Scott Pilgrim proti zbytku světa

Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim proti celému svetu

Akční / Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie / Kanada / Japonsko, 2010, 108 min

Když má někdo nakoukáno, načteno, naposloucháno, nahráno a ještě k tomu umí točit tak, aby to bylo dokonale zábavné, není co řešit. Během projekce jsem chtěl skandovat a hlasitě fandit, po skončení jsem toužil znovu k pokladně a ještě si to dát nášupem celé znovu. Takový gejzír stylovosti nelze pobrat napoprvé. Letos už druhý film, kde vynalézavá britská filmařina natočila za hollywoodské peníze neskutečnou šlehu.(12.10.2010)

V podstatě si neumím představit, že by převod videoherního narativu a komiksového stylu do filmových vyjadřovacích prostředků mohl dopadnout lépe. Nejde o to, že jednotlivé dílčí prkvy byly k vidění jinde ve stejném provedení, aby se vyjádřila specifičnost čtení komiksů oproti filmům či se vyjadřovala specifičnost časoprostorového pojetí a zákonů fikčního světa videoherní logiky oproti té filmové. Jde o to, že v takové míře a takto pohromadě ony dílčí společné prvky nebyly nikdy předtím k vidění. Neznamená to ale, že by se oslabovala síla filmového média na úkor her či komiksů, jako se to přihodilo jiným věrným adaptacím, ale naopak dochází k ozvláštnění na mnoha rovinách. Když už si člověk říká, že by mohlo dojít k tomu, že by se ono nepřeberné množství ozvláštňujících prostředků stalo konvencí, najednou na nás čeká narativní či stylistická finta. A ačkoliv bude tento biják oceňován především za svoji montážní stránku, uznání si zaslouží spíše mizanscénové (jak se to skloňuje?) řešení, což je patrné na famózně inscenované závěrečné bitce dvou párů. Čirej nerdgasm.(12.10.2010)

Co čekat od režiséra Soumraku mrtvých a Hot Fuzz, když se rozhodne vyprávět o krizi dospívání? A vlastně si člověk i touto otázkou i odpoví. Edgar Wright by si z fleku mohl založit univerzitu a vyučovat na ní kurz "Jak převést komiks na plátno." Protože s takovou důslednou a do puntíku dotaženou adaptací nepřešli ani pánové Raimi, Nolan, Rodriguez či Snyder. A to je co říct. Nejspíš budu osamocen, ale mě si film získal spíš svým tématem, než svým zpracováním. Tak trefný komentář k době, kdy mladí muži poznávají svět, jsem tedy nečekal.(28.2.2011)

Pocta pocte. Teda film --►podľa komixu --► ako komix. Očakávania? Boli na bode mrazu. Hlavne po návšteve kníhkupectva, kde komix Scott Pilgrim vyzeral po grafickej stránke vedľa japonských mangáčoch ako toaletný papier. Navyše v hlavnej úlohe trtko Cera, ktorý ma od Júna presviedča len o tom, že by sa herecky hodil do dákeho kill´em all hororu. Hlavne keď zomrie v prvých minútach... Pán režisér Wright však dokázal otravovaním pánov režiséroch co to umí (viď zaujímavosti), nielen upliesť z hovna bič, ale za to získať aj 3000 supermáriovských bodov. Niečo je vtipné (prihriaty Culkin), niečo je extravagantné, cool, iné farebné, iné čačané, kde tam sa prehodí výhybka v mozgu a aj keď ide o klišé telenovelku o všepodobenstvách lásky - dá sa to zožrať aj s udicou. Ako však riekla Nathalie, o level menej a keby mi DVD vyletelo z DVD-ROMky nevedel by som či to je disk, alebo komix.(31.10.2010)

Ultimátní romantická teen komedie pro videoherní geeky. Ale čeho moc, toho moc, tady konkrétně tý hravosti. Je to v rámci komedie podobně ulítlá psychárna jako svého času CRANK, jenže tohle u mě moc neprošlo. No tak už jen ten ufňukanec Cera v titulní roli... Má to svůj ksicht, je to barevný, ale nějak ne-é.(2.11.2010)