Elitní jednotka

Elitné komando

Elite Squad

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Brazílie / Nizozemsko / USA / Argentina, 2007, 118 min

Být Elitní jednotka člověkem, označím ho nejspíš za maséra s rysy řezníka. Je to film, který se neptá, valí vpřed a nekompromisně drtí všechny, kdo mu přijdou do cesty. Odmítá diplomatické vyjednávání, odmítá diskuzi, prostě má svůj názor a žádný jiný nepřipouští. Na jednu stranu mi tato metoda „nesrat se s ničím“ přišla sympatická a vzhledem k naznačeným poměrům v Riu také logická. Na stranu druhou jsem měl nemalý problém akceptovat za hlavního hrdinu polo-nácka, který co nedokáže vyřešit silou, řeší ještě větší silou. Je smutné, žijeme-li v době, kdy lze proti zlu bojovat jedině zlem srovnatelného kalibru, kdy musí být přesvědčivý film o nastolování pořádku zároveň filmem bezohledně agresivním. Božský statut BOPE, útvaru stojícího nad policií, dokonce i nad státem (jak je naznačeno zakrytím brazilské vlajky charakteristickou lebkou na černém pozadí), není nijak zpochybňován – brazilské slumy musí být vyčištěné. Mrtvý drogový dealer je dobrý drogový dealer. Veškerá snaha o zlidštění protagonisty jakýmisi výčitkami svědomí působí při brutalitě následného výcviku nováčku legračně. O tolik legračněji než roztřesené záběry z ulic, které nejspíš ani nemusely být „přibarvovány“ pro filmové účely. Pokud je film alespoň z půlky pravdivý (a věřím, že je), všechna čest tvůrcům a jejich odvaze natáčet v autentických prostředích. I přes to, nebo právě proto, že Elitní jednotka ve zběsile cool tempu bez zbytečných okeců doběhne ze startovní čáry do správně wtf finále, neustále jsem se zaobíral myšlenkou, není-li to celé přece jen příliš blbé, vystavěné na poměrně vratké dramaturgické konstrukci a vlastně bez jakéhokoliv pomrkávání tvůrců „jsme nad věcí“. Nejspíš nebyli, nejspíš ani nejde být nad něčím, čeho jste součástí, čím dennodenně žijete. Ale dobrý pocit z toho nemám. 80% Zajímavé komentáře: Adrian, kiddo, O*R*I*N, Davson, honelnik, Martyr(8.7.2008)

Zajímavá policejní sonda do drsnýho a nemilosrdnýho prostředí Rio de Janeira. Vyznívá to realisticky a hlavně to na každým kroku tohohle filmu působí na diváka hodně silnou a syrovou, řek bych pro filmy z Jižní Ameriky, typickou atmosférou, podobnou třeba Městu bohů. Prostě člověk má pořád pocit, že tam na životech nezáleží, když se někdo někomu nelibí, tak je okamžite, nemilosrdně a bez zaváhání odstřelen, jestli je o jednoho chudýho brazilce motajícího se kolem drog míň nebo víc, toho si nikdo nevšimne(7.7.2009)

• TeeAge

|| Scenár: Bráulio Mantovani, José Padilha, Rodrigo Pimentel | Hudba: Pedro Bromfman | Produkcia: José Padilha, Marcos Prado | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: ? | Rozpočet: 6,537,890 $ | Tržby: 14,660,695 $ ||(29.6.2011)

Zdá sa, že skorumpovaná polícia je v brazílskych mestách bežnejším javom ako vychádzajúce slnko a tak film na motívy tohto faktu nenechal na seba dlho čakať. Unikátny príbeh, ktorý pripomína akčnejšiu, ale príbehovo jednoduchšiu verziu filmu 'Cidade de Deus'. Na brazílske pomery unikátny zážitok, akčné scény dokonalé. 85%.(30.1.2010)

Nekompromisna drama s akcnymi prvkami, nadvazjuca na to najlepsie co v divackej pamati ukotvilo skvele Mesto bohov. I vdaka zvolenej nechronologickosti v rozpravani, z pociatku rozkosateny pribeh sa postupne formuje do komplexneho obrazu o praktikach a vztahov medzi drogovym podsvetim a Military Force v nespocetnych slumoch Ria de Janeira. Dva naoko protikladne svety, ktore v jadre su vsak rovnako zhnite a skazene. System, ktory neprinasa osoh jej clenom, ale v samopozierajucej spupnosti plodi permanentne zlo. A nad tymito zlozkami stoji specialne zasahove komando BOPE, ktorej praktiky su vsak rovnako drsne a tvrde, ako tych, proti ktorym bojuje. Klin vybijes klinom, alebo dalsi priklad toho, ze v chorom svete dneska uz nie je nikto "cisty", existuju iba diferencie, kto je nakolko "spinavy". Vyborne zahrane i nasnimane (realnost znova raz presvedcivo podopierana hlavne handy camerou).(28.12.2007)