogy. ()

andy60

Po pravdě, čekal jsem trochu víc. Dějově film nic moc nepřináší, stavba železnice je podána suše, bez emocí. Samotný život v zajateckém táboře mohl být vyprávěn barvitěji a pokud mám být konkrétní, tak i drsněji. Očekával jsem větší napětí, nějaký pokus o útěk, nebo něco podobného, co by dokázalo více upoutat pozornost, než citování Shakespeara. ()