Také máte pocit, že jste se narodili se smůlou v patách? Věřte, že v tom nejste sami a že nakonec najdete to pravé štěstí – stejně jako Filip, ten „největší smolař“ z naší pohádky. Filipa, kominického synka, od narození pronásleduje smůla. Jeho otec totiž chtěl přechytračit samotnou Štěstěnu, čímž na sebe a hlavně na svého synka přivolal její hněv. A aby toho nebylo málo, Filip se zamiluje do Štěstěniny dcery Haničky. Aby získal její lásku a zároveň se zbavil té proklaté smůly, vydává se do světa. Tam ho čeká osudové setkání s chorobným lhářem, který se prolhal tak daleko, že už ani nezná svoje jméno a říká si Kdokoliv. Kupodivu právě s pomocí tohoto povedeného kumpána pak svede Filip nerovný boj o svoji milovanou… Velkou výpravnou pohádku napsal podle námětu Mateje Mináče scenárista Marek Epstein. Režie se ujal zkušený režisér Jiří Strach, který do rolí smolaře Filipa a jeho milované Haničky obsadil Filipa Cíla a Martinu Zábranskou. Jako Kdokoliv se představí Ivan Trojan, jako Karlos Jiří Dvořák, Karlosovu matku hraje Jiřina Bohdalová a role Štěstěny byla svěřena Dagmar Havlové. V dalších rolích se pak můžete těšit na Ondřeje Vetchého, Lenku Vlasákovou, Oldřicha Navrátila či Josefa Somra. (Česká televize)

togaf

Příběh z loňska se opakuje, božíhodová pohádka válcuje tu štědrovečerní. Trojan je samozřejmě úžasný, hlášky mile oživují trochu řidší děj a celkově je to prostě příjemná podívaná. A ten úžasný smích! ()

kajas

Nový "Anděl Páně" se sice nekoná, první polovina byla úmorná, ale nakonec nebylo tak zle. Trojan je prostě klasa a jeho geniální smích uslyším ještě dlouho. I Dvořák se mi v roli záporáka líbil, stejně tak krásná představitelka Haničky. Docela mi ale vadil styl Trojanova vyprávění celého příběhu a z Cíla jsem odvázaná taky nebyla. Strach umí lepší pohádky. ()

ibeh

Trochu nadprůměrná česká pohádka, ale ještě tomu něco chybí. Větší spád a humor jako v Andělu Páně. Jako vždy výborný Trojan, potom ještě Dvořák a Somr. Originální nápad, ale první půlka se vlekla. Pohádka pro starší děti a dospělé. Strachovu režii mám ráda, škoda. 65% ()

dyfur

.....nno s trochou dobrej vôle sa to dá stroviť....hmm ,ale ak už mám za svokru Štestěnu tak neviem či by som robil ešte kominára...ale...dobre....je to rozprávka....hlavne tomu chýba taká voľnosť,ľahkosť príde mi to dosť silené hlavne vtipy. ()

easaque

tato moderní pohádka je asi nejlepší, co tak v posledních letech vzniklo v tomto žánru (asi poslední dobrá byla Anděl páně). Když to tak půjde dál, tak příští rok nás čeká nějaká pětihvězdičková, když se konají zázraky jen o Vánocích. Líbil se mi příběh, i když by se mohly ještě dopilovat nějaké chybičky - tak po bitvě je každý generál, že? ;-) Herecky to nebylo špatné a Trojan vyniká, ale zase ne tak moc, aby zastínil druhé - prostě se tam hodil. To bych neřekl třeba o Dáši, která mi tam přišla hrozně prkenná. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

maverick10

Vemi originální. Lepší hudba a lepší stylizace postavy Štěstí a bylo by to za plnej knedlík. Přeci jen se nehodí, aby Štěstí vypadalo, jako plastiková lady v podpadkách. ()

Hennes

Chvilkami jsem se i bavil, ale celkově jakoby tomu chyběla "šťáva". Přišlo mi to syrově odvyprávěné a alespoň Trojanova postava byla zábavná. Jiřina Bohdalová mi zde vůbec neseděla, naopak Martina Zábranská je milý a hezký objev. vydejte se do Monte Carlos a uvidíte sami. ()

Nach

Tak toto bylo skutečně příjemné překvapení. Konečně pohádka se zajímavým scénářem, skvělými herci i zajímavou (ač ohranou) myšlenkou a poutavým humorem. Jiří Strach na postu režie opět ukázal, že moc dobře ví pro koho točí a jak to celé má ve výsledku vypadat. Výsledek totiž na tuzemský pohádkový žánr působí nejen na lepší průměr, ale (v rámci televizní tvorby) i na mírný nadprůměr. 75% ()

MA.KI

Kdokoliv alias Trojan i mnohé scenáristické fórky super, jen jsem dosti rozpačitý z neukotvenosti v čase ani prostoru (možná jen můj problém, ale např. aluzi na plzeňská práva vedle historických kostýmů prostě nesu těžko…). ~ Navzdory řečenému však scénář považuji za nejslabší článek, díky němuž celá tato moderní pohádka občas působí jako výsledek kulinářského snažení pejska a kočičky… ()

bourec

Je až neuvěřitelný,že Trojan dokáže utáhnout film úplně sám,a prakticky k tomu nikoho nepotřebuje.A tady má navíc k sobě spousty slavnejch,takže co se týče obsazení,je to pecka.Jako pohádku bych to snad ani nepojmenoval,spíš nadpřirozenou komedii.A docela to funguje.Sice na Anděla páně to nemá,ale jinak v pohodě.60%. ()

Rodriguez

Velice vtipné pojetí české pohádky. Dvojice - Filipa,kterého smůla provází už od mala a Kdokoliv, který se prolhal až tak daleko, že si nepamatuje ani vlastní jméno. Já za sebe jsem rád, že něco takového vzniklo. 95% ()

Elyssea

Pohádka? Spíše morální příběh. Ivan Trojan v kombinaci s Jiřím Dvořákem přestává fungovat. Záporák sice měl i šedé zóny (není na škodu, když zlo není jen zlé bez důvodu), ale co na tom. Dívat se na zachmuřený obličej Bohdalové, z toho by mi hráblo taky. Nelíbilo se mi to a nesedlo mi to. Nemám ráda zbytečně modernizované pohádky (casino, motorka), ztrácí tím svoje kouzlo a nejsou to pohádky v pravém slova smyslu. Taky je podivné, že Hanička tu byla jen do počtu. Pánové by si vystačili i bez ní. Možná jsem v menšině, ale letošní vánoční souboj vyhrál Janák. Co předvede O pokladech se teprve uvidí. ()

cariada

Opět jako rok předtím, byla na první svátek lepší pohádka než ta Štědrovečerní. Tohle bylo nezvykle vtipné a zajímavé. Řada náražek i na současnost třeba "jen titul si koupil v Plzni" mě hodně rozesmála. Herecké obsazení bylo skvostné, zvlášt prolhaný Ivan Trojan je kouzelný. Jirka Strach opět natočil povedenou pohádku, jen škoda že to nedostalo filmový kabát. Pohádka, kde si každý najde to své. ()

pakobylka

Pohádka tuze snaživá, pracovitá ... leč ve výsledku NIJAKÁ, s nanicovatou atmosférou. Chtěla se stát zábavnou, veselou ... a taky moudrou a cituplnou ... RODINNOU - stálicí českého pohádkového nebe. Ba co víc: Dodnes žije v přesvědčení, že právě taková JE ! Jenomže nemá umělecké vlohy - a co se smyslu pro humor týká: Když rozdávali vtipnou kaši, evidentně se na ni už nedostalo. Dokonce ani angažmá Ivana Trojana mě nepotěšilo. ON, který obyčejně exceluje ve filmech stejně jako v reklamních šotech, se ve "Šťastném smolaři" předvádí jako talentu prosté (ne)šťastné boží dřevo. Dagmar Veškrnová-Havlová jakoby se pro změnu nadobro zasekla v nějaké úplně jiné roli, než jaká jí byla přidělena (jen hádám - nemohlo jít o Marii Stuartovnu ?), což má poněkud tragické dopady ... na pohádku. Nu což ... repliky jsou oddeklamovány a rozuzlení zápletky protrpěno. Nezasmála jsem se ani jedinkrát. Milý Jirko Strachu, TOHLE se tedy hrubě nevyvedlo ! ()

zette

Tyhle pohadky nekdy ze zacatku dvacateho stoleti me moc neberou. Ale tahle byla diky Trojanovi a jeho vtipkum celkem dobre koukatelna. ()

dr.fish

No, přátelé, tahle lavina, co se tu spustila, ta zasypala tuhle pohádku zcela nespravedlivě. Není to sice ani Popelka ani Šíleně smutná princezna, ale je to pohádka vtipná, zábavná a tudíž příjemná. Pomalejší tempo dává prostor Trojanovi, ten ho využívá, není nutné zrovna psát o režijní neschopnosti režiséra, od kterého by se mimochodem mnoho těch českých mohlo učit. No ale jestli se Vám to opravdu nelíbilo a já jsem ten nevzdělanej jeliman, co se smál jak blbej, tak to jsem sám rád, že mi to pořád ještě jde se u filmu bavit. 75% ()

forsythia

Jsou chvíle, kdy vážně nemám Strach pustit si pohádku. Tahle mě nezklamala ani v nejmenším. Ono už dnes není samozřejmostí, že má pohádka hlavu. Tím méně, že má i patu. Tahle nejen, že obě měla na svém místě. Bylo to milé pohlazení po duši, s právě tak akorát dostačující dávkou humoru, napětí i romantiky. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno