Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Inhoofer

Viděl jsem celý film, i přes nudu a celkem nezábavnou zápletku, jejíž řešení jsem odhalil cca do 20té minuty filmu...Jak krásně by se ta zápletka dala rozvést a tím celý film okořenit, ale to se nestalo. Herecké výkony jsou průměrné. Asi nejsem dostatečně chápavý, ale tyto filmy se točí pro diváky a ne pro nějakou pochybnou akademii poskládanou bůh ví z koho.Herecké výkony jsou průměrné. Přesto dávám hvězdu za grafické zpracování, ale říkám, nudil jsem se celý film. Nic moc. ()

lesotho

Byla jsem hodně překvapená, že český film v této době může být tak dobrý a originální. Animace a hudba moc pěkné. Akorát po shlédnutí traileru jsem asi čekala víc, co se týče děje. Pořád jsem čekala, kdy to příjde... A nedočkala jsem se. Za to hezké zpracování bych dala tři a půl hvězdičky. ()

Choucas

Jednoduše řečeno, čekal sem od toho moc. Ale i tak je to v českém rybníku zajímavá ''ryba'', která si zaslouží pozornost. Dost mně mrzí že celkem velkej potenciál, který to jistě mělo, byl takhle trochu vyplýtván, dále škoda občasné nedokonalosti nebo nezvládnutí rotoskopie, ale i tak, dávám 4 hvězdy. ()

Flavamatic

Tento film není opravdu jednoduché zhodnotit. Po stránce animace je to něco nového, nevšedního. Byl jsem od začátku až do konce novým pojetím obrazu naprosto pohlcen. Určitě nejsem jediný, který vyzdvihne soundtrack, hlavně ústřední píseň od Vaška Neckáře. Tím bohužel moje chvála končí. Po shlédnutí filmu ve mě zůstala pachuť nedořešeného konce a nejasného, rozkouskovaného děje. Příběh vždy nakousne zajímavou situaci a ve chvíli, kdy by mělo dojít ke gradaci a objasnění, je divák odstřižen a zaveden do jiné části příběhu. Jediné, za co bych mohl tvůrce trochu pochválit je vlákno úžasně temné atmosféry, které se line celým filmem, umocněné černobílým obrazem. To je bohužel vše, co je na ději zajímavé. Filmu chybí jakákoliv smysluplná pointa a v kostce by šlo příběh shrnout takto: Aloisovy duševní problémy, příchod nemluvného ?němého? německého mstitele, hospitalizace na psychiatrii, pobyt na Hlavním nádraží, vražda starého Wacheka, závěr filmu. Těmto dějovým úsekům bohužel chybí jakékoliv propojení (viz rozkouskovanost děje). Je škoda, že tvůrci nedokázali zajímavěji rozpracovat bezesporu perfektní námět a divákovi bylo předloženo z hlediska artu dokonalé dílo, které mě osobně díky zmíněným chybám neoslovilo. Proto dávám jen tři hvězdy za atmosféru a zajímavý obraz. ()

Upswing

Sklamanie. Príbeh ma nebavil, dialógy sa väčšinou šepkajú pod nosom, Rotrovú som ledva zaregistroval o Neckářovi pomlčím, animácia nič moc ... Čakal som viac, toľko peňazí a práce - a čo z toho, keď príbeh je o ničom. ()

A.J. Rimmer

Už komiksová předloha byla určena pro úzkou čtenářskou obec a tvůrci si toto stigma bohužel schovali i pro filmové zpracování. Netvrdím že úzká specializace je na škodu, jen je škoda nevyužitého potenciálu bubliny s názvem Alois Nebel k přivábení širšího publika zájemců o CZ komiks, který v porovnání se zahraničím notně skomírá. Škoda že poutavé a originální filmové zpracování nešlo ruku v ruce se svižnějším a tím pádem poutavějším dějem. Takhle se všichni diváci shodnou na tom, že něco na tom Nebelovi je, ale drtivá většina nebude vědět co vlastně. ()

Dragunof

Nesrozumitelně pojatý film plný hloupých, a nudných scén. Hodina a půl čenání na něco, co stejně nepřijde a to je nadšení. Nekonalo se, a navíc se dostavilo určité rozčarování nad plytkostí příběhu. Po technické stránce na jedničku provedený film. Jen škoda že ti technici kteří film předělávali retoskopií, už museli jen mlátit prázdnou slámu- to muselo být kruté. V tomto duchu by měl být natočený Habermanův mlýn a bylo by to 100%tní!!! ()

Dyk

Připadá mě, že spousta lidí se na ten film dívá kritičtěji jen proto, že je český. Je dobře, že se v tomhle "českým bahýnku" hřebejkovsko-vieweghovských rádobysond našel příběh a zpracování, které by mohlo zaujmout i v zahraničí. Pro mě osobně film mohl více čerpat z tajemného kraje jesenických Sudet. ()

Harmonia

Jednoduše řečeno, úžasné animace jsou zde na úkor příběhu. Vidíme tu jemně nezvládnuté vykreslení vztahů mezi postavami a postrádáme i lepší propracování postav. Oproti předloze ztrácí barvitost, bohužel. Také to nabírá, tedy spíš ztrácí otáčky, vyprávění se doslova táhne. Animace je zde opravdu skvělá, originální a v české republice nevídaná. Atmosféra je úžasná, vtažení do příběhu perfektní a naprosto fascinující hudba. Oceňuji také hlas Terezy Voříškové a pana Rodena. ()

REMUS_3

Dávam 4*. Áno 4*, čítate dobre. Podla mna velmi velmi dobre spravená dráma z krutích časov a o človeku z krutím osudom podaná v peknej originálnej komiksovo výtvarnej stránke. ()

lord_kabb

ani jsem to nedodíval, animace po chvíli omrzí, kostrbatej scénář, v sincity věděli, proč k čb přidávají jednu barvu navíc. ()

martin1012

Velmi poetický film, který mne pohladil na duši. Snímek neoplývá strhujícím dějem, zato divákovi poskytne díky použité technologii počítačové animace krásný umělecký zážitek a doslova pastvu pro oči. Atmosféru velmi originálního snímku dokonale podkresluje použitá hudba. Tvorba filmu musela být nesmírně pracná a výsledek stojí za shlédnutí. ()

JARDAHONDA

Alois Nebel splnil mé očekávání.. Ponurná atmosféra mě dostala již po krátkém úvodu..Výborná předloha a origininální námět mě oslnil především podařenou animací, která po technické stránce byla naprosto bez chyby. Velmi stylově byla pojatá i hudba, která skvěle zapadla do děje. I když má příběh trošinku chatrný scénář, tak se dá českým tvůrcům tento malý nedostatek odpustit.. Film byl dojemný, měl hypnotické kouzlo s vánočním nádechem. Dále oceńuji neprůhlednost děje, kde divák do poslední minuty neví, jaký bude závěr.. ()

Stingray

Pro mě tedy zklamání.Zajímavý vizuál,který však bohužel není už dnes nijak originální.Solidní atmosféra a stráášně slabý příběh a nepříliš silné postavy,se kterými se divák nemá šanci ztotožnit. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014