Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

nmarca

Na české poměry nadprůměrný film, ať už volbou tématu či celkovým "netelevizním" dojmem. K dalším pozitivům patří výjimečný herec Karel Roden, jagovsky slizký intrikánský kostelník Vladimír Dlouhý, krásné (i když trochu jednotvárné) zimní exteriéry; k slabším stránkám pak slovesnká čeština Lucie Siposové, doslovně natočené válečné scény či k předváděnému dramatu až příliš poetická hudba. Film jsem ale sledovala jedním dechem a zanechal mi smutek na duši... ()

maoc

Kdyby to bylo o 10 minut kratší, mohlo to být o moc lepší. Takhle jsem trpěl s každým dalším flashbackem, ale bohužel nudou. Tím krájením se jaksi vytrácela atmosféra, které měl snímek už tak povážlivě málo. Haprovala logika chování postav a ta filosofická existenciální pasáž s osudem byla laciná a ještě k tomu blbá a vůbec celý závěr filmu byl opravdu k smíchu. Co to takhle zakončit opravdu depresivně sociálně-realisticky? Místo toho tu máme konec jak z amerického krimi seriálu typu Vraždy v Miami. Proč to Renč neudržel v ranku dramatu a musel tam ten thriller cpát? Result: Kdybych chtěl být cynický, tak bych o filmu řekl, že vypráví nevážně o vážných věcech, což je na drama skutečně odvážné Na české poměry nadprůměrný film s vynikajícím Rodenem a příjemným Dlouhým, ale nevidím důvod, proč bych měl dávat hvězdu k dobru. Doba hájení už skončila. ()

nula87

Film stojící a padající s Karlem Rodenem. Film samotný bohužel střídá silné momenty s naprosto banálními, některé dialogy jsou otřesné a bohužel ani Renč si na téhle silné látce příliš nezvedl reputaci, kterou si silně pošramotil předchozími filmy (Román pro ženy, Na vlastní nebezpečí), když v porovnání s nimi je to velký krok dopředu. Bohužel i herecky to není nijak skvělé, a jediný, kdo drží s Rodenem jakž takž krok, je Vladimír Dlouhý. Řemeslnému zpracování není co vytknout a i hudba mi přišla velmi slušná. 65% ()

ondey

Roden, Roden, Roden... chraptí, mlčí, dramaticky kouká... Atmosféra víc než zajímavá, ale nějak to nestačí. ()

Forsetino

K filmu jsem přistupoval s předsudky, že mě nic poutavého nečeká a navíc nemusím příliš Rodena. Po první půl hodině byly předsudky pryč a Roden se mi kupodivu hodně líbil. Především mě upoutala poklidná a útulná atmosféra krušnohorské zimy skvěle podbarvena hudbou (až mírně ponurá). Film ve mě celkově zanechal velmi přijemný dojem. Byl v něm poutavě líčen uvěřitelný životní příběh s dobrou zápletkou. Jediné, co mi na filmu přišlo trošku nereálné, že Roden křivákovi Fredovi nerozmlátil hubu pořádně a napoprvé. Na můj vkus se až neuvěřitelně ke své situaci držel. Kdo má rád lidská dramata a malebnou horskou atmosféru, tak se mu film bude líbit. Já jsem byl velmi mile překvapen, takže silné 4 hvězdy! ()

offlineman

Napíšu to asi takhle, pro nenasytnou díru jedné čobolačky, jedna krajně nesympatická tlama oddělala Karla Rodena! Zajímavé je, že v původní verzi si Douša nekoupí hospodu a celý film přežije, kdežto Ferdu přejede vlak v tunelu! ()

jirin_cz

Renčovy filmy nemám rád a na tohle jsem se podíval v podstatě náhodou a byl jsem velmi mile překvapen. Skvělá atmosféra, výborný Roden a neméně lepší Vladimír Dlouhý. A velmi mě potěšila hudba. Občas mě rušily "flashbacky", ale jinak kvalitnéí řemeslo. 90% ()

MaxForValue

Hlídač č. 47 nie je zlým filmovým spracovaním románovanej predlohy, ale to by musel byť Renč zručnejší režisér a príbeh vedieť vyrozprávať pútavejšie a nie s výsledkom, že sa tam prvých 50 minút prakticky nič nedeje a sledujeme len akési náznaky psychologickej roviny príbehu, ktoré sú zobrazené pomocou (mimochodom na tú dobu dosť slabo prepracovaných) flashbackov z vojny. Po hodine sa to zázračne rozbehne, herci začnú hrať a nevyzerá to už ako španielska telenovela, ale takmer ako film. Ťažko to hodnotiť, ale ešte ťažšie tomu nájsť nejaké klady. Žeby Roden bol jeden z nich? ()

Karda

Dávám 3,5* , za Rodena a Dlouhého. Ale ta všudypřítomná hudba ,hrající to samé dokolečka bez ohledu na scénu ,mi vadila neskutečně. ()

pmusic

Tohle pro me bylo opravdu velké zklamání.. Jeden z mála filmu, u kterých jsem zvazovala, ze ho ani nedokoukám. Nakonec jsem se tedy konce dockala, ale zacátek me tak neskutecne otrávil - nepreberné mnozství flashbacku, které vubec nebyly zapotrebí, prehrávání ze strany málo zkusených Rodenových kolegu, naprosto nulové vpravení diváka do deje a tak bych mohla jeste dál pokracovat. Kdyby Renc neobsadil Rodena, byl by to naprostý propadák! Kopta by se mozná otácel v hrobe.. ()

Gamekeeper77

Tak jsem se konečně po deseti letech dostal k tomuhle filmu. Sice mi tam dost vadí ten rozeřvanej Jiráčkovic blbeček a Siposová taky nepodává zrovna nejupřímější výkon, na druhou stranu to ale dokonale vyvažujou Rodem s Dlouhým. Zvuková stránka by byla pěkná, ale když tu stejnou melodii posloucháte sto minut, stává se otravnou. Atmosféra je dokonalá a kdyby si Renč opravdu nevybiral do svých filmů tak mizerný herce, určitě by to bylo o moc lepší i v tomhle směru. Ale jinak jsem spokojenej. 75%. ()

Klat

Režisér Filip Renč, zde rozjíždí dramatický příběh, má slušný scénář, ale hlavně stojí na Karlu Rodenovi, který si střihl hlavní roli hluchého veterána z 1. světové války Josefa Douška. Ten zachránil mladého sebevraha, aniž by tušil co tím způsobí. Po návratu sluchu o tom nikomu neřekne, to aby odhalil pravdu. Film je o vášni, žárlivosti, lásce a samotě. Své role se dobře zhostil i Vladimír Dlouhý. ()

subic

Na co Renč sáhne... no prostě tady to celé stojí a padá s Karlem. Mě se to dřív tak nelíbilo, ale teď jsem to dal v telce a je to víc než jen dobré. Lucia Siposová už sice tenkrát vypadala na víc jak na 27, od té doby jsem si jí aspoň začal víc všímat. 7/10 ()

ostravak30

Tento film je pro mě osobně ukázkovým případem příběhu, který podle mě jako kniha stojí za to. Ovšem ve filmové podobě stojí a padá na výkony Karla Rodena. Výborném, samozřejmě. Jenže více než hodinu a tři čtvrtě se dívat na Jiráčkovo dolézání za Siposovou a pak Doušovi noční můry také omrzí. Film je nicméně také výpovědí o době po válce, která pro navrátivší se vojáky nebyla snadná. Ale to vlastně žádná válka. Podobné pocity zažívali účastníci bojů ve Vietnamu. Také můžeme vidět, jak doba nebyla ani náhodou tak idilická, jak nám jí líčily prvorepublikové filmy. Zvláště pak oceňuji ještě vynikající hudbu. ()

FosaCZ

Hlídač č. 47 mohl v tvorbě Filipa Renče znamenat symbolický odraz ode dna. To by ho ovšem nemohli zcela pohřbít někteří herečtí představitelé. A shodou okolností titíž, kteří dokonale potopili posádku raftu v předchozím Renčově filmu. A to už opravdu nelze považovat za náhodu. http://chromy.blog.idnes.cz/c/59965/Renc-c7.html ()

js79

Renč se vrací k tomu co umí. Po Requiem jeho nejlepší film. Vsadil na osvědčeného Rodena, který táhne celý film prakticky sám. Jeden z nej. letošních českých filmů. 75% ()

Nupaky

Dávám spíš tak 3,5hvězdičky. Rodenův výkon byl přesně podle očekávání úžasný a Renčovo bezchybné zachycení doby se všemi opravdu drobnými detaily, mě opravdu nadchlo. Pohrál si s každou scénou a to příběhu, alespoň pro mě, hodně přidává na síle! Na druhou stranu mě hoodně zklamal výkon Aničky a Ferdy. Taky možná děj se až moc vlekl, takže jestli očekáváte film plný intrik a cizoložství s velikým spádem, tak se nedočkáte. Možná proto jen 3,5 hvězdičky. ()

(fjw)

Filip Renč je dobrý režisér. Oproti minulého filmu stojí opět ve výšinách kvalitního filmového požitku. Pěkná kamera, hudba a .... samozřejmě Karel Roden.který už nemusí dokazovat, že je herec. On je HEREC. Mimo něho mě zaujal Vladimír Dlouhý, kterých se mu podobných filmových rolí moc nedostává. A Jana Svěráka jsem nepoznal:) ()