Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

claudel odpad!

V novém trestním zákoníku by měl být zaveden trestný čin - prznění české kinematografie, pachatelem by měl být speciální subjekt - Tomáš Vorel st. Trest zákazu činnosti - dvacet pět let až doživotí. ()

Sofia

Připomnělo mi to moje studentská léta a měla jsem chuť se vrátit zpátky o 10 let. Taky jsem takhle revoltovala, trápila moji mámu a přece jenom dnes ze mě není „úplné hovno“. Film je to průměrný, ale má čím oslovit. Líbil se mi Mádl a Holubová, z Bydžovské smutné tváře šla úplná hrůza. Veliké pozitivum tohoto filmu je, že se tam nevyskytuje Liška, Geislerová, Vilhelmová a spol., protože jsou na role rodičů dnešních puberťáků ještě dost mladí :-) Škoda toho příliš otevřeného konce, na mě nezapůsobil. ()

Necrotongue

Snad jen velmi schopný psychiatr by ze mě, po uvedení do hluboké hypnózy, dokázal vydolovat důvod, proč jsem filmu před časem udělil tři hvězdičky. Já sám na to po dnešním druhém shlédnutí a při plném vědomí nedokážu přijít. Musím naprosto souhlasit s komentáři, které napsali bubun a Jara.Cimrman.jr, ty jsou naprosto výstižné. Větší část herců nepochopitelně přehrávala, ta menší se zase zoufale (a marně) snažila podat alespoň nějaký herecký výkon, scénář jim v jejich snažení v žádném případě nepomáhal, protože dialogy byly povětšinou příšerné, všechny postavy bez výjimky byly na pěst a vůbec jsem nepochopil, co se mi tvůrci snažili sdělit. Zatímco Lenka Haluzová v roli Kláry mohla alespoň odvést pozornost diváka jiným způsobem, Martina Procházková by se měla raději věnovat šití, stejně jako její Pavla. Tak bídný výkon se hned tak nevidí, a ten nevýrazný hlas... Hvězdičku jsem nakonec ponechal jen za scénu s kabelem pod proudem a za to, jak Ivana Chýlková zkušeně uklidňovala vzteklého manžela. ()

Bauer

Tomáš Vorel, ten režisér, co má na kontě neuvěřitelnou blbost Skřítek, natočil snímek s názvem Gympl a já tedy musím napsat, že se mu to povedlo výborně. Protože jsem teď na střední škole, tak mi tento snímek naprosto sednul. Navíc je to reálně natočeno a každý student na tom je tak, že školu bere jako nudnou záležitost. A i když nám graffity ničí vlaky, zdi a různá veřejná místa, tak se určitě jedná o jistý druh umění a to nemůže popřít nikdo. Herecké obsazení ve vedlejších rolích se zkládá z těch nejlepších českých současných herců jako je třeba Eva Holubová, Tomáš Matonoha, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Jan Kraus atd. Ovšem hlavní role mně moc nepotěšili, protože Tomáš Vorel ml. je jako když bych si objednal jídlo a to jídlo bylo bez chuti. Prostě tento herec je nemastný, neslaný a herecký výkon je nulový. Jiří Mádl mně potěšil. Konečně nějaká role, kde nehraje slušňáka, jako ve Snowboarďácích a sem tam z něj vypadně i nějaké to vulgární slovo. Opravdu hrál skvěle. Nějak mi sem nesedí ten žánr komedie. Určitě sem našel nějaké vtipné hlášky a pár vtipných scén, ale pro mně je to drama. Velkou třešničkou na dortu je pro mně hudba od jednoho z nejlepších producentů a djů. Řeč není samozřejmně o nikom jiném než o géniovy Witchovy, jehož hudba dodává na atmosféře. Někoho Gympl může nadchout, někomu to může připadat hloupé, protože nemá rád grafiity. Já osobně bych se zařadil někam mezi tyto dvě skupiny. A důvod, proč se plně nepřikláním k naprostému nadchnutí je docela dlouhá stopáž. Ale i tak se jedná o jeden z těch lepších českých film, co jsem měl možnost vidět. ()

duklak2

Přesně, jak několik uživatelů jsem měl obavu, aby to nebyla komedie o nějakých puberťácích. I když žánr komedie, to není přesné vystihnutí. Podle mě je to trochu takové české drama. Nakonec, snímek v mých očích celkem obstál. Mádl (ač vypadá, tak jak vypadá) to dokonce i trochu dobře „zahrál“. To samé mohu říci o Tomášovi Vorlovi, který svým sprejérským uměním navazuje pocit, že je opravdu sprejerem. I Matonoha, který zde nehraje postavu komika, jak to u něj bývá, zde zachoval vážnou tvář a působí dojmem, že je opravdu učitelem. Dále mě velmi pobavila postava žáka „zhulence“, i když jsou to spíše jen takové „štěky“. Noční „sprejérské“ scény jsou zpracovány impozantně. Celkově tento film hodnotím lepšími třemi hvězdičkami. ()

MáŠa

Bavil jsem se, ale v souvislosti s tímhle filmem by se asi dalo diskutovat o otázkách, jaký byl vlastně jeho smysl, jak moc byly některé herecké výkony kvalitní a jestli některé postavičky nebyly moc vyhraněné určitým směrem, ()

Earl_23

Tenhle film má několik nezapomenutelných scén. Jinak toho nemá moc co nabídnout, i když je pravda, že po studiích na gymnáziu jej člověk ocení poněkud více :-)). ()

luka4615

Nejzajímavější složkou tohoto filmu, kromě velice chytlavého soundtracku, je herecký postoj Jiřího Mádla, herečka Lenka Jurošková a postava hláškujícího "zhulence", u jehož trefných výroků jsem se smál jak blázen. Až na tato pozitiva není Gympl ničím jiným, než jen dalším českým nudným filmem. ()

Morholt

"Nemůžete s tima cigárama jít aspoň za roh?", "Ty boty dolu!" "Ale...." "Dolu!" nebo "Kalhoty fakt ne!" jsem slýchával také a vyvolalo to ve mě úsměvné vzpomínky. Občas mě pobavil i učitelský sbor a názory studentů na některé předměty jsem absolutně chápal. Jenže ta hlavní dějová linka mi nic neříkala, protože čmárání sprejema nechápu a štve mě a neříkali mi nic ani mladí herci, pokud nepočítám to, že jedna ze studentek měla fakt pěkný kozy. Naopak staří harcovníci nijak nezklamali a Kraus jako vždy dokázal rozesmát. Škoda, že to Vorel nepojal jako studentskou komedii absolutně a míchal do toho drama. 50% ()

Kimon

Pozdě, ale přece. Dříve ke mě Gympl nedorazil, trvalo mu to tedy dlouhých 12 let. A asi by ani vůbec nedorazil, kdyby ČT1 v čele s panem generálním ředitelem ("přilákat mladé k obrazovkám ČT1") nezařadila tuto komedii ?! (spíše opravdu jen drama) do pořadu jednoho březnového dne 2019. Také jsem absolventem gymplu. To už je ale dávno. Také jsem z mladické nerozvážnosti dělal blbosti. Ale to byly jenom drobnosti. Snažím jsem se pochopit důvody takového chování dnešní mladé generace. Je jasné, že vše kolem nás každého jedince hodně ovlivňuje. Když je táta bezohledný, arogantní a bezcharakterní člověk, honící se za penězi a mocí, jak asi může vychovat svého syna či dceru? Výchova začíná od útlého dětství, na gymplu je na to příliš pozdě. Ještě že se nemusím živit učitelskou profesí, protože kdyby ano, nejspíše bych nyní bručel kdesi za mřížemi. :-) Čus bus vy mladí a uvědomte si, že na gymplu by jste měli být už téměř zralí a zodpovědní lidé. ()

Handle

Poměrně zábavná jednohubka. Nic moc se tam neděje, ale v určitých segmentech se filmu docela daří (hlavně scény ze školy). ()

Pepy

Je to slabota, ale tak co taky od toho čekat. Jirka Mádl se tu předvedl jako úplnej hlupák. Film je zcela bez smyslu. Chyby jsou všude. Je to podprůměrný film. ()

jhrasko

Čo som sa dozvedel: že Božena Němcová bola nymfomanka, že gymnazisti sú verbež a ak si niekto z nich robí čo chce, skončí v lochu, kde ho niekto "vomrdá" a bude mať po prdeli /a tí , čo nie, skončia pravdepodobne v politike/. Že dnešní stredoškoláci sľubujú vernosť na vlajku Spojených Štátov Amerických. A že som rád, že mám gympl za sebou...vlastne predsa len niečo: WORD/OPPOSITE (napr.) FLEXIBLE/RIGID (to je ale z iného filmu, resp. gymplu). ()

ScarPoul

Keď si to porovnám so slovenským Love, tak mi tento film funguje podstatne lepšie. Pekné dievčatká z utešenými prsiami, ústredná dvojica uveriteľná a znesiteľná a idealista Matonoha v parádnej úlohe. Výsledkom je síce trocha pózerská, ale aspoň úprimná výpoveď, bez výraznej drámy, ale z realistickým základom pre všetky emócie. Čo na tom, že Vorel robí postsynchróny a necháva svojich hercov aby prehrávali. Stále sa na to dobre pozerá a je to bez výraznejších rušivých vplyvov. Druhý krát sa k tomu nevrátim, ale bavil som sa. Z odstupom času a po zhliadnutí Vejški zvyšujem o jednu. ()

CISTICZ

po predchozich uletech zdarily kousek, zda se ze Vorel jeste svym stylem ma co rict. Alespon se snazi o temata, co jsou v trendu. ()