poster

Elitní jednotka

 • Brazílie

  Tropa de Elite

 • Slovensko

  Elitné komando

 • Velká Británie

  Elite Squad

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Brazílie / Nizozemsko / USA / Argentina, 2007, 118 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kiddo
  **

  Je to z Brazílie, odehrává se to ve favelách, tak tomu dáme nálepku druhého Města bohů. Ráda bych do výčtu přidala i románovou výstavbu, klenuté postavy, plastičnost, stejně funkčně zpřeházenou strukturu nebo výsledný dojem a kvalitu, přičemž aspoň jedno z toho by to srovnání opravňovalo, ale nevidím tam nic. Tropa neví, čí je: začne vyprávět odprostředka, ale zatímco (naposled srovnávám) u Města bohů máme banální výjev, kdy se nám teprve postupně ukáže jeho klíčovost, tady je to naopak. A to, že si někdo/něco na něco/někoho hraje, bych tu mohla opakovat donekonečna. Má to být drsné, je to namachrované. Má to být rádoby dokumentární, stranou to na mě mrká, ať si nezapomenu vytvořit vztah k postavám. Chce to mít silné postavy, ale protože to má být rádoby dokumentární, nemá to moc prostředky, jak je vypravěčsky vyklenout. Oboje, jak dokumentárnost, tak vyprávění, se pokouší skloubit voice over, problém je, že právě ten představuje zdroj největších nesrovnalostí a nelogičností – např. od začátku je nám sice ústně (!) předkládán vztah mezi kapitánem BOPE a dvěma adepty na jeho místo, jenže v samotném filmu nic takového není a ti tři se zrovna tak dobře nikdy nemuseli potkat. A co si pak myslet o tom, že hlavní postava na základě znalostí, které nemůže mít a které údajně pocházejí z doby, kdy adepty ještě neznala, vyvozuje svůj postoj k nim? (viz věta „Byl jsem si jistý, že Marius trénink nedokončí“ – nejenom že nebyl znám důvod, proč by se tak mělo stát, on si kapitán nebyl více méně ani vědom, že někdo toho jména vůbec existuje.) Nelineárnost je tu naprosto zbytečná, neboť nemá základ v nějaké spletitosti příběhu, a jenom mi brání se zorientovat. Roztěkaná kamera bez filtrů má nejspíš sloužit pocitu, že se nacházím na místě a vše se skutečně děje, ale jediné, čeho se u mě podařilo dosáhnout, je, že mi vše splynulo bez nuancí do jedné šedooranžové šmouhy. A na tu se dívá vážně blbě.(11.1.2008)

 • gudaulin
  **

  Zpřízněnost se známým Městem bohů je vzdálená a odehrává se čistě v tématické rovině. Elitní jednotka nahlíží na problém favel, chudoby a zločinnosti z úplně jiného úhlu a používá i jiné filmové prostředky. Je to osobní zpověď velitele speciálního policejního komanda v podobě jeho vnitřního komentáře, který doplňuje roztřesená ruční kamera navozující polodokumentární dojem. Řemeslná stránka snímku je na slabší 4*, i když s řadou výtek, které se objevují v komentáři Kidda v zásadě souhlasím. Co mně ale hnulo žlučí, je myšlenková základna, ze které Elitní jednotka vychází. Hlavní hrdina je elitář, který jako by vypadl z oka rytíře Armina z Vláčilova snímku Údolí včel. Armin by nechal přežít anděle, Nascimento chce společnost deratizovat do té míry, že by výsledek byl podobný. Jen velmi málo filmů současnosti, které by tak výrazně propagovaly pravicově autoritářskou a elitářskou ideologii. Film je vlastně obhajobou vzniku a působení nechvalně proslulých brazilských E.M., motorizovaných brigád sanpaulské policie, které od 60. let minulého století "čistily" město od dětských pouličních gangů a kterým se začalo říkat eskadry smrti. Zločinnost a korupci systému chce hrdina filmu léčit popravami a mučením. Celkový dojem: 40 %.(22.9.2010)

 • Slasher
  ****

  Zeptal jsem se brazilky, na co je dobrý podívat a byl mi doporučen tenhle tvrdý, nenablískaný pohled do poměrů v ulicích tamního velkoměsta, kde moc neexistuje pojem good guys a který může celkem slušně zamíchat s vaší vizí pohádkového Ria. Takže dobrý pro běžnýho diváka, super pro všechny naivky.(3.1.2014)

 • CheGuevara
  *

  A vlastně je mi i smutno, že to musím říct, ale raději sto Michaelů Moorů, než jeden José Padilha.(17.8.2010)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  Těžký je život sta nezkorumpovaných strážců zákona v Riu, kteří vracejí všechny údery navýšené o velmi solidní úroky. Je to drsné, oko estéta si přitom moc neužije, ale zároveň nabízí dostatek důvodů k neklidnému zamyšlení.(5.8.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace