Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

andydufrsn

Ivan Trojan je jeden z mých nejoblíbenějších tuzemských herců a v tomhle snímku svoje kvality opět ukázal na plno. Jeho anděl je skvěle popletenej, ale není to přehnané, aby postava vypadala trapně politováníhodně. Příběh je standardně pohádkovej, ale zmíněný Trojanův výkon a jemu neméně zdatně sekundující Dvořák mi film hodně přiblížily. Navíc mně moc moc potěšila spousta narážek a "úžasnou" církev sťatou! ()

Clareeta

Na to, jaký průšvihy česká kinematografie plodí poslední dobou na poli pohádek, je tahle ještě z těch povedených. Pro mě taková ta vánoční. ()

KT_2011

Režie přinejlepším průměrná, opravdu dost hloupě napsané. Andělé a další postavy v nebi (včetně Boha) se chovají stejně malicherně jako lidé na zemi. ()

Pluto_petr

Jedna z nejpovedenějších českých pohádek po revoluci. Jiří Strach dokonale kombinuje nadpřirozeno se světem na zemi, výrazně k tomu dopomáhá také herecké obsazení v čele s občas přitroublým Ivanem Trojanem a vychytralým Jiřím Dvořákem. Nechybí samozřejmě napravení rozmazleného šlechtice, nešťastně zamilovaná dívka i zlo prostřednictvím panny klíčnice a správce. Všechny složky jsou citlivě vybalancované, nepřichází žádné přetvařování nebo výrazně hluché místa, humor není prvoplánový ani naivní a drží se na té správné hraně. Inteligentní scénář má hlavu i patu a po celou dobu filmu si udržuje velmi vysokou úroveň. ()

A_Shearer

Zatímco anděl s čertem (zvláště ten čert) jsou super a baví mě od začátku do konce, "pozemská linie" na hradě je celkem otravná a nudí. Nicméně na českou pohádkovou bídu posledních 30 let je to ještě dost nadprůměr. ()

Mckay

Jedna z nejlepších " nových "českých pohádek navíc Ivan Trojan zde září a dělá 50 % filmu a čert v podání Jiřího Dvořáka byla také dobrá volba.Navíc je sympatické že pohádka nemá v podstatě žádné efekty,draky,čarodějnice atd prostě jeden čert a jeden anděl a cca čtyři lidi zabalené ve vánoční atmosféře.No jde to i jednoduše. 80 % ()

neo_ap

Takový humbuk, a vzruch kolem této pohádky mi uniká.? Špatná rozhodně není, ale na druhou stranu, není ani ničím zajímavá. Děj jednoduchý, vtipností také nepřekypuje. Obsazení Kajnarové, je dle mého, nešťastné. Celou dobu jsem jí toho pana správce přál. A že dala přednost hraběti před chudákem, mě nepřekvapilo. K hraběti se vyjadřovat vůbec nebudu. Ale vyzdvihnout musím dobře zahraného čerta Uriáše. A ostatní obsazení, Issová, Trojan, Navrátil. Díky nim se dá pohádka dokoukat. Žádný zázrak 30/100. ()

honza.kuzel

Konečně pohádka z posledních let na kterou se dá v pohodě koukat. Originální, celkem chytrá a smysluplná věc. Skvělý výběr herců jak do záporných tak kladných rolí i jejich výkon (především Trojan). Výprava se může zdát slabší, ale na mě působila dobře, protože jsem některá místa navštívil. Jediná výtka je, že film může chvilkama působit lacině. ()

Zikfryd

Pohádka v klasickém duchu bez zbytečných moderních šíleností. Prvky humoru ve werichovském stylu, které autoři do scénáře zapracovali, jsou vydařené a zajišťují, že se pobaví i starší divák. ()

SNCIS

"Ježíšku, kam letíš? Co snídaně?!" - "Jdu si hrát s Jidášem." - "Aha. Ale ne, že se zas vrátíš s brekem." Milá česká pohádka kde exceluje Trojan jako Anděl a Dvořák jako čert. "Drbna? Tu si rovnou vem čerte!" - 80%. ()

peter.m

"Je obtížné žít pozemský život s čistým štítem." Tak isto je obtiažne natočiť rozprávku, ktorá by sadla k Vianociam ako majonéza do šalátu. Mimochodom moja pani ho robí famózny. Anjel pána by potreboval ešte štipku korenia ale inak môže byť. PS: názor mojej pani: "Kým sa Ježiško hral s Judášom, my sme si pozreli peknú rozprávočku." ()

one2

Neuveritelné - Dobrý filmový obraz - Herci sa nesnažia prehrávat jak o život,proste len hrajú - Skutočná filmova hudba a nie urobená trápnosť na jednom syntenzátore Mínus pre mňa sú asi všetky scény v nebi ()

bratr_jezek

Anděl Petronel je takové trochu namyšlené trdlo, skvěle zahrané Ivanem Trojanem. Čert Uriáš je takový ten čert pokušitel, skvěle zahraný Jirkou Dvořákem. Když se ti dva spojí, aby napravili jednoho hříšníka, dojde i na akci, humor i poučení. Velmi neotřelé a velmi skvělé, ústřední dvojici skvěle sekunduje celá plejáda dalších dobrých českých herců. 100 %. ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka