Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 2
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

PavelZava

Bral jsem, že jde hlavně o písně, asi zásadní píseň je Nech brouka žíííííít ! nebo Sek jsem sexem, ale i další písně jsou skvosty textové : Mít křídla , křídla, křídla, křídla , ta touha prastará * Mít křídla , křídla, křídla, křídla inženýra Kašpara anebo Jen já a vy, to jé bláhové . Ale drobné vtípky nebyly špatné, které moji oblíbení dotáhli k dokonalosti např. Zagorka a J.Abrhám se líbají v kině a uvaděč jim nadává: Že se nestydíte ty hercí se tam, tak snaží ! Otisky prstů nebylo možno sejmout, protože pachatel na co šáhl ukradl. Trhač Petr Čepek. ()

Drom

Každý filmový fanoušek se může u tohoto snímku na vlasti oči přesvědčit, jakým peklem procházejí tvůrci, než nám mohou nabídnout to pohybující se ozvučené pobavení, které tu pak hromadně pomluvíme. Od výběru herců na počátku, po starosti s premiérou. Komparz se motá, producenti trhají košile, hmyz nespolupracuje a kulisy explodují. Když pak ale vidíte ten výsledek mravenčí práce, musíte konstatovat, že mistr to zazpíval skutečně o mnoho procent lépe, zemědělci nepospávají namísto sklizně v peřinách, rozmanitost hmyzu naší přírody je dechberoucí a autorova vize došla důstojného naplnění. A to mi můžete věřit, protože já, a to je moje specialita, si komentáře vždycky píšu sám! ()

Avantgarda

Pojetí tohoto filmu mě neskutečným způsobem baví. Film jako takový je pitomost a to v celé své kráse, avšak je zde spousta krásně vtipně hloupoučkých momentů, které jsou dokresleny infantilními písněmi od známých interpretů, a to vytváří atmosféru u které se člověk prostě musí zasmát! ()

Biopler

Podpriemerný snímok, ktorý miestami pôsobí ako zlátanina. Za úsmevné songy a kreácie, Kukuru a Smojlaka nemôžem nedať aspon dve hviezdičky. ()

mardun

Chodil jsem do třetí třídy a cestou domů ze školy jsem ve vitríne videl fotky z filmu Trhák, '' Jú Zagorová ve filmu, Kratochvílová, Matuška'' doma jsem to všechno vylíčil a už jsme čekali na neděli az bude kino . Jo na malém městě se promitalo jen v sobotu a v neděli . Film byl trhák a my jsem všichni měli krásný zážitek. Trhák čím je starší tím je lepší , zraje jak Whiskey . ()

FeriusParfax

Tak jsem včera viděla poprvé Trhák. Smoljak a Svěrák jsou zárukou kvality. Obrovsky mě udivilo, kolik známých a skvělých hereckých es se do tohoto filmu podařilo nacpat. Což o to, písničky nebyly nijak špatné/otravné. Bylo jich ale na můj vkus extrémně moc a zabíraly většinu stopáže. Tím spíš jsem si pak ale mohla vychutnávat dialogy a nepřeberné množství skvělých hlášek. Humor SS, je mi extrémně blízký a vždy se nad jejich počiny zasměji. Tady bohužel nebylo tolik příležitostí. Velmi silné 3*, ale ocenila bych více mluvení a méně zpívání 😊 ()

Lukasfox

Každý má takový svůj filmový hřích , který se většine zdá jako kravina ale pro něj je to film na který se může dívat stále dokola a nikdy ho neomrzí!!! Pro mě je teto film balzámem na duši už od první minuty kdy přijede scénárista Jíša na Barrandov za dramaturgem Mouchou se rozjede kolotoč zábavy a krásných písniček, tento film sem hltal jako kluk a ted v 19 sem se kněmu vrátil a nelituji! Musím vyzdvihnout především herecké výkony a Petr Čepek by si za toho producenta zasloužil oskara, pač jak on ho stvárnil to se snad nejde nezasmát!!! a zase u toho stáli Svěrák ze smoljakem, tak si říkám že nebýt jich je naše kinematografie poloviční ()

Bobšule

Trhák patří k mým nejoblíbenějším českým filmům vůbec. Kvůli humoru a písničká. A navíc se tak nějak nemohu zbavit tichého dojmu, že podobně jako v Nejisté sezóně (ve vztahu k malým divadelním souborům v době vzniku filmu) si ani v tomto snímku autoři příliš nevymýšlí ohledně toho, jak TAKÉ vznikají filmy.... ;-) ()

bull!nka

...dost velká slátanina, ale zábavná, s pěknými písničkami...ale výbuch hnoje je výbuch hnoje...nech brouka žíííít ;o))) ()

mdouglas

Jak koukám na hodnocení, tak tenhle film je docela rozporuplný. Rozhodně znám lepší české snímky, ovšem tenhle má také svoje nesporné kvality. Docela rád se na něj čas od času podívám :) 70% ()

marek86

Naprosto geniální komedie dua Svěrák -Smoljak. Kteří zde založili humor na absurditě a povedlo se jim to dokonale. Trhák je buď film který milujete a nebo se na něj ani nekoukáte. Já tento film miluji a pro mě osobně patří do zlatého fondu naší kinematografie. Jsme to ale češi šikovnej národ. Moje hodnocení 10/10 ()

FireTight

Já vám nevím, Trhák jako parodie na natáčení muzikálů a filmů funguje více než skvěle, jen kdyby ty mluvené pasáže dostaly více prostoru. Na můj vkus tam bylo možná až příliš písniček a i když některé nebyly vůbec špatné, byly dlouhé, přesněji řečeno d-l-o-u-h-é. A i přes určité skvělé pasáže (hlavně úplný začátek při "konkurzu" byl opravdu nezapomenutelný) a výkon Petra Čepka jsem byl českým Trhákem nakonec docela zklamán. Upřímně, mohlo to být lepší. ()

cdome.82

Geniální slátanial. Dřív se mi ten film bůhvíproč nelíbil a připadal mi trapný, dnes je tomu právě naopak, v té "trapnosti" se přímo vyžívám. Ani mi nevadí hudební vystoupení, spíš naopak - světovost vesnice a zemědělců je úžasná. Spousta vtípků, gagů a bláznivin, pan Hrušínský coby zedník ve smokingu, pan Čepek coby nejlepší cholerik dějin filmu... Prostě parádní oddychový film. ()

quixote

Lásko, amore, báchorko mládí... Novodobá Pytlákova schovanka se skvělým obsazením a slušnými songy. Srdeční záležitost! Film o filmu, kterému nechybějí hořké momenty. Show obsazená česko-slovenskou hereckou i pěveckou špičkou, které se už asi bohužel nikdy nezopakuje... ()

strycekmaso

V tomto filmu jsou úžasné vtipy a herecký výkon Smoljaka je výbroný, ale všechno kazí ta hrozná hudba. Musel jsem ty písničky vždycky přetáčet. Škoda. ()