Julie (I. Bittová) má všechno. Úspěšného a pohledného manžela (K. Roden), zdravou a chytrou dospívající dceru (M. Issová), práci překladatelky, oddaného milence (I. Franěk) a teď dokonce i nový, velký dům, kam se celá rodina právě přestěhovala. Ale pod tímto zdánlivě spokojeným a klidným povrchem zatím odpočívají mnohá tajemství, která nebude možno skrývat donekonečna. Julie však nechce dělat zásadní rozhodnutí. Místo toho se vrhne do zcela nesmyslné mise. Když ráno ve zprávách zaslechne, že zemřela jazzová zpěvačka a klavíristka Nina Simone, kterou v mládí obdivovala, vzpomene si na dobu, kdy vše bylo jednoduché a kdy žádné hory tajností neexistovaly. Zcela iracionálně a přes protesty celé rodiny se rozhodne koupit si piano, na nějž jako malá hrávala. I když tím na první pohled od všech hlubokých problémů utíká, ukáže se, že tento jediný den, kdy opustí bezpečnou rutinu svého života a vydá se hledat vytoužený nástroj, převrátí její dosavadní život vzhůru nohama. A přesně tohle je někdy potřeba, aby člověk mohl začít znovu. (Česká televize)

dr.horrible

Pocity bývajú rovnako individuálne ako univerzálne, na pohlaví nezáleží. Ani na okolnostiach. Od Bittovej postavy ma delia roky, deti, slovami Dudea Lebowského "taky párek koulí". Já vlastne nevim, myslíte že to bola kríza stredného veku, alebo len potrebovala vypnúť? Znovu 20 chceme mať všetci. Je to fajn, keď niekto sfilmuje vaše pocity. A pri Tajnostiach sa budete cítiť fajn, aj keď o nejak pohodový film zas nejde. Na rovnakú tému sa väčšinou točia prudké sociálne drámy.. Ps: Marthička dokonalá. Normálne by som mal problém uveriť, ak by mi niekto tvrdil, že nehrala samú seba ()

Legas

Nejhezčí český film za posledních... 5 let? Tajnosti jsou ryzí esencí přirozeného herectví - všechny postavy splývají s tu veselou, tu smutnou každodenností. Alice Nellis bravurně vystihla změnu lidského vnímání při přítomnosti hudby, ať už reprodukované, nebo přímo živě hrané (klavír). Vzájemné souznění hudby a Juliina vnímání okolí vede ke sposutě nádherných tanečních čísel. Když se Julii zrovna nedaří, vidí kolem sebe smutné výjevy, které by za "jasného" dne nejspíš ignorovala (žebráci aj.). Kamera filmu je vůbec celkově nádherná, hýbe se tím správným směrem a pocitově zachycuje dění na plátně. A tím se konečně dostávám k tomu hlavnímu, samotnému příběhu. Upřímně obdivuji jeho "normálnost". V době pojišťoven a růžových zahrad se najednou ocitáme na půdě, kde se v rámci smutného i veselého filmu nedočkáme žádných přehnaných dramatických excesů. A závěr je úžasně milý, jemný, nedoslovný a ... prostě nádherně lidsky přirozený. ()

Sobis87

Citlivý ženský film nejen pro ženy. Tam, kde Hřebejk s Jarchovským divákům zbytečně vysvětlují, co že se to na plátně děje, Alice Nellis si vystačí s jemnými náznaky a poetickými výjevy. Ona totiž narozdíl od výše zmíněných komerčních hitmakerů předpokládá, že se na její film půjdou podívat lidé, kteří nemají problém při jeho sledování i trochu přemýšlet. Ony Tajnosti totiž nejsou tou klasickou hořkosladkou komedií, které se u nás objevují jak na běžícím páse, ale je to citlivá sonda do života jedné ženy, která se ocitla na rozcestí a neví si rady, kterým směrem se vydat dál. Alice Nellis se nebojí experimentovat a do filmu vlepila i nějaká ta taneční čísla...a působí to dobře, svěže. Ještě bych vyzdvihl Ivu Bittovou v hlavní roli a Karla Roden jako jejího manžela, kteří sice hrají úsporně, ale jejich postavy tak působí o to reálněji. A když už dojde na nějaké emocionální výlevy, oba vědí, kde je ta hranice mezi uvěřitlelným projevem a divadelním přehráváním. Jediné, co mně trochu vadilo, byla postava vlastníka obchodu s hudebními nástroji, jehož emocionální otevřenost mi přišla možná trochu moc křečovitá, ale to je opravdu jen detail. Tajnosti jsou po Slámově Štěstí další takový malý zázrak v české kinematografii, který obstojí i v porovnání se zahraniční tvorbou. ()

HoneyBunny

Ene Bene, Výlet a teď Tajnosti. Alice Nellis mě vždycky překvapí tím, jak skvělá je režisérka. V něčem levou zadní předčí své české režisérské kolegy (ano, Svěrákem a Hřebejkem počínaje). Její humor je chytrý a přitom srozumitelný, skvěle vede svoje herce, její filmy mají jedinečnou atmosféru. Pokud jste u Vratných lahví občas udělali takové to rozpačité "ehm", u Tajností se vám to nestane ani náhodou. Alice Nellis zkrátka ví, co chce říct, a hlavně ví, jak to říct. A taky není srab a po dlouhé době ukazuje v českém filmu nahého chlapa (i když, pravda, decentně). No, a vychvalovat Ivu Bittovou, to už je zbytečnost. Snad jen na okraj - má opravdu hezký nohy. ()

dzej dzej

Největším problémem Tajností je jejich podivná neuchopitelná hrdinka a také nejasnost celkového autorského záměru. Zatímco s hrdinkami předchozích filmů ztvárněných Theodorou Remundovou spolehlivě probíhala silná divácká identifikace, city a motivace hrdinky Tajností jsou nejasné a zmatené. Zatímco hrdinky Ene Bene a Výletu se charakterizovaly nejen samy sebou ale také svým výrazným vztahem k matce, hrdninka Tajností bloudí babylónem moderní Prahy a bažinou mělkých lidských vztahů. Hádám, že navodit pocity ztracenosti a opuštěnosti bylo autorským záměrem Alice Nellis, v Tajnostech ale tento záměr z nějakého neznámého důvodu prostě nefunguje… Stejně tak se v Tajnostech neobjevuje „pomocný žánr“ do kterého je celý děj zabalen – zatímco v Ene Bene to byla komunální satirická komedie a ve Výletu road-movie, Tajnosti jsou cestou odnikud nikam. ()

Anderton

Pre mňa, 30 ročného chlapa s úplne iným zázemím ako hlavná hrdinka, je tento film celkom záhadou. Chovanie postavy Ivy Bittovej nechápem, občas mi skôr jej správanie bolo proti srsti. Ešte že sa z toho na konci vyplakala. Film pre ženy o ženách. Pre mňa dôkaz rozdielnosti svetov našich oboch pohlaví:) Vlastne tým pádom nemám čo vyčítať, keďže som film nepochopil. Oceňujem ale odvahu Nellis natočiť film podľa svojho gusta bez podliezaniu sa divákovi. ()

Vodnářka

Velmi dobře natočený příběh, Alice Nellis opravdu ukázala, že má talent nejen na napsání opravdových příběhů, ale i na jejich zpracování. S určitým nadhledem byly vyjádřeny pocity všech hrdinů i jejich příběhy, moc se mi líbil i výběr hudby. Jediné, co mě tedy na celém filmu rušilo, byla scéna, kdy Julie jede na začátku vybírat piano a s úsměvem sleduje (často zkresleně) lidi a děje kolem ní - nějak mi všechny nezapadaly do sebe a do jejích pohledů... ()

Frajer42 odpad!

Mohl bych tu nejrůznějšími vulgarismy toho nejsprostějšího formátu zhodnotit veškeré faktory tohoto vtipu, který se ani slovem film označit nedá. A nebo by mohlo stačit konstatovaní, že pokud tento film byl u nás v roce 2007 tím nejlepším co se urodilo, tak rok 2007 byl filmově velmi chudý. Kdyby byla ještě o trochu horší hudba, tak se tento film mohl stát prvním filmem co jsem nedokázal dokoukat. Nuda, nuda, šeď, šeď. Film naprosto o ničem. A tím naprosto myslím NAPROSTO. Fuj. Hnus. Kdo neviděl a čte si tento komentář, nechť dá od tohohle ruce pryč. ()

swamp

Alice Nellis potvrdila své postavení ve světě českého filmu. Iva Bittová mne zase překvapila..svým přednesem, tak přirozeným, jako ruce klavíristy jemně se dotýkající každé klapky.. ()

Slarque

Jeden neobyčejný den ze života jedné zralé ženy. Má luxusní byt, manžela, dceru, milence, ale zrovna dnes chce ještě piáno. Alice Nellis napsala další výborný scénář a natočila ho jistou rukou. Hereckému obsazení přirozeně dominuje Iva Bittová, u které je vyloženě škoda, že nemá na herectví víc času. Všechny vedlejší role jsou přesně obsazeny i zahrány. Největším překvapením je neznámý Miloslav König v roli prodavače v bazaru. Paráda! ()

Tomco

odkedy som videl neskutocne sympaticky vylet drzal som alice nellis palce, aby aj jej dalsi film niesol minimalne rovnake kvality. sice tym filmom povodne nemali byt tajnosti, ale to je ina kapitola. tajnosti su krasnym filmom, plnym zivota, hlbokych myslienok a nadeje. krasna hudba, vynikajuce herecke vykony na cele s fantastickou ivou bittovou, chytlavy pribeh.. po dlhom case som si nieco tak vyborne uzil a zaroven aj pri sledovani oddychol. ()

eLeR

Páčilo sa mi veľmi ... Iva, Karel, Ivan, Miloslav ... a Ninaaaa ... som týždeň počúvala iba jej albumy :-). ()

iamek

Je opravdu moc příjemné, po letech zase vidět Ivu Bittovou, ale zas na druhou stranu, není to film, na který vydrží až do konce koukat každý. Celkem složitý příběh vnitřních pocitů jedné ženy, která má sice všechno, ale něco tomu přece chybí. ()

Chrustyn

Opravdu zajímavý film o jednom poměrně hektickém dni ženy středního věku. Skvělá Iva Bittová a několik výborných scén. ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - CZECH FILMS 2007-2008 - České filmy 2007-2008 - 13. 12. 2009 - 80%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.42/134 ()

Arsenal83

Tak spočiatku vznikla u diváka len dilema, či Bittová stihne byť vo filme niekedy aj oblečená, alebo či práve toto bude jej jediný umelecký kúsok. Nakoniec jej nahota našťastie ustúpila, promenádoval sa tam síce ešte nejaký silný artista s bimbasom, no inak film sa vlečie ako husté z nosa a stále nič, čo by malo uchvátiť. Chápem, že sa Bittovej zdal Roden už tak nejak Rotten a tak to skúšala s viac uhladenými, hoci dosť chlpatými králikmi. Chápem tiež, že to má byť aj výpoveď o žene, ktorá si pripadá už stará, pritom si tak pripadať vôbec nemusí, stačí sa pozrieť do zrkadla a ono dá jasnú odpoveď, že stará naozaj už je. Nič viac ale tento film nepodáva a je silne orientovaný na publikum 50 ročných nespokojných žien, ktoré sa pri tomto snímku utvrdia v pocite, že riešenie aj tak žiadne nie je. ()

marhoul

Tajnosti jsem přijala, pochopila, líbily se mi a dodnes z nich mám dobrý pocit. Není to film pro každého, spíše ho budou mít v oblibě ženy. ()

Šandík

Nebanální film o banálních věcech? Možná... Sonda do ženského světa? asi... Těžko hodnotit film, který je nejen nabitý vizualitou, zvuky, emocemi, symboly, odkazy, ale zároveň nechává věci nedopovězené, nedokončené, nezhodnocené, syrové... Tajnosi možná sem tam trpí ne úplně zvládnutím vedením herců nebo přílišnou dějovou mnohomluvností (to první jde na vrub snaze po bezprostřednosti a to druhé vlastně také), ale rozhodně netrpí provinciální malostí. Nejsou epickým vyprávěním, nýbrž lyrickými útržky všedního dne. Působí dojmem bezprostředních poznámek psaných in margine... Zásadní se v nich spojuje s banálním, věci zcela osobní s útržky životů zcela cizích. Svou lyričností, svou ženskostí možná trochu připomenou Amélii z Montmarteru, jakkoli jsou Tajnosti v mnoha ohledech zase zcela jiné. Na první pohled nadnáší, až na ten druhý jsou vlastně velmi bolestné a svým způsobem bezvýchodné... Koneckonců jako život... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: Marigold, charlosina, Radek99, Gemini ... ()

triatlet

Už prolog a titulky rozehrají velký film o malých všednodenních věcech. Výměna prostoru, potažmo partnera, nebo hledání vlastního místa v životě jsou zachyceny především prostřednictvím hlavní ženské hrdinky. Iva Bittová dokáže měnící se pocity během jednoho dne zahrát velice přesvědčivě a napomáhá jí k tomu i kultivovaný scénář, který se oprošťuje od líbivého jednoduchého příběhu a složitost situace a vnitřní pochody dokáže zobrazit prostřednictvím vizí - představ. A tyto lyričtější pasáže (povětšinou se odehrávající v autech) jsou skvěle sestříhány. Atmosféru celého filmu výborně doplňuje hudba. ()

Pohádky Jana Svěráka

Pohádky Jana Svěráka

09.05.2007

O úspěchu Vratných lahvích už nemůže snad nikdo pochybovat. Před několika dny uvítaly svého sedmsettisícího diváka, už dva měsíce se drží na špičce žebříčku návštěvnosti českých kin a dokonce se… (více)