Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

phoebe.h2

Už je to několik let, co měl Řím premiéru, ale já jsem se k němu dostala teprve nedávno. HBO opět dokázalo, že umí točit historické seriály. Řím je kvalitní nejen po dějové stránce, ale také po té vizuální. Perfektní výprava a kostýmy. Skvěle vykreslená doba, ten, kdo se o tu dobu nezajímá, si velmi dobře dokáže představit, jak to tehdy v Římě chodilo. Konečně jsme se dočkali něčeho jiného, než stokrát ohraných příběhů okolo Ceasara. Ačkoli se seriál snaží vykreslit důležité události, hlavní pozornost na sebe strhávají legionáři Titus Pullo a Lucius Vorenus, jejichž osobní příběhy a strasti jsou na seriálu tím nejlepším. Mimoto Řím exceluje výborným hereckým obsazením a představitel Marka Antonia si svojí roli přímo užívá. Jsem zvědavá na Jamese Purefoye v The Following. Seriál není jenom pro milovníky historie. Každý si zde něco najde. Doporučuji, i přesto, že druhá série byla o trošku slabší než ta první. ()

Radiq

Koukám na dobrej seriál a koukám, že tenkrát bylo všechno mnohem jednodušší. Někdo tě nasral, tak to schytal. Akorát mám dojem, že politici začli být hajzlové už tenkrát a ti dnešní se od nich učili. Jo, sem tam v tom vidim klasicky seriálovy nedostatky, ale stejně mě to bavilo. Mohlo se to víc držet skutečnosti a necpat nám vymyšlenou historii. Proč někdo točí seriál, kterej je podle pravdy jenom napůl? Mohlo být víc explicitního sexu a krve, ale tohle neni Spartakus, že. Krváky a masakry někdy docela digitální, škoda. Na konci první série mi trochu chyběla hláška "I ty, Brute?", ale to nevadi. Herci v hlavních rolích se mi libili, horší to někdy bylo s jejich pohnutkama a chováním. Jinak ale spíš dobry, než blby... Druhá série mě už tak nebaví. Oktaviánův přerod v novyho Césara změnou herce - tím to solidně zabili, jako že to bylo trapny. Samotnej herec byl mnohem lepší, než ten mladíček před ním. Intrikánka Atia už je mi krajně nesympatická, né svým chováním postavy, ale vzhledem a dabingem... a vlastně i tou svou rolí, když má prsty ve všem. Začinám se u toho nudit... Už su tou starou dobou docela znuděnej, je toho najednou nějak moc. Ale Markus Antonius a jeho pouť k moci a bezmoci mě držela v zaujetí, takže jsem to zdárně dokoukal a su rád. Nakonec se mi to totiž docela libilo. ()

fantoci

Velice kvalitní a poměrně drsný seriál z produkce HBO. Nešetří se zde krví, sexem a různými druhy perverzí. Nečekejte zde nějaké kolosální stavby apod. spíše je zde vše zničené a špinavé. Žádný z hlavních hrdinů není zrovna dvakrát sympatický a nejspíše nebudete nikomu z nich fandit. Je to skvělá drsná podívaná jen mi tu chybí nějaké větší bitevní scény. ()

Laerry

Seriál Rome v roce 2005 započal novou éru historických kostýmových eposů, kde se dobové reálie, plné politických debat, mísí s odvážnými otevřenými sexuálními scénami a naturalistického násilí, a stal se tak vzorem pro své následovníky Tudorovce a Spartacuse. Rome je dokonalá barvitá freska, která k vyobrazení tehdejšího života nepotřebuje hektolitry digitální krve a ani slovo "fuck" v každé druhé větě (i když samozřejmě dabovaná verze je mnohem krotší nežli originál). Zde je všeho s mírou, ale především vše vypadá opravdově a není nic záměrně přestylizováno jako ve Spartacusovi. Herecké výkony jsou na úrovni po celou dobu a vy si tak můžete dokonale užít přerod římské republiky v diktátorské impérium pod otěžemi krutých císařů během celkem 22 epizod. ()

Woody77

Pekny Serial kde bola skoda ze skoncil uz po druhej serii.Ani chvilu som sa pocas 22 casti nenudil a dejovo ma vtiahol do pribehu hned od zaciatku. Ano toto je Rim ktory bol vykresleny celkom trefne a bez skrpul. Intrigy,nasilie ,sex su vsadepritomne a zhyralost sa dostava az pod kozu divaka.Tento serial od HBO je v danej teme skvostom a velmi mi je luto ,ze tam nenechali aspon male okienko na moznost pokracovania serialu. Vrelo odporucam !!! ()

Magneto

Výborný seriál z originálnej produkcie HBO s veľkolepou výpravou a úžasnými hercami. Historické postavy sú vykreslené veľmi excentricky a je radosť na nich pozerať. To isté je možné povedať o vykreslení tej doby...Druhá séria začína tam kde skončila prvá a po prvej časti to vyzerá sľubne... PS: Na atraktivite seriálu nemení nič ani skutočnosť že celú pointu poznám od začiatku...Zaujímavé je sledovať ako to všetko prebiehalo. ()

markuc

Po trech/ctyrech dilech me to unudilo, na dalsi dily se uz asi nepodivam, vadi mi predevsim velmi pomale tempo vypraveni. Serial vykazuje prilisnou brutalitu a moje "dejepisecka" pritelkyne tvrdi, ze to moc historicke teda neni a ze si to autori dost upravili. Pro mne zklamani, cekal jsem vice, zvlast po tom, co jsem se docetl, ze to ma byt lepsi nez Tudorovci, coz teda podle mne neni. ()

plechulka

Shlédla jsem v r. 2024 (a nechápu, jak mi to tak dlouho mohlo unikat....) a kdyby mi někdo tvrdil, že bylo natočeno loni, tak tomu budu věřit - kvalitní věci prostě nestárnou a já jsem nadšená - jako většina lidí přede mnou - perfektně vyváženou směsí notoricky známých událostí a životem "pod Kapitolem". Všechny postavy jsou perfektně zahrané a nikdo není černobílý - i tu mrchu Oktaviánovu matku musí člověk obdivovat, jak se dokáže rvát... ()

_DAVE_

Po peti epizodach mi to prijde lehce nadprumerne, do jiste miry realisticke ale urcite to nema takovy spad jako nynejsi serialove esa. Mozna ze reaguji prozatim tak chladne protoze jsem tohle videl takrka hned po "Lost".. Az dokoukam doplnim hodnoceni. UPDATE: Tak v druhe puli to nabralo velmi prijemny spad :) ()

Raven0

Tomuhle říkám škola hrou. Kdyby mi na základní škole místo vykládání suchých faktů pouštěli tento seriál, určitě bych měl dějepis mnohem raději :-) ()

marvan

Surovec Millius v tomhle seriálu zkoncentroval slušnou porci šovinismu a cynismu, kterými se vyznačovaly i jeho předchozí filmy a scénáře a v římské historii našly svůj dokonalý archetypální předobraz. Pro seriál je příznačná absence čehokoli idealistického či tzv. vyššího, nakonec každý čin je vysvětlen jako pragmatické hnutí mysli. ()

Gar-mogoth

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Ve skutečnosti ale všechny cesty vedou z Říma. A stejně tak by se všechny historické seriály měly snažit kráčet ve šlépějích tohoto Říma. Výživnější 22-ti dílnou fresku jsem totiž asi neviděl. Na historické události je nabaleno hojně postav a zábavných vedlejších linek a místo zbytečného natahování se raději o kus poskočí, všechny postavy dobře zahrané a dle potřeby (ne)sympatické, těch pár potyček a jedna obří bitva povedená... Prostě nádhera. Navíc je první řada krásný příklad, jak dělat poslední epizody. ()

PetrPan2

Milovníkům historie se tenhle seriál prostě líbit musí. Politika, násilí, vášně, sex, láska, zrada, přátelství... a celé to úhledně zabalené do starověké římské tuniky... ()

Honzua

TŘINÁCTÁ!!!!!! A ono to jde a ne že ne! Bruno Heller postavil laťku výpravných seriálů sakra vysoko. Pořád říkám, že historie skrývá jedny z nejlepších scénářů. Ať už se díváte na Řím z různých perspektiv, on je dokáže naplnit všechny. Plnokrevné postavy, kde i těm vedlejším se dostává dostatek prostoru, aby dokázaly zaujmout (Tymon), jsou největší devízou celého seriálu. Především bych rád vyzvedl Bruta, postavu, která se po většinu seriálu ocitá zcela v pozadí, načež je přímo vtažena svým okolím do středu veškerého dění a ve finále se utrhne v jednu z nejsložitějších postav celé 2. série. A tímto způsobem se postavy vynořují a zase vracejí, provázanost jejich vztahů je nejen založena dějinami samotnými ale i mistrovským scenáristickým umem. Řím je dokonalým případem, kde tvůrci přesně věděli, kdy nechat historii jen psát a kdy pro dobro dramatu něco upravit. Navázání příběhů dvou fiktivních postav do událostí krize římské republiky, a jejich vzájemné propletení je jedním z těch nejlepších věcí, které jsem v posledních letech viděl. Jakoby symbolicky film vycházel ze samotného citátu velkého Caesara: "In bello parvis momentis magni casus intercedunt" a jeho koncept dokázal zcela naplnit. Při všech těchto skutečností ještě za Římem můžeme v neposlední řadě vidět ohromnou práci historiků a archeologů, kteří dokázali do posledního detailu rekonstruovat starověkou římskou společnost společně s její metropolí. Pragmatická politická rozhodnutí v kontrastu se všudypřítomnou vůlí bohů. Společnost založena na rodech s vůdčí rolí patera familiase, římské právo, prétoři, římské kněžské sbory, lararium v každém domě, obětiny, to všechno a mnoho dalšího vyčtete z jednotlivých záběrů. Příkladem za všechny budiž milostná scéna Niobe a Vorena na nově koupeném pozemku, který je v pozadí celého dialogu mancipován s příslušnými svědky a dovršen cinknutím o váhy libripensem. V takový moment si uvědomíte, jak neuvěřitelná práce stojí za každým záběrem tohoto seriálu, který vdechl římskému městu život s celou svou filozofií i náboženstvím a zároveň dokázal nabídnout strhující drama. Řím je jednoduše skvostem, vedle něhož seriály jako Game of Thrones vypadají jako plytká plkání v papundeklových kulisách. ()

Krustyburg

Dýchne na vás duch antiky. :-) ...... Komentář ke druhé sérii: Původně to byla historická freska, teď z toho udělali seriál v tom horším slova smyslu, takže * ztrhávám.. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted