Scott Pilgrim proti zbytku světa

Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim proti celému svetu

Akční / Dobrodružný / Romantický / Komedie

USA / Velká Británie / Kanada / Japonsko, 2010, 108 min

Co čekat od režiséra Soumraku mrtvých a Hot Fuzz, když se rozhodne vyprávět o krizi dospívání? A vlastně si člověk i touto otázkou i odpoví. Edgar Wright by si z fleku mohl založit univerzitu a vyučovat na ní kurz "Jak převést komiks na plátno." Protože s takovou důslednou a do puntíku dotaženou adaptací nepřešli ani pánové Raimi, Nolan, Rodriguez či Snyder. A to je co říct. Nejspíš budu osamocen, ale mě si film získal spíš svým tématem, než svým zpracováním. Tak trefný komentář k době, kdy mladí muži poznávají svět, jsem tedy nečekal.(28.2.2011)

V podstatě si neumím představit, že by převod videoherního narativu a komiksového stylu do filmových vyjadřovacích prostředků mohl dopadnout lépe. Nejde o to, že jednotlivé dílčí prkvy byly k vidění jinde ve stejném provedení, aby se vyjádřila specifičnost čtení komiksů oproti filmům či se vyjadřovala specifičnost časoprostorového pojetí a zákonů fikčního světa videoherní logiky oproti té filmové. Jde o to, že v takové míře a takto pohromadě ony dílčí společné prvky nebyly nikdy předtím k vidění. Neznamená to ale, že by se oslabovala síla filmového média na úkor her či komiksů, jako se to přihodilo jiným věrným adaptacím, ale naopak dochází k ozvláštnění na mnoha rovinách. Když už si člověk říká, že by mohlo dojít k tomu, že by se ono nepřeberné množství ozvláštňujících prostředků stalo konvencí, najednou na nás čeká narativní či stylistická finta. A ačkoliv bude tento biják oceňován především za svoji montážní stránku, uznání si zaslouží spíše mizanscénové (jak se to skloňuje?) řešení, což je patrné na famózně inscenované závěrečné bitce dvou párů. Čirej nerdgasm.(12.10.2010)

• Marius

Prúser. Koncept videohry a nerdov je fajn, ak si film drží odstup a neberie sa vážne. Ale toto sa berie smrteľne vážne. 5/10 P.S. podobne formálne fungoval Speed Racer, ten je ale omnoho lepší.(1.11.2010)

Enormní porce nápadů a originálních drobnůstek, vizuální nátěr, prostě přestylizovaná rychlopalba, která se snaží vystihnout život trendy-mládeže. Videohry, comicsy, hudební kluby a láska. Přese všechnu chytlavost mi v hlavě bušila otázka "Proč?". Proč utopit takovou tsunami drobných radostí do banální storky, která má hloubku plošinové gamesy a nestihne strhnout ani během romantických pasáží? Proč Wright plýtvá svou kreativitou na takovou píč... pardon, geekovinu? Pilgrim je líbivá a hravá jednohubka, nic víc. Když už do opulentní a "progresivní" slepé uličky, do které obyčejný lid nechodí, pak se Speed Racerem. Místy už lehce odzívaných 65%.(26.8.2010)

[imdb: 8.1/10] | me: No paráda, z ničoho nič takáto vecička. Čakal som niečo zaujímavé, ale dostal som snáď ešte viac. Film je proste zábavný (ale úplne inak), je nekonvenčný, je iný ale čo je hlavné - je výborný. Kamera, efekty, strih + humor a hudba sú dokonalo vyvážené. Posledne som sa takto potešil KICK-ASS. Veľmi zriedkavo sa rodia takéto netradičné a výnimočné filmy a o to viac poteší keď sa jedná o komédiu. Od začiatku až po koniec je to plné výborných gagov (rôzného druhu), pričom ten ďalší vždy prekvapí a to je už zriedkavosť. Fakt dobrá zábava. I have to go pee due to boredom. [4 a pol*](3.11.2010)

• - Budova, u které natáčí film Lucas Lee je Casa Loma, pro filmaře v Torontu jedna z nejatraktivnějších lokací. V sérii X-Men například ztvárnila Xavierovu školu pro mutanty. (Othello)

• - O tom, že hlavní postavu má ztvárnit Michael Cera se Edgar Wright rozhodl při natáčení Jednotky příliš rychlého nasazení, když ho viděl v seriálu Arrested Development. (Othello)

• - Baskytara, na kterou Scott ve filmu hraje, je legendární Rickenbacker 4003. (.killer.)