Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Spooner

Tak tohle bylo milé překvapení. S českými pohádkami to jde delší dobu od desíti k pěti, ale jak je vidět, tak se začíná svítat na lepší časy. Scénář je na pohádku opravdu dost dobrý stejně jako debutující režisér Jiří Strach. Film je plný humoru a vynikajících hlášek, o které se stará převážně duo Trojan-Dvořák. Ostatní herecké osazenstvo je ovšem taky vynikající a některé epizodní roličky potěší. Škoda jen, že ke konci už tato pohádka ztrácí dech a není tak vtipná jako doposud. ()

Davies182

Z bláznivé pohádky pro děti (kterou jsem čekal) se vyklubalo překvapivě nudné filosofování o silách dobra a zla v prázdných televizních kulisách. ()

venus

Ivan Trojan spolu s Jiřím Dvořákem sehráli skvělou dvojici, dokonale se doplňovali! Pohádka byla moc dobře herecky obsazena, i když Jiřího Bartošku jako Boha si možná mohli odpustit. Příběh byl prostý a úsměvný. Tato pohádka určitě potěší. ()

Xmilden

Nejkrásnější pohádka posledních let. Jiří Strach prokazuje svůj um a cit pro inteligentní humor. Ivan Trojan málokdy zklame. ()

Tom_Lachtan

už nyní vánoční klasika a upřímně, o vánocích se na ni koukám raději než-li na šíleně smutnou princeznu, tři oříšky atp. (ono je to ale i díky tomu že v sobě nemá deset reklamních bloků) ()

Phobia

Nóó... Navzdory předcházejícím zvěstem o dobré pohádce jsem byla skeptická a tak mě čekalo příjemné zjištění, že i ve 21. století ještě lze natočit snímek pro děti, ze kterého dospělý není absolutně znechucen a nepotřebuje u křesla kýbl na zvratky. Hvězdně obsazený kousek samozřejmě nese nezbytné morální poselství, ale dělá to nevtíravým a vcelku humorným způsobem. Trojan se coby anděl/suchar Petronel vytáhnul, J. Dvořák v roli padlého anděla Uriáše měl mé plné sympatie a Bartoška bez brýlí přilepených na čele byl charismatický pánbíček, ze kterého blbce nikdo dělat nebude:-). Milá podívaná, vážně přemýšlím o čtvrté hvězdičce. No, uvidíme, co mi časem dá opakované zkouknutí. "A neber své jméno nadarmo!" 69% ()

-bad-mad-wolf-

Příjemných 7/10. A nemůžu si pomoci - brblání nad malým rozpočtem původně televizního filmu chápu, ale mně se estetika tohohle filmu navzdory levnému zevnějšku vlastně dost líbila. ()

darkrobyk

Pane Bože, proč mi tenhle film stále unikal...? Protože většina pohádek natočených po roce 1989 stojí za pendrek. Ani se nedivím, že když režisér ukázal studiu hrubý sestřih původně TV pohádky, bylo okamžitě rozhodnuto o nasazení do kin. Herecký koncert nejen J.Bartošky, I.Trojana, J.Dvořáka a O.Navrátila. Ani stále stejně koukající Klára Issová nemohla výsledný dojem pokazit. Laskavý humor prostý současných vulgarit a ladovské exteriéry dělají z Anděla Páně jednu z nejlepších pohádek natočených od Sametové revoluce... Jen kdyby ta světská spravedlnost dopadala na hříšníky i ve skutečném životě. ()

cheyene

Anděl Páně je vskutku zjevením mezi novodobými českými pohádkami, minimálně za posledních 15-20 let. Dokáže zaujmout, pobavit a potěšit svoji neotřelostí, ale též inteligentním humorem a samotným příběhem. ()

Jamal

Hezky zpracovaná pohádka pro všechny se spousty spousty známých tváří. Trojan je jako Petronel výbornej, stejně tak i Jiří Dvořák jako Uriah. Sice tomu chybělo trošku více lepších kostýmů - je to takové laciné ( jenže možná v tom je to kouzlo ). ()

juta

Mohla to být milá, vánoční pohádka, která by ukázala smysl vánoc, či jaká je křesťanská víra atd. Jenže na můj vkus není vhodná moc pro děti. Je tu dost takového zvláštního násilí či špatného chování jako jsou krádeže či sobectví, které se sem moc nehodilo a tím se z pohádky stává něco temnějšího. Pro příště bych nechal tyhle lidské nešvary stranou a více bych rozvinul pohádkovou stránku. ()

Big Bear

Na 5 hvězdiček to není, ale 4 si to zaslouží. V této pohádce si najde každý to své, děti i dospělí. Pro děti zde máme milou pohádku, pro dospělé kupu dvojsmyslů, kdy zejména scény z nebe a rozpravy s Bohem stojí za to. Jen houšť. ()

hippyman

i podruhé mě tento snímek čertovsky zahřál u srdce a andělsky povznesl k té pravé vánoční náladě. jirka strach prostě umí, ono taky s takovým "materiálem" musí být radost pracovat... jedna z nejlepších pohádek tohoto tisíciletí. 90% ()

salahadin

Jirko, ty lišáku :-) Konečně jsem prohlédl, co všechno se dá ve tvé pohádce najít. V průběhu sledování mě napadla tři slova charakterizující tvé dílko: (1) milý - celý film je velmi milý, mírumilovný, rozpustile hravý (včetně roztomilého nešiky Petronela). Inteligentní křesťanský humor pochopí snad i nevěřící. (2) mentorský - pohádka poučuje, ale v tom dobrém slova smyslu, protože je to jeden ze smyslů pohádek. Pohádky v sobě často ukrývají vysokou teologii a moudrost. I tady se ti, Jirko, povedlo vsunout do děje jasné a konkrétní poučení, aniž by to působilo lacině. Což je veliké plus. Je vidět, že pohádku točil filmař, který věří tomu, co točí. A do třetice (3) pohádkový - konečně pohádková pohádka! A to přece něco znamená - v porovnání s jinými současnými pohádkami. A třešnička na dortu je čert v podání Jiřího Dvořáka, bravo. Ten mi konečně spravil chuť po Troškově "malým, ale šikovným..." ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka