Trhák

• angličtina Blockbuster
TV spot 2
Komedie / Hudební
Československo, 1980, 94 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (více)

Začínající scenárista Jíša napsal scénář, který je sondou do života současné vesnice a měl by podat pravdivý obraz prostého venkovského života. Krátce nato se dozví, že jeho scénář byl přijat a režisér už vybírá herce do hlavních i vedlejších rolí. Jíša vzápětí zjistí, že jeho ryze realistické dílo bylo přepsáno a pojato jako velkolepá revuální show plná písniček a tance. Filmaři se záhy odeberou do vesničky Lipovec, aby tu za vydatné pomoci místních obyvatel začali natáčet. Hrdinou jejich příběhu je elegantní pyrotechnik Ticháček, který nastupuje v místním JZD, aby progresivní metodou hnojení dopomohl k vyšším výnosům. Ubytuje se u manželů Lukešových a při procházce po okolí vesnice se seznámí se sympatickou učitelkou Eliškou, která miluje majitele místního zámečku Pavla Lenského. Seznámí se také s hajným Kalinou, který bedlivě střeží nevinnost svých tří dcer a střelbou zahání na útěk všechny nápadníky, kteří se často velmi rafinovanými způsoby pokouší přiblížit k hájovně. To vše doprovázeno, ke zděšení scenáristy Jíši, zpěvem, tancem a rozjásanou atmosférou velké revue. (TV Nova)

Facillitant

K tomu snad nelze říct nic jiného, než že je to pořádně potrhlé! Patrasová za mlada je skvělá (a Jíra Korn jakbysmet). "Dádinka" mi málem připomíná Ayu Matsuuru, zřejmě i oblečením. Ani jsem nevěděla, že tričko s flitry bylo k sehnání už v 80. letech, tehdy to určitě byla pecka. Písničky s absurdními texty jsou fajn - když je to prvoplánovitá fraška. ()

sharka.68

V osmdesátkách jsem se u toho smála, protože mne jako dítě školou povinné,bavily ty převleky a výbuch hnoje a nakonec návsi...milovala jsem Laděnku Kozderkovou,přilepenou u parapetu.. s postupným přibýváním let, jsem objevovala v tomto filmu stále něco nového a věřím, že když se na něj dneska v podvečer podívám, objevím zase něco :-D i když teď se mi zdá nepřekonanej Petr Čepek, když na sobě rve ty košile :-D ()

Gawain

Kdyby vynechali (nebo alespoň trochu omezili - přeci jen "Nech brouka žít" by bez něj asi nešla) balet, který nesnáším v jakékoliv podobě, bylo by to za 5 hvězdiček... ()

rigby

Pohodová letní komedie. Zkrátka trhák! Jen některé scény jsou rozvláčné a nudné. Ale jinak se tam najde i několik dnes již klasických hlášek. ()

meteleskum

Absolutní nadsázka, skrytě neskryté odkazy, "ironický podtón" slovy Ladislava Smoljaka, filmec naplněný humorem mě blízkým a stejně jako Abrahám jsem se nestačila divit. Výborné obrazy s hnojem a bílými uniformami, tolik osobností v jednom filmu asi nebude náhoda... závěr trochu pokulhává, ale i to mu promíjím:) ()

Anusak

Tenhle film mě vždycky bavil, ale až teď když jsem ho viděla po dlouhé době jsem ho dostatečně pochopila a ocenila. Pro mě hodně povedená absurdní parodie o filmařích i době. Kritiovat hudbu ani taneční čísla dostatečne nejde, protože je to prostě sranda. Zvlášť doporučuji zaměřit se na mladou "Uriel" Janu Kratochvílovou a Michala Tučného a jeho Když dítě škrtne zápalkou:) ()

erpe

Pro mě je to naprosto bezvýhradná láska :-) Na tenhle film a na pány Svěráka a Smoljaka mi nikdo nesahejte! ;-) Nějak víc komentovat nemá cenu...mohl bych jen citovat vtipy a scénky, ale to spíš ať se na to každej podívá sám... :-) ()

Mukl007

To je prostě tak blbý, až je to skvělý. Jiné hodnocení než plný počet nepřichází v úvahu. Prostě a jednoduše, kde je duo S a S, tak je vždycky na co koukat. ()

Aidina

Trhák je velmi originální film, plný neskutečných hlášek: Eliška: Ne, Pavle. Nemohu. Lenský: Já vím, vám vadí, že jsem uzenář... a řezník. Eliška: To by v manželství nevadilo, spíše naopak. Ale vy, Pavle, nejste muž, který by mohl být ženě oporou. Lenský: Ale proč? Proč? Eliška: Člověk, který se bojí Sněhurky a sedmi trpaslíků... Lenský: Tak Sněhurky se nebojím! Nezapomenutelný je také Petr Čapek v roli produkčního, trhající ho si košile: „Copak, copak pan produkční si zase trhá popelín?“ A celý film podkreslují písničky se stejně originálními texty: „Svět je plný smyslníků…“ „Nech brouka žít..“ Souhlasím s poslední větou filmu: "Stejně jsme my Češi šikovný národ" ()

Nerdvana

Tak tady naprosto nechápu hodnocení, ten film je geniální. Jeho dokonale satirický tón neztrácí na dechu ani na vteřinu, možná proto ho hodnotitelé brali tak doslova. Pro mě je to jednoznačně trhák a účel splnil. Pánové tleskám vestoje. ()

Infalín

Málokdy se u filmu směju nahlas, ale tohle je ten případ. Nechápu, jak tuhle šílenost dokázali tvůrci protlačit k realizaci. Dneska by se už vůbec nechytali. Smekám a děkuji! ()

Scaevola

Chytlavé písničky a dva, nebo tři dobré vtipy bohužel nezachrání koncepčně chatrný snímek, který - zdá se - těží především ze schopnosti slavných jmen dělat si legraci ze sebe sama. ()

Trilobajt

Nesmrtelná muzikálo-komédie!! Je předem jasné i pro laika, že se jedná o kultovní záležitost, když se člověk podívá kdo je podepsán pod scénářem tohoto filmu. Pro fanouška cimrmanovského humoru perfektní zážitek pro ostatní ne asi moc pochopitelné (čemuž odpovídá i podle mě hodně nízké hodnocení). Film plný skvělých hlášek, písniček... To je kdo? Nějakej Vozáb - strašný dřevo :D ()