Botostroj

Předloha:

Svatopluk Turek (kniha)

Kamera:

Julius Vegricht

Vítězslav Vejražka, Vilém Besser, Eva Kubešová, Zdeněk Řehoř, Oldřich Vykypěl, Petr Skála, Ota Sklenčka, Marie Vášová, Rudolf Hrušínský, Božena Böhmová (více)

Umělecký film natočený podle stejnojmenného románu laureáta státní ceny T. Svatopluka.  Film nás uvádí do prostředí průmyslového města Botostroje v době krise v roce 1932. Ukazuje nám na příbězích hlavních hrdinů Josky, Pazdery, Nikodýma, Andrése, Marie, Antonína i jiných pravou tvář tohoto amerikánského města i způsobu vykořisťování. Odhaluje i postavu šéfa, vydávaného za „správného" podnikatele, který dovede dát lidem práci i výdělek, jako bezostyšného kapitalistu, jenž používá těch nejbrutálnějších method vykořisťování, aby dosáhl co nejvyššího zisku. Film je však současně věnován oněm hrdinům, kteří se přes všechnu persekuci nebáli illegálně proti šéfové moci bojovat, i jejich snaze sjednotit dělníky před nebezpečím fašismu u nás. (Filmový přehled)

sator odpad!

Karty jsou od začátku rozdány: baťovci zlí, dělníci dobři.. Tolik zlých charakterů sem ve filmu ještě neviděl... 😱 ()

Tommy.D odpad!

Rozumím motivaci hodnotit film jak 5*, tak odpadem, ať už pro výpověď doby anebo pro nechutné překrucování skutečnosti. Asi ale nedokážu dát lepší hodnocení filmu, který si takhle nepokrytě bere do huby zrovna Pana Baťu. ()

honza7

Sám nevím, zda to byl jen zlý sen, či jen krutý omyl, že se tento film natočil. Nejdřív jsem si myslel (ano, čtete dobře, já myslel), že to bude nějaký dokument o Baťovi, ikdyž rudý obal mi říkal něco jinného... v určitých částí filmu jsem si i říkal, že namísto rudé barvy na obalu by měl být hákový kříž. Ovšem po scéně, kde se hlásalo, jak se kráásně mají v rusku mne přesvědčilo to, že rudý obal je zde na místě!! Taktéž otázka v podobě " Vy jste komunista?" "A kdoby nebyl!!" mě opravdu odrovnala... nevěděl jsem jestli se mám začít smát... nebo začít brečet. Inu ale má to i své výhody, za kterou uděluji celou JEDNU hvězdičku! A to dějepisnou aneb zde můžeme krásně vidět, jak totalitní režim zamíchal kartami i v kimenatografii. Každopádně toto je jiným slovem sprostota a už se psychicky připravuji, že mne čekají další "veledíla" (Rudá záře nad Kladnem či Nevěra ) a ty co ještě určitě vyjdou (otázka smát se a těšit se nebo brečet a bědovat?) ()

farmnf

Neuvěřitelná sprcha zlých lží na adresu firmy Baťa. Skutečnost byla naprosto jiná, nechal jsem si povyprávět od kmenových zaměstnanců firmy(dnes již mrtvích). Jediné, co je pravda jsou ekonomické úvahy Tomáše Bati, že někdy je lépe zboží spálit, než ho prodat pod výrobní cenou. Taky obraz komunistů je celkem pravdivý. Makat se nám moc nechce, podřizovat se vedení firmy už vůbec ne a tak radši tiskneme letáky a nalháváme si, že v době stalinova hladomoru je v Rusku ráj. Pak uděláme tábor, svrhneme zlé kapitalisty a bude ráj i u nás. Což teda byl....jako sviňa! ()

gjjm

Na jednu stranu taková socialistická variace na Občana Kanea, na druhou stranu neuvěřitelně zábavný obraz kouzelně naivních komunistických názorů na morální zkázu prvorepublikových buržoustů. Nicméně musím uznat, že, dívat se na to dá, a nehledě na nesmírně naivní dementní dialogy jsou filmové techniky (pár záběrů je ze Sitizna v podstatě nepokrytě vykradeno) celkem zvládnuté, a nenudil jsem se až tak moc. Docela slušné herecké výkony (geniálně démonický Vejražka, přes debilní roli dost sympatický Besser, v menší roli pak jako vždy Hrušínský), pěkná kamera a v rámci možností dobrá vizuální stránka. Hodnocení snižuje agitkovitost a naivní dialogy (přestože si v ničem nezadají s mnoha současnými filmy). ()

Akumulátor

Je až neuvěřitelné jak komunisté dokázali převrátit pravdu a ze slušného člověka, který se provinil jen tím, že byl úspěšný podnikatel, udělali nejhorší zrůdu a diktátora. Ve své době musela mít tato propaganda velký vliv. Vzhledem ke své úchylné zálibě v budovatelských a propagandistických filmech musím dát alespoň jednu *. ()

jjpkohoutek

Kniha je podobná, komunisti využité k propagandě... Zajímavé že se předválečný kapitalismus ukazuje v takovém světle, jako byl pak komunismus sám - utlačování. Podívejte a promyslete, jaké skupiny jakýma propagandama nás krmí dnes? ()

pytlik... odpad!

Nedělám si iluze, že by Baťa nebyl tvrdý podnikatel, ale soudruzi, tohle jste přehnali. O tom, nakolik byl film natočen podle skutečnosti, svědčí to, že při promítání v Gotwaldově udělali místní takový brajgl, že se film nedohrál. Jinak herecky to nebylo podáno špatně, ale ani tu jednu hvězdičku nedám, a to kvůli tomu konci... Říct, že se Baťa zabil, když letěl do Německa popřát Hitlerovi, je taková špinavost, že by se za ní měl T. Svatopluk pěkně rožnit v pekle. Mimochodem, ten hlavní kladný komunistický hrdina taky stál za to - místo aby pomáhal své staré, udřené matce, akorát ji vyžíral a roznášel letáky. ()

noriaki

Já mám sorelu hodně rád. Líbí se mi v architektuře, na plakátech i v sochařství. S filmem je to ovšem horší. Botostroj postrádá pro ni typickou rozjásanou barevnost plakátů, chybí mu monumentálnost a přitom účelnost typická pro budovy v tomto stylu, a ani zdaleka nemá dynamičnost, jíž se mohou pyšnit její sochy. Aby byla katastrofa dokonána, tak kvůli dialogům vyniká hloupost a naivnost jeho propagandy. Nebýt vynikajícího Vítězslava Vejražky, tak bych se film zařadil k tomu nejhoršímu co naše kinematografie zplodila. ()

Master19 odpad!

Odporné metání hromad hnoje na "fiktivní" obuvnickou továrnu (bezostyšně natáčené v exteriérech někdejších Baťových závodů) a cizelování komunisty Josky, který když chce zahnout na ulici doprava, tak se raději třikrát doleva otočí... Více pokřivenou nafouklou ubohost jsem už dlouho neviděl. ()

nevermore odpad!

Fuj to byl humus. Odporný agitační brak, štvací tak primitivní technikou proti kapitalismu, až je to vtipné. Přespříliš průhledné a umělé a s množstvím chyb a rozporů v samotném filmu, který mi nestojí za to, abych to tady vypisoval. Do odpadu s tímhle hnojem, který může posloužit jen jako sonda do zvráceného , krátkozrakého myšlení tehdejších rudochů. A hlavní hrdina, komanč Joska, ztvárněný Vilémem Besserem - no to je tak odporně zatuchlá postava, až se mi chce zvracet z toho jeho projevu na protestní stávce. Hláška hovořící za celej film: "Váš bratr Jenda je komunista?" --> "A kdo by nebyl?" DEMENCE! ()

lucascus

dělá se mi z toho opravdu špatně! kolik špíny ti komanči naházeli na Baťu, celé to je dělané v nenávistném duchu na Baťu a všechny, kteří se nechtěli podřídit rudé barvě...hnus... ()

ghatos odpad!

Viděl jsem dost tvrdých bolševických propagandistických dílek. Botostroj se dostal skoro na úplnou špici. Je tam společně s Výstrahou (1953) - http://www.csfd.cz/film/1592-vystraha/ , o které jsem si myslel, že je nepřokonatelná. Co se týče legrace, tak jsem se pobavil....hlavně ten komunistický předák na úplném konci - to je něco extra! 10%. ()

IMPAIRED

Dokázal by se tu NĚKDO odprostit od té HRDÉ rudé nenávisti a zkomentoval FILM, ne IDEU?? Všichni jste tak zapálení do těch vašich hodnot že nedokážete ohodnotit film? Doboha! Tak ,můj názor zní: nebavilo mě to a, jako ve všech starých filmech, herecké výkony jsou trochu ustrnulé, a samotný příběh mě ničím nezaujal, což patřičně ovlivnil i můj věk. Proto, z hlediská mojí generace, 50%, protože ten film si své ocenění ve své době patrně zaslouží, at uz mudrlanti hážou vajíčka po Paroubkovi nebo ne. ()

Jello Biafra odpad!

Schématický béčkový film precpaný demagógiou až k prasknutiu sa môže smelo zaradiť medzi najhoršie filmy, ktoré sa kedy v Československu natočili. Hlavnou úlohou filmárov bolo očierniť Tomáša Baťu. Polmetrové úsmey komunistov, ktorí tu zosobňujú akože poctivých ľudí zatiaľ čo každý, kto je názorovo niekde inde, je tu automaticky záporák. A ešte k tomu tie otrasné dialógy, až sa chytáte za hlavu jak sú stupídne. Vsadím boty že na tomto braku sa naplno podielal profesionálny vymývač mozgov, minister informácií Václav Kopecký. Len on dokázal takto obludne pretvárať pravdu a demagogicky očierňovať. Navyše autori tohto braku sa tu dosť kopli pretože Baťa zomrel v roku 1932 kedy sa aj tento brak odohráva a Hitler prebral moc až v roku 1933 čiže mu Baťa logicky nemohol ísť gratulovať k prevzatiu moci ako je to ukázané tu. Cielom útoku tu však nie je len Baťa ale aj treba veriaci či hospodári. Dosť veľkým klamstvom, ktoré človeka znalého dejín vytočí do nepríčetnosti, je aj preslov jednej z postáv, ktorá tvrdí že v SSSR nestretnete žobráka ani hladovejúceho. Tu už som si myslel že asi hodím tyčku: film sa totiž odohráva v roku 1932 a zrovna vtedy zúril na Ukrajine Stalinom vyvolaný hladomor pri ktorom zomrelo 9 miliónov ľudí. Zaráža ma že sa tu komunisti snažili spraviť z Baťu beštiu prvej kategórie. Dotyčný je tu totiž kráčajúca postava tých najnegatívnejších vlastností: má sympatie k nemeckému nacizmu a dokonca posiela do Berlína Hitlerovej NSDAP tučné šeky, vyhadzuje zamestnancov len tak z ničoho nič, má opĺzlé chúťky, v kancli má vystavený obraz Musolliniho, a žije len pre svoje prachy. Našťastie sa pravda ukázala a robotníci z Baťových závodov si na svojho bývalého chlebodarcu kydať nenechali a začali počas projekcie demolovať kino. To je dôkazom akým nechutným pamfletom tento film je. ()

birdie.

Šéf (Baťa) určitě nebyl žádný svatoušek.. ale to jak se komunisti chtěli vyzdvihnout mě dohánělo k smíchu..viz. proletářská píseň a závěrečná věta hl. hrdiny.. čest:-D ()

vitekpe

Bizarni podivana o delnicich trpicich pod vedenim temer orwellovskeho sefa Vejrazky, s komunistou Besserem, komunistkou Kubesovou, krasnou sekretarkou Fialovou, devotni "dozorkyni" Vasovou atd....ale pozor, toto je fakt podivana jen pro fajnsmekry. :) ()

Zagros

Botostroj je ve své podstatě unikátní snímek. Řemeslně je to průměr a moc nevyniká, obsahově ale budí velké kontroverze. Jde o ryzí propagandu. Celý snímek je naplněn jednostrannou kritikou kapitalismu, očerňováním reálné postavy Tomáše Bati a oslavou komunismu, jako jediné správné cesty. Kapitalisté jsou zde vykresleni jako nemorální jedinci, kteří jdou za ziskem i přes mrtvoly a komunisté naopak jako ideální hrdinové, kteří jsou vždy morálně bezúhonní a ještě stále pomáhají rodině a všem potřebným okolo. Tvůrcům se to ale lehce zvrtlo. Pokud někdo propagandu tak přepálí, vyzní to nakonec jako parodie. Na Botostroj lze nahlížet jako na podivný relikt své doby, který ukazuje i to, co tvůrci nezamýšleli a díky tomu má cenu ho vidět. S odstupem více než třiceti let od komunismu už je to naštěstí jen úsměvné. Nebo jako na dobrou parodii, u které se člověk s alespoň minimálním historickým přehledem a potřebným nadhledem dokáže skvěle pobavit. ()

Přemek odpad!

Opravdu otřesné. Jeden z nejdůležitějších úkolů - dehonestovat "nejhoršího z vykořisťovatelů", Tomáše Baťu - splnil Kimi Walló na stranickou výbornou. Baťa byl komunistům nebezpečný nejen proto, že to byl skutečný a nefalšovaný kapitalista, ale také proto, že ve "svém" Zlíně zavedl pro své dělníky sociální systém dávno před nimi. Tož likvidujme, soudruzi - z Vejražky vyrobme Baťu, mladého Bessra urobme velkým bojovníkem za KSČ (zajisté stojí za povšimnutí, že komunisté nastupují vždy až ve chvíli, kdy je špatně; pro komunisty ideální chvíle)... - K nekoukání, snad ani jako recese. ()