Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Série(2) / Epizody(40)

bartias

Tady si někdo oblíbil Battlestar Galacticu. A to je dobře. Třetí seriál ze světa Stargate je výrazně temnější a hodně hraje na vztahy mezi postavami. Jeho hrdinové nejsou plakátově správní vojáci, ačkoliv jsou to profíci, v osobním životě řeší nejeden problém. Konflikty jsou mezi členy nedobrovolného výsadku na neprozkoumanou antickou loď na denním pořádku a díky tomu je Stargate hned zajímavější a poutavější. Kromě fandů-veteránů se SGU: Stargate Universe zaměřila i na nováčky. Zápletky se znovu točí kolem oblíbenému tématu dobrodružného objevování a vychází z bohaté zavedené mytologie. Nemusíte se v ní ale vůbec vyznat, protože děj jenom zajímavě obohacuje. Herci jako Robert Carlyle, Louis Ferreira nebo Alaina Huffman jsou fantastičtí. Vítaným zpestřením bývají i postavy ze Stargate SG1 a Stargate: Atlantis. Ve druhé sérii počáteční pomalý rozjezd střídá akce. V posledních dílech se děj znovu inspirovaný Battlestar Galacticou ale tak trochu i Star Trekem (alternativní realita) hodně zhušťuje. Závěrečná epizoda narychlo uzavírá, co se dá, ty nejzajímavější linie přesto zůstávají ve hvězdách. Aspoň, že epilog se povedl... SGU: Stargate Universe si výborně poradila s faktem, že po ukončení Stargate SG1 a Stargate: Atlantis nebylo na co navázat. Podstatně dospělejší atmosféru ale většina fanoušků navyklá lehčímu tónu vyprávění nerozdýchala. SGU: Stargate Universe proto končí už po druhé sérii a její potenciál zůstává nevyužitý. ()

okkac

Season 1: 75% Potěšilo mne, že je to něco úplně jiného, než SG-1 a SGA, což patrně mnoho lidí nezkouslo. Mne už by potřetí to samé prostě nebavilo. SGA mělo příšerně béčkové záporáky, papundeklové kulisy a občas blbé zápletky, ale zachraňoval to odlehčený tón a postavy Zelenky a McKaye. SGU má naštěstí povedé kulisy interiéru Destiny, kvalitní herce v čele s Carlylem a skvělou hudbou, kdy mi občas přišlo, že ty syntezátory zněji jak něco od Vangelise z Blade Runnera, takže ta vážnost není směšná. Je pravda, že řešení vztahů je někdy až příliš a jeden fórek na epizodu by neuškodil, ale zatím spokojenost a snad nižší sledovanost nezabije další potencionálně lepší sezóny. P.S. Přednosti herečky Julie Benson jsou opravdu nevídané ;-) Season 2: 85% Druhá sezóna kousíček stoupla a člověk se těšil kam se seriál bude vyvíjet a co je vlastně cíl Destiny, aby pak přišla zpráva o zrušení další sezóny a tímpádem i celého fenoménu SG. Poslední episoda funguje dobře i jako rozlučka. Díky za těch neuvěřitelných 11 let. ()

Prometheus69

Momentálně jsem shlédnul první díl. Takže budu komentovat a hodnotit jen můj první dojem. Který ale není nějak zvlášť pozitivní. Začínat novou serii nové dobrodružství z novímy neznámímy charaktery takhle neohrabaně a navíc ta absence humoru je až zkličující je to dost znát! Ocitají se na lodi která si to šine nadsvětelnou rychlostí hlubokým vesmírem do nikam... Dochází energie, nikdo na nic nemá šahat... Polovině posádce slušně hrabe. Zbytek chytá paranoja. Navíc ta strašně nesimpatická postava hysterického doktora na kterém to všechno stojí. Mě téměř utvrzovala v tom že to nejspíš vypnu! ____ Upřímně. První serie, je legendární seriál který překonal, dá se říct neuspěšný pilotní film a stal se světovím fenoménem na mnoho generací dopředu. Druhá serie SG Atlantis která spíš parazitovala na původním seriálu se mi upřímě vyhnula obloukem.... už to zkátka nebylo ono. Bez těch známích postav. Na nové se mi prostě nechtělo zvykat. Ale tak nějak vím o co tam šlo. Ale bylo tam pořád to oběvování, noví nepřátelé odkazy antiků hledání a podobně ____ Proboha o čem je ale TOHLE! o_O Banda absolutně nesimpatických lidí, ke kterým si divák jen z těží vytváří nějaký vztah. Náladový doktor- neveselý úvod ještě neveselé pokračování. To jak se tam všichni představují.... upřímně. Nevim jestli se mi chce pokračovat ve sledování. navíc ta stupididita ve scénáři. Loď Antíků... Když pominu původní archytektůru... chodby, ovládání zářízení BARVA! Zaměřím se spíš na obsazení. Jen jeden člověk tam ovládá Jazyk, navíc je to paranoidní sociopat podlehající vlastnímu šílenctví osobnostní bezmocnosti. Navím má absťák... chudáček. BX ____ K čemu je tam pak ten zbytek? Taková banda? ti co se nestačili představit v dalším díle jako zhebnou bo co? O_o "Nezdržujte se v blískosti stěn můžete si poškodit pátéř... jasně, takže si můžete uprostřet chodeb hrát na klouzanou kdo dřív... B) Ale co je na tom absolutně nejhorší je KAMERA. Zaběrů je tam tolik že se nestíhá ani zaostřovat... chaotické rostřesené záběry ve mě vytváří dojem že jde spíš práci o nějakých amaterů než profesionálních kameramanů.... Jednoznačně totální průser. Který nezachrání ani křečovité neohrabaně vložené humorné vložky... jako by do dialogů a situací měli být doslova našroubovány nasílím matka na šroub. Prostě to do sebe nezapadá.... jestli to takhle půjde dál. Hodim na to rovnou odpad a kašlu na to. Dramatičnost si skrátka strčte někam... kam se to hodí. V SG1 nic takového nemá co dělat. Víc akce měné keců! a hlavně představovaní boha! O_O ____________ OPRAVA.... Koukal jsem na to od 4 dílu.... takže končím! Dávám odpad! A suďte si mě jak chcete.... BX ()

adamicka

I když seriál má svoje chyby, tak jsem si ho velmi užil a přijde mi obrovský škoda, že byli vydány pouze dvě série, hlavně kvůli obrovskému cliffhangeru na konci té druhé. ()

Idego

Po desátém díle snad je již čas na nějaké to hodnocení. Well, pilot ve mně vzbudil očekávání, že tohle by konečně mohlo vrátit život Stargate seriálům. Ubrat béčkové akce a trapných zápletek a nahradit je troškou dramatu. Ze začátku to tak vypadalo. Ovšem trapné zápletky zůstaly a místo sociálního dramatu je tu telenovela. No, bylo naivní očekávat něco víc :) Zatím dvě hvězdy plus jedna za Roberta Carlyleho. Uvidíme, jak si seriál povede dál. ()

Laerry

Rozhodně lepší než SG1 a SGA, které lze s příčetností sledovat jedině tehdy, jestliže je vám 12 let. (směšné kostýmy a prostředí každé druhé planety-Kanady mě nesmírně irituje). SGU sice "vykrádá" BSG, ale tenhle styl mi přijde mnohem bližší a zábavnější na sledování - a především zde nejsou na každém kroku stupidní Goa'uldi - cizí rasy vypadají skutečně cize; zvlášť oceňuji snahu rozmanitého pojetí povrchu planet - Kanada je prostě už dávno vyčerpaná... ()

filmmovier

Nejslabší Stargate seriál, který bych pravděpodobně při vyšším počtu epizod asi i nechtěl sledovat. Proč? SG-1 i SGA jsou oba naprosto fantastické seriály, se skvělými postavami, humorem a vlastně i dějem. Všechno to sice bylo jako přes kopírák, ale vůbec to nevadilo, naopak. Zato SGU je výrazně vážnější a temnější. Nic proti tomu nemám, to bych i uvítal, ale muselo by to být dobré. Jenže Universe je podivné drama plné osobních problémů a tragédií, které nikam nevedou a s postavami, které si nepamatuju. A přesně tohle mě nebaví. Přesně z toho důvodu mě někde ve třetí řadě přestala bavit BSG, kterou jsem ale rád dokoukal, která byla dobrá a taky mnohem lepší. Neříkám, že SGU je špatný seriál, není. Temnější tón by tomu prospěl, ale už od začátku se k ní přistoupilo špatně. A jak nad tím tak přemýšlím, kdyby jsme dostali potřetí to samé, nejspíš by to stejně skončilo taky. V SGU se těším vlastně jen na hostovačky. O'Neill tam je ale naprosto viditelně do počtu a už ne takový jako dřív (nudný) a podivně nadabovaní Carterová a Jackson (Bohdan Tůma) jsou na tom ještě hůř. Ale abych taky napsal něco vyloženě pozitivního - Robert Carlyle, Louis Ferreira i Ming-Na jsou výborní, efekty jsou perfektní, kamera celkem taky. A první epizoda osmé série (Čas) je jednou z vůbec nejlepších epizod napříč všemi SG seriály, od té doby, ačkoliv jsou všechny na zhruba stejné, přijatelné úrovni, se ovšem neobjevila žádná, kterou bych si aspoň trochu pamatoval (jsem deset dílů před koncem seriálu). Takže abych to shrnul - ať je to jakékoliv, je SGU koukatelný a rozhodně nadprůměrný seriál, který je velice dobře obsazený a kterému asi moc neprospělo. že je pod SG značkou. Za mě 70%. Ne víc, ne míň. Přesně takhle. ()

SG_ever

Tvůrci Stargate konečně zjistily, že většina fanoušků klasické "SG jedničky" je už o 12 let starší než na začátku seriálu a tomu se přizpůsobily. Příběh je konečně temnější, dospělejší a chování postav realističtější. Jako pisatel spinn-offu na podobné téma (loď daleko v galaxii) jsem se trochu bál, že Stargate sklouzne ke "klasické napodobenině Star Treku". Prvních 5 dílů mě však mile překvapilo. Prozatím výborný děj doplňuje především skvělý Carlyle a hráč počítačové hry. Stargate se snad odpoutala od starých klišé a posunula se trochu dál. PS: Po shlédnutí dalších dílů přeci jen snižuji na 4 hvězdy a to především díky minimu vtipů a dobrodružství na jiných planetách. (80%) ()

st.jim

Po půlce první série jsem docela zklamaný, protože veškeré kouzlo SG-1 a SG-A je úplně pryč. Stále přemýšlím, zda má vůbec cenu dál sledovat tenhle mix Sci-Fi a Rodinných Pout. ()

skrblik007

SGU mě dost zklamalo. Scénáristická zoufalost, co se veze na slávě předchůdců. Přijde mi to strašně nízkorozpočtové, málo akční a dějově divné. I styl režie mi nesedí. Scény na Destiny jsou často dobré, ale jak se postavy začnou vracet na Zemi pomocí kamenů, tak to strašlivě ztrácí na zajímavosti. Nudné scény, které k SG prostě neparří. Ke Stargate patří akce, napětí a vtip. SGU postrádá takřka všechno. Žádná z postav mi není sympatická, až na některé vedlejší. Seriál zachraňuje lepší druhá série a hlavně její závěr, kde jsou ty epizody naopak strašlivě nadupané s dobrým dějem. ()

KitFisto

Pro mě, velkého fan stargate NUDA. Stargate Universe už nemá nic společného se stargate jako takovým a nemá absolutně co nabídnout. Nemohu si pomoct ale universe paroduje BSG a LOST . Po první sérii upravuju hodnocení. První půlka byla totálně katastrofální. Posledních 5 dílu ukázalo, že můžeme čekat něco víc, než zbytečné tlachání. Doufám, že se SGU povede v duchu posledních dílu a trošku se to zlepší. ()

Barvoj

Zatím to vypadá na jakýsi mix BSG a Atlantisu, což mne osobně moc netěší.. První sezóny SGA byly úžasné ale postupem času už jsem se na nové díly těšil hlavně kvůli postavě Rodneyho McKaye, který se opravdu uměl postarat o zábavu... V SGU žádná taková postava není a tak uvidíme za 1 nebo 2 série, na co se bude člověk v novem dílu těšit (pokud vůbec na něco)... EDIT: Po shlédnutí první série a jednoho dílu musím jít s hodnocením dolů.. Seriál trpí přesně tím neduhem, který nemám rád ze všeho nejvíc - většina dílů je celkem o hovně.. jen poslední díl série je opravdu napínavý. A proč? Aby všechno napětí mohli zabít v prvních dvou minutách následujícího dílu... Seriálu chybí vtip a styl SG a SGA a to je podle mě špatně.. Nejsem si jistý, nakolik to uspokojí fanoušky původních seriálů (mě se to aspoň nelíbí) a zároveň pochybuji, že to přitáhne diváky nové.. Zbytek druhé řady jsem prozatím odložil, neboť mám takové tušení, že bych musel s hodnocením ještě níž. ()

majxik

Takze... začnu klady... rozhodně zajímavá obměna do surrivalu. Prostě zajímavé pojetí nové odnože SG. Určitě hudba, ta je skvělá a skoro vždy si ji všimnete. Jinak vývoj některých postav je docela divácky zajímavý a člověk čeká co se stane. A teď k té druhé stránce... Bohužel některé díly jsou utahané, někdy vás do nosu přímo bije nelogičnost chování některých jedinců a podobné věci. Možná by si zasloužili i mimozemské rasy trošku více prostoru... No sečteno, ne nejlpší část SG, ale rozhodně koukatelné a zavislácké. ()

Cocacolix

Líbila se mi i ta neakčnost a větší důraz na postavy, ale to lidi nudí. Teď jsem za druhou půlí druhé řady, rozjíždí se to opravdu slibně a jde to do kytek. Docela mě to mrzí ()

noriaki

Nejmladší bratr z rodiny seriálů Stargate je tak trochu levoboček. Zatímco Atlantis byl pouhým rozšířením SG1, Universe jde svou vlastní cestou. Respektive kopíruje jiné zavedené značky, konkrétně velice kvalitní Battlestar Galacticu. A to jak vizuálem, tak temnou atmosférou i postavami, které poprvé v celé sáze nejsou černobílé a prvoplánové, ale mají propracovanou psychologii a minulost. Podobnosti se dají najít i v námětu. Stejně jako v BSG i tady sledujeme skupinku náhodně vybraných přeživších, putujících na zastaralé lodi za neznámým cílem. Nechybí známý boj o moc mezi civilním a vojenským křídlem a najdeme tu i obdobu Gaiuse Baltara. Bohužel inspirace je to jediné dobré, co si producenti dokázali odnést. Ve všem ostatním zůstali na půl cesty. Charismatických postav je zoufale málo, atmosféra není tak emocionální jako by být mohla a měla, jednotlivé díly mají kolísavou kvalitu a kamera která v BSG dělala čtvrtinu zážitku, v Universu spíše ruší. Herecké výkony nejsou Bůh ví jaké - čest výjimkám jako Robert Carlyle a Elyse Levesque. Humor a nadsázka zmizela prakticky beze stopy a je to jen dobře. Zřejmě i proto producenti došli k závěru, že i když je angličtina běžně mluvená mezi lidskými i nelidskými rasami ve čtyřech galaxiích, v Místním Superclusteru si s ní posádka nevystačí. Suma sumárum, Universe není špatný seriál, spíše jde o špatně natočený výborný seriál. Což se bohužel na výsledném zážitku zákonitě projeví. ()

Moviemaker

Nový tým, nové planety. Ano je to všechno v novém kabátu a navíc to působí všechno realističtěji než předchozí SG seriály. Musim uznat že svět Stargate ma nového bratříčka který tuhle ságu posouvá o pěkný kus vpřed. Jen budeme tiše věřít našim starým známým scénaristům aby serial dějově neposlali do kytek. Jěště rád bych podotknulů perfektní herecké výkony. Opravdu jim jejich roli věříte s každou větou co vysloví. Hlavně Robert Carlyle. Lod Destiny se opravdu povedla. Takže třetímu SG seriálu přeju velké úpspěchy neboť tenhle svět má šťávu, která stojí za vymackání. ( a že už se mačká pěkně dlouho =D ) ()

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace