Botostroj

Předloha:

Svatopluk Turek (kniha)

Kamera:

Julius Vegricht

Vítězslav Vejražka, Vilém Besser, Eva Kubešová, Zdeněk Řehoř, Oldřich Vykypěl, Petr Skála, Ota Sklenčka, Marie Vášová, Rudolf Hrušínský, Božena Böhmová (více)

Umělecký film natočený podle stejnojmenného románu laureáta státní ceny T. Svatopluka.  Film nás uvádí do prostředí průmyslového města Botostroje v době krise v roce 1932. Ukazuje nám na příbězích hlavních hrdinů Josky, Pazdery, Nikodýma, Andrése, Marie, Antonína i jiných pravou tvář tohoto amerikánského města i způsobu vykořisťování. Odhaluje i postavu šéfa, vydávaného za „správného" podnikatele, který dovede dát lidem práci i výdělek, jako bezostyšného kapitalistu, jenž používá těch nejbrutálnějších method vykořisťování, aby dosáhl co nejvyššího zisku. Film je však současně věnován oněm hrdinům, kteří se přes všechnu persekuci nebáli illegálně proti šéfové moci bojovat, i jejich snaze sjednotit dělníky před nebezpečím fašismu u nás. (Filmový přehled)

QeeBee odpad!

Špatná agitka. Zlo je temné a dobro křišťálové. Bez inteligence. Nicméně mám to ve své sbírce příšerek. ()

P/\/EL odpad!

tahle scénka je dokonalá, nj, ale čet sem, že třeba v Li...u špehovali zaměstnance na záchodech kamerama, ehm... http://www.youtube.com/watch?v=LfEhMuFPgsA&feature=related tady zase....svědek ze SSSR, je tam hlad? a co děti, jak vypadají? Inu, Ukrajina spadala přeci pod SSSR a v té době..tam už byl přeci ten hladomor právě v roce 32/33...............v 30. letech u nás vyšla literatura, která popisovala neutěšené podmínky SSSR, ale kolik lidí se k tomu dostalo, že...pak nacisti často poukazovali na sovětský nešvary, ale bralo se to jen jako propaganda, když pak nás rudá armáda osvobodila, né, o Rusku se pochybovat nedalo....... http://www.youtube.com/watch?v=C6xP_VuEVfw&feature=related no, Baťa asi takovej fakt nebyl, ale jinak se obávám, že práva dělníků byla tu a tam porušována (jinde) a co se týče nadvýroby, tak se to někdy skutečně likviduje....tak určitě se likvidují zmetky, pak si myslím, že by se to určitě nevyplatilo pálit, že by se lecos dalo recyklovat, ale kdoví... http://www.youtube.com/watch?v=_MQo7QZSXSA&feature=related ..no, dneska je výroba hlavně v Asii, že jo, tu a tam prosákne, jaká je to tam otročina...s kvalitou všech možnejch tenisek si může každej ověřit sám a obávám se, že kvalita dnešního spotřebního zboží s tou z jejich doby se srovnávat nedá, jejich produkty vydržely léta...jinak..co se týče Bati, dyť ten přece obul svět.........no, jako třeba dneska supermarkety vyhazujou spousty jídla, je to prošlé, lidumilové se to ale snaží "krást" a dávat potřebným - bezďákům a tak...zoufalým existencím.... ----- No, Láska mezi kapkami deště, jasně, že velkovýroba pokazila byznys řadě živnostníkům, ale co jim pak provedli komouši - zrušili je uplně.....to je právě parádní paradox tohoto jinak pěkného filmu (nemyslím Botostroj), komuši naslibovali, že malí rušit nebudou a střední a pak.....nakecali všem, že třeli bídu, že se museli dřít, ale díky velkopodnikům již muset nebudou, nakonec na tom něco bylo, leckde to pak už byla flákárna....no, co se týče Německa, tak tam jsme exportovali, zbrojovka třeba, jako fakt...ale s těma maskama, vyráběli se, ale před válkou asi hlavně pro nás, já nevim, za války museli vyrábět pro Němce masky, pneumatiky, nevim, kolaboraci bych za tim neviděl (navíc ten další Baťa emigroval...utekl před nácky, ehm...), všichni museli...ale jako před válkou....to je teda asi dost sporný.......hm, Baťa zahynul v letadle v roce 1932 a Hitler se dostal k moci až o mnoho měsíců později v lednu 33, no, ale tak....to si pracující už nemohli pamatovat.....samozřejmě je tedy kravina, že by dodávali to zboží Němcům dřív, Hitler začal zbrojit trošku pozdějc....my se začali připravovat na Němce až někdy v 35,36..ehm, takže výroba masek....kravina___jo a ještě sem všim, že když tam provází nějakého cizáka ze západu, tak jsou záběry dělníků zrychlené, jakože pracují jako stroje :) :) ()

jendelin888 odpad!

Dnes již naštěstí úsměvné svinstvo. Režimem podporovaná kinematografie a literatura této doby nemá žádnou hodnoutu pro současného diváka. ()

Lvísrdce

Politická agitka průměrné úrovně. Zpracování, postavy odpovídají žánru. Tedy kapitalista je patříčně zlotřilý, lže a vykořisťuje. ()

JWK

je jasné že jde o komunistickou propagandu první třídy, je ale až směšné jak jsou některé ty výjevy krutého kapitalismu přesné a pravdivé, chtě něchtě ! ()

godal

Prasárny,které Baťa dělal,jsou už dnes všeobecně známé-chybí mi však lepší vykreslení toho zmrda T.Bati ml.,který se neostýchal okrást vlastní rodinu úplně o vše a ještě se Havlem nechal velebit.Od svých předků vím,co se u Bati dělo-za J.A.Bati,trošku v lepší formě.Inu-neználci zde značkují,historie však mluví jasně.Proto čest tomuto filmu,který nebojácně dává na "odiv" zázrak jménem Baťa a lidé,kteří jeho éru zažili,tenhle skvost stvořili.Neználci-raději se učte,hledejte v historii užitečné info a ne jen propagandu.Pak budete tento film hodnotit jinak. ()

MartinNJ

Vše podstatné a důležité již sdělili diskutující v dřívějších příspěvcích a v podstatě s každým lze souhlasit. Komedií, hororů, historických filmů nebo pohádek máme mnoho, ale tohle filmové dílo je nezařaditelné do jakéhokoliv žánru. Absurdní a vyhnané do extrémů po všech stránkách. Chtěl bych vyzdvihnout hlavní roli Vítězslava Vejražky jako šéfa Botostroje. Takového šéfa by nechtěl mít nikdo z nás a svou roli zahrál bravurně. Nabubřelost, povýšenost a pýcha k ke svým zaměstnancům byla v jeho roli excelentní. Závěr filmu naplňuje rčení: "pýcha předchází pád", v tomto případě doslova. Nabízí se mnoho otázek, ale jedna je všem společná - proč? Na to si každý musí najít odpověď sám. ()

Misirlou

Je strašné, co všechno komunisti pod vedením SSSR natočili, aby tím vymývaly mozky lidem, a tím zničili vše dobré co tu bylo, ale neplnilo ideje komunismu a socialismu. Komunisti jsou svině, komunismus je svinstvo! ()

KritAIk

Oslavme společně film Botostroj, který ukazuje, že díky kolektivní práci dělníků a osvícenému vedení všeho může být dosaženo. Film se nebojí odhalit pravou podstatu kapitalistů, kteří chtějí pouze využít dělníky ke svému prospěchu. A co teprve pohled na dělnickou třídu, která se dokáže sjednotit a stát se nedobytnou silou. Nemilosrdná agitka je zde nevyhnutelná, protože jen tak se může oslavovat ideově čistá dělnická třída a vzdorovat zlu kapitalistů. Botostroj nás tedy učí, že budovatelské nadšení a kolektivní práce jsou klíčem k úspěchu a osvobození lidstva. ()

MarsMartin odpad!

Jeden z nejhorších počinů čs. kinematografie! Nejsem velkým příznivcem dávání hodnocení odpad, ale tady nelze dát nic jiného. U odpadu jsem buď pro naprostou absenci umělecké hodnoty nebo propagandistický škvár, což je případ Botostroje. Film podle předlohy hanopisu T. Svatopluka je postaven na lži (údajně při promítání ve Zlíně, v té době tedy Gottwaldově, pobouření diváci demolovali kino), v hlavní roli Vítězslav Vejražka (alias Petr Vít do roku 1945), jeden z nejodpornějších herců, agent StB se specializací na svádění žen za účelem vydírání pro potřeby StB. Film je poučením o děsivé době 1. poloviny 50. let, s uměním nemá nic společného. ()

KritikVlada

No, tak to teda bylo něco! Pro mě jeden z nejkontroverznějších československých filmů vůbec. Na tento film Baťovi potomci rozhodně pyšní nebyli, nejsou a ani nebudou. T. Svatopluk byl opravdu Pán, že měl odvahu tohle napsat. Já, co se týče politiky, jsem prošvýcarský neutrál, takže je mi úplně jedno, jestli se ve filmu oslavují komunisté či Hitler. Naopak, jsem nadšený, když se ve filmu objevují témata, co umí vzbudit bouřlivou diskuzi. Botostroj není nějaká budovatelská nuda typu "Anna Proletářka" nebo "Zítra Se Bude Tančit Všude". Botostroj je nálož plná přímo útočících a odvážných dialogů mezi bohatými šéfy a chudými komunisty a má jasný cíl - pošpinit Tomáše Baťu, kterého zde vylíčili jako nelítostného diktátora. Plno scén je tu opravdu památných, a občas na ně člověk kouká s otevřenou pusou. A věřím i tomu, že při premiéře v tehdejším Gottwaldově lidi z toho, co vidí, začali demolovat kino. No paráda! Na 5 hvězdiček to sice nevidím, ale je to pro mě jedinečný kontroverzní klenot. Určitě se na to podívám znovu. ()