Elitní jednotka

Elitné komando

Elite Squad

Akční / Krimi / Drama / Thriller

Brazílie / Nizozemsko / USA / Argentina, 2007, 118 min

Zdá sa, že skorumpovaná polícia je v brazílskych mestách bežnejším javom ako vychádzajúce slnko a tak film na motívy tohto faktu nenechal na seba dlho čakať. Unikátny príbeh, ktorý pripomína akčnejšiu, ale príbehovo jednoduchšiu verziu filmu 'Cidade de Deus'. Na brazílske pomery unikátny zážitok, akčné scény dokonalé. 85%.(30.1.2010)

V mnohém kvalitní a věrohodnější než Město Bohů, ale jako celek je to slabší. Příběhově jde o zajímavou hříčku, popisující nástup dvou mužů, kteří byli nejlepšími kandidáty na místo stávajícího velitele speciální jednotky určené k zásahu na místech, kde policie nestačí. BOPE jako jednotka, která nenávidí a snaží se potírat korupci mezi policisty a držet právo v rukou těch, kterým patří. Děj má spád a neustále se něco děje, i když vizuálně bez nápadu a lehce obyčejně. Brazílie je jiný svět a je těžké všechny tamní postupy/zvyky/obyčeje pochopit a akceptovat, ale poté si lze zdárně užít slušné akční film, který vám ukáže tvář Ria De Janeira z pohledu speciální jednotky, která se nebojí někoho zastřelit nebo vydat na pospas jako udavače.(6.3.2008)

• kiddo

Je to z Brazílie, odehrává se to ve favelách, tak tomu dáme nálepku druhého Města bohů. Ráda bych do výčtu přidala i románovou výstavbu, klenuté postavy, plastičnost, stejně funkčně zpřeházenou strukturu nebo výsledný dojem a kvalitu, přičemž aspoň jedno z toho by to srovnání opravňovalo, ale nevidím tam nic. Tropa neví, čí je: začne vyprávět odprostředka, ale zatímco (naposled srovnávám) u Města bohů máme banální výjev, kdy se nám teprve postupně ukáže jeho klíčovost, tady je to naopak. A to, že si někdo/něco na něco/někoho hraje, bych tu mohla opakovat donekonečna. Má to být drsné, je to namachrované. Má to být rádoby dokumentární, stranou to na mě mrká, ať si nezapomenu vytvořit vztah k postavám. Chce to mít silné postavy, ale protože to má být rádoby dokumentární, nemá to moc prostředky, jak je vypravěčsky vyklenout. Oboje, jak dokumentárnost, tak vyprávění, se pokouší skloubit voice over, problém je, že právě ten představuje zdroj největších nesrovnalostí a nelogičností – např. od začátku je nám sice ústně (!) předkládán vztah mezi kapitánem BOPE a dvěma adepty na jeho místo, jenže v samotném filmu nic takového není a ti tři se zrovna tak dobře nikdy nemuseli potkat. A co si pak myslet o tom, že hlavní postava na základě znalostí, které nemůže mít a které údajně pocházejí z doby, kdy adepty ještě neznala, vyvozuje svůj postoj k nim? (viz věta „Byl jsem si jistý, že Marius trénink nedokončí“ – nejenom že nebyl znám důvod, proč by se tak mělo stát, on si kapitán nebyl více méně ani vědom, že někdo toho jména vůbec existuje.) Nelineárnost je tu naprosto zbytečná, neboť nemá základ v nějaké spletitosti příběhu, a jenom mi brání se zorientovat. Roztěkaná kamera bez filtrů má nejspíš sloužit pocitu, že se nacházím na místě a vše se skutečně děje, ale jediné, čeho se u mě podařilo dosáhnout, je, že mi vše splynulo bez nuancí do jedné šedooranžové šmouhy. A na tu se dívá vážně blbě.(11.1.2008)

Rio de Janeiro je plné naštvaných drogových dealerů a gangů. A než přijede na návštěvu papež, je nutné je dostat z ulic. Elitní jednotka BOPA se toho ráda ujme. Velmi působivé a skvěle natočené akční drama o tom, že život v Brazílii se ani zdaleka nepodobá idylce. Audiovizuální a atmosférická bomba má však problém s možná až příliš radikálními myšlenkami ve scénáři.(9.7.2008)

• J*A*S*M

Kdyby byl celý film lineární převyprávění výcviku nových členů "elitní jednotky", vadila by mi pouze ideologická pachuť, která je cítit snad z každé scény. V existující podobě mi na Trope de Elite vadí mnohem víc. Akce v podstatě moc nebylo a když už zrovna nějaká byla, nepřišla mi příliš přehledná. Polovina scén úplně zbytečná, nezajímavé vedlejší linie, necílevědomý scénář a spousta ošklivých mužských postav, které se mi (kromě hlavní trojice) vytrvale pletly. Abych pravdu řekl, už po půl hodině jsem se začal těšit na konec (a až do konce jsem se na něj těšit nepřestal).(21.4.2011)

• - Finální sestřih pro kina byl nakonec mírně odlišný od toho uniklého. Byla v něm scéna navíc a posloupnost některých scén byla zpřeházena. Tvůrci nikdy neuvedli zda motivací k tomuto kroku byl důvod uniknutí filmu či ne. (DaViD´82)

• - Hlavní postava Roberta Nascimenta byla pojmenována podle zločince Sandra Nascimenta, který byl zastřelen policií 12. 6. 2000 po únosu autobusu, o němž pojednává dokument Ônibus 174 (2002). Inspirací tvůrcům posloužil také skutečný příslušník jednotky BOPE jménem Rodrigo Pimentel, který se objevil v malé roli v pokračování filmu z roku 2010. (Caaslav)

• - Snímek byl v únoru 2008 oceněn na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu cenou pro nejlepší film. (DaViD´82)